Mágové jsou na kolenou a Empirikulum završuje své tažení

Recenze
Mágové jsou na kolenou a Empirikulum završuje své tažení

V Peru je nečinný vulkán, který z ničeho nic začal soptit. Krev. Vysoko v oblacích Thor pláče a neví proč. Kdesi křičí Ghost Rider. Děje se to všude. Od Machu Picchu až po Metropoli duchů…

415 0
27. srpen 2018, napsal Nevka
Celkové hodnocení: 80%

Příběh nového Doctora Strange začíná právě v tom nejlepším (nebo v tom nejhorším, jste-li čarodějem). Vrháme se do děje přímo tam, kde jsme v pátém sešitě skončili. Empirikul útočí na poslední ochránce na Zemi, a my tak máme možnost sledovat poměrně marnou snahu mágů celého světa o zabránění zkázy monstrózních rozměrů.

Celkem „milou“ změnou oproti klasickému boji o životy civilistů je fakt, že hlavní záporná strana prakticky neohrožuje nikoho, kdo by neměl s magií nic společného. Pokud tedy neholdujete kouzlům a čárám, ale jste jen nějaký Pepa či Mařenka z vedlejšího vchodu, můžete být ve své podstatě docela klidní. Aspoň do té doby, dokud na Zemi nezaútočí třeba Thanos a nebude mít chuť trochu si zaluskat do rytmu. Tím se ale nemusíme zabývat, protože v tomto sporu (a komiksu) Titán nehraje žádnou roli.


Proti sobě tak stanou dvě zcela rozličné síly, které si už i z hlediska věci mají dost co vyříkávat. Je to naše stará známá magie, která je trnem v oku vědě. Zatímco věda je dosti racionální součástí života i běžných smrtelníků, druhá zmíněná je naprosto nevyzpytatelnou a nepředstavitelnou silou, která proudí všude kolem nás.

Motivace Empirikul je navíc pochopitelně nastíněná a v praxi funguje velmi dobře. Nejedná se sice o nic dříve neviděného, ale když se člověk zamyslí, mohl by začít fandit i jim. Spor je totiž postaven z velké části na představě víry, kterou pro obě strany představuje magie, či věda. Jeden si tak jednoduše představí doby, kdy pro víru byli zabíjeni nebo upalováni lidé, kteří se provinili proti v tuto chvíli dominantnímu přesvědčení.

Dříve opovrhovaná věda tak vrací úder, a jsou to právě mágové a čarodějové, jejichž čas se pomalu blíží ke konci. Přiznejme si jednu věc: Nebyly takto misky vah v historii vychylovány na jednu či druhou stranu neustále?


Co se nedá Posledním dnům magie rozhodně upřít, je fakt, že jednotlivé komiksy mají neuvěřitelný spád a atmosféra je po celou dobu výborně vyvážená. Vtipkovat se oproti minulé knize začíná lehce až v závěru, kdy Stephen utrousí tři až čtyři hlášky, které se v dřívějších sešitech prakticky nevyskytovaly.

Ač je scénář v prostřední pasáži vystavěn na trochu jednodušší premise, kdy postavy hledají artefakty, amulety a další věci, ve kterých by se mohla skrývat magie, disponuje zajímavými zvraty a rozhodně neurazí. Nahrává tomu i fakt, že v průběhu potkáváme i další hrdiny, se kterými jsme se minule setkali maximálně v baru. Svůj prostor si tak zaslouží Scarlet Witch, Bratr (Doctor) Voodoo, Magik, Monako, nebo El Médico Místico es México.

Představení těchto postav je navíc skvělou věcí pro české fanoušky. Kromě Scarlet Witch, kterou zná každý fanoušek MCU, a Magik, jež se má představit s tváří Anyi Taylor-Joy ve filmových New Mutats, se jedná o charaktery prakticky nepoznané. Tato sonda tak v rámci možností rozšíří obzory i těm méně znalým.


Kresba je vytvořena ve stejném duchu jako v minulých sešitech, a pokud vám sedla už onehdy, nebudete s ní mít nejmenší problém ani teď. Za zapamatování stojí i obálka sedmého sešitu, která se neuvěřitelně povedla a je mým favoritem napříč sérií.

Jako bonus tentokráte dostanete jeden celý sešit. Jeho děj se odehrává v období mezi šestým a sedmým sešitem. Jednotlivé stránky jsou pak věnovány právě ostatním postavám (Voodoo, El Médico…) a soustředí se na konfrontace hrdinů právě s Empirikul. Zajímavost jednotlivých soubojů je potom závislá hlavně na tom, na jakého hrdinu se zaměřují. Nejslabší je zřejmě úryvek toho, kterak policistka Wu udržuje zákon a pořádek v Číně.


Shrnutí recenze

Pro

Kniha je skrz naskrz prošpikovaná akcí, skvělou kresbou a zajímavým záporákem, jehož motivace budete rádi objevovat a prozkoumávat.

Proti

Prostřední pasáž knihy staví na jednodušším scénáři, než jsme byli zvyklí.

Shrnutí

Druhý Doctor Strange tak dostál nárokům, které jsme na něj kladli po Cestách podivných, a z jeho série se tak vyvíjí jeden z nejzajímavějších eventů, které u nás momentálně vycházejí.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama