Dee's Collector's World #6: Nick Fury -1/6

Recenze
Dee's Collector's World #6: Nick Fury -1/6

Kdo infiltroval organizaci S.H.I.E.L.D. a před zraky všech pomalu budoval vlastní impérium ? Člověk nemusí mít obě oči, aby lépe viděl to, co je skryto. Firma Hot Toys vydala dvě verze 1/6 figurky Nicka Furyho. Proč se přikláním k verzi Winter Soldier?

5 / 5 558 0
19. prosinec 2020, napsal Dee
Celkové hodnocení: 89%

Civilizovaný svět již dekádu století provází neustálé válečné konflikty, epidemie, ekonomické krize a podobně. Spolu s tímhle kráčí ruku v ruce i konspirační teorie, že tyto události jsou uměle vytvořené. Vládne tedy veškeré populaci jistá skupina typu „Světový řád“ nebo „Ilumináti“ ? Myslíme si, že jsme svobodní, leč nedobrovolně se stáváme otroky nejen moderní techniky, ale i společnosti?

S myšlenkou ohledně konspiračních teorií pracuje i filmový vesmír MCU. Připadá vám tohle zbytečné nebo přehnané? On se má tento fiktivní svět přiblížit tomu našemu, a to nejen lokacemi, kde se odehrává, nebo charaktery postav, ale i myšlenkou komplexního fungování společnosti.

Kdo ovládá svět?

Odhalení této teorie se můžeme dočkat od různých zdrojů. V některých případech se samozřejmě může jednat o přiživení se na pomyslném stupínku popularity. Jedná se o lidi zabývající se investigativní žurnalistikou, různými blogy, nebo se toto prostě stalo jejich koníčkem. Jenže komu opravdu věřit? Je ten či onen zdroj ověřený, nebo se opravdu jedná jen o konspiraci? Většina těchto zdrojů prostě jen vyšumí do ztracena, ale co když máte jako ředitel speciálních obranných složek S.H.I.E.L.D. na starost bezpečnost celého světa?

Nick Fury. Postava, jež je občas považována za vedlejší. Mohl by však svět MCU bez něj fungovat, popřípadě vůbec nadále existovat? Jeví se jako centrální mozek superhrdinů, nebo je to jen člověk, který zachrání danou situaci?

Každý máme vnímání téhle postavy jinde a věřím, že nebýt snímku Captain Marvel (kdy například v mých očích celý film zachránil právě Fury), tábor lidí, kteří jej považují za méněcennou postavu, by se dále rozrůstal.

Kdo je Fury?

Nick Fury je postava, která si v sobě nese skutečný odkaz rizika společnosti. Jako tajný agent operující již během Studené války byl svědkem toho, čeho všeho je člověk schopen. Tyhle zkušenosti v jeho nitru zanechaly opravdu hlubokou ránu. Možná i proto se rozhodl pro Project Insight. Ten zahrnoval tři těžce vyzbrojené a satelitem propojené „helikariéry“, jejichž cílem je aktivně zasáhnout proti potenciálním hrozbám USA. Čili zneškodnit nepřítele dříve, než může udeřit, nebo něco dopodrobna naplánovat.

Tahle myšlenka je sama o sobě snad dobrá, ale co to znamená hrozba? Je to člověk, který se opravdu chystá spáchat závažný zločin proti ústavě, nebo jen někdo, kdo chce nahlas projevit nesouhlas s aktuálním politickým děním a situací? Tahle klasická klauzule o tom, kdo se považuje za hrozbu, byla již v minulosti zneužita několika režimy. Ve jménu bezpečí a spravedlnosti byli bohužel popravováni i opravdu nevinní lidé.

Tohle pochopil i samotný Captain America, který se díky tomuto tvrzení do Furyho pustil. Nejlepší obrana je protiútok. Fury proti němu vytáhne, že i oni sami za druhé světové války ve jménu bezpečí a míru páchali mnohem horší věci.

Jenže i samotný Fury je někde v hloubi duše přesvědčen, že tenhle projekt lze velmi snadno zneužít. Ale může tyto své pochybnosti sdělit i samotnému Captainovi? Jelikož je v něm již nějakou dobu důvěra vůči lidem nahlodána, zjevně se rozhodl nikomu nevěřit. A to ani samotnému idolu spravedlnosti.

Tenhle jeho pocit vyvrcholí, když je mu odepřen přístup do složek, které získal od Natashy Romanoff z akce osvobození rukojmí na Lemurian Star. Jinými slovy je osobě, která má jedno z nejvyšších prověření, je odmítnut přístup ke složkám, které znamenají důležité informace právě kolem již zmíněného bezpečnostního projektu.

Kdo by nebyl nesvůj, když jedno z tak masivních bezpečnostních opatření skrývá nějaké tajemství, a navíc jste na vlastní kůži zažili Studenou válku, že? Jeho důvěra v tenhle projekt tedy dostala hlubokou ránu, a tak se jej snaží pozastavit u samotného Alexandra Pierce, tajemníka bezpečnostní rady.

Pierce jeho postoj k tomuhle projektu zarazí, ale po vzájemné domluvě, samozřejmě doplněné klasickou součástí MCU, tedy nějakým tím rádoby vtipem, se dohodnou a „plácnou si“ pro pozastavení tohohle projektu.

Riziko povolání

Furymu to ovšem stále vězí v hlavě a domluví si s druhým člověkem z jeho okolí, kterému naprosto důvěřuje, osobní schůzku. Po Natashe je to Maria Hill. Něco záhadného se totiž skrývá v organizaci S.H.I.E.L.D. – tohle jeho podezření se skutečně brzy potvrdí.

Při cestě na místo setkání s Hill se stane „nečekaná věc“. Nastane totiž menší konfrontace s washingtonskými zástupci zákona, kteří jej již nějakou chvíli sledovali. Tahle scéna má výborný podtext. Je to startovací sekvence pro první indicii, že něco opravdu zkaženého se nachází v S.H.I.E.L.D.u, ale zároveň funguje jako odraz americké historie.

Představte si, že potkáte v autě za statisíce dolarů nějakého černocha, který má navíc pásku přes oko. Doby rapera Slick Ricka jsou ovšem již minulostí, takže se vám nabízí možnost, že se jedná o prodejce drog, nebo člena nějaké zločinecké organizace. Klasické klišé z minulosti, kdy byly osoby tmavé pleti policejními složkami nejen buzerovány, ale automaticky spadaly pod nálepku „nigger gangster“.

Když se nad tímhle zamyslíte, tak i tahle myšlenka má velkou spojitost s Project Insight. Tito „strážci zákona“ se v minulosti snažili vyvarovat nebezpečí, které podle nich lidé černošské komunity znamenali. Pod záštitou spravedlnosti došlo mnohdy pomocí hrubé síly k opravdu tvrdým opatřením, která nejednou vyústila něčí smrtí.

Nick Fury ovšem není „nějaký drogový dealer“ a příslušníci těchto policejních složek, jak se sám přesvědčí, nejsou obyčejní policisté. Již první moment jde vidět, že „policejní brutalita“ dostává docela jiný rozměr, a že zde má na něj někdo opravdu spadeno.

Fury jako ředitel a zakládající člen obranných složek S.H.I.E.L.D.u je však na takové situace přípraven, můžeme-li to tak říct. Je to takový černošský James Bond a jeho SUV není obyčejné auto. Tohle „netradiční zatčení“ se může zdát zprvu matoucí.

Poté, co je Fury obklíčen a je na něj spuštěna palba, je situace objasněna. Tohle zjevně nejsou obyčejní strážci zákona a členové speciálního komanda. A Fury není jen podezřelý, kterého je nutno dopravit do vazby. Stal se z něj jasný cíl zneškodnění.

Ale tenhle ředitel S.H.I.E.L.D.u není jen obyčejná kancelářská krysa. Po horlivé snaze smrtícího komanda, kdy Fury stále dýchá, se nehodlá ani jedna strana vzdát. Cíl se nachází v „nedobytné pevnosti“. Je tedy potřeba jít na věc z jiného úhlu. Komando ve snaze dostat se do jeho „pevnosti na kolech“ nasadí proti jeho autu beranidlo. Tahle věc má však háček a překvapení.

Kromě kompletního pancéřování a různých vychytávek skrývá tohle auto i těžší obranný mechanismus, za jehož pomoci dá Fury svým nepřátelům najevo, že zabít jej nebude zrovna procházka růžovým sadem. Tohle prostě snad každý filmový fanoušek chce vidět. Samuel L. Jackson s palebným arzenálem po ruce.

Furyho ale opravdu nejde lehce zabít. Ostatně o tom ví své i Winter Soldier (věnoval jsem mu minulé číslo Dee's Collector's Wor­ld, tak se na něj určitě mrkněte). Nick je jako domácí škůdce. Děláte vše pro to, abyste se ho nadobro zbavili, a on si přece najde nějakou skulinu a uteče, byť raněný.

Někdo po něm jde. S.H.I.E.L.D. je zjevně napaden nepřátelskými složkami, ale kdo za tím stojí ? Kam se navíc schovat a komu věřit, když většina informací o něm dozajista vlastní jeho nepřítel? Tahle možnost se nabízí sama. Člověk, který byl proti Projectu Insight, a jenž je zosobněním cti. Steve Rogers alias Captain America.

Fury vyhledá útočiště přímo v bytě samotného Rogerse, ale ten, kdo po něm jde, je vlemi důkladný. Stihne předat svému důvěrníkovi informaci ohledně infiltrace a flash disc, který Stevovi leží v hlavě již od Lemurian Star. Pomocí kódovaných zpráv se pokusí sdělit (protože věděl, že jeho byt byl odposloucháván), že měl být vyhozen z jeho domu manželkou, o které ví jen velmi málo lidí.

Než však stačí sdělit podrobnosti, je smrtelně zraněn záhadným střelcem přes zeď. Po převezení do nemocnice svým zraněním podléhá. Tedy, je prohlášen za mrtvého.

Kdo však stojí za jeho smrtí? Proč mu Alexander Pierce, tajemník S.H.I.E.L.D.u, vydávající se za Furyho dobrého přítele, stále nedůvěřoval? A proč stále lobbuje za spuštění Project Insight?

Starý nepřítel

Na tohle nám odpověděl Arnim Zola. Vědec, který využil svůj intelekt nejen ve druhé světové válce v organizaci HYDRA, ale i po ní. Díky projektu Operace Parpeclip, kdy bylo mnoho vědeckých es přesunuto pod ochranná křídla S.H.I.E.L.D.u:

„Po skončení války byl založen S.H.I.E.L.D. a já do něj byl přijat. Nová Hydra rostla, nádherný parazit v těle S.H.I.E.L.D.u. Již 70 let Hydra rozdmýchává krize a čerpá z válek. A když historie nespolupracuje, je prostě změněna.“

Vždyť HYDRA má své motto: „Useknete jí jednu hlavu, narostou další dvě.“ Zola samozřejmě nemohl přežít až do 21. století. Tedy jeho tělo nemohlo, geniální mozek se však zachoval. Pomocí počítačové databáze nacházející se na tajné základně výcvikového tábora, kde svého času pobýval i Steve.

Díky Zolovi dostaneme nejen původce infiltrace S.H.I.E.L.D.u, ale i její důvod. HYDRA se poučila z chyb minulosti a jejich plán, že lidé by neměli mít svobodnou vůli, nyní „doladila“. 70 let tajně pracovala na různých konfliktech, kdy se do povědomí lidí dostalo všeobecné ohrožení.

Kdo by poté neobětoval svobodnou vůli výměnou za bezpečí svých nejbližších a namísto světa chaosu jednotný fungující řád, že? Světlo světa tedy spatří Zolův algoritmus. Tento algoritmus měl zjistit z testů a projektů všech osob, zda by daná osoba mohla být pro Hydru v budoucnosti hrozbou.

Zmrtvýchvstání

V MCU nemůžete jen tak někoho zabít. Respektive ne v případě, že se jedná o postavu, na kterou jste si již zvykli jako na plnohodnotnou součást univerza. A ani Nick Fury není výjimka. Zabít jej je opravdu nesnadný úkol a jeho „smrt“ byl spíše dopředu promyšlený tah. Kdo by šel po někom, kdo je vlastně již mrtvý, že?

Se svým „novým týmem“ (ve složení Rogers, Romanoff, Hill a Wilson) se tedy rozhodne „opět“ zachránit svět a zničit HYDRU, ale pod podmínkou že infiltrovanému S.H.I.E.L.D.u dá druhou šanci. Samozřejmě někdy prostě nemůžete mít vše, a tak je po přehlasování rozhodnuto, že destrukci čeká jak Project Insight, tak i S.H.I.E.L.D.

Nick Fury je postava, o které nevíte prakticky nic. Myslíte, že ji máte přečtenou, a pak přijde Pierce a nahlodá vás zmínkou o události v Bogotě. Je to jen psychologický podtext, nebo si sebou Fury nese tajemství, které by raději nechal spát?

Dosadil jej Pierce do funkce právě pro jeho bezohlednost, kterou si obhajuje „ve jménu bezpečnosti“? Nikdo z nás není svatoušek a každý si v sobě neseme svého osobního démona. Tak jako Fury.

Riziko odhalení

Snímek Captain America: Winter Soldier spadá z mého pohledu také do špionážní sekce filmové tvorby. Ať už se jedná o HYDRU a její infiltraci bezpečnostních složek, nebo Winter Soldiera, který odkazuje nejen na Studenou válku, ale i souboj nervů.

Fury tváří v tvář svému „příteli“ vyhrožuje zveřejněním všech složek S.H.I.E.L.D.u, čili by se dostalo i na spojení Pierce/Hydra. Ale nejen tohle tajemství by spatřilo světlo světa. Veškeré události, které S.H.I.E.L.D. prováděl ve jménu „bezpečnosti“, by udělaly díru do pověsti nejednoho člena této organizace.

Jsou toto Fury, potažmo třeba Natasha Romanoff, která by svou minulost rovněž raději ponechala skrytou ve stínu minulosti, ochotni podstoupit? Tahle scéna odkazuje právě na typický špionážní thriller.

A nemusí to být zrovna fiktivní příběh z filmového plátna. Existuje již několik případů v historii, kdy padla těžká volba na zveřejnění jistých dokumentů, ve kterých byly zapleteny dvě mocnosti, případně armády. Odkrýt špínu nepřítele i přes riziko, že ta vlastní se dostane do povědomí celého světa? Ano, lze jej i zmanipulovat, ale pokud chcete s něčím opravdu vytáhnout do boje, nesmíte ze sebe dělat svatoušky.

„Nemyslíš si, že jsme vymazali tvé povolení ze systému?“

„Vím, že jste vymazali moje heslo. Pravděpodobně jste vymazali mé sítnicové skenování. Ale pokud chcete zůstat přede mnou, pane tajemníku… musíte mít obě oči otevřené.“

Tenhle dialog mezi Piercem a Furym je naprosto skvělý a osobně jej v tomhle snímku mám velmi rád. Občas je opravdu důležité mít obě oči otevřené, protože největší tma je právě pod světlem. Díky této scéně navíc konečně dostaneme pohled, co že se to skrývá pod páskou Nicka Furyho. Je tam jen prázdný důlek? Kde k tomuhle zranění přišel? Na tohle nám samozřejmě odpověděl až snímek Captain Marvel, ale tohle tajemství, jak a kdy ke svému zranění přišel, mě na téhle postavě mimo jiné hodně bavilo.

Po zveřejnění dokumentů S.H.I.E.L.D.u a po odhalení všech praktik je nutno zmizet ze světa. Fury vlastně již „mrtvý“ je. Jenže nemůžete pohřbít jen člověka, musíte se zbavit i osobnosti.

Tak jako Fury, který odloží svou identitu a pásku, a civilním šatem se pokusí zapadnout mezi obyčejné lidi. Ehm, za mě naprosto příšerný výběr oblečení, ve kterém jasně vypadal jako někdo, kdo skrývá identitu, ale budiž. Nejsem módní policie.

Tahle kamufláž se mu navíc velmi hodí. HYDRA neskončila se smrtí Pierce a zničením S.H.I.E.L.D.u. Po světě ještě stále fungují její aktivní buňky, které se vydal na vlastní pěst likvidovat.

Fury se stal nedílnou součástí nejen MCU, ale i samotného filmu Captain America: Winter Soldier. I zde dokázal udržet jisté tajemství kolem charakteru své postavy a poskytl tak možnost na dohady, domněnky a teorie fanoušků. Pokud byste se chtěli dozvědět více o téhle postavě, respektive o jejím boji proti organizaci HYDRA, můžu odkázat na seriál Agents of S.H.I.E.L.D.

//(Zdroj obrázků: YouTube, 4chan archive, Cinemalogue, Collectors.com, Jabrody's Movielog – WordPress.com, Law offices of Alexander Ransom, Marvel Cinematic Universe Wiki – Fandom, Perception, Pinterest, PNGWing, Reddit, RetroZap, Tumblr, Turn The Right Corner) //

Sběratelská figurka

Hot Toys vydala zatím jen dvě verze téhle postavy a podle referencí od kamaráda, který se zaměřuje právě na 1/6 figure z MCU, je tato druhá verze je oproti starší verzi z prvních Avengers mnohem lepší.

Celková figure je výborná a přestože je již mírně postarší (vzhledem k aktuální době), není to žádný rare a muzejní kus. Přesto je na své roky opravdu výborná.

Headsculpt

Sculpt je skvělý. Oproti předchozí verzi jde vidět u Hot Toys opravdu progres. Mám ve sbírce tři figurky honosící se sculpty Samuel L. Jacksona a tenhle je rozhodně nejlepší. Verze Jules Winnfield od Star Ace je slabší, ale tohle je věc, která je u nich normální. Další verzí je Major Marquis Warren od Asmus Toys, který je výborný, a dovolím si tvrdit, že pomalu dosahuje kvalit právě Hot Toys.

K Furymu jsou navíc dvě pásky přes oko, což je super, když se stane nehoda a jedna se vám natrhne. Bezva, že tvůrci nechali právě tyhle pásky volné a je možné si jej vystavit i bez ní s okem, kterým si pomohl při ověření totožnosti ve filmu.

Suit

Kabát je krásně měkký a z látky. Žádná koženka, která by nutně musela praskat (on ho vlastně snad ani ve filmu neměl kožený) a krásně lze i s ním pozovat. Taktéž ostatní oblečení svou jednoduchostí a materiálem umožňuje vyhrát si s pozami. V tomhle případě, respektive u téhle postavy, to ale není zase tak nutné. On je Fury totiž „badass“ sám o sobě.

Příslušenství

Co se týče příslušenství, tak je tohle klasika, jakou známe u tohohle charakteru. To, s čím si vystačil ve filmu, je i zde. Čili nechybí pistole a mobil, flash disc s tajnými stáhnutými daty. Pro mě je tohle absolutně dostačující. Navíc dostal i popruh na uchycení poraněné paže, což je super, protože je zde právě díky této drobnosti možnost si jej vystavit z první, nebo druhé poloviny filmu.

Base

Klasický, u mě tolik oblíbený, ovál.

Art box

Klasika, která neurazí, ale ani nevyrazí dech.

Cena

3500,– zakoupeno na Figures.cz

Nakonec, vše můžete posoudit sami v přiloženém odkazu, kde najdete opravdu dostatek materiálu k prostudování. Odkaz na galerii fotoreportu figurky – https://imgur.com/gallery/c83XTic

Tak jako mně doporučil kamarád tohohle Furyho, tak osobně já jej můžu oproti verzi z Avengers rovněž doporučit dál. Je výborný nejen co se týče sculptu, ale i příslušenství. Občas se navíc objeví i ve výprodeji za bezvadnou cenu. Tak jako se například povedlo pořízení mně.

Přišel vám Nick Fury spíše jako doplňující postava MCU, která byla zastíněna hlavními hrdiny, nebo si tenhle svět bez něj nedokážete představit? Užívali jste si špionážní pojetí Winter Soldier a znovuzasazení HYDRY do děje? Jak vnímáte postavu Nicka Furyho? Je tajemství kolem jeho charakteru to, co vás na něm přitahuje, nebo naopak odpuzuje?

Vlastníte tuhle nebo první verzi figure od Hot Toys? Pokud případně obě, tak která je podle vás ta lepší? Napište mi do komentáře vaše dojmy a postřehy z filmové předlohy, ale i figurky.

Děkuji za pozornost a v příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld se můžete těšit na figurku Iron Man Mark XLVI od firmy Hot Toys v měřítku 1/6 verze Civil War. V recenzi se nezaměřím jen na jeho osobu a roli v tomhle snímku, ale i postoj a pohled superhrdinů na „svázání“ jejich činů.

Shrnutí recenze

Shrnutí

Nick Fury si opravdu zaslouží plnou pozornost fanoušků i "svátečních" diváků MCU. Tenhle vesmír by bez něj skutečně nemohl fungovat naplno a byl by navíc ochuzen o otazníky kolem jeho charakteru.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama