Shazam! Hněv bohů

Recenze
Shazam! Hněv bohů

Zúčastnili jsme se slavnostní předpremiéry snímku Shazam! Hněv bohů, ve kterém po boku nadějných herců z jedničky září také Helen Mirren nebo Lucy Liu. Čím film zaujal / zklamal?

518 0
15. březen 2023, napsal Tony Trojan
Celkové hodnocení: 80%

Poděkování

V mých recenzích je vždy prostor, abych poděkoval společností Vertical Entertainment za spolupráci (jak by řekl Billy Batson: „To je dobrý začátek, díky, Steve.“). Znovu jsme se tak zúčastnili slavnostní předpremiéry ve formátu IMAX v multiplexu Cinema City v OC Atrium Flora jako hrdí partneři, kde jsme mohli ve velkých doušcích načerpat atmosféru filmu.

Prolog

Snímek Shazam! Hněv bohů dostal obdobnou stopáž jako Black Adam a se svými 131 minutami je tak jen o něco málo delší. Jedná se o pokračování příběhu teenagera Billyho Batsona a jeho nevlastních sourozenců z pěstounské rodiny, kteří se po vyslovení kouzelného slova promění ve své dospělé alter ego, čímž odemknou svůj plný potencial s celým arzenálem rozmanitých superschopností.

Film se v zásadě řadí do „archaického univerza“ DCEU, které si projde restartem již velice brzy. Režisér David F. Sandberg na Twitteru otevřeně přiznal, že v jeho filmu není nic, co by jakkoliv kolidovalo se současnými plány studia v podobě nově budovaného vesmíru DCU. Takže návrat Shazama i celé Marvel Family není vůbec vyloučený, ale bude záviset čistě na názorech kritiků a celkovém diváckém zájmu. Slova režiséra nedávno potvrdil i „hlavoun“ James Gunn, který má v merku celou tuto vizi.

Jak se tedy snímek povedl? Je navrácení hlavních hrdinů skutečně blízko? Nebo se spíše oddálilo?

Řecká mytologie

Začněme u základního motivu příběhu. Řecká mytologie je společně s křesťanstvím asi nejvíce protěžovaná, protože z těchto náboženství vychází starověké, středověké, novodobé i současné umění. Tyto mýty slouží jako archetypy; náměty a postavy tak můžeme velice snadno vystopovat v podtextu mnoha děl.

Z rozličných bájí a mýtů ve velké míře čerpá také komiksové médium a kinematografie, zejména žánry fantasy a sci-fi. Pro čtenáře a diváky je antická mytologie značně okoukaná, ale zůstává překvapivě přítomná i v nejběžnějších momentech života i při výjimečných počinech moderní civilizace, od čistícího prostředku Ajax až po raketoplán Ariane.

Díky tomu téměř každý divák bez rozdílu pochopí různé souvislosti ve filmu Shazam! Hněv bohů, neboť k nim má velice blízko. Za provedení je však nutné složit poklonu tvůrcům, poněvadž tuto látku uchopili velice poutavě i navzdory výše uvedeným faktorům. Možná je to také proto, že Hesperidky a jejich zahrada se zlatými jablky není tak častý námět filmových scénářů.

Přesah nad rámec příběhu

Snímek vám asi nezmění život od A do Z, přesto má co říci. Série Shazam je rodinná komedie s omáčkou navíc, tedy superhrdinskou tematikou. Lze tady hledat paralelu u konkurenčního Marvelu a duologie Ant-Man (třetí díl se v tomto ohledu vymykal). Rodina je zde vždy na prvním místě a zároveň vidíme na stříbrném plátně časté problémy sirotků a nechtěných dětí, které se tak lépe sžijí s jednotlivými postavami.

Tentokrát se v příběhu projevuje i problematika dospívání a všeho, co s tím souvisí. Prim zde tedy rovněž hraje láska v různých podobách, která i hory přenáší. Je tu jistá analogie, kterou jsme například viděli v sérii Harry Potter od čtvrtého dílu, kde herečtí představitelé rostli společně s rolemi.

Komediální stránka

Když opomineme superhrdinství, je to podobné, jako byste sledovali nějaký film z 80. nebo 90. let. I když je téma vážné, vždy si najde své místo nějaký vtípek či bonmot v dobrém poměru. V tomto případě to nepůsobí nijak rušivě, což je podle mnohých kamenem úrazu výše uvedené trojky Ant-Mana, kde bylo „hlaškování“ v absolutně nevhodných chvílích častým a někdy i hodně trapným rozmarem.

Barvitost a nižší úroveň akce

Tónová odlišnost od jiných DC filmů z éry Davida Ayera a Zacka Snydera může leckoho nadchnout, někoho rozzlobit. Některým fanouškům a čtenářům DC Comics může chybět brutální a syrová akce, kterou často vyžadují po vzoru předlohy i animovaných adaptací. Zde tohle určitě nenajdete, proto si předchozí počiny studia typu Muž z oceli (2013), Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021) či Black Adam (2022) nového Shazama alespoň v tomto ohledu lehce „namažou na chleba“.

Popkultura

Dnes už je samozřejmostí kupa (ne)povinných popkulturních odkazů, ať už budeme mluvit o Star Wars, Rychle a zběsile či jiných zažitých značkách. Částečně i díky vlivu režiséra jsou zde odkazy na žánrovky z jeho režie, a tak lze například v ordinaci dětského lékaře zpozorovat panenku Annabelle z hororu The Conjuring. Dále můžeme spatřit pár scén s hororovým nádechem v akčních sekvencích, zejména při bojích s drakem Ládónem. Není to však něco, z čeho byste se takzvaně „podělali“ strachy, na rozdíl od našich hrdinů. Zkrátka a jednoduše, stále je to rodinná podívaná pro děti všeho věku.

Herecké výkony

Bezstarosnost hlavního protagonisty Zacharyho Leviho je silně nakažlivá, což spočívá v jeho obřím charisma. Tento sympatický herec v podstatě táhnul celý první díl, kde mu skvěle sekundoval Mark Strong.

V pokračování mu zase po boku stojí legendární Helen Mirren ověnčená různými cenami, včetně jednoho Oscara, která tu po profesní stránce vyčnívá nade všemi kolegy. Hned v závěsu je Lucy Liu, která využila své dřívější zkušenosti z jiných akčních filmů. Velmi kvalitní výkon podal také Jack Dylan Glazer a solidní práci odvedli i další představitelé. Ještě je tu však jedno skutečně velké cameo, které už provalily nejnovější upoutávky. Jde o Gal Gadot, představitelku Wonder Woman, která však moc prostoru nedostane. Proto nemá cenu zabývat se jejím bližším hodnocením.

Dvojka jako samostatný film?!

Snímek funguje nezávisle na ostatních filmech, což tvrdili i první reakce. Z vlastní přímé zkušenosti mohu potvrdit, že tomu tak skutečně je. Na předpremiéru jsem vzal svého bratra, který jedničku neviděl a ani nezná souvislosti v rámci DCEU (brzy DCU). Bavil se na plné čáře díky komediální stránce, která dokáže lidi zaujmout, aniž by si k žánru takzvaně „čuchli“.

Dvě potitulkové scény.

Ano, vyplatí se počkat a přečkat častý nekomfort diváka, který má silnou potřebu „jít s pískem“ pod náporem vypitých tekutin. Zatímco druhá potitulková scéna je opět komediální, ta první nám přináší větší propojení s počiny Jamese Gunna. Proto doporučuji všem, aby si doplnili resty a před návštěvou kina zhlédli jeho týmovku The Suicide Squad a seriál Peacemaker. Vyhnete se tak zmatení, kdo to právě na stříbrném plátně je. O absolutní nutnost však nejde.

Shrnutí recenze

Pro

+ Rodinná komedie v superhrdinském hávu
+ Problematika dospívajících i dětí bez rodiny
+ Čirá bezstarostnost a naivně dětský až absurdní humor
+ Helen Mirren, coby žijící legenda kinematografie, jako hlavní antagonistka
+ Osobitý a bláznivý Zachary Levi
+ Výborné výkony dalších herců, zejména Lucy Liu a Jack Dylan Glazer
+ Větší propojení s počiny od Jamese Gunna
+ Film zkousne i naprostý laik díky nezávislosti a dobrému humoru.
+ Jistá analogie s tvorbou z 80. a 90. let

Proti

- Konvenční řecká mytologie
- Pokulhávající akce bez větší dynamiky pro ryzí fanoušky DC Comics a Snyderverse
- Slabší soundtrack bez výraznějších motivů, které by si posluchač snadno zapamatoval

Shrnutí

Nejsilnější stránkou filmu je jeho bezstarostnost a humor. Pokud máte smysl pro obojí, tak se budete popadat za břicho smíchy. Sám snímek tedy velice rád uvidím i znovu, neboť komedie dokáže zpříjemnit všednost a úskalí běžného života. Pěstounská tematika pak přináší něco navíc pro náročnější diváky, ačkoliv to není nic světoborného. Herecké výkony jsou vesměs výborné, pro Akademii to však bude zřejmě málo, aby si někdo ze zúčastněných odnesl nejprestižnější kinematografické ocenění v podobě Oscara.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz