Dee's Collector's World #9: Captain America - 1/6

Recenze
Dee's Collector's World #9: Captain America - 1/6

Pomsta nebo křivda? Nejlepší přítel nebo dohoda ve jménu bezpečnosti? Je tahle verze figurky od firmy Hot Toys nejlepší nebo nejhorší?

5 / 5 447 0
31. leden 2021, napsal Dee
Celkové hodnocení: 75%

Jednou z hlavních myšlenek filmu Civil War je pomsta. Myšlenka, která rozbíjí, ale také utužuje lidské vztahy. Nemusí však znamenat zlý úmysl. Musí být, ale správně pojata. Ve většině případů osoby, které zosnují pomstu ovládá vztek nebo ztráta milované osoby. S oběma verzemi pracuje i CW.

Křivda

Z pohledu „vzteklého psa“ tu máme Brocka Rumlova alias Crossbones. Podrobnější rozbor postavy si nechám na jiné číslo Dee's Collector's Wor­ld. Po odhalení HYDRY a rozpadu S.H.I.E.L.D.u se z Rumlova stal nejen vysoce hledaný zločinec, ale i terorista. Jeho vztek měl jasný cíl. Chtěl, aby i ostatní poznali bolest, kterou zakusil on sám. Jeho hlavním cílem se stali Avengers. Tedy hlavně Rogers. Pro něj to byl právě Kapitán Amerika, kdo stál za rozpadem a odhalení HYDRY, ztráty jeho pozice a následného znetvoření.

Takticky se tedy po delší době odhalí a naláká Avengers do pasti v nigerijském Lagosu. Jeho zášť dosáhla takových rozměrů, že nenápadná konfrontace někde za rohem nepřipadá v úvahu. Moc dobře si uvědomuje, že ve městě plném civilistů má výhodu právě on. Narozdíl od Avengers se nemusí (a nechce) ohlížet na okolí. Navíc porážka samotného Kapitána před tak velkým obecenstvem, by jeho prestiž jen pozdvedla.
Dobrý velitel má plán. Ten lepší však počítá i se záložním. Když Rumlovovi nevyjde teroristická akce se záměrem ukořistění biologické zbraně a je Rogersem sražen na kolena, vzdát se spravedlnosti je pro něj nemyslitelné. Než se rozhodne pro sebevražedný čin, kterým by zasáhl i Kapitána, zaútočí na jeho největší slabinu. Přítele, kterého nedávno znovu objevil. Zmíní Buckyho a jeho spojitost s HYDROU.

Chvilka nepozornosti, která vyvolá v budoucnu pochyby a výčitky u samotného Rogerse. Nestihne totiž pohotově zareagovat na Rumlovův pokus o sebedestrukci pomocí výbušnin, které má na sobě. Naštěstí mu záda kryje Wanda Maximoff/Scarlet Witch. Je to však takové štěstí v neštěstí.

Wanda mu sice zachrání život, ale odsoudí tím na smrt desítky dalších nevinných civilistů. Chvilka nepozornosti a svět se nejen vám může obrátit vzhůru nohama. Rozbor Sokovijské smlouvy a jejího dopad na fungování Avengers jako týmu se dočtete v Dee's Collec­tor's World #7, stejně jako pozitivní pohled ze strany Tonyho Starka. Proč se, ale Steve Rogers stal jeho zarputilým odpůrcem?

Ztráta

Důvodů je hned několik a hlavní problematikou, mimo přijímáná následků vlastních činů, byla rychlost nasazení. Dohoda by totiž spadala pod OSN a případné nasazení Avengers na danou lokalitu by tedy znamenalo jen další zdržení. Musela by být svolána mimořádná schůze, hlasování, následné schválení, a mnoho dalších úředních formalit. Tohle je ve chvíli, kdy mohou rozhodovat minuty nebo dokonce vteřiny rozhodující. Rogers se navíc nemůže zbavit svého kostlivce. Může za to nedávná inflirtrace S.H.I.L.E.D.U., a jeho věčný nepřítel, HYDRA. Politikaření je totiž už jen krůček od bezpráví a naprosté kontroly společnosti.

Ačkoliv se může zdát, že Cap je vždy silný a nezlomný, typický vůdčí typ, který má navíc díky superséru nadlidskou sílu, z větší části je stále jen obyčejným člověkem.

Stejně jako umí dát tvrdou ránu pěstí, nebo přesně mířeným hodem svého štítu zneškodnit nepřítele, dokáže i milovat. Láska, kterou cítil k Peggy ve „své době“ přetrvala i do současnosti. Z Peggy se stala babička, která byla odkázána na lůžko s celodenní péčí. Pravá láska je však citovým poutem, které nelze jen tak nahradit.

Steve se dozvěděl o její smrti právě při jednání o podpisu Sokovijské dohody. Ve chvíli, kdy musíte čelit důležitým životním rozhodnutí, potřebujete mít čistou hlavu. Zpráva o smrti někoho tak blízkého však logické uvažovaní nad danou věcí naruší.

I toto můžeme označit za momenty, které vedly k postupnému Rogersovu bojkotování této dohody. Hlavně události odehrávajících se na pohřbu Peggy na tom měly svůj lví podíl.

Pohřeb Peggy Carterové se stal mezníkem nejen v životě Kapitána Ameriky, ale i diváků. Jedná se snad o první moment, kdy vidíme Steve Rogerse „plakat“. Scéna, kdy nese rakev s Peggy a vojenskými poctami a se slzami v očích je jednou z těch nejsilnějších v MCU. Na pohřbu v Londýně se navíc seznámí s pravou identitou své sousedky z DC, zdravotní sestry Sharon. Její pravé příjmení je totiž Carter a Peggy byla její tetou. Sharon tuhle informaci záměrně tajila, neboť se obávala vysokých požadavků, protože přece byla neteří slavné zakladatelky S.H.I.E.L.D.U. Od Sharon navíc zazněly slova, která utvrdila Rogersovo bojkotování dohody. Byla to totiž slova samotné Peggy:

„Když můžeš, snaž se dělat kompromisy. A když nemůžeš, tak je nedělej. I kdyby ti všichni říkali, že to špatné je pro něco dobré. I kdyby celý svět chtěl ať ustoupíš, je tvou povinností zůstat si stát za svým, podívat se jim do očí a říct, že takhle ne. To vy ustupte.“

Zločinec?

Po teroristickém bombovém útoku ve Vídni, ze kterého byl obviněn Bucky Barnes, se Steve díky přičinění Sharon Steve dozví přítelovu polohu. Začíná však boj o čas. Místo pobytu v Rumunsku zná i CIA a všichni víme, jak se dokáže tahle organizace chovat ke svým nepřátelům.

Rogersova návštěva v bytě, odpovídající člověku na útěku, vzbudí v Barnesovi několik otázek, které se HYDRA snažila potlačit (Dee's Collec­tor's World #8). Než do Buckyho bytu vpadla ozbrojená skupina GSG 9, snažil se Steve pokračovat v cestě sebepoznání, které začalo v bitvě u Triskellonu v DC. Barnes byl však stále pod mentálním blokem HYDRY a Rogerse si vybavil spíše z popisku v muzeu. Na otázku proč jej vytáhl z vody, však nedovedl odpovědět.

Steve byl však pevně přesvědčen, že je v něm pomalu ale jistě rozdmýchával malý plamínek naděje ke společné cestě poznání. Přátelství je velmi silné pouto společnosti, a mnohdy pro něj dokážeme udělat nemožné. Tak jako Kapitán America, když se postavil vedle Winter Soldiera proti ozbrojenému komandu. Jejich první „společný“ útěk však neměl dobrý konec. Museli čelit dalšímu „nepříteli“ jménem Black Panther, ze kterého se vyklubal princ T'Challa, syn krále Wakandy T'Chaky. Jeho záměr byl podobný jako u ozbrojených složek. Zneškodnění nepřítele, který údajně stál za bombovým útokem ve Vídni. Obě strany lze chápat jako jistou verzi pomsty. Komando GSG 9 jednalo na popud vyšší jurisdikce a T'Challu vedla pomsta za smrt svého otce. Jelikož se všichni zúčastnění (Winter Soldier, Captain America, Falcon, Black Panther) dopustili zločinu na půdě cizího státu a byli uznáni jako nebezpeční pro své okolí, byly jim zabaveny jejich „zbraně“. Přesněji řečeno výstroje. Po jejich uvěznění vycítí nejen Thaddeus Ross spolu s Tonym Starkem další možnost k podepsání Sokovijské dohody. Byli svědky dopadu svých neuvážených činů na okolí a rizika s tím spojeného.

Steve Rogers je však ze staré školy. Navíc v něm pořád utkvěly slova milované Peggy z úst její neteře. Dohoda mezi těmito dvěma lídry se nezdařila a Stark odešel s křížkem po funuse. Poslední plamínek naděje na nalezení společné dohody zhasnul. Steve se navíc soustředil spíše na nadcházející výslech Buckyho. 

Pravda

Díky nenadálému výpadku elektřiny se podařilo uvězněnému a opět aktivnímu alter egu Winter Soldiera uniknout. Nejenže napadnul vyslýchajícího terapeuta, ze kterého se vyklubala záhadná osoba, která chce vidět „padnout říši“, ale i Rogerse, Wilsona, Starka, Romanoff a T'Challu. Nebyl však jediný, kdo využil situace pro své osvobození. Šlo tedy zde spíše o jeho pronásledování a následný „přátelský“ výslech Rogersem a Wilsonem. Na povrch vyplulo tajemství kolem Buckyho a jeho minulosti (Dee's Collec­tor's World #8). Tímto výslechem bylo přátelství mezi Stevem a Buckym opět stvrzeno. Rogers nyní stál proti dvojímu nebezpečí. Z jedné strany se na něj valilo riziko v podobě Helmuta Zema (záhadného terapeuta, který pomocí slov aktivoval v Buckym WS), který byl na cestě do sibiřské základny HYDRA, původcem projektu Winter Soldier. Na straně druhé naštvaný Tony Stark se Sokovijskou dohodou.

Čemu dát ale přednost? Zachránit svět od útoku dalších WS nebo se pokusit o dohodu s Tonym? Dát přednost příteli, kterého znovu nalezl a očistit jeho jméno, či se postavit na stranu druhého, se kterým za posledních pár let schytal několik společných ran při obraně světa?

Záchrana světa

Jeho vnitřní hlas zvítězil nad Starkovým návrhem a za pomoci posily nově zformovaného týmu (Ant-Man, Hawkey, Falcon, Winter Soldier, Scarlet Witch) se pokusili z německého letiště přemístit pomocí Quinjetu na sibiřskou základnu.

Plány však většinou nevycházejí přesně podle představ a na letišti se strhne menší superhrdinská bitva s týmem Stark (Iron Man, Black Widow, Vision, War Machine, Spider-Man a Black Panther). Drtivá většina týmu Cap se obětuje pro vyšší cíl, a díky zdržení svých kolegů z Avengers za cenu vězení se podaří svůj plán Kapitánovi a Buckymu uskutečnit. Dostanou se v Quinjetu na sibiřskou základnu HYDRY. 

Přátelství

Kamarádů máme jistě všichni hodně, ale nejlepšího přítele jen jednoho. Přátelství mezi Stevem a Buckym dostalo díky historii hodně tvrdých ran. Buckyho úspěšný odvod do armády před Stevem, ztráta při plnění vojenské mise, setkání v cizí době na opačných stranách barikády, oběť své cti a riziko vězení.

I přes tyto události si tihle dva k sobě našli cestu. Rogers o tom již byl přesvědčen, a pokusil se tak Buckymu vštípit názor, že nejednal z vlastního rozumu. Byl v područí HYDRY a v nitru duše to byl pořád ten samý kluk z Brooklynu, kterého znal už před 2.světovou válkou. 

Pomsta

„Impérium svržené nepřáteli může znovu povstat. Ale takové, které se rozpadne zevnitř? To je mrtvé. Navždy. “

Slova Helmuta Zema na sibiřské základně. Zemo si sebou nese velkou křivdu. Díky událostem v Sokoviji přišel o celou rodinu. Vinu samozřejmě svalil na Avengers. Jejich (podle něj) „arogantní“ jednání mu obrátilo během pár chvil život vzůru nohama. Pomocí intrik a zkušeností ze sokovijských ozbrojených sil se pokusil rozdmýchat vnitřní oheň mezi vůdci Avengers, a to útokem na jejich největší slabinu. Přátelství. Z mého pohledu byl spíše Zemo rozčílený na Kapitána než Iron Mana. Proto se jeho plán zaměřil na pošpinění jména Winter Soldiera/Buckyho.

Při jeho cestě za pomstou se uchýlil navíc ke špionáži. Pod rouškou tajemství a skryté identity pomalu rozjížděl svůj plán. Kdyby se rozhodl pro útok na veřejně známou osobnost Tonyho Starka, hrozilo by mu jistě odhalení ještě před samotným dokončením. Kapitán Amerika funguje i jako symbol těchto „strážců světového pořádku“. A pokud chcete zabít nebezpečnou smečku zvířat, musíte odstranit vůdce. Když smečka drží při sobě, nemáte šanci. Pokud však odstraníte vůdčí typy, v nastalém chaosu jsou mnohem větší vyhlídky na úspěch. Chcete zabít hada? Odsekněte mu hlavu.

Zapomenuté přátelství

Největší nepřítel Capa je HYDRA. Pronásledovala jej a nikdy nezanikla. Stala se jeho nemesis a stála i za rozpadem přátelství mezi ním a Tonym.

Díky nahrávce usvědčující Buckyho ze smrti Tonyho rodičů vznikl konflikt, na který v komiksovém filmovém světě všichni netrpělivě čekali. Souboj dvou hlavních kladných superhdinů. Pokud vidíte souboj kladná versus záporná strana je to nuda. Pokud se vám však dojde na vnitřní rozbroj kladných superhrdinů, kteří se pustí do boje proti sobě, sledujete každou scénu se zatajeným dechem. Dosavadní spolupráce jde bokem, díky čemuž se stáváte svědky opravdového boje. Nejhorší konflikt je právě mezi přáteli. Po skončení tohoto vzájemného střetu a poslední výměně názorů, kdy Tony poukázal na vlastnictví štítu, na který nyní nemá nárok, se Kapitán s Buckym odebral zpět do Quinjetu, a spolu s Black Pantherem vydali do Wakandy. Na úkor jednoho přátelství se jiné natrvalo upevnilo. Ale bylo tomu opravdu tak? 

Nabídka míru

„Vkládám do lidí důvěru. Do jednotlivců. A musím říct, že většina z nich mě nikdy nezklame. Proto je ani já nemůžu zklamat. Dost lidí jde nahradit, ale asi by nahrazeni být neměli. Vím, že jsem tě ranil Tony. Myslel jsem, že když ti neřeknu o tvých rodičích, tak tě ochráním. Ale teď vidím, že jsem chránil jen sám sebe. A za to se omlouvám. Doufám, že to jednoho dne pochopíš. Chtěl jsem, abychom na tu dohodu přistoupili. Opravdu. Vím, že děláš to, v co věříš. To můžeme všichni. My všichni bychom měli. Ať se děje, co se děje. Slibuji, že když nás budeš potřebovat. Když mě budeš potřebovat. Tak tam pro tebe budu.“

Slova Kapitána, která nádherně vystihla podstatu samotného filmu a zanechalo naději na budoucí smír mezi ním a Tonym. 

(zdroj obrázků: YouTube, Marvel Cinematic Universe Wiki – Fandom, Pinterest, Business Insider, Captain America Civil War, Captain America, ComicBook.com, Den of Geek, Film, FXGuide, Hypable, KGHobby, Queerty, QuirkyByte, Quora, Reddit, Sutori, The Insightful Panda, The Mary Sue, Twitter, Villains Wiki – Fandom, Vocal).

Sběratelská figurka

Headsculpt

Co se týká headsculptu, tak u téhle verze je můj verdikt standart. Unmasked sculpt, který byl použitý snad i na předchozí verzi Age of Ultron nahrává mému pohledu na firmu Hot Toys v tom, že jsou flákači. Fanouškům dělají radost kvalitou, ale co se týče změn, jsou na nulovém bodě. Tedy donedávna. Po negativním ohlasu se snad dočkáme headsculptu Chrise Evanse v nové verzi z End Game, který bude opravdu dle předlohy. 

Headsculpt s přilbou je super. Je tam výborný detail řemínku a bonus v podobě angry face. 

Suit

Poslední verze figurky, která má suit z látky. Na následující verzi z Infinity War (určitě se můžete těšit i na její recenzi v Dee's Collec­tor's World) použili HT tvrdší materiál. Připomíná mi to spíše gumu a na větší pózování je nepraktický. Tak jako barva. Zde na látce krásně vynikne a na displeji, i když se pozdává tmavší, krásně září.

Příslušenství

Figurka je co do příslušenství opravdovou klasikou. Cap má k sobě několik vyměnitelných rukou, již zmíněný unmasked headsculpt a angry face, helmu Crossbona a samozřejmě jeho štít. Ten se snaží docela krásně imitovat kov, ale chybí mi tam jedna zásadní věc. Škrábance od Black Panthera. Takhle vypadá hodně obyčejně a díky tomuhle mají HT u mě mínus (klidně mohli dát tuhle battle damage štítu jako další součást příslušenství).

Base

Klasická jako u Winter Soldiera z téhle filmové série. Líbí se mi, ale jsem zastánce spíše retro oválů.

Art box

Opět výborný jako všechny z téhle řady, kdy je obrázek stylizován spíše do olejomalby než digitální fotky.

Cena

6700,– Kč zakoupeno na Fate Gate.

Nakonec vše můžete posoudit sami v přiloženém odkazu, kde najdete opravdu dostatek materiálu k prostudování. Odkaz na galerii fotoreportu figurky. https://imgur.com/gallery/ax7c214

Přiblížil se vám Capitan America jako člověk díky událostem v Civil War, nebo jste se naopak odcizili? Stáli jste při jeho osudových rozhodnutích za ním, nebo jste ho odsoudili a nařkli z naivity a arogance? Vlastníte nějakou verzi figurky téhle postavy od Hot Toys? Která vám přijde jako nejlepší? Napište mi do komentáře a podělte se nejen se mnou o své dojmy!

Děkuji za pozornost a v příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld se můžete těšit na figurku Deadpool od firmy Hot Toys v měřítku 1/6 z druhého dílu. V recenzi se ale zaměřím na první díl tohohle hláškujícího superhrdiny, který se dostal hluboko do povědomí i lidem, kteří superhrdinským filmům moc neholdují.

Shrnutí recenze

Shrnutí

Civil War je i díky postoji Capitana Americy k Sokovijské dohodě a pevného přátelství k Buckymu filmem, který zanechá hlubokou stopu. Oprostěte se od týmu Stark a zaměřte se na okamžik, kdy jedno špatné rozhodnutí může zapříčinit velkou tragédii. Ať už se jedná o pomstu, vztek, nebo okolím očekávanou hrdost. Film si tak užijete mnohem lépe.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.



Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama