Moon Knight - Svěžest, nebo stereotyp?

Recenze
Moon Knight - Svěžest, nebo stereotyp?

Příchod Moon Knighta do MCU byl spojen s velkým očekáváním, jakým způsobem bude tato postava adaptována. Přiznejme si totiž na rovinu, že nejde o typického zachránce zatoulaných koťátek, jenž večery tráví pletením ponožek…

449 0
12. květen 2022, napsal Johnny
Celkové hodnocení: 75%

Pokud se tak někdo těšil, že dostaneme dalšího „netflixovského“ Punishera, bude zřejmě dost zklamaný. Takže pro tuto skupinu lidí ještě jednou: Očekáváte od Disneyho plnohodnotné komiksové adaptace, které budou náležitě osobité a propracované hluboko pod povrch? Ne. Takhle to v MCU nefunguje. Už to pochopte.

Po úvodních slovech se může zdát, že se v dalších řádcích nevyhnutelně schyluje k nemilosrdné kritice plné výčitek, opak je však pravdou. Pointa spočívá v tom, že si k tomuto pojetí Moon Knighta, ostatně stejně jako v jakémkoliv jiném případě, musíte prostě najít cestu.

Existuje důvod, proč je ve skutečnosti Moon Knight povedenou a zábavnou podívanou, kdežto doposud uvedené seriály pod hlavičkou MCU (snad vyjma atypického What If…?) by stejným způsobem fungovat nemohly. Pracuje totiž s novými postavami a částečně i prostředím.

Jen si zkuste představit, že po tolika letech by najednou někdo přišel s nápadem naservírovat nám sondu do dětství Wandy, Falcona, Buckyho, Lokiho nebo Hawkeye, abychom tedy konečně pochopili jejich charakter. Docela úlet, ne?

Samozřejmě chápu, že se najdou i tací, kteří by oponovali argumentem, že doslova každý obsah pracující s našimi oblíbenými hrdiny se počítá. Ale prosím vás, zůstaňme nohama na zemi. Jsme fandové komiksů, ne telenovel.

Je v pořádku, že se Moon Knight profiluje víceméně jako psychologické drama, neboť jde o prvotní seznámení s tajemným cizincem, se kterým jsme se určitě nesetkali naposledy. Obligátně je celý projekt doplněn o akční a komické prvky.

K akci jako dílčímu aspektu série bych pak pár výtek měl. Jednoduše je jí málo a postrádá šmrnc, kterým by se Moon Knight hezky vymezil vůči zbytku provázaného vesmíru. A také aby nám dal zatraceně najevo, že tohle jsme tady jako ještě neviděli.

Komika je ve smyslu přehlcení případ zcela opačný. Místy trochu nabourává jinak zajímavou atmosféru a k tématu se ani zrovna valně nehodí. Naštěstí má drtivou většinu všemožných gagů na svědomí výborný Oscar Isaac jakožto Steven Grant, takže se to dá pochopit a ospravedlnit.

Ostudu seriálu nedělá ani Ethan Hawke v roli záporáka. Ten je tak akorát slizký, aby byly jeho pohnutky uvěřitelné, a s Isaacem naprosto adekvátně drží krok. Škoda jen lehce uspěchaného závěru, zainteresované strany si zasloužily vyšperkovanější vyvrcholení.

Daleko zajímavější otázka, než zdali je Moon Knight vydařené dílo, je nicméně to, jak do budoucna ovlivní MCU a na jaké interakce se můžeme těšit.

Shrnutí recenze

Pro

Neokoukané postavy a vybraná zákoutí univerza, potenciál do budoucna.

Proti

Málo akce, uspěchaný závěr.

Shrnutí

Moon Knighta lze vnímat v několika rovinách. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, ale objektivně jde o povedený seriál, který táhnou hlavně suverénní herci.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama