Dee's Collector's World #7: Iron Man Mark XLVI -1/6

Recenze
5 / 5 289 0
13. leden 2021, napsal Dee
Celkové hodnocení: 75%

Co způsobila Civil War nejen ve filmovém světě MCU, ale i mezi fanoušky? Jaký postoj zaujal v téhle zatěžkávací zkoušce Tony Stark? Je figurka MARK 46 od Hot Toys opravdu jedna z nejlepších dosud vydaných verzí?

Dee's Collector's World #7: Iron Man Mark XLVI -1/6

Třetí sólový film Captain Americy, honosící se titulem Civil War, rozdělil fanoušky na dva tábory. Respektive dva na další dva. Tenhle snímek rozdělil publikum na team Cap a team Iron Man. Tyhle dva tábory se ale rozdělily na tvrdé jádro nerdů, kteří dostali bitvu superhrdinů v počtu, že nestačil ani na hokejový zápas. Ti odcházeli z kina opravdu zklamaní, ale obyčejní konzumenti byli nadšeni z dvou nových postav Black Panther a hlavně Spider-Man.

Proč ale film fanoušky rozdělil? Najdou se tací, kteří se přidali k danému týmu díky tomu, že ten nebo onen superhrdina spadá do osobní kolonky „oblíbená postava“. Je tohle ale opravdu důvod a hlavní myšlenka, která měla pomyslně rozdělit fanoušky? 

Akce a reakce

Každý čin nese s sebou následky. Když si nalijete plnou sklenici a musíte se rychle přesunout, hrozí riziko, že se něco rozlije na podlahu. Když jste superhrdinský tým bojující proti nepřátelským složkám, na které běžná armáda nestačí, dojde k nevyhnutelným ztrátám jak na životě, tak i majetku.

Chyběla vám tahle informace v předchozích sólových počinech, popřípadě týmovce Avengers? Jaké ztráty na majetku a životech utrpěla daná lokalita? Ruku na srdce, koho tohle u sledování napadlo, že? Asi jen 10 % z nás, protože všichni hltali postavy, vtipy, hlášky a akci.

Tahle myšlenka by byla skvělá, ale rozhodně by se nejspíš nehodila do konceptu. Celkový dojem ze samotných hrdinů a jejich činů by totiž utrpěl menší egoistickou újmu a divákům by už nepřipadali tak skvělí. Jednou to však přijít muselo. Ten moment nastal v Civil War, kde dostala tahle myšlenka zasloužený prostor.

Ztráta milované a blízké osoby se stává nejhorší chvílí člověka. Nikdo a nic nám ji nevrátí, ikdyž v každém z nás zůstává ve formě vzpomínky. Jenže když žijete ve 21. století překypujícím moderní technologií, kde je i Tony Stark, slovo nemožné pozbývá na váze. Od bolesti vám pomůže projekt Binually Augmented Retro-Framing. Pomocí ultra HD videoprojekce vám nabídne sondu do minulosti, abyste si mohli připomenout znovu poslední, nebo ty nejhezčí chvíle s nejbližšími. Ale ani tohle není rozhodně cesta ven. Bolest si vás najde, ať se skrýváte kdekoliv, nebo si nasadíte jakoukoliv masku. Tak jako si Starka našla Miriam Sharpe. Obyčejná úřednice, ničím nevyčnívající a nepoutající žádnou pozornost. Tahle žena však měla syna, jenž se stal obětí bitvy v Sokovii. "Stark za to nemůže! Bitvu vyprovokaval Ultron! ", mohli by se osočit skalní fanoušci Tonyho, kteří nedají dopustit, aby na jejich oblíbence dopadlo jediné hanlivé slovo, nebo obvinění. Ale kdo stál za vznikem Ultrona a dokonce svou chybu přiznal? Opravdové chyby si uvědomíme až po katastrofálních následcích a pocit viny je někdy ten nejhorší trest. Tony Stark se v životě musel poprat s vlastním démonem alkoholem, osobní arogancí, ale i rozhodnutím mezi dvěma opravdovými láskami svého života – Pepper Potts a posedlost stavbou nových Iron Man Armors.

Sokovia Accords (Sokovijská Dohoda)

Když udělá průser malé dítě, vina se okamžitě svaluje na špatnou výchovu rodičů. Co když se tohle ale stane superhrdinskému týmu? Byť nezáměrně, dojde ke škodám na majetku i lidských životech. Kdo za tohle nese odpovědnost? Samozřejmě samotní aktéři. Je však řešením, když si jejich odpovědnost vezme pod taktovku OSN? Jsou členové téhle organizace opravdu ve jménu spravedlnosti a udržení pořádku spolehliví? Že by půda stvořená pro návrat HYDRY?

Veřejnost se pomalu začíná k těmhle superhrdinům stavět zády. Době, kdy se Iron Man a Captain America rovnali americkým hrdinům, pomalu odzvonilo a širší veřejnost je začíná vnímat spíše jako zbraně hromadného ničení, než strážce jejich bezpečí. Sokovijská Dohoda tedy měla fungovat i jako registrační dokument. Tohle předběhl samotný Tony Stark, když veřejně přiznal identitu Iron Mana. Je však tenhle krok správný?

„„Za poslední čtyři roky jste operovali s neomezenou mocí a bez dohledu. Tohle je věc, kterou už vlády světa nemohou tolerovat.““

Slova generála Rosse k zúčastněným členům Avengers. Stark zastává názor, že pokud jim zůstane neomezená volnost a svoboda bez pravidel, nebudou o nic lepší než nepřátelé, proti kterým stáli, nebo kterým budou čelit. Rogers však oponuje argumentem, že tahle dohoda je spíše svazující. Následky za své činy musí nést sami jako tým, ne nějaká světová organizace, která je může navíc využít k nekalým účelům. Ono příslovečné nepřátelství mezi těmihle „vůdci“ Avengers pramenilo již z minulosti – už několikrát jsme byli svědky rozporu mezi arogantním Starkem a skautským Rogersem.

Když však půjdeme ještě hlouběji do minulosti, dostaneme se k jádru pudla Starkova negativismu – ke vzpomínce na Howarda Starka, otce Tonyho. Nejen, že v Tonym hlodá svědomí při vzpomínce na poslední setkání s otcem, což byla hádka, ale zároveň si uvědomuje, že je skoro stejný jako otec. Práce mnohdy dostala přednost před blízkými. Pomyslnou solí v ráně je odkaz na Howardův vydařený experiment s Rogersem:

"„Jsem rád, že se Howard oženil. Znal jsem ho, jen když byl mladý a svobodný.“

„Ach, opravdu? Vy dva jste se znali? Nikdy se o tom nezmínil. Možná jen tisíckrát. Bože, nenáviděl jsem tě.“ " Nedílnou součástí Civil War a jejího vzniku je samozřejmě i postava Winter Soldiera. Identitu tohohle supervojáka již známe (podrobněji jeho vznik a menší psychologický rozbor proberu v příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld #8 ). Tony navíc není hloupý, aby si nedal jedna a jedna dohromady.

První krok k rozpadu

Poté co je Bucky Barnes alias WS obviněn z bombového atentátu ve Vídni, kde shodou okolností mělo dojít k podpisu Sokovijské Dohody a její ratifikaci, tzv. Občanská válka dostává mnohem osobnější ráz. I když neúspěšně, pokusí se Cap a Falcon Winter Soldiera zachránit před zatčením. Tuto trojici nelze jen tak přehlédnout. Zvlášť, když po sobě zanechávají stopy. Navíc nesmíme zapomenout na fiasko, při kterém nám je odhalena identita Black Panthera a díky kterému se dostanou do pomyslné vazby.

Zde se nabízí jako jistá forma záchrany právě Sokovijská dohoda. Avšak v Rogersovi se ani tak ledy nepohnou – stale si stojí za svým, že by měli nest následky za své činy, ne je přehazovat na někoho jiného. Stark však nechce o Rogerse přijít. Nejen, že se stal nedílnou součástí týmu, ale jeho vyloučení by rozpoutalo zjevně velkou vlnu nevole.

Tony Stark není jen geniální vynálezce, ale v týmu je mu svěřena i diplomacie. Pod příslibem zajištění „bezpečí“ Buckyho, kdy by se mohli vyhnout případu, že by byl odevzdán do Wakandy, kde by jej jistě čekala poprava.

Dohoda je pro Rogerse stále svazující, proto Tony navrhne kompromis ve formě dodatků, až utichne všeobecný mediální tlak.

Ve chvíli, kdy je vše na dobré cestě ke zdárnému cíli, přijde na řadu moment, kdy dojde na něco, co mělo zůstat spíše skryto ve stínu. Podobně, jako to udělá Tony, když zmíní „domácí vězení“ Wandy. Rogersovi tohle opravdu přijde jako podpásovka, kterou přirovná k japonské intervenci během 2. světové války. Podle někoho jde o nenásilné vězení, v důsledku ale o omezovaní lidských práv a svobod. Situace s Wandou má za následek dvě věci – Rogers nehodlá Dohodu podepsat a skvěle funguje jako psychický nátlak na Wandu samotnou.

Představte si, že máte její superschopnosti. Něco nechtěně poděláte a jste ponecháni v domácím vězení se svým vnitřním bojem. Žádný soud, žádné následky, které si musíte obhájit. Jste jen ponecháni samiy sobě, abyste o dané věci přemýšleli. V mém případě by sebevědomí dostalo opravdu zabrat a v mých očích bych se sám stal hrozbou.

Znáte ten pocit, když jdete ven a něco vám chybí? Například oblečení, která vás dělá tím, kým se cítíte být? Jste nesví a připadáte si polonazí. Tony Stark má tenhle problém s Iron Man armor. I když se nachází v budově JCTC/Joint Counter Terrorist Centre, sídle protiteroristické organizace zbudované CIA v Evropě, své „alter ego“ přece nemůže pověsit na hřebík, případně uložit na ramínko do skříně.

Ostatně na tohle krásně naráží i Natasha Romanoff, v situaci, kdy je Winter Soldier probuzen ze spánku a aktivován:

" „Prosím, řekni mi, že jsi přinesl oblek.“ „Jistě. Je to krásný Tom Ford, třídílný, se dvěma knoflíky. Jsem v aktivní službě, ale nebojuji.“

" Moderní technologie si zakládají na minimalismu, a to i v případě Tonyho Starka. Jeho Iron Man Gauntlet (prosím, nezaměňovat s rukavicí, na které jsou Kameny nekonečna) je mistrně uložena v hodinkách a v mžiku připravena k akci. Je tohle první ukázka použití nanotechnologie v Iron Manových oblecích, která dostane plnohodnotné místo v Infinity War? Snad. Jednalo se o prototyp téhle rukavice, která splňovala snad 70 % funkcí jako běžná součást armoru, nebo grimasa překvapení směřovala víc než na odolnost a funkčnost tohohle doplňku spíše na útok WS? Jenže ani Starkův nový „módní doplněk“ nezabrání v útěku Winter Soldiera. A tomuhle „zločinci“ se samozřejmě nepodařilo uprchnout pouze vlastními silami. Vždy tu jsou komplici, kteří jsou automaticky v očích třetí strany přiřazováni k zločincům. Je ovšem takové tvrzení na místě, když je obviněný nevinný? Ale kdo tohle může tušit? K řádnému vyšetřování prozatím nedošlo a zjevně ani nedojde.

Tony Stark dostane od ministra Rosse ultimátum v podobě 36 hodin, než zakročí tvrdá ruka speciálních jednotek, které rozhodně použijí razantnější prostředky v případě odporu při zatčení. Pomocí střelných zbraní s povolením zabít.

Mimochodem, všimli jste si jizvy na Starkově hrudi po odstraněném obloukovém reaktoru? Maličkost, kterou v téhle scéně lehce přehlédnete. I těchto 36 hodin (Tony navrhl 72) je výborným odkazem na svázání rukou pomocí Sokovijské dohody. Avengers a Tony již nejsou samostatní a vůdčí, nýbrž podléhající „vyšší“ jurisdikci. Právě tomuhle se chtěl Rogers vyhnout.

Vyvstává tu otázka – není zneškodnění WS a jeho kompliců, kteří mu napomáhali při útěku, jen zástěrkou pro odstranění „nepohodlných“? Vždyť americká vláda v historii nejednou sáhla po tomhle kroku, aby vše mělo „hladký průběh“. Na tuhle situaci lze opravdu pohlížet různě. Jsou Rogers a Wilson jen nepohodlní, nebo skuteční spolupachatelé Barnese? 

Vyjednávání

Tohle jsem již zmínil výše. Tony Stark není jen zakládající člen Avengers, ale i jejich pomyslný mluvčí. Tak jako vládne geniálním mozkem při výrobě technologií, jde mu to i se slovy.

Což se projeví i při scéně na letišti. Čas se krátí a tohle je jedna z posledních možností odvrátit dramatické zatčení, popřípadě zneškodnění, těchto „zločinců“. Vyjednávání má však vždy minimálně dvě strany a občas ani jedna nehodlá ustoupit. Stark (mimochodem v novém Iron Man Armor) jde s pravdou ven a snaží se přemluvit, hlasem přítele, Rogerse k vydání Barnese s tím, že jinak může dojít k násilnému zatčení. Rogers se však zastává svého kamaráda, o kterém zjistil pravdu s mnohem horšími následky.

Když se neujme „přátelský tón“, začnou na sebe oba vytahovat aktuální špínu. Podle Starka Rogers pěkně zavařil nejen Wandě, ale i Clintovi (Hawkey), jelikož měli oba nařízeno domácí vězení. Rogers se zase ohání argumentem, že Tony je slepý vůči pravdě a přehlíží mnohem větší nebezpečí. Navíc při zmínce o Dohodě dojde na ostrá slova ohledně rozpadu Avengers.

Nejen tohle vyjednávání, ale celkový koncept bitvy na letišti, roztrhlo fanoušky na dva pomyslné tábory. Team Cap a Team Stark. Samozřejmě se mohu jen dohadovat, co jedince vedlo k tomu, aby fandil právě tomu určitému týmu. Bylo to argumentací a postojem nejen k Dohodě, ale i pravdou o WS, nebo tam dotyčný prostě měl svého oblíbeného superhrdinu a nic jiného ho nezajímalo? Každý však musíme dřív, nebo později přiznat chyby v úsudku, kterých jsme se dopustili. Občas je pro někoho ale snadnější kopat kolem sebe a házet pomyslnou špínu na jiné, než přiznat osobní selhání. Tak jako v případě dopadu úspěšného týmu Cap.

Tony raději nařkne Natashu z toho, že dovolila Rogersovi a Barnesovi nastoupit do Quinjetu, díky čemuž se stala i nehoda Jamesi Rhodese alias War Machine. Byl totiž omylem zasažen esem, které si Stark nechal v záloze pro případ, že se obě strany nedohodnou. Paprskem Visiona, který byl však nečekaně psychicky rozptýlen Wandou. 

""Jak se to stalo?"

„Byl jsem rozrušený. “ „Nemyslel jsem si, že je to možné.“" Tony Stark and Vision- "

Navíc připomínka Natashy, že neudělali vše pro to, aby se spor urovnal, rozhodně klidu na Starkově duši nepřidala. Vidí jen zmrzačeného Rhodeyho a snad úmyslně přehlíží slabinu, kterou nečekaně objevil Vision. On je za tímhle i kostlivec ve skříni ve formě Ultrona, tudíž se není čemu moc divit. Ale i tak Natashino označení za dvojitého agenta je opravdu rána do srdce. 

Přiznání chyby

Tohle je věc, ke které se musí postavit každý z nás. Ano, jsou i tací, kteří svoje chyby záměrně neuznají, a vědomě si za nimi stojí. Tony Stark se může někomu opravdu jevit jako arogantní typ miliardáře, ale je to i člověk, který umí přiznat chybu.

Po zjištění, kdo stojí za bombovým útokem ve Vídni a za aktivací Winter Soldiera (Helmut Zemo), se pustí „inkognito“ na Sibiř. Zde se nachází tajná základna, která skrývá nebezpečí v podobě dalších WS. Navíc je tohle místo, kam zamířil Rogers s Barnesem. Tony se za nimi na Sibiř vydává, protože chce udělat první krok k usmíření.

Musíme brát v potaz i fakt , že Tony zde porušil Sokovijskou dohodu. Věc, za kterou si hodně stál a kvůli níž došlo i k vnitřní rozepři mezi Avengers. Občas však musíme udělat krok zpět, abychom se posunuli dál.

Při řešení rozepře není vždy na místě násilí. Někdy je mnohem lepší slovní výměna názorů, než si „dát do držky“. Připadá vám tenhle způsob, řešení mezi muži, jako forma zbabělosti? Dobrý argument, nad kterým musí člověk opravdu hodně popřemýšlet, je mnohem účinnější než pořádná rána. Jenže tohle je snímek z dílny MCU, a ne nějaké psychologické drama. Tady diváci upřednostní spíše akci, než výborné dialogy. Ale jak navázat v tomhle smyslu na situaci, kdy dva tvrdohlaví lídři konečně dospěli k usmíření pomocí slov? Tak, jako se stalo již mnohokrát v nám doposud známé historii. Postačí vytáhnout „starou špínu“.

Tohle krásně vystihuje Helmut Zemo:

„„Impérium svržené svými nepřáteli může znovu povstat. Ale takové, které se rozpadá zevnitř? To je mrtvé. Navždy.““

Občas je opravdu zlá myšlenka, která je trefně použita v pravou chvíli, bolestivější než tvrdá rána pěstí. Zemo nabídne nahrávku Hydry, na které je zaznamenána smrt Howarda a Mariee Starkových. Vrahem není nikdo jiný než Winter Soldier – James “Bucky” Barnes.

Jak by se zachoval každý z nás v takovou chvíli? To je jedna z nejtěžších otázek svědomí. Můžeme si jen domyslet, jak bychom se na Tonyho místě zachovali my.

Tony byl hluboce zasažen nejen přímým pohledem na smrt svých rodičů, ale i faktem, že jejich vrah stojí kousek od něj. I když byl obeznámen s faktem, že Bucky tenhle čin nespáchal ze své vlastní vůle, nejvíce ho ranila lež. Steve Rogers totiž byl s tímhle obeznámen mnohem dřív a přesto tuhle informaci zatajil.

Tohle je dilema charakteru. Když jste svému příteli, přítelkyni, nebo manželovi či manželce nevěrní, bují ve vás vnitřní boj, zda máte jít s pravdou ven. Vašemu svědomí se díky tomu uleví, ale co následky? A Captain America je opravdu zosobnění ctnosti, proto jde s pravdou ven.

Ono samotné přátelství, na které se snažil znovu navázat Tony, je přece založené na důvěře. Pokud vám někdo u téhle scény řekne: „Proč se sakra Cap přiznával k téhle informaci?“, klidně jej odkažte na tuhle moji myšlenku.

Finální souboj mezi Capem, Buckym a Iron Manem je ukázka toho, že i komiksové bojové scény dokáží mít určitý druh hloubky. Není to jen „tobě dám do držky a tobě taky, protože při něm stojíš, a navíc jsi mi lhal“. To, co začíná nevinně, se postupem boje transformuje do čirého vzteku. Byl Rogers nebo Stark uvědomělý před svým sokem, nebo se oba nechali jen pohltit nenávistí a postavením se za své nejbližší?

Poslední sekvence téhle bitvy navíc patří mezi ty opravdu vydařené. Pokud se Zemovi vytvořil v mysli nějaký vizuální obraz těchto dvou, tak rozhodně neměl daleko k realitě, která se udála. Výraz Kapitána Ameriky, kde bují čirý vztek, a naopak u Starka viditelný pocit strachu, protože už není ten „lepší“, je k nezaplacení. Z obou se, byť na moment, stali ti, proti komu bojovali. Tvrdohlavost a neústupnost jsou bohužel typické lidské vlastnosti. Hlavně u mužů, kteří si o sobě mnohdy myslí, že jsou alfa samci, a krok zpět pro ně znamená újmu na zdraví jejich osobního ega. Tvrdohlavost rozbíjí i přátelství, které se mnohdy hodně špatně dává znovu dohromady. 

(zdroj obrázků: YouTube, Marvel Cinematic Universe Wiki – Fandom, Pinterest, Reddit, Amazon.in, Ars Technica, Business Insider, Comic Vine – GameSpot, GeekTyrant, Heroic Hollywood, Inverse, Radio Futuro, Saxon Scribe, Twitter, Variety, WallpaperAccess**, What'cha Reading)

Sběratelská figurka

Poslední dobou si tahle firma vysloužila u sběratelů cejch omezenosti. Pokud zazní výraz Hot Toys, tak se automaticky mnohým vybaví Iron Man. Tuhle postavu HT opravdu ždímají, což je i v mých očích opravdový krok zpět, poněvadž je trh s tímhle superhrdinou MCU přímo zahlcen.

Nicméně tohle je figurka stará již pár let a rozhodně si kvalitu stále drží.

Headsculpt

Jak jsem zmínil, tuhle postavu vydalo HT již několikrát před touhle verzí. Tohle je můj jediný IM ve sbírce, ale z pozorování a po konzultaci s kolegy kteří vlastní i jiné verze, je tohle opravdu jeden z nejlepších sculptů Roberta Downeyho Jr. Navíc battle damage je výborný a skvěle doplňuje celkový koncept figurky.

Suit

U tohohle superhrdiny je důležité použití materiálů. Pokud se jedná o plast, povětšinou i sebelepší patina nedokáže navodit ten pravý efekt kovu. Zde HT vsadili naštěstí na jistotu a zbroj je diecast, tedy kov. Figurka je znatelně těžší, ale celkový dojem je opravdu lepší. Navíc klouby, u mnohých sběratelů nepřekousnutelná věc, ačkoliv se jedná o akční figurku a ne sochu, jsou velmi důmyslně maskovány pomocí součásti zbroje. Naprosto skvělý krok.

Příslušenství

Výběr je střídmý. Klasické vyměnitelné dlaně, trysky, ale například potěšující náhradní hrudní kryt s battle damage od Rogersova štítu. Super věc, když si figurku chcete vystavit v konečné fázi boje. Jako doplněk je zde i helma Kapitána Ameriky. Mistrný tah, kdy je fanoušek pobízen, aby si koupil i Captaina z téhle série a mohl si jej dokonale vystavit se sculptem i přilbicí v ruce.

Base

Jsou figurky, respektive hlavně u IM, kdy si HT opravdu dali záležet na base. Jako zde. Tahle má evokovat souboj na letišti a za mě je výborná. Ano, je trošku větší a vím, že na tyhle velikosti docela nadávám, protože mám figurky v Detolfu od Ikey a tyhle objemnější base zabírají moc místa. Tady ale problém nemám právě díky zpracování, které je skvělé.

Art box

Drží klasiku téhle série, jen samotná figurka místo hnusného plastu je uložena v polystyrenu. Bohužel se nikdy asi nedočkám toho, aby HT ukládali figurky do molitanové výplně, jak je to například u nelicencova­ných 1/6.

Cena 11 000,– Kč – zakoupeno od soukromého sběratele.

Nakonec vše můžete posoudit sami v přiloženém odkazu, kde najdete opravdu dostatek materiálu k prostudování. Odkaz na galerii fotoreportu figurky- https://imgur.com/gallery/va4n1Z7

Co pro vás znamenal snímek Civil War a konkrétně osobnost Tonyho Starka? Ke kterému týmu jste se přikláněli? Vlastníte nějakou 1/6 figurku Iron Mana od HT? Který headsculpt Roberta Downeyho Jr. vám od téhle firmy přijde jako nejlepší (výběr je opravdu velký) ? Napiště mi do komentáře nejen dojmy z filmu, ale i z případné figurky.

Děkuji za pozornost a v příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld se můžete těšit na figurku Winter Soldier od firmy Hot Toys v měřítku 1/6, verze Civil War. V recenzi se zaměřím na jeho zrod a psychologický rozbor a samotnou figurku, která je sice oproti své předchozí verzi na příslušenství chudší, sculptem však vyniká.

Shrnutí recenze

Shrnutí

Civil War - nejen, že rozdělila fanoušky na několik táborů, ale znamenala i další milník v superhrdinských filmech. Týmy složené ze superhrdinů měly vždy své osobní, ale i vnitřní problémy a jen okrajově se nám naskytla příležitost k jejich poodhalení. Film navíc krásně nakousl myšlenku přebírání zodpovědnosti za své činy a přiblížil nám mnohem víc postavu Tonyho Starka. Důkaz, že není jen arogantní a namyšlený milionář, ale i člověk, který dokáže uznat chybu, byť na chvíli.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Dee
Dee
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO