Hawkeye - (Ne)sólová premiéra nejpodceňovanějšího Avengera

Recenze
Hawkeye - (Ne)sólová premiéra nejpodceňovanějšího Avengera

Clint Barton alias Hawkeye v MCU dosud tak nějak platil za „největšího outsidera”, co se původní šestice Avengerů týče. Mimo jiné i proto do nedávna také nefiguroval v žádném vlastním projektu.

523 0
31. prosinec 2021, napsal Johnny
Celkové hodnocení: 80%

Nebo byl naopak tento lukostřelec podceňován právě proto, že zatím neměl možnost se pořádně předvést?

Povězme si na rovinu, v týmu Avengerů je i status nejslabšího článku stále docela slušnou vizitkou, protože jste pořád prostě Avenger. Takřka jakýkoliv tým ovšem zpravidla tvoří dost různorodá skupinka, v níž se jednotlivci navzájem doplňují.

Přesně to je případ Clinta Bartona, který zná své místo, přesně ví, co má dělat, a ví také jak. A je v tom perfektní. Neoplývá žádnými superschopnostmi, je to obyčejný člověk. Díky vlastní píli se však vypracoval na úroveň, o které drtivá většina ostatních smrtelníků může jen snít.

Ke kouzlu Hawkeyovy osobnosti notně přispívá i jeho značně zastřená minulost. Na základě vybraných indicií, které nám za všechna ta léta MCU naservírovalo, si sami můžeme vytvořit obrázek, do jaké míry je historie této postavy temná.

Samostatnou kapitolou je Bartonovo působení v roli Ronina. Jedná se o specifickou etapu, kterou nám snímek Avengers: Endgame nastínil jen tak jakoby mimochodem. V rámci tohoto filmu šlo o vedlejší linku, jíž bylo v součtu věnováno doslova pouhých pár desítek sekund.

Dopadům této zdánlivě povrchní odbočky se věnuje celá Hawkeyeova šestidílná série. A jak je postupně odhalováno, ve všech svých souvislostech má jít nakonec o příběh mnohem hlubší, než si leckdo dokázal představit.

Svým způsobem lze podobně mluvit i o osudech celé řady dalších postav ze stejného vesmíru, neboť všechny jej formují a spolu s ním se vyvíjejí. Porovnáme-li však mezi sebou kupříkladu dosavadní seriály spadající pod hlavičku Marvel Studios, zjistíme, že Hawkeye se od nich v mnohém odlišuje. A v pozitivním smyslu vyčnívá.

Ani WandaVision, The Falcon and the Winter Soldier nebo Loki se totiž nedokázaly tak zdařile ponořit do příběhu hlavní postavy, po níž je projekt pojmenován. Žádný z výše uvedených počinů nesvedl ani tak pěkně rozvinout příběh kolem postav vedlejších. S těmi Hawkeye pracuje přímo fenomenálně, navíc nejde ve světě Marvelu o žádná ořezávátka.

Právě interakci jak starých známých, tak nováčků, ale i postaviček staronových (vy víte, co myslím) jsem si v seriálu skutečně zamiloval. Skutečnost, že divák do poslední chvíle neví, kdo je kdo, a kdo další se ještě v závěru objeví, výslednému dojmu jen prospívá.

Napětí udržují jak vesměs vynikající cliffhangery mezi epizodami, tak i vybroušená akce, ke které ani nebylo potřeba přehršle speciálních efektů. Povětšinou postačila elegantní choreografie a sem tam nějaký rachejtlí opatřený šíp.

Kvituji i zasazení do vánočního období. Atmosféra je zcela přirozená, nenucená, zkrátka dobře padnoucí. Výtku bych měl snad akorát k vyobrazení příznivců LARPu, které scénář prezentuje téměř jako bandu psychicky narušených pitomců, což byl zjevně typický marvelovský pokus o humor.

Na samém konci se sluší ještě okomentovat to, co naznačuje již samotný nadpis článku. Hawkeye totiž zdaleka není pouze o Clintonu Bartonovi. Vlastně jej lze zcela legitimně vnímat jako origin Kate Bishop. Hailee Steinfeld jako by se pro tuto roli narodila, její chemie s hereckým kolegou Jeremym Rennerem nemá chybu, a do budoucna se jistě jedná o duo s obrovským potenciálem.

Shrnutí recenze

Pro

Množství a vykreslení charakterů, akce, napětí, Vánoce.

Proti

V kontextu mnohdy vyloženě nevhodný kýčovitý humor.

Shrnutí

Hawkeye je v mnoha směrech určitou satisfakcí, které se fanoušci dožadovali už dlouhou dobu. Jde o výborný seriál, jímž si náramně zpestříte vánoční svátky, ale zaručeně vás díky svému velmi kvalitnímu zpracování pobaví i v jiných částech roku.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama