Dee's Collector's World #12: The Tank (Juggernaut) -1/6

Recenze
Dee's Collector's World #12: The Tank (Juggernaut) -1/6

Deadpool svůj druhý celovečerní film uvedl jako rodinný. Co si pod tím představit? Toys Era a figurka The Tank (Juggernaut). Nudný kousek, který zapadne vizáží mezi ostatními, nebo vyčnívající obr v měřítku 1/6?

4 / 5 409 0
23. únor 2021, napsal Dee
Celkové hodnocení: 69%

Za svou rodinu leckdy považujeme i kamarády, kolegy, nebo sportovní spoluhráče. Rodinu však mohou tvořit i lidé, kteří mají schopnosti odlišující je od normálního světa.

„Vy ještě nemáte dítě? Proboha, na co čekáte? My jsme ve vašich letech už dávno měli dvě."

Slova, která slyšel nejeden pár. Naštěstí nežijeme v době, kdy absence dítěte znamená něco nepřijatelného. Můžeme se svobodně rozhodnout, kdy a jestli vůbec jsme připraveni založit rodinu.

Deadpool není film, u kterého byste nutně očekávali hlubokou myšlenku. I u jeho pokračování se chcete přece hlavně dobře bavit. Nicméně Deadpoolovo alter ego – Wade Wilson – je ještě pořád z části člověk. Nebo se tak alespoň snaží občas chovat. A jako člověk má své potřeby a tužby, které jsou umocněny ve chvíli, kdy vedle sebe má milovanou osobu.

Wade i přes své znetvoření se svou přítelkyní Vanessou rozhodně nedrží celibát. V jisté chvíli navíc přijde na řadu otázka „Neuděláme si dítě?". Nad tím se pozastavím. Při tvoření nového života jsou v různé míře předávány geny obou rodičů. Avšak v tomto případě hrozí, že by dítě mělo geny spíše po otci, protože mutantí geny jsou silnější než ty lidské. Je tedy na místě uvažovat o dítěti, které by s velikou pravděpodobností získalo gen X? Oba se impulzivně rozhodnou, že ano. 

„Děti nám dávají šanci být lepší, než jsme. Lepší, než jsme byli. “

Možná to byla právě tato slova Vanessy, která potlačila myšlenku ve Wadeově hlavě ohledně rizika předání svých genů. Možná opravdu Wade chtěl dokázat, že bude lepším otcem, než byl ten jeho biologický, který ho opustil.

Rodina je však obsažena v DP 2 mnohem více, než se může na první pohled zdát. Pojďme se tedy podívat na momenty, které s tímto tématem souvisí.

Rodina s genem X

DP je mutant z Marvelovského multiversa. S mutanty jsou spojeni i X-Meni. Když se zaměřím pouze na filmovou tvorbu, tak se jedná o sérii, která díky své kolísavé kvalitě není příliš oblíbená. Pool se k tomuhle univerzu dostal násilím a s chutí jim to vrací jemnými urážkami. Ať už v prvním díle, kdy je mu nabídnuta pomoc a následně ho Colossus odvleče v poutech odvlečen, nebo v druhém, kdy je odnesen v pytli po neúspěšné sebevraždě.

Rodina je tu i od toho, aby vás podržela v nejtěžších chvílích. Wade si dává za vinu smrt Vanessy a propadá depresím. Ty přiživuje fakt, že díky jeho superschopnosti nemůže lehce zemřít.

Jistý mutant, respektive dva, nad ním však nezlomili hůl. Colosuss je opět určen, aby k DP promluvil ohledně začlenění k X-Menům a kvůli následnému tréninku. Tento tým má svá pravidla, což není věc, kterou by DP akceptoval. 

Když se dostanete do obtížné psychické situace, kopete kolem sebe. Berete si do úst i lidi, kteří vám chtějí opravdu pomoci. Když jste DP, můžete si dovolit tohle pojmout jako parodii. Dokáže totiž hluboké myšlenky podat s vtipem, že vám v jednu chvíli nastane v hlavě zmatek. Mám se smát, nebo ho litovat? Podobně jako ve scéně s Xavierovým kolečkovým křeslem. 

Ale tím to nekončí! Podobně jako v prvním díle si Pool neodpustí rýpnutí do absence dalších postav z této speciální školy pro mutanty. Nepřenáší svůj smutek na diváky, kteří ho milují, ale odhazuje jej co nejdále od nich. Čekáte, že se vám bude chtít vybrečet na rameno, ale místo toho vás rozesměje a ještě si to vychutná. 

Odkopnutí

Fungující rodina je úžasná věc! Cítíte, že někam patříte. Máte pocit plnohodnotné a nepředstírané lásky. Co se však stane, když nesplňujete předpoklady rodičů? S tím již pracoval například Tim Burton ve svém Batman: Returns v případě Oswalda Cobblepota/Tuč­ňáka. Bohatí rodiče jeho mutaci nepřekousli a kvůli hrozícímu společenskému opovržení se ho „zbavili".

Ve světě Marvelu se k tomu však přistupuje v rukavičkách. Je zde speciální Xavierova škola, která učí mutanty, jak jejich schopnosti ovládat a nastavovat správným směrem. Jsou tu však i instituce, které nejenže chtějí mutantí gen potlačit, ale dokonce i vymýtit. Jako například v Essexově domě pro rehabilitaci mutantů (Dee's Collec­tor's World #11).

Pokud se v Essexu jedná o případ násilného zpracování, je Xavierova forma mnohem přijatelnější. Poolovi je totiž (opět) nabídnuta spolupráce a možnost začlenění se do superhrdinského týmu X-Men. 

To nejcennější na světě

Někdo si pod tím představí obrovskou hromadu peněz a finanční zisk, jiný zase plnohodnotné zdraví nebo fungující rodinu. Další je rozhodně přátelství. Poté, co je Russell Collins odkopnut v Ice Boxu Wilsonem (Dee's Collec­tor's World #11), nalézá druhou šanci u jiného, mnohem většího a nebezpečnějšího mutanta – Juggernauta.

„Abys přežil, najdi si toho největšího a nejsilnějšího a nabídni mu přátelství.“

Tým

"Jsme jako jedna rodina, jsme jeden tým. "

Fráze používaná nejen ve sportu, ale i ve světě superhrdinů. Pokud stojíte proti obyčejnému nepříteli, zvládnete ho obvykle sami. Co když vám ale tenhle protivník přeroste přes hlavu? Je na místě dát dohromady tým.

Zde je tým, řekněme trochu odlišný od typického, jaký známe. Jeho zakladatelé DP a Weasel nehledají v tajné databázi lidi se superschopnostmi, ale prostě vypíší konkurz (ne, bílá pohovka tam není). 

Výběr, který se dostane do úzkého kruhu, je pestrý. Schopnosti nového supertýmu jsou však atypické. Jsou mezi nimi takové, které by vás ani ve snu nenapadlo mít (tedy snad až na Domino a její superschopnost mít štěstí). 

V každém týmu máte svého oblíbence. Díky jeho vzhledu, schopnostem, nebo příběhu. I v nově zformovaném týmu, který sám Pool nazval X-Force, jste si určitě našli toho svého. Za mě je to Peter. Jeho superschopnost? „Nemám. Ehm, právě jsem viděl reklamu.“ 

Peter je jen prostý člověk z davu, který chtěl zažít dobrodružství, a tenhle nábor mu přišel jako dobrý nápad. Peter naznačuje, že v každém z nás se skrývá hrdina, bez ohledu na to, zda superschopnosti má, nebo ne. Hrdinové musí zachovat chladnou hlavu v každé situaci. 

Druhá šance pro Juggernauta

Deadpool 2 se nese i ve znamení nápravy chyb z minulosti. A to nejen v potitulkových scénách. Když se vysloví jméno mutanta Juggernauta, čtvrtině filmových fanoušků X-Menů nic moc neřekne. On sám o sobě není nijak zvlášťní. Tedy až na jeho supersílu a poměrně velké proporce těla. Možná ho dokonce mnoho z nás potlačilo díky hrozné verzi z X-Men: The Last Stand

Hlavní superschopností Juggernauta je síla, respektive setrvačnost. Pokud se tenhle kolos dá do pohybu, jen tak něco ho nezastaví. Jeho filmová verze v DP 2 mu nejenže vrátila dobré jméno, ale představila jeho charakter v trochu jiném světle.

Oproti verzi X-Men: The Last Stand je zde Juggernaut spíše kladná postava. Zachová si totiž čest, když jej Collins osvobodí z transportu. Není to ten typ „Díky, že jsi mě pustil. A teď se pomstím na společnosti." Ačkoliv by k tomu možná nakonec došlo, kdyby se týmu X-Force a X-Men nepodařilo tenhle kolos porazit. 

Další plus je odkaz na jeho nevlastního bratra Charlese Xaviera/Profesora X a přilbu s ním spojenou. Juggernauta není snadné vážně zranit, ani střelnými zbraněmi. Jeho kůže je odolnější i proti nárazům do zdi. Svou přilbu nenosí tedy kvůli tomu, že by skrýval uhrovitý obličej, křivý nos, nebo chtěl přepadnout banku. Neslouží ani jako beranidlo, ale jako ochrana před telepatickými schopnostmi jeho nevlastního bratra. 

(Zdroje obrázků: YouTube, CinemaBlend, Digital Spy, Facts Catalogue, Figround, Flickering Myth, NoozUP, Syfy Wire, Tips Clear General Blogger Blog, Toy Origin, boretec.com.tr).

Sběratelská figurka

Čím specifičtější provedení figurka má, tím je zajímavější. Nemusí to však být pravidlem. I v jednoduchosti je krása, jak to dokazuje The Tank (Juggernaut) od Toys Ery.

Headsculpt

Toys Era se snažila dostat z jednoduchého provedení co nejvíc. Ve filmu měl Juggernaut stále nasazenou přilbu a nevíme, jak pod ní vypadá. TE se toho držela. Paint přilby je slušný. Nejedná se o diecast (kov), ale bohužel ten pravý pocit imitace kovu zde rozhodně není. Jde lehce poznat, že se jedná o plast. Pod přilbou je angry face a zřejmě se výrobci nepodařilo domyslet jednoduchou manipulaci při případné výměně hlav. K figurce je tedy jen jedna pevná, která se však krásně otáčí do stran. 

Suit

Materiál je šusťákový, neomezuje v polohování figurky. Díky odepínacím rukávům ho lze vystavit ve scéně, kdy s ním bojuje Deadpool a Cable, nebo Colossus. Vězeňská uniforma nese známky „špíny z boje" a nepůsobí, jako by si ji zrovna přinesl z čistírny.

Příslušenství

Vyměnitelné dlaně a již zmíněné „utrhané rukávy“ .

Base

Není, ale figurka stojí samostaně skvěle.

Art box

Bez nápadu, nudný.

Cena

7000,– Kč – zakoupeno na Fate Gate.

Nakonec vše můžete posoudit sami v přiloženém odkazu, kde najdete opravdu dostatek materiálu k prostudování. Odkaz na galerii fotoreportu figurky. https://imgur.com/gallery/mbpDp4Y

Užili jste si Deadpoola 2 jako rodinný film, nebo vám tohle přirovnání přišlo přehnané a vtipné? Měli jste svého oblíbence v X-Force? Byl to stejně jako u mě Peter, nebo vám naopak překážel? Byli jste spokojeni s touto filmovou verzi Juggernauta, nebo jste zastánci té z X-Men: The Last Stand? Vlastníte tuto figurku od Toys Ery? Pokud ano, jste s ní spokojeni, nebo k ní máte hromadu negativ a litujete jejího pořízení? Neváhejte se podělit nejen se mnou jak o váš klenot sbírky s tímto motivem, tak i o váš pohled na film.

Děkuji za pozornost, v příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld se můžete těšit na 1/6 figurku** Lokiho** z filmové licence Thor: Ragnarok od firmy Hot Toys. Součástí recenze bude i pohled na komplexní charakter Lokiho v MCU.

Shrnutí recenze

Shrnutí

DP 2 možná byl oproti prvnímu dílu opravdu slabší, nehledě na větší finanční rozpočet. Jako celek ale rozhodně neupadne do zapomnění. Dokázal nám Poola mnohem více přiblížit, ten si sobecky neukradl celý film pro sebe. Poskytnul příležitost nejen novým postavám, ale i jedné konkrétní, která se v minulosti stala spíše terčem posměchu. Toys Era vydavá figurky bez licence, i přes to jsem si ji však hodně oblíbil. Díky ní se ke sběratelům dostanou „doplňující" postavy, které doposud žádná firma pod licencí nevy

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama