Perfektní zakončení trilogie Strážců

Recenze
Perfektní zakončení trilogie Strážců

Je to nejlepší díl? Asi ne, ale laťka je hodně vysoko. Finále příběhu oblíbené partičky vesmírných ztroskotanců je srdceryvné a boží.

392 0
4. květen 2023, napsal Tom Chudoba
Celkové hodnocení: 90%

Tak je to konečně tady, po šesti letech čekání a několika méně povedených marvelovkách jsme se dočkali završení trilogie Jamese Gunna s názvem Strážci Galaxie Volume 3. Už od úvodního loga Marvel Studios je jasné, že film bude jaksi speciální, protože se v zde míhají záběry pouze se strážci, nikoli všemi MCU postavami, jak bývá zvykem. Opět se potvrzuje, že i když se může zdát, že je potenciál Marvel filmů vyčerpán, stále mohou nabídnout něco inovativního.

Jak už víme z předchozích filmů, James Gunn to s vyprávěním příběhů postav opravdu umí. Všichni strážci dostali na plátně dostatek prostoru pro rozvinutí a často i dovršení jejich příběhových oblouků. V tomto díle to platilo zejména pro Rocketa (Bradley Cooper), jelikož nám byla odhalena jeho minulost a vlastně celý film se točí okolo jeho záchrany. Humanoidní strom Groot (Vin Diesel) předvádí dosud nevídané kousky a v závěru nás překvapí hned dvakrát, a to slovní zásobou i tělesným vývojem. Jistý upgrade obdržela také Nebula (Karen Gillan) a její kybernetická paže. Právě Nebula má překvapivě asi nejpropracovanější a nejuspokojivější příběhový oblouk, počítáme-li celou trilogii, přestože stále zůstává spíše vedlejší postavou. Star-Lord (Chris Pratt) je stále velmi vtipný a charismatický, avšak je už od začátku jasné, že ztrátu milované Gamory nese velmi těžce. Chemie mezi Mantis (Pom Klementieff) a Draxem (Dave Bautista) je skvělá, autentická a člověk se vlastně baví zároveň s nimi, jelikož jejich vzájemné popichování je velmi lidské a přirozené. Dokonce i vedlejší postavy jako jsou Kraglin (Sean Gunn) a fena Cosmo (Maria Bakalova) mají i přes méně prostoru ve filmu jednoduše zkonstuovanou dějovou linii s uspokojivým zakončením. Nezapomínejme ovšem na Gamoru (Zoe Saldana). Její osobnost se v podstatě resetovala do roku 2014, kdy ještě strážce vůbec neznala. Je třeba dodat, že zakončení jejího příběhu patří k pravděpodobně těm nejvíce překvapivým. Větší roli ve filmu hrají i Plenitelé v čele se Stakarem Ogordem (Sylvester Stallone).

A co se týče záporáka/záporáků, i ti jsou zobrazeni velice dobře, alespoň pokud měříme optikou srovnání s dalšími díly této franšízy. Potenciál Adama Warlocka (Will Poulter) by možná mohl být lépe a více využit, jelikož se přece jen jedná o jednu z nejsilnějších komiksových postav, ale zdůvodnění jeho jaksi dětinské povahy není vůbec od věci. S jeho představením se vrací také Ayesha (Elizabeth Debicki), z druhého dílu. Celkově je napojení antagonistů na předchozí díly logické, takže snadno pochopíme, proč se zde objevují. High Evolutionary byl tak akorát strach nahánějící a (jak už to u těchto postav bývá) vyšinutý. Divák sice logicky chápe jeho motivaci, ale jeho činy v průběhu filmu (a vlastně ještě před jeho začátkem) jsou skutečně opovrženíhodné, takže se určitě nejedná o postavu, se kterou obzvlášť soucítíme. Chukwudi Iwuji jej ztvárnil jako cholerického, maniakálního vědce bez špetky empatie, který touží po stvoření jakéhosi ideálu dokonalosti, a tím vlastně sám sebe staví do pozice Boha. Alespoň pro některé živočišné druhy v galaxii. Proto je ale trochu paradoxní, že jsme o něm až dosud neslyšeli.

Celkově jde vidět, že je snímek pro Jamese Gunna skutečně emocionální záležitostí. Jak by ne, když jde o jeho rozloučení nejen se strážci, ale Marvelem vůbec. Je radost pozorovat, když jeden tvůrce napíše scénář, následně si film režíruje a vydrží to takto (i přes nečekané překážky) u celé trilogie plus jednoho miniseriálu a jednoho speciálu. Už od prvního momentu (a veškerého marketingu k filmu) je jasné, že se příběh bude z velké části věnovat Rocketovi. Úvodní akční sekvence s Adamem Warlockem nastolí problém, který se následně řeší během celého filmu. Přičemž bych netvrdil, že je Adam Warlock „svou slabší variantou“, jelikož hned ze startu se strážci docela vytře podlahu. Efekt je ale trochu pokažen, když s ním následně vytře podlahu High Evolutionary.

Většinu scén podkresluje bravurně zvolený playlist retro písniček (jak už to nejen ve Strážcích, ale vlastně všech Gunnových projektech bývá), který jsem si zodpovědně naposlouchal už několik dní před premiérou. V soundtracku jako takovém se (opět jako pokaždé) objevuje i dobře známý motiv.

Co se vizuálních efektů týče, musím vypíchnout zobrazení zvířecích tvorů, jež je perfektně zpracováno opravdu do posledního chloupku. Celkově je vizuální stránka filmu velmi barevná a originální, design postav svěží, stejně jako nová prostředí. V sídle korporátu Orgocorps měli například nápadité zabezpečení/o­vládání pomocí gelového displeje/touchpadu. O kamerových záběrech ani nemluvím. Vidět v pár sekundách ze všech směrů letět novou loď strážců Bowie (pojmenovanou podle Davida Bowieho) tak, aby si lidské oko vychutnalo každý detail, je stoprocentně plusový bod. Mnoho záběrů je dechberoucích nebo alespoň velmi nápaditých (z hlavy mne napadá točivý záběr na High Evolutionaryho skrze „křeččí“ kolo, jenž byl částečně zobrazen i v traileru). Dokonce mi přišlo, že byl film na samotné hranici ratingu PG-13, jelikož brutalita některých scén byla hodně naturalistická. Vše se však obešlo bez zbytečné krve.

Zaměříme-li se na aspekty jako akce, humor a drama, tak přítomny byly všechny. Akce je velmi kvalitní (opět mne napadá souboj ve třetím dějství, který by mohl po vizuální stránce konkurovat známé, kostelové scéně z filmu Kingsman: Tajná služba). Humor je standardní pro film se strážci. Avšak dramatu, potažmo vážných scén, bylo znatelně více než v předchozích dílech.

Shrnutí recenze

Pro

Akce, hudba, detaily a celková atmosféra. Rocketova srdceryvná minulost. Hořkosladké zakončení, avšak perfektní pro jednotlivé strážce.

Proti

Že to byl poslední díl. Na Kontra-Zemi jsme mohli jako diváci strávit více času pro ztotožnění se s tamními obyvateli.

Shrnutí

Celkově je film velmi dojemným zakončením příběhu všech postav a pravděpodobně se tak jedná o završení nejlepší trilogie v rámci MCU. Snad mohu prozradit, že nejedna slzička ukápla. Dvou a půl hodinová stopáž utekla docela rychle, přestože mám pocit, že druhé dějství mohlo být lehce zkrouhnuto. Samotné titulky byly také emocionálním zážitkem, přičemž se můžete těšit na dvě potitulkové scény. Závěrem už snad jen slovy klasika: Já jsem Groot.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz