Dee's Collector's World #17: Bucky Barnes: Infinity war -1/6

Recenze
234 0
17. duben 2021, napsal Dee
Celkové hodnocení: 80%

Třetí verze figurky Buckyho Barnese v měřítku 1/6 od firmy Hot Toys. Stala se díky absenci příslušenství mezi sběrateli nežádanou, nebo se dostala díky novému headsculptu Sebastiana Stana na vrchol žebříčku téhle dosud vydané trojice figurek?

Dee's Collector's World #17: Bucky Barnes: Infinity war -1/6

Progres je nejen u výrobců figurek důležitý aspekt pro budoucí fungování na trhu a udržení stability a prosperity. Firma Hot Toys je toho jasným důkazem. Když tedy pominu verzi headsculptu Tonyho Starka u Mark 85 z End Game. V některé z budoucích recenzí se určitě podívám i na tuhle figurku, která bude mít opravený headsculpt.

Tohle však není případ Buckyho Barnese (Sebastian Stan). HT vydalo u příležitosti seriálu The Falcon and The Winter Soldier čtvrtou verzi, která má slabší provedení, avšak zatím vyčkám na případné další provedení.

Figurka Buckyho je totiž, co se týče příslušenství (vyjímku tvoří verze Winter Soldier – Dee's Collector's Wor­ld #5), docela chudá. On toho ve filmu ani tolik nepotřeboval, ale vždy mohlo HT tuhle absenci nahradit nějakou doplňující věcí (u Civil War například jeho složka z HYDRY, battle damage mechanické paže po střetu na Sibiřské základně, alternativní headsculpt). U verze z Infinity War se HT alespoň částečně pokusilo o doplnění příslušenství ve formě „rozpadající“ se mechanické paže po Thanosově lusknutí. Pojďme se tedy podívat na třetí provedení téhle postavy, které, co se týče headsculptu, považuji za dosud nejlepší.

Headsculpt

Jak jsem již zmínil výše. Tahle figurka má dosud nejlepší provedení headsculptu Sebastiana Stana. První verze z Winter Soldier měla výhodu dvou alternativních headsculptů, kdy jeden měl navíc masku. Druhá verze z Civil War, co se týká podoby, dostala ještě o něco větší level, ale až verze z Infinity War konečně nabídla sběratelům 1/6 figurek opravdové uspokojení. Figurka obsahuje pouze jeden sculpt. Vyjádřit pocity spolu s tím, aby obličej na figurce nevypadal děsivě, je velmi těžké. Když se tedy jedná o sculpt bez masky, nejen HT se přiklání k verzi neutrálního výrazu. Snaží se vyvarovat různým šklebícím či smějícím grimasám (odstrašující případ může být headsculpt Scotta Langa, na který se podíváme v některé budoucí recenzi).

Když porovnám prototyp a finální produkt, podoba je zde výborně zachována s jednou zásadní a důležitou maličkostí. Headsculpt prototypu má úžasný ztrápený výraz. Bucky procházel ve Wakandě jistým druhem duševní očisty a nikdy se alter ega Winter Soldiera nezbavil. Právě pohled plný výčitek a starých ran na duši se z prototypu na finální produkt nedostal. Což mě hodně mrzí, protože tahle postava by si takové zpracování rozhodně zasloužila.

Kromě téhle maličkosti se sculptem nemám nejmenší problém a jsem s ním ze všech tří doposud vydaných verzí opravdu nadmíru spokojen.

Suit

Zde bych měl rovněž menší výtku. Oblečení je skvělé, drží se předlohy včetně nadloketního chrániče pravé paže a krásně lze pózovat bez rizika většího poškození, ale opět mi zde chybí alternativní verze.

HT bohužel již před nějakou dobou upustilo od double packů. Zde bych tohle provedení rozhodně uvítal ve formě přidání verze White Wolf ve Wakandě. Ano, lze udělat custom, ale HT by si tímto způsobem neskutečně pozvedlo prestiž.

Tahle postava k tomu opravdu krásně vybízí. Není to jen další bojovník z řad Avengers, který se postavil obrovskému nebezpečí ve formě Thanose, ale jeho charakter má za sebou skutečně hodně bolestivou minulost. Tohle je věc, kterou by White Wolf krásně ztvárnil, navíc s opravdu úžasným headsculptem.

Velké plus jsou jeho „návleky“ na nohou. Není to jako v případě figurek Kapitána Ameriky, kdy se jedná o gumu (samozřejmě beru v potaz filmovou předlohu), ale jedná se o látku. Nádherně tak lze pózovat s ohledem na překrývání s botou.

Příslušenství

S Buckym od HT si sběratelé navykli, že co do příslušenství je velmi chudý (upozorňuji, že neberu v potaz verzi Winter Soldier, která je v tomhle ohledu nejlepší). Součástí figurky jsou klasicky vyměnitelné dlaně jak na lidskou, tak mechanickou paži, plastová dýka (opět žádný diecast) a jeho samopal, který je rovněž v plastu, což je velká škoda. Pořád si stěžuji na absenci diecast prvků zbraní (kovové součásti), ale tenhle prvek na figurce udělá opravdu mnoho. Například firma DiD, která se zaměřuje na 1/6 figurky vojenských složek i z filmových licencí (můžete se v budoucnu těšit i na recenze figurek z Saving Private Ryan), si zakládá právě na těchto prvcích. Rozdíl je opravdu znatelný. Nicméně HT se alespoň pokusilo o dokonalé provedení s ohledem na materiál. Za mě v rámci možností spokojenost.

Co mě v příslušenství překvapilo, byla alternativní rozpadající se mechanická paže. V balení jsou dvě. Jedna klasická, kterou dostal ve Wakandě, a jedna battle damage. Co se týče právě téhle paže, hodně sběratelů s ní má problémy. Jde spíše o vizuální kontext. Připadá jim hnusná a působí na ně hodně uměle. 

Osobně s tímhle problém nemám a již od začátku mám Buckyho vystaveného právě s ní. Je to jediná věc verze z Infinity War a krásně navazuje na událost, která se ve filmu udála. Navíc se mi ta Wakandská mechanická paže vůbec nelíbí (dávám přednost stříbrné s pěticípou rudou hvězdou) a tohle je výborná alternativa. 

Base

Tak jako u předchozí recenze na Doctora Strange. Naprosto jednoduchá a pro mě absolutně bez nápadu. Slabší podprůměr.

Art box

Tyhle krabice z Infinity War jsou opravdu skvělé. Nejen co do obrázků postav, ale i barevného designu. Velmi se mi líbí. Mít na ně místo, tak si je rád vystavím. 

Cena

6300,– Kč – zakoupeno na Fate Gate.

Nakonec vše můžete posoudit sami v přiloženém odkazu, kde najdete opravdu dostatek materiálu k prostudování. Odkaz na galerii fotoreportu figurky. https://imgur.com/gallery/aoq9u8T

(Zdroje obrázků: KGHobby, Twitter, lmgur).

Jak jste vnímali návrat Buckyho po zjevném duševním urovnání alter ega Winter Soldiera na scénu? Infinity War se snažila v obrovském množství postav poskytnout prostor všem. Byl z vašeho pohledu Bucky odstrčen do pozadí, nebo dostal svůj zasloužený prostor, který vyvrcholil znovushledáním s nejlepším přítelem? Byla pro vás jeho smrt po lusknutí tvrdým zásahem do srdce, nebo jste ji přešli s klasickým „meh, další“? Hot Toys není jediná firma, která vydala tuhle verzi postavy. Neváhejte se podělit nejen se mnou jak o váš klenot sbírky s tímto motivem, nehledě na měřítko a výrobce, tak i o váš pohled na film.

Děkuji za pozornost. V příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld se můžete těšit na 1/6 figurku Kapitána Ameriky z filmové licence Avengers: Infinity War od firmy Hot Toys.

Shrnutí recenze

Shrnutí

Tak jako v předchozí recenzi na Doctora Strange i tuhle verzi figurky Buckyho můžu vřele doporučit. Když pominu absenci možného příslušenství a alternativní headsculpt, tak je volba pořízení v tomhle případě na místě.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Dee
Dee
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO