Ms. Marvel cílí hlavně na mladší čtenářky, ale je to problém?

Recenze
Ms. Marvel cílí hlavně na mladší čtenářky, ale je to problém?

Poměrně novým přírůstkem do rozrůstající se české rodiny komiksů od Marvelu je Ms. Marvel. Carol Denvers ale v hlavní roli rozhodně nečekejte. Už na první pohled je totiž patrné, že tady hraje prim mladá muslimka Kamala Khan.

235 0
24. leden 2019, napsal Nevka
Celkové hodnocení: 60%

Než se vrhneme do víru příběhu, sluší se pochválit, že nakladatelství Crew ve spolupráci s Pasekou vytvořilo dosti povedené pevné vydání knihy. Pokud tento svazek potěžkáte, určitě vás potěší, že není nikterak těžký, a navíc na ohmat působí velmi příjemně. Některé zaryté fandy by sice mohla iritovat růžová barva, která vše „rámuje“, ale na druhou stranu vnese člověku do knihovny zase trochu jiný odstín a nádech.

Obecně můžeme u té všeobecné odlišnosti zůstat i nadále. Tvůrci zde přichází s mnoha motivy, které činí komiksový žánr zase pestřejším. Problematika islámu v příběhu výrazně převyšuje ostatní linky a zábavnou formou seznamuje čtenáře se základními aspekty tohoto náboženství. Jako plus navíc můžete vnímat i zachování původních výrazů, které jsou vysvětlovány pomocí odkazů. Pokud se vám chce, můžete díky tomu svůj slovník rozšířit zase o další zajímavý výraz.

Není tedy žádným překvapením, že má kniha hodně multi-kulturní podtext. Hlavní hrdinka je v tomto důsledku celkem atypická dívka, která se potýká s životem v New Jersey. I když takřka od narození žije ve Spojených státech, ve škole i v osobním životě se musí potýkat s tím, že pochází z tradiční pákistánské rodiny.

Příběh je ve své podstatě tradičním originem, kdy se z relativního outsidera stává hrdina – v tomto případě hrdinka. Při samotné transformaci jsem ale musel lehce přivřít oči, protože situace, za které se celý tento proces odehraje, není uspokojivě vysvětlena. Ano, šlo o podivnou souhru náhod, která je pro takové zrození typická, nicméně tento konkrétní moment nebyl vysvětlen prakticky nijak. Prostě se stalo… Vše může začít dávat smysl třeba v následujících sešitech, ale na takové dodatečné osvětlení budu muset vyčkat na další vydání z našich končin, protože sérii čtu jen česky.

Schopnosti Kamaly jsou ve všech ohledech různorodé. Asi to není tak zásadní problém, ale slečna „Khan“ tímto degraduje některé další komiksové postavy na o něco nižší úroveň. Dokáže totiž podobné kousky jako Mystique, Mr. Fantastic, Ant-Man, nebo logicky Ms./Captain Marvel. To však do značné míry zařizuje, že čtení je zábava.

Na příběhové lince je dost znát, že se jedná teprve o začátek něčeho většího. Dostaneme se sice do prvních konfliktů se zápornou stranou, ale hlavní padouch na nás teprve čeká. A podle jeho hrozeb nepůjde o žádné ořezávátko.

Avšak, jak jsem řekl na začátku; formát komiksu, příběhu, kresba, i vzhled samotné knihy výrazně naznačují, že tady se budou bavit hlavně mladší dívky. Tento aspekt se nelíbí mnoha dalším recenzentům, ale proč za to (Ne)Normální Ms. Marvel vlastně kritizovat?

Svůj účel jednoznačně plní. Navíc dokáže ke komiksům přivézt i další skupinu (převážně) mladších čtenářek, která by se s největší pravděpodobností nedotkla takových „klasik“, jako je třeba „Old Man Logan“, nebo „G jako genocida“. Je to tedy stejně zbytečné, jako chtít, aby v Kouzelné školce František sekal hlavy.

Shrnutí recenze

Pro

Zajímavé aspekty muslimské hrdinky a její seznámení se schopnostmi. Kamala je navíc fanynkou Avengers, takže jí získaní této moci budete určitě závidět.

Proti

Rozjezd série. Sešity se proto neposunou v příběhu výrazně dál, jak by asi většina chtěla. Forma možná příliš míří na mladší dívky, takže klasický čtenář musí experimentovat.

Shrnutí

Pokud spadáte do cílové skupiny, budete určitě spokojeni. Ostatní musí zkusit, jak moc či málo jim bude kniha vyhovovat. Své kvality série určitě má. Svědčí o tom i nejedno ocenění, které série získala.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama