Dee's Collector's World #3: The Parasitic Luxury edition-1/6

Recenze
Dee's Collector's World #3: The Parasitic Luxury edition-1/6

Může jedna z nejvýraznějších záporných postav Spider-Man universa fungovat ve filmu jako samostatná jednotka? Toys Era vydala 1/6 figurku na motiv filmu Venom, mám tu čest vám představit navíc verzi Luxury, která obsahuje navíc symbionta Venoma.

5 / 5 675 0
28. listopad 2020, napsal Dee
Celkové hodnocení: 75%

Vyplnil film díru v srdci jeho fanoušků od devadesátkové verze Animated series nebo zachránil jeho čest od hrozné verze z Raiminiho závěru trilogie?

Venom má dobrou opening scénu. Občas si nemůžu pomoci a z nostalgie u ní zatlačím slzu, jelikož mi připomene prvního Aliena. Výborná temná hudba s vizuálním kontextem, že něco zlého se řítí v raketě k zemi. Tohle mi opravdu velmi připomíná film Vetřelec. Nějaký „cizopasník“ se na těle hostitele v raketoplánu dostane až na Zemi a začíná morální boj, zda-li tohle zničit nebo použít na vědecké účely.

Venom bez Spider-Mana?

Na Venoma jsem čekal hodně dlouho. A i když jako fanoušek Spider-Mana byla moje radost o to větší, když byl transformován, že tahle postava se tam vůbec neukáže a Venom dostane prostor jen pro sebe.

Není tohle skvělé? Camea jsou super a někdy daný snímek dokonce zachrání. Ale když opravdu chcete dostat film o jisté postavě, je na místě, aby se mu nikdo „známější“ nepletl do cesty.

V tomhle měl Venom výhodu a přesto se nedočkal plnohodnotného pojetí. Již na začátku jsme byli ochuzeni o moment překvapení, jakými schopnostmi tenhle symbiont vládne. Počáteční trip „Riota“, kdy se pomocí zdravotní sestry a několika dalších hostitelů dostane do Států, je skvělý. Ale ten správný mrazivý pocit, který se snažil na začátku působit na nervové buňky diváka, klesá.

Eddie Brock

Internet sebou přinesl spoustu výhod, ale i úskalí. Máme všechny informace na jediném místě, dohledáváme je pomocí jednoduché činnosti „klik“, a poskytuje mnoho možností pro zviditelnění ega nebo myšlenky jednotlivce. Je rovněž filtrací obrazu společnosti. Díky němu poukazujeme na to, jak se lidstvo vrací zpět historií, kdy se pomocí různých pranků přibližujeme opět k neandrtálcům (omlouvám se, ale některé prank videa mi přijdou jako něco, co bych čekal od šimpanze a ne od kultivovaného člověka).

Již nějakou dobu jsou klasická média, jako noviny, televizní zprávy, rádiové stanice apod. v područí velkých korporací a svoboda projevu jde zde hodně do pozadí.

Je nám prakticky představeno to, co chtějí, abychom viděli, nebo si mysleli, že realita je přesně taková. Pak jsou zde ale invegatistivní reportéři, kteří se nebojí odhalit pravdu i přes rizika, které s sebou tenhle směr nese.

Rizika, jako nepříjemná publicita o dané osobě, poodkrytí tajemství, které neměl nikdo vidět ani slyšet. Lidé, co dělají tenhle druh reportáží, ať už na vlastním blogu nebo pod nějakou nezávislou společností, jsou mnohdy nenápadní. To je vlastně důležitý aspekt téhle činnosti. Možná někdo takový kolem vás několikrát prošel a vy jste neměli ani ponětí, že je vlastně svým způsobem „slavný“.

Samozřejmě i invegatistivní reportéři se dělí na ty, co to dělají pouze pro publicitu. Pak jsou tu ti, kteří mají své zásady. Tak jako hlavní postava filmu Venom, Eddie Brock. Ten má poměrně úspěšný život. Věnuje se invegatistivní žurnalistice, má krásnou snoubenku, „přátelskou asijskou prodavačku ve večerce“, homeless kamarádku jménem Maria a bydlí v San Franciscu.

Vše krásné ale jednou musí zákonitě skončit. Brock je pozván na interview do laboratoře Life Foundation – výzkumného ústavu, jenž se soustředí na na zlepšení zdravotního stylu lidské populace. Každý si snáze představí, co se pod rouškou „pro lepší zítřky“ skrývá.

Eddie tuhle práci dělá již nějaký pátek a navíc si na ní dává i záležet. Proto se díky „náhodě“ dostane k informacím, které jej navedou na stopu, že Live Foundation je typická společnost, která pod jistou záštitou páchá i pokusy na lidech

Co udělá dítě, když mu násilím seberete jeho oblíbenou hračku? Začne řvát a brečet! Co se stane když nařknete větší korporaci, která si snaží udržet ve společnosti tvář, jenž je považována za solidní a užitečnou, kterou navíc vlastní arogantní Carlton Drake? Dostanete okamžitý vyhazov! Malé ryby proti proudu bohužel mnohdy mají velmi malé šance.

Reportéři mají však tuhý kořínek. Můžete jim sebrat práci, posílat výhružné dopisy a maily, ale pokud jsou do něčeho opravdu zapálení, nic je nezastaví. Musíte přikročit k ráznějšímu opatření a zaútočit na jejich opravdu slabé místo – rodinu, blízké přátele a kamarády.

Právě díky Eddieho zápalu dostane jeho snoubenka Anne padáka a rozhodne se díky tomu i pro zrušení zásnub. Ostatně, ve vztahu je velmi důležité, aby si lidé navzájem důvěřovali, neskrývali před sebou tajemství, popřípadě se za zády nevyužívali.

Eddie je vlastně jen „člověk z davu“, avšak do chvíle, kdy jeho osobnost dostane druhou tvář.

Kapitoly

Ikdyž jsem byl na Venoma velmi negativní a tenhle názor ve mě stále přetrvává, tak jeho celkový koncept se podařil. Osobně tohle ale musím řadit ve formě jednotlivých kapitol nebo částí.

Brock se drží hodně při zemi a snaží se být bezkonfliktní. To ovšem není rozhodně snadné. Má poněkud „hlasitého“ souseda, je svědkem vymáhání vypalného a vždy se snaží problémům vyhnout než je přitahovat. Ano, tohle může znít jako paradox, když jste navíc invegatistivní reportér.

První „kapitola“ se tedy soustředí na život obyčejného člověka a jeho osobní strasti… a vlastně i problémy společnosti z jeho pohledu. Tuhle věc na komiksových filmech mám velmi rád. Snaží se danou postavu divákovi přiblížit, docílit chvíle, kdy si navíc řekne, že tohle by se mohlo klidně stát i mě. Je důležité, aby film svým způsobem takhle komunikoval právě s divákem.

Druhá se zaměřuje na podobné situace, leč viděno rozdílnými očima. Na řadu přichází symbiont, na kterého se snad všichni těšili – Venom. Než však přijde k samotnému propojení s Eddiem, řadím tenhle film právě do vyšší kategorie. Každá scéna má svou nádhernou hloubku a snaží se skvěle pracovat s lidskými charaktery. Po symbióze je to jen tuctová akční jízda, kdy život Brocka řídí spíše Venom.

Pro mě poslední opravdu skvělou scénou je rozhodně Eddieho nepovolená návštěva laboratoře. Je zde svědkem toho, co ho stálo místo a životní partnerku. Nebezpečné pokusy na lidech. Laboratoře a vědecké pokusy jsou všeobecně typickou kulisou a pro navození pocitu strachu. Zde navíc, když uvidíte svého přítele/přítelkyni jako součást pokusu, pocit strachu se zdvojnásobí.

Brock se pokusí osvobodit Mariu (homeless kamarádku, která se stala jako jedna z „vybraných“ lidí, součástí pokusů, čili člověk, kterého prakticky nikdo nebude postrádat, „ehm, klišé jako v Loganovi“). Zde vyvstává morální otázka. Kdo chtěl vlastně osvobodit? Maria nebo symbiont Venom, který se v ní dočasně nacházel a konečně v Eddiem našel pravého hostitele? Na tohle jsem slyšel x odpovědí. A i když se klaním k verzi, že ten co chtěl „osvobodit“, byl právě Venom, tak rád respektuji ty s opačným názorem.

Druhá kapitola, jenž pojednává právě o symbióze, je alespoň z mého pohledu slabší. Nikoli však něco, u čeho by jste se chtěli zvednout v kině ze sedačky a odejít, popřípadě film vypnout nebo danou sekvenci přeskočit.

Jsou zde super rozdílné pohledy na svět. Venom má sice tu výhodu, že vidí do Brockova nitra, ten by však bez něj v našem světě nemohl déle přežít. Oba se snaží navzájem přesvědčit, že jsou pro sebe užiteční.

Oba v tomhle najdou společnou cestu. Venom je na své planetě spíš outsider, na Zemi je však vyjímečný. Eddieho lze rovněž řadit mezi ty nevýznamné, leč svou pílí se snaží upozornit na nespravedlnost a páchání zla. Navíc mu je konstatována rakovina, tudíž je symbiont s lečívými schopnostmi pro něj maximální přínos.

Třetí kapitola je něco, u čeho jsem usínal. Ano, je to jízda a akce jsou slušné. Pro mě však jako milovníka spíše charakterů postav a dialogů, byla tohle opravdu nuda. Věřím, že lidi, co mají rádi tenhle sešup, si to naprosto užívali. Některé scény jsou fakt poměrně slušný, jako v případě finálního souboje Venom vs Riot.

Samozřejmě chápu, že tohle nesmí v komiksových filmech chybět, ale není to můj osobní šálek čaje. Většinou tyhle souboje projdu se zíváním. Je to vyvrcholení celého děje, cílová rovinka, konečná stanice a podobně.

Tak jako si filmy MCU vychovali své fanoušky, že odcházet před titulkama je barbarství, se snaží i studio Fox s Venomem. Pokud jste odešli před titulky, popřípadě jste film vždy v tenhle moment vypnuli, přišli jste o výbornou věc. Nadhození postavy, která se ukáže v pokračování. Není to nikdo jiný než Cletus Kasady **alias **Carnage. Tohle je postava, se kterou lze nádherně pracovat a jsem na něj osobně hodně zvědavý.

Sběratelská figurka

Teprve nedávno oznámila jedna z největších firem, zabývající se výrobou 1/6 figure, licencovaný produkt. A to figurku samotného Venoma. Figurka však nebude obsahovat obličej herce Toma Hardyho, což je velká škoda. Nicméně, před časem vydala Toys Era tuhle figurku samozřejmě spadající do kolonky „bez licence“.

Headsculpt

Balení obsahuje dvě hlavy. Obyčejnou s tváří Eddieho Brocka a se symbiontem. Tohle je Toys Era, tudíž nelze očekávat zázraky. Nicméně, za mě spokojenost. Není to 100%, ale lze v něm poznat Hardyho. Mírně mi zde vadí ty plnější rty. On je má Tom trochu přifouklé, tady to ale vypadá spíše na botox. Tak jako u většiny figurek od Toys Era, prošel i tenhle sculpt vyhlazením vrásek. Tohle ale není případ jen téhle firmy. S tímhle jsem se setkal i u Blitzway.

https://texy.in­fo/cs/syntax

Suit

Oblečení je klasika. Nic nad čím bych se musel nutně pozastavit. Mikina nese znaky střelby, džíny jsou mírně ošoupané, boty kotníkové podle předlohy. Má ovšem i dva náramky (ve filmu jich měl více), které se snaží kopírovat předlohu.

Příslušenství

Figurka je na příslušenství docela chudá. Jsou zde páry rukou na výměnu a alternativní paže se symbiontem. Jsem proto rád, že tahle firma vydala i tuhle verzi Luxury. V ní se nachází právě symbiont Venom, který krásně figurku doplní. Co se týče jeho zpracování, za mě dobrý. Nechápu ty malé postraní hlavičky, ale celkový koncept je dobrý.

Base

Není.

Art box

Docela obyčejný. Je super, že je provedený do tmavšího stylu s odrazem Hardyho, který však nejde vidět na první pohled a musí se krabice správně natočit na světlo. Nicméně to není nic, co by stálo za vystavení.

Cena

8000,– Kč -zakoupeno na Fate Gate.

Nakonec, vše můžete posoudit sami v přiloženém odkazu, kde najdete opravdu dostatek materiálu k prostudování. Odkaz na galerii fotoreportu figurky – https://imgur.com/gallery/lNff7LF

Figurka od Toy Ery je rozhodně skvělá. Na trhu, konkrétně v tomhle měřítku, z tohohle filmu nic jiného není. Pokud se vám libil film a chtěli by jste nějakou 1/6 figure, tohle je rozhodně skvělá volba. U nás se již bohužel špatně shání, tudíž je na místě nejspíš Ebay.

Vlastníte tuhle, nebo její osekanou verzi? Máte doma nějakou sošku, sochu nebo figurku s tématikou Venoma, kterou považujete za výbornou a ostatní sběratelé by se na ni měli zaměřit? Napište mi do komentářů vaše dojmy na film, figurku, popř. kousek z téhle licence ve vašem vlastnictví.

Děkuji za pozornost a v příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld se můžete těšit na poohlédnutí se za filmem Captain America: Winter Soldier. Moje nejoblíbenější věc z MCU. Součástí recenze bude i double-pack Captain America and Steve Rogers od firmy Hot Toys, v měřítku 1/6.

(zdroj obrázků:Reddit, Sony's Universe of Marvel Characters Wiki – Fandom, Syfy Wire, Sony's Universe of Marvel Characters Wiki, Film School Rejects, Entertainment Weekly, Daily Superheroes, YouTube, Toy Origin, Rojak Daily)

Shrnutí recenze

Shrnutí

Venom si získal diváky svým zpracováním, kdy se nevydal cestou jen akční jízdy, nýbrž dal prostor i samotnému charakteru postav. Ve filmu si tedy každý nalezl to své a ikdyž jej nepovažuji za absolutně vydařený, rád si jej jednou za čas opět pustím. Figurka je opravdu skvělá, ale pokud doporučuji, tak rozhodně sehnat verzi Luxury se symbiontem.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama