Dee's Collector's World #8: Winter Soldier-1/6

Recenze
Dee's Collector's World #8: Winter Soldier-1/6

Dočkali jsme se v Civil War konečného nahlédnutí do ztrápené a tajemstvím opředené duše Buckyho Barnese? Je druhá verze figurky Winter Soldier od Hot Toys nejslabší nebo nejlepší z doposud vydaných?

4 / 5 601 0
21. leden 2021, napsal Dee
Celkové hodnocení: 70%

S Winter Soldierem jsme se setkali nejen v druhé sólovce Captain America, ale i v Dee's Collec­tor's World #5. V obou případech si tato postava odnesla tajemství kolem svého původu. Dostali jsme sice mnoho nápověd a záblesků jeho minulosti, ale i přesto si nás nepustil k tělu.

Tajemství kolem Buckyho

Vzpomínáte na scénu z Captain America: First Avenger, kdy Bucky Barnes padá do hluboké rokle z rychle jedoucího vlaku? Jaká byla šance, že by tenhle pád mohl nějakou náhodou přežít? Mizivá. Přesto jsme byli svědky jeho návratu ve Winter Soldierovi. Nyní jsme již obeznámeni s faktem, že experiment se supersérem, který na něm provedl vědec Arnim Zola na základně HYDRY po jeho uvěznění, byla ona osudná „náhoda“, která mu zachránila život. Při prvním shlédnutí filmů First Avenger a Winter Soldier mi však tento fakt unikl. Winter Soldier si stále nese svá tajemství. Známe jeho identitu, víme o původu supersíly a podobných superschopností, které má i Captain America. Známe dokonce organizaci, která stojí za jeho vznikem, ale přesto nám unikají jisté detaily.

Kdo je jeho otec?

Lze považovat za duchovního otce WS právě Zolu? Byl tenhle supervoják čistým produktem HYDRY, nebo jen tajnou zbraní, kterou využívala historie?

Bucky byl nalezen po svém pádu, při kterém utrpěl ztrátu levé paže, sovětským vojákem. Po druhé světové válce měl však Sovětský svaz spolu s HYDROU stejného nepřítele. USA. Můžeme se domnívat, že HYDRA infiltrovala sovětskou tajnou rozvědku. Osobně se však přikláním k možnosti spolupráce.

Je nám ale i známo, že díky operaci Paperclip, využití válečných nacistických vědců pro své účely, se Zola dostal do područí americké armády.

Jak získat důvěru nepřítele? Netradičními schopnostmi, nebo chytrou diplomacií. Nepřítel mého nepřítele se může stát cenným spojencem. V době Studené války, v tomhle fiktivním filmovém vesmíru, vedle CIA a KGB panoval špionážní souboj i mezi sovětskou organizací Leviatan a americkou SSR. Právě toho mistrně využil Zola. Bucky byl aktuálně zmrazen v područí sovětské tajné organizace a on jej považoval za svůj nedokončený úkol. Hlavním cílem znovuvybudované organizace HYDRA byla navíc myšlenka světa, kde se za cenu bezpečí upustí od svobody. Vždyť tohle smrdí komunismem na kilometry daleko. Infiltrace nejen S.H.I.E.L.D.U., ale i samotného Leviathanu, započala.

„„Seržante Barnesi … procedura byla započata. Stanete se novou pěstí HYDRY.“ “

Slova Arnima Zoly ke zmatenému zachráněnému Buckymu. 

Využití potenciálu

Voják, i když obdařen superschopnostmi, je bez jedné paže nedokonalý a může se stát pro danou akci nespolehlivým. V tomhle případě byla tedy Buckymu transplantována speciální mechanická ruka. Dovedete si představit situaci, kdy se probudíte z umělého spánku a jedna paže není vaše? Navíc v prostředí, které je vám absolutně cizí a nahání spíše strach? Tohle je snad mnohem horší pocit, než kolonoskopické vyšetření. Vojenské zbraně jsou určené k jistému účelu. Co když jsou těmi zbraněmi lidé? Součástí našich osobností jsou vzpomínky. Občas nám přivodí úsměv na tváři, dodají sílu, nebo naopak představují naše slabé stránky. Tuhle věc u vojáka, který je určen pro speciální úkoly, nelze tolerovat.

Dochází nejen ke vzpomínkám na minulou osobnost, ale i na tajné informace, popřípadě výčitky svědomí nad zmařenými životy. Tyhle osobní démony si s sebou odnáší vojáci všech válečných konfliktů. Winter Soldier je však zbraň. Není považován ani tak za člověka, jako spíše za nástroj, který má posloužit jako hlavní plán HYDRY. Vzpomínky je tedy nutné eliminovat a od toho je zde Memory Suppressing Machine. Věc, která je známá nejen z fiktivní historie. Vždyť i lékařské odvětví praktikovalo tyhle bolestivé elektrošoky ve snaze zbavit dotyčné psychických „nemocí“, mezi které patřila například schizofrenie, nebo svého času i homosexualita. 

Skutečnost, nebo legenda?

Winter Soldier se na mechanické paži honosí pěticípou rudou hvězdou, která odkazuje na sovětskou vojenskou organizaci. Právě v ní získal excelentní vojenský výcvik se zbraněmi různých kadencí. Navíc jeho boj zblízka za pomoci nože přímo odkazuje na KGB.

Winter Soldier se během zhruba padesáti let stal stínem i legendou. Byly mu připisovány četné atentáty, zabíjení nejrůznějších cílů od vědeckých mozků po politické osobnosti, které mohly stát v cestě nejen Sovětskému svazu, ale především HYDŘE. Díky svým odborným znalostem a temné povaze se z Winter Soldiera stal přízrak. Zpravodajské agentury navíc jeho existenci zpochybňovaly, což jen tuto teorii potvrzuje. Co stojí za označením Winter Soldier/Zimní voják? Má snad nějakou vazbu přímo na služby v KGB, nebo si toto přízvisko vysloužil díky kryogennímu spánku po každé misi?

Winter Soldier je obdařen nadlidskou silou, zostřenými smysly a proces stárnutí je díky séru zpomalen, nikoli však zastaven. Když se WS setká s Rogersem a je odhalena jeho identita, vitalita Barnese je na podobné úrovni jako v roce 1945, tedy i po cca sedmdesáti letech.

Za to může právě kryogenní komora. Vždyť kdybyste ovládali byť jedinou, a tak užitečnou, či mocnou, zbraň, jako je WS, taky byste si ji chtěli uchovat co nejdéle. 

Odkaz Studené války

Winter Soldier je očividně inspirován „tajnými supervojáky“ sovětských armádních složek ze Studené války. Tyhle spící buňky byly mnohdy aktivovány předem ujednanými slovy. Po jejich vyslovení ve správném pořadí, které bylo předem dané, se tyto buňky „probouzely k aktivní službě“.

"„Желание, Ржавый, Семнадцать, Рассвет, Печь, Девять, Добросердечный, Возвращение на родину, вдан, Один.""

Slova, po kterých se i v Buckym probudilo jeho druhé, nedobrovolné, já. 

Jen jeden nestačí

Když se určitá věc osvědčí v praxi, je na místě, nejen v rámci investice do budoucnosti, aby byly stvořeny duplikáty. Zvlášť v případě, kdy není prototyp bez chyby.

Winter Soldier se během desetiletí osvědčil. Tak proč se omezovat pouze na jednoho vojáka? HYDRA již nějaký čas operuje v srdci S.H.I.E.L.D.u, díky čemuž se jí lehce donese, že 16. prosince 1991 bude převáženo pět dávek nového superséra, které vyvinul Howard Stark. Sérum na podobné bázi má v sobě i Bucky.

Winter Soldier je probuzen z kryospánku a aktivován. Jeho úkol spočívá nejen v zajištení superséra, ale i eliminaci kurýrů – Howarda a Marie Starkových. Byl výběr přepravy superséra jeho vynálezcem jistou formou kamufláže, nebo za ním stála hrdost samotného Howarda?

Když WS plní druhou část úkolu (eliminaci svědků), Howard Stark v něm pozná vojáka, se kterým se setkal v druhé světové válce. Než stihne dopadnout smrtící úder mechanické ruky WS na Howardovu hlavu, vysloví větu, která Barnesovi utkví v paměti.Stark jej oslovil: „Seržante Barnesi?“ Tyhle dvě slova v jeho mysli vyvolala zmatek. Podobně jako při oslovení „Bucky?“ od Rogerse ve filmu Captain America: Winter Soldier. Při hlášení splněného úkolu na základně HYDRY na Sibiři se v jeho výrazu značí spíše zmatek, než dobrý pocit plynoucí z dokončené mise a pochvaly od velitele Vasilije Karpova. Ačkoliv Memory Suppressing Machine se snaží tohle potlačit, jeho minulost si ho vždy najde. Na otázku, co se dělo se pěti dávkami superséra, odpovídá Bucky, s mechanickou rukou zajištěnou ve svěráku, následovně:

„„Nejsem jediný Winter Soldier. Nejelitnější komando smrti. Zabili mnohem více lidí, než kdokoliv jiný v HYDŘE. Plynule mluví třiceti různými jazyky a dokážou plnohodnotně splynout s davem. Mohou nfiltrovat, zabít a svrhnout celou zem za jediný večer. Zaútočí v momentě, kdy to budete nejmíň čekat.“ “

Bylo vybráno pět nejlepších vojenských adeptů HYDRY, kterým bylo aplikováno toto sérum. Zbraň, která kdyby se opravdu osvědčila, tak by svět v područí HYDRY skončil již v 90. letech. K tomu ale naštěstí nedošlo. 

Chybička se vloudila

Hlavním bodem výcviku byla výhra v boji nad prvním Winter Soldierem, Buckym, aby se velení ujistilo o schopnostech připravovaných Winter Soldieres. Jistý adept na WS jménem Josef nad Buckym vyhrál. Poté jej však ovládl adrenalin, zaútočil na doktora a zabil ho. Výsledkem byla vzpoura, kdy se ostatní Winters Soldiers vzbouřili a zaútočili nejen na dohlížejícího velitele Karpova, ale i na ostatní stráže. Ti nakonec Winter Soldieres zvládli a vrátili je do kryokomory. V případě, že by smrtonosné komando opravdu uteklo ze základny na Sibiři, hrozilo by civilizovanému světu opravdové nebezpečí. Karpov však rozhodl, že by měli být všichni drženi u ledu, dokud je nebude možné plně ovládat. Avšak po pádu Sovětského svazu Karpov uprchl do Spojených států amerických, zařízení bylo opuštěno a noví WS byli doslova uloženi k ledu. 

Sibiřské zařízení HYDRA

Tajných základen HYDRY je po celém světě roztroušeno mnoho. Proč má být tedy tahle výjimečná? Pro nás je důležitá právě díky projektu Winter Soldier.

Winter Soldier se stal opravdu velmi nebezpečnou zbraní. Kdyby navíc došlo k dokončení projektu i na dalších pěti adeptech, historie MCU by jistě vypadala jinak. Třeba bychom se dočkali i Captaina Hydry. Postavy, kterou bych například já osobně velmi uvítal. Ale fanoušek míní a tvůrci mění. Nicméně tahle základna stále skrývá svá tajemství.

Jistá věc mi vždy vrtala hlavou. Winter Soldier byl sice projekt založený na základně ze Studené války, ale přece tahle základna spadala pod křídla HYDRY, která fungovala i po skončení tohohle konfliktu.

Proč bylo zařízení tak dlouho opuštěno? I nějaký čas před otevřením Helmutem Zemem musely být kryokomory přece aktivní. Nemůžete je dát jen do nějakého úsporného režimu. Tahle záhada přiživuje auru tajemství kolem tohohle místa. 

Návrat domů

Jednou z hlavních myšlenek v souvislosti s Buckym je jeho „návrat domů“. Domů se vracíme rádi. Máme zde své zázemí, klid, pocit bezpečí a toho, že tady jsme pánem my. Tedy pokud nemáte kupu dětí, zlou manželku, nebo strýce, který když se namaže, tak dostane choutky, které vám způsobí trauma.

Tohle si v sobě nese i Bucky. Jeho strýcem je HYDRA a jeho pokojíček, kde prožívá svá traumata, je právě tahle základna na Sibiři. Tohle lze vyčíst z Buckyho mimiky už při výslechu Zemem, který se vydává za psychiatra Thea Broussarda:

„„Promluvme si o tvém domově. Nemyslím Rumunsko a určitě ne Brooklyn. Myslím tím tvůj skutečný domov.““

Je těžké, když se po dlouhé době vracíte do míst, na která máte tak špatné vzpomínky. Upřímně, docela jsem čekal nějaké flashbacky, když Bucky s Rogersem prozkoumávali základnu a poté přišli i s Tonym do místnosti s „terapeutickým křeslem“. Snad se jich dočkáme v novém seriálu Falcon and Winter Soldier, který by tomuhle zpracování hodně nahrával.

Tvůrci se však tuhle myšlenku pokusili zanést i do Civil War. Tedy spíše jen moment. Scéna, kdy Bucky se Stevem sjíždí výtahem do tajné základny. Ve výrazu Buckyho lze číst pocit sklíčenosti. Snad v něm dokonce bujel i vnitřní boj, protože když vidíte něco, co ve vás zanechalo opravdu špatné vzpomínky, stáváte se rázem někým jiným. V takových chvílích jste rádi za přítele, který vás dokáže psychicky podpořit. Ostatně tohle se stalo ještě před vstupem na základnu. Rogers pomocí hezké vzpomínky na společnou minulost dokázal, že Bucky na vteřinu zapomněl právě na ty špatné. Ale „hodnému strejdovi“ neutečete a ani Bucky se tomuhle pocitu úplně nevyhnul. Zde bych pohled do nitra Buckyho duše ukončil a nechal jej spát. Prozatím. S Buckym se v Dee's Collec­tor's World setkáte ještě jednou. Při recenci figurky z Infinity War od Hot Toys mu otevřeme staré rány na duši. Winter Soldier, respektive v tuhle chvíli již znovu Bucky, je opravdu hodně složitá postava. Můžu o něm napsat milion slov, mluvit celé dny a stejně se nedobereme všech jeho tajemství. 

(zdroj obrázků: YouTube, Marvel Cinematic Universe Wiki – Fandom, Pinterest, CinemaBlend, Maciej Kuciara, Imgur, Twitter, Business Insider, Gfycat, Empire, Fairway Hobbies, mcu dw BuckyNat dbz dbs – Tumblr, MANGA CLASSICS – Marvel Cinematic Universe – Tebeo Classics, Screen Rant, The Art of VFX, Google Sites, Sporcle, Marvel, The Mary Sue)

Sběratelská figurka

Oproti první verzi je tahle od Hot Toys opravdu jednoduchá, ale i tak má své kouzlo. Jedná se o krásný zlatý střed všech tří vydaných WS od HT. I když vlastním první verzi z Winter Soldier a poslední z Infinity War, tahle pro mě zaujímá čestné místo ve sbírce.

Headsculpt

Sculpt je výborný a velmi se mi líbí, že si alespoň u něčeho dají HT tu práci, aby zachovali stáří herce. Když porovnám verzi z WS a CW, tak je zde znatelný rozdíl. Občas tahle firma opravdu vrazí svým zákazníkům kudlu do zad, když vydají další figurku stejného hereckého představitele, ale jen mu změní vizáž oblečení. Sculpt zůstává stejný, nebo jen opravdu mírně pozměněný, i když se rozmezí mezi filmy pohybuje v rámci několika let. 

Suit

Tak jako příslušenství, tak i oblečení je oproti předchozí verzi hodně chudé. Jeden sculpt, jedna zbraň. I oblečení, i když podle předlohy, je hodně jednoduché.

Příslušenství

Jak jsem již zmínil, tahle verze toho k sobě opravdu mnoho nemá. Co se týká mechanické paže, tak oproti předchůdci je mnohem lesklejší, což je za mě opravdu super, protože je zde vidět progres, byť jen mírný.

Base

Zde HT již upustili od těch mnou tolik oblíbených oválných a nasadili tyhle. Za mě jedny z nejhorších, protože na displeji vám několik vedle sebe stojících dělá neplechu. Jedna věc je však super – pokud máte nějakou figurku z týmu Stark, máte tam jeho logo. Winter Soldier je z týmu Cap, čemuž odpovídá i logo. Opravdu za mě palec nahoru, že je v tomhle případě HT tak krásně rozdělili a nenechali jen jedny stabilní.

Art box

Art box je skvělý. Tyhle malované motivy jsou pro mě mnohem lepší, než typické digitální fotky.

Cena

8500,– Kč – zakoupeno na Fate Gate.

Nakonec vše můžete posoudit sami v přiloženém odkazu, kde najdete opravdu dostatek materiálu k prostudování. Odkaz na galerii fotoreportu figurky.- https://imgur.com/gallery/UDkvWKD

Bavila vás více dějová linka kolem Buckyho, nebo jste ji ignorovali na úkor vnitřního boje v Avengers? Všimli jste si jeho pocitových vjemů v emočně vypjatých scénách? Bylo vám ho líto, nebo jste jej odsoudili za něco, co nebyla přímo jeho vina? Máte doma nějakou figurku téhle jeho verze? Pokud vlastníte všechny tři, nebo dva WS od Hot Toys, který vám přijde nejlepší, a proč? Napište mi do komentáře a podělte se nejen se mnou o své dojmy!

Děkuji za pozornost a v příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld se můžete těšit na figurku Captain America od firmy Hot Toys v měřítku 1/6 verze Civil War. V recenzi se zaměřím nejen na jeho souboj s Tonym, přátelské pouto k Buckymu, ale na řadu přijde také rozbor Helmuta Zema. Samozřejmě, součástí recenze bude i figurka, kterou považuji za nejlepší provedení jeho obleku (když nepočítám verzi Rescue).

Shrnutí recenze

Shrnutí

Winter Soldier se mohl občas zdát jako vedlejší dějová linka Civil War. Bez něj by se však tenhle snímek snáze dostal do škatulky politického rázu a byl by o házení viny či špíny jednoho na druhého. I díky tomuhle jsme se dostali opět o něco hlouběji do Buckyho ztrápené duše, která si určitě zaslouží pozornost, ale i klid.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama