Dee's Collector's World #19: Iron-Spider: Infinity War - 1/6

Recenze
Dee's Collector's World #19: Iron-Spider: Infinity War - 1/6

Další figurka Spider-Mana od Hot Toys. Zvolila tahle firma u materiálu obleku kompromis ohledně stylizace nanotechnologie s eliminací poškození u pózování?

411 0
1. květen 2021, napsal Dee
Celkové hodnocení: 69%

Dobře zvolený materiál u figurek, který by co nejvěrohodněji odpovídal filmové předloze a zároveň byl přijat mezi sběrateli všemi deseti, je výsada, se kterou může jít na trh pouze slabší polovina výrobců. Pokud se jedná o látkové oblečení, je postoj k tomuhle mnohem snazší.

Co ale dělat v případě, kdy se daný oblek ve filmu přikláněl k verzi kovové nanotechnologie? Navíc, když se jedná o postavu, která si zakládá na super akčním pózování? Abych byl upřímný, tohle rozhodování jsem firmě Hot Toys při oznámení Iron-Spidera vůbec nezáviděl.

Už jejich předchozí verze z Spider-Man: Homecoming schytala právě za zvolený materiál vlnu kritiky (Dee's Collec­tor's World #15). Firma mohla sice zvolit řešení ve formě viditelných kloubů, hrozil by však případ, že by prodej téhle figurky šel rapidně dolů. Ve sběratelských kruzích jsou totiž viditelné klouby u akčních figurek noční můrou.

Jaké jsou tedy plusy a nedostatky téhle opěvované verze Spider-Mana z Infinity War?  

Headsculpt

Když vyšla figurka Hollandova Spider-Mana z Homecoming s jeho úžasným unmasked headsculptem, sběratelé jásali nad perfektním zpracováním. Podoba ve verzi normal, deluxe i Homemade byla s hereckým představitelem úžasná.

Po oznámení figurky Iron-Spider z Infinity War spousta sběratelů očekávala znovu sculpt Petera Parkera. Vždyť HT je firma, která si zakládá na preciznosti provedení podoby s hereckými představiteli a už první hlava Hollanda byla úžasná. Měla se tedy ještě kam posunout?

Tak jako lze jít s kvalitou výš a výš, je stejná cesta i opačným směrem. Sculpt, který společnost HT vypustila k téhle verzi IS je z mého pohledu krokem zpět. Rozhodně není špatný a podoba je zde zachována, ale proti jeho předchozí verzi tam vidím menší nedostatek. Je to snad zeštíhlení tváří, tupý výraz, nebo zachování stejného účesu. Obrovský kladem u headsculptů téhle figurky, ale paradoxně zároveň i její záporem, je usazení hlav na magnet. HT zde (jako například i u verze Darth Maula) zvolilo uchycení pomocí magnetu a ne tradičního velkého kloubu.

Výhoda spočívá ve snadné výměně hlav. Sběratel ji tam nemusí na sílu tlačit s rizikem, že si něco poškodí. Hlavy jdou krásně a jemně nasadit a výborně drží. Nevýhodou je však tzv. „žirafí krk“. Pokud je u verze Homecoming tohle viditelné, zde to přímo bije do očí. 

Figurka má k sobě tři headsculpty. Jeden s vyměnitelnýma očima, druhý s možností jejich rozsvícení, ačkoli bez nároku na výměnu (přestože jsou součástí balení i baterky, prozatím jsem je tam nedával, neboť každý dobrý sběratel ví, že se hodí maximálně na pár fotek a následně je nutné je vytáhnout, protože hrozí riziko, že časem vytečou a poškodí figurku). Třetí sculpt je právě unmasked Petera Parkera a rozdíl v kvalitě oproti předchozí verzi ostatně můžete posoudit sami. 

Suit

Zde byl zvolen materiál přiklánějící se tvrdší gumě. Musím se zde přiklonit na stranu HT ohledně téhle volby (i když mi hrozí riziko, že budu sběrateli vláčen uličkou hanby). Specifikace Iron-Spidera ve filmu je nanotechnologie vyvinutá Tonym Starkem a použitá i na jeho Mark L. I když je Spider-Man oproti Iron Manovi co do pohybu mnohem akčnější, rozhodně se u něj nejedná o nějaký druh latexu, ale spíše slitinu kovu. A právě s tímhle problémem se musela firma Hot Toys vypořádat.

Určitě k tomu mám své výtky a rozhodně mi to moc nepřipomíná kovový nádech nanotechnologie jako ve filmu, ale paradoxně spíše latex. Jaký vhodnější materiál zvolit? Zde se opravdu musím HT zastat, že šla firma napůl cesty v tomhle obtížném problému.

Na pózování je sice tenhle materiál příšerný a pokud si Spider-Mana sběratel nechá vystaveného delší dobu v akční poloze, hrozí mu riziko prasknutí , nebo zachování hnusného zkrouceného ohybu. Rozhodně nedoporučuji s ním dělat nějaké odvážné kousky a mít ho tak delší dobu (ačkoli tahle postava k tomu přímo vybízí). Mé doporučení je vystavit si jej v nějaké uvolněnější muzejní póze.

Příslušenství

Tak jak je u HT zvykem, součástí balení jsou vyměnitelné dlaně, již zmíněné alternativní výrazy očí, opět nevydařené pavučiny a maska Spider-Mana. Tohle je docela zavádějící, protože ve filmu byl tenhle oblek zkonstruován pomocí nanotechnologie a maska nebyla sundavací. Vždy se stala součástí obleku bez nějakého viditelného uložení. Troufám si tvrdit, že důležitou součástí figurky jsou „pavoučí nohy“ na záda. I když se nejedná o diecast (u Hot Toys je zcela běžná věc dělat tyhle doplňky, které by si zasloužily spíše kovový materiál, z plastu), osobně se mi hodně líbí.
Je to sice skvělý upgrade, který ve filmu krásně fungoval u fanoušků, ale řešení pro vystavení bez nich a „ucpání“ děr příslušnými špunty je z mého pohledu opravdu neestetické. Samozřejmě chápu sběratele, kteří si jej chtějí vystavit bez těchto přídavných robotických nohou a v HT se s tím museli nějak popasovat, ale tahle věc s vyčnívajícími ucpávky je opravdu krokem zpět. 

Base

Tak jako u ostatních figurek z Infinity War řady. Naprosto jednoduchá a pro mě absolutně bez nápadu. Slabší podprůměr.

Art box

Krabice u téhle filmové série HT hodně chválím a ani zde neudělám výjimku. Tohle je navíc z mého pohledu nejlepší design téhle řady. I když je zde absence unmasked obličeje Hollanda, jeho vizuál Iron-Spidera je zde mimořádně skvěle vyvedený. 

Cena

6600,– Kč – zakoupeno na Fate Gate.

Nakonec vše můžete posoudit sami v přiloženém odkazu, kde najdete opravdu dostatek materiálu k prostudování. Odkaz na galerii fotoreportu figurky. https://imgur.com/gallery/MIhaIy8

(Zdroje obrázků: 奇摩拍賣, 玩具人, Lyles Movie Files, lmgur).

Jak na vás zapůsobil tenhle nový oblek Spider-Mana včetně jeho přídavných robotických pavoučích nohou? Je vám bližší spíše obyčejná, nebo nano verze obleku tohohle superhrdiny? Byla pro vás jeho smrt po lusknutí citovou ranou, nebo vám přišel jako zbytečný „ufňukánek“? Hot Toys není jediná firma, která vydala tuhle verzi postavy. Neváhejte se podělit nejen se mnou jak o váš klenot sbírky s tímto motivem, nehledě na měřítko a výrobce, tak i o váš pohled na film.

Děkuji za pozornost. V příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld se můžete těšit na 1/6 figurku Star-Lorda z filmové licence Avengers: Infinity War od firmy Hot Toys.

Shrnutí recenze

Shrnutí

Hodně si přeji i pro budoucí sběratele, aby společnost Hot Toys konečně přišla s nějakým rozumným řešením materiálu těchto speciálních obleků. Hodně to ubírá na celkovém dojmu, když si můžete figurku vystavit jen v neutrální póze, protože jinak riskujete její poškození. Navíc diecast (kovové doplňky) udělají mnohem větší dojem než tyto plastové. Sběratelé si velmi rádi připlatí nějakou tu tisícovku navíc, aby provedení daného kousku plně odpovídalo předloze. Figurka je skvělá co se týče designu.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama