Dee's Collector's World #11: The Mechanical (Cable) -1/6

Recenze
Dee's Collector's World #11: The Mechanical (Cable) -1/6

Úspěch, nebo propadák? Znamenal větší rozpočet lepší stylizaci? Byl Cable opravdu plnohodnotný soupeř Deadpoola, nebo jen doplňující postava? Je figurka od TE, která nemá licenci, jen levná napodobenina, nebo se vyrovná kvalitnějším verzím?

362 0
14. únor 2021, napsal Dee
Celkové hodnocení: 70%

První filmový Deadpool (nemám na mysli tu hroznou verzi z X-Men Origins: Wolverine) se dostal do povědomí diváků velmi snadno a hluboko (Dee's Collec­tor's World #10). Jeho originalita byla osvěžující. Nedržel se prakticky žádné větší klauzule známé pro tento filmový žánr a dělal si věci po svém. Bylo jasné, že má nakročeno k pokračování.

Chceme dalšího Deadpoola!

Úkolem prvního dílu filmové série je zaujmout diváky. Pokud natočíte brak, lidi budou odcházet z kinosálů a kritici jej zadupou do země a pokračování se neuskuteční. V případě úspěchu jsou však na druhý díl vznášeny obrovské požadavky, které nelze snadno splnit. Deadpool 2 je toho bohužel zdárným příkladem.

Pokud chcete navázat na úspěšnost prvního dílu, je nutné držet se jistého schématu. Diváci nechtějí kopii, ale ani zásadní změnu.

Deadpool 2 měl sice mnohem větší rozpočet než jeho předchůdce, ale ani tohle není žádná výhra. Diváci milovali Deadpoola právě pro jeho nespoutanost a řešení životních situací jeho svérázným stylem. Pokud se vám rozpočet navýší, můžete si sice dovolit mnohem víc, ale postava se vám díky tomu může odcizit. 

Dobro versus zlo

Kdo stojí na jaké straně a kdo tento poměr určuje? Je to tvůrce postavy, postava samotná, nebo divák, který si ji sám zařadí? Tohle je příklad postav Rustyho Collinse/Firefista a Cabla. Kdo opravdu může za transformaci Rustyho v bezohledného mutantského zabijáka, který nezná slitování? Superpadouchem se člověk nerodí (většinou), někdo ho k tomu navede. Když máte navíc malou sebedůvěru, cesta k temné straně je mnohem širší. Jelikož je Rusty obézní mutant, vidí sám sebe jako nevhodného kandidáta do superhrdinské­ho týmu.

Jeho nízké sebevědomí navíc přiživuje i Headmaster. Ředitel institutu, který se pomocí výčitek a bolestivých praktik snaží v mutantských dětech jejich geny X potlačit. Něco jako praktiky homofobní praktiky v 50. letech.

Vaši podstatu ale bolestivé praktiky nezmění. Nahromadí se ve vás jen vztek, který musíte ventilovat. Poslední kapkou je, když jste tím za vaše utrpení odpovědným člověkem zneužíváni i sexuálně. Odpor k lidské rase a následná transformace v zápornou postavu může u Rustyho začít. 

Druhá šance

Cestování časem se stala neodmyslitelným tématem filmové produkce. Dostali jsme spousty provedení, ale hlavní myšlenka zůstává stále stejná – změnit minulost. Zabránit tragédii dříve, než se zrodí. Takovým cestovatelem v čase je Cable. Kyberneticky upravený supervoják z postapokalyptické budoucnosti cestuje časem, aby zabránil konkrétní věci. „Aha, cestuje zpět časem, aby zabránil lidstvu v sebedestrukci. Klasické klišé cestování časem,“ pomyslíte si. Omyl. Cable opravdu cestuje časem zpět, aby zabránil tragédii. Kašle však na lidstvo (zatím), které se stalo samo sobě příčinou zániku. Jeho cesta se nese ve znamení osobního zájmu.

Cable ve své době pracuje jako speciální voják a lovec odměn, který sleduje násilnické mutanty a zločince. Jedním z nich je i náš zneužívaný a týraný tlouštík Collins. Toho času ale dospělý a plný hněvu a arogance. Největší slabinou lovců odměn je rodina. Tohle vycítí i Firefist a hodlá dát Cablovi najevo svou sílu. Místo toho, aby si to s ním vyříkal mezi čtyřma očima (dobře, možná třemi, když nepočítám kybernetické oko), nakráčí k němu domů a rozpoutá peklo. A to doslova. Jejich osudy se nenávratně propojily. Cable totiž nachází svou manželku a dceru upálené zaživa. A teď nastane klasická cesta za pomstou… Ne? Omyl. Cable pochází z budoucnosti a jak všichni víme, tahle doba s sebou nese mnohé technické vymoženosti. Navíc smrt Firefista v jeho době by život jeho rodině nevrátila. Proto se rozhodne cestovat zpět časem. Do doby, kdy zabít jej bylo mnohem snadnější. Kdyby se původní plány uskutečnily přesně podle prvních představ, život by byl snad fajn, ale nudný. Cable měl svoji vizi na změnu budoucnosti jasně danou. Vrátím se do minulosti, zabiji Firefista ještě v předpubertálním věku, kdy byl zranitelný v ústavu, a vrátím se zpět do své doby k milované rodině.

Komplikace nastanou, když je Collins za své hrubé chování na vlastní žádost uvězněn ve speciálním vězeňském komplexu pro mutanty – v Ice Boxu. Není však sám. Jeho nedobrovolný „velký bratr“ Deadpool jej totiž následuje. 

Velký bratr

Pomoc, ačkoliv může být myšlena dobře, v důsledku nemusí být správně pochopena. Při vyjednávání, kdy se DP stane na chvíli členem supertýmu X-Men (v tréninku), se vcítí do pocitů Collinse. Ten se stal nejen obětí týrání, ale i sexuálního zneužívání ze strany ředitele a dozorce institutu. A tohle je věc, kterou netoleruje žádný dospělý člověk. DP však řeší problémy po svém a než jej Colossus stihne zastavit, zastřelí obviněného dozorce. Díky tomuto impulzivnímu chování u něj Deadpool nejenže ztratí důvěru, ale je i vzat do vazby. 

Terminátor od Marvelu

Pokud jste však odhodlaní dokončit svůj úkol za každou cenu, jdete kamkoliv. I do Ice Boxu. Tohle skvěle odkazuje na Terminátora. Maník z budoucnosti jde zabít malého kluka i do komplexu střeženého vojenskými složkami (dobře, není to policejní stanice, ale zmínil jsem odkaz).

Dojde ale k nedorozumění a lámání kostí. A to hlavně u DP. Collins se v něm snaží nalézt svého „velkého bratra“, DP jej však odmítá, protože si myslí, že je magnet na problémy. Což se potvrdí i při Cablově nástupu v Ice Boxu. Samozřejmě nešťastnou náhodou. Cable totiž nejde po DP, ale po Firefistovi. Nicméně stejně jako přežila Sára v prvním díle nebo John Connor ve druhém, i Deadpoolovi a Collinsovi se podaří zachránit si krk. Abych byl přesnější, tak DP se dostane na svobodu, zatímco Collinse čeká transport z poškozeného Ice Boxu. Pokud se pustíte do nějaké práce, chcete ji samozřejmě dotáhnout do konce. Neskončíte v polovině výborného jídla a ani svou přítelkyni či manželku přece nenecháte „rozdělanou“. Když navíc cestujete zpět do minulosti za jistým účelem, nenecháte se odradit prvotním neúspěchem.

Cable je ve své době zásadový. Má jistá pravidla, která nepřekročí stůj co stůj. Tohle se ale změní po tragické rodinné události. Nestal se nemilosrdným vraždícím strojem bez svědomí, ale byl zaslepen zármutkem.

Jeho cesta časem zpět se nekoná za účelem pomsty, jde o snahu dát věci do pořádku. První film s Deadpoolem měl jednu zásadní mezeru. Opravdového záporáka, kterého byste opravdu milovali i nesnášeli zároveň. Tuhle roli v DP 2 převzal právě Cable, ale je tomu opravdu tak?

Hodný, zlý, ošklivý

Ne, nejedná se zde o jeden z nejlepších spaghetti westernů s Clintem Eastwoodem, ale o definici Cablova charakteru. Lze ho opravdu považovat za záporáka? I ve své době byl přece jen lovec „špatných“ mutantů, kteří nedodržovali zákony. Ano, zabití malého kluka sice není nic hrdinského, ale ruku na srdce. Pokud byste byli plní vzteku a zármutku, volili byste cestu slovní domluvy?

Něco jako: „Hele, Firefiste. Začni se chovat jako slušný mutant a nedávej se na zločineckou dráhu. Bude za tebou mnoho nevinných obětí.“ Už tohle samo o sobě zní hloupě. Když tohle navíc řeknete předpubertálnímu obéznímu klučinovi, kterého týrali a sexuálně zneužívali a jenž má navíc hodně slabé sebevědomí, vlastně jej k této cestě navedete.

Snad i proto se Cable uchýlil k tomuto razantnějšímu kroku. Vražda. Ačkoli je tohle slabá obhajoba, snažil se neublížit nevinným. Ale kdo rozhoduje o tom, kdo je zlý a kdo hodný? Přestože je jeho akce v současnosti (z jeho pohledu minulosti) docela drastická a způsobí mnohé škody, lze tvrdit, že se omezil pouze na likvidaci „zlých mutantů a lidí“, které takhle odsoudila společnost. Zeptáme-li se tedy kdo kam patří, nelze přímo odpovědět. Kdo to určuje? Lidé, úřady, nebo jednotlivci? Na tuhle otázku musí pro odpověď sáhnout každý sám do svého nitra.

Cable se zapsal do kolonky záporných postav i díky souboji s DP. Jeho hlavní cíl ale není tenhle ukecaný superhrdina. Když však někomu pomáháte, stáváte se jeho komplicem. Svou pozitivní osobnost Cable představí i při zakopání válečné sekery s DP. Opravdu nechce jít nutně přes mrtvoly nevinných. A tak po Collinsově osvobození Juggernauta, který se jeví jako opravdu silný nepřítel, přichází za DP s nabídkou spolupráce a hlavně s objasněním, proč musí Collins zemřít. 

Společná cesta

Oba spojuje osobní tragédie, kdy přišli o někoho blízkého. Cable navíc skutečně skvěle zahraje na city Wilsonovi, když nadhodí možnost změny v minulosti, což by mohlo znamenat zachování života jeho milované. DP je však vázán podmínkou ke sdílení posmrtného života s Vanessou a myslí si, že právě záchrana Collinse, nikoliv jeho záhuba, je to pravé řešení. Dostane třicet sekund na to, aby jej bez použití násilí svedl z temné cesty. Poté nastoupí Cable se svou drastičtější metodou.

Rande se smrtí

Ne vše lze řešit násilím. Někdy pouhé gesto vydá za tisíce slov. DP si i v druhém pokračování bere do úst Logana. Již v úvodní sekvenci na něj útočí, že si slávu koupil svou smrtí. A navíc ještě zaútočil na mateřské pudy diváků, když zachránil svou svěřenkyni. Ale DP jen tak umřít nemůže (i když se o to několikrát pokusil). Jeho smrt musí být navíc mnohem pompéznější než ta Loganova. Jeho smrt je stylová. Jako v Osobním strážci. Když totiž vyprší jeho limit třiceti vteřin, Cable se rozhodne splnit svůj úkol, ale DP je pohotovější a skočí mu do rány. Přesně mířená střela našla svůj cíl. Bohužel špatný.

Po tomhle i sebevíc zatvrzelé srdce musí povolit. Když Cable vidí, že Deadpoolova smrt vzbudila v Collinsovi pocit výčitek a odvrácení se z temné cesty, rozhodne se pro malou kamufláž.

Ačkoli má poslední možnost cestování časem (po důkazu, kdy se medvídek jeho dcery vrátil do původní podoby, měl v plánu vrátit se do své doby ke své rodině), využije ji jinak. Cestuje nikoli několik let, ale několik hodin zpět – a pomocí žetonu z prvního rande mezi Vanessou a Wadem, který si vzal jako suvenýr v Ice Boxu, mu zachrání život.

Dopad na Collinse bude „bohužel“ stejný. Bohužel proto, že tohle je přece Deadpool. Tohle má jít svou cestou. Očekával bych naštvaného Collinse, na kterého ušili boudu, a jeho mnohonásobně umocněný vztek. Poté by snad mohl schytat nějakou smrtící ránu i od samotného Poola. Tohle jsou pouze nesplněné představy fanouška.

Cable je nyní vězněm času a nemůže se vrátit. Někdy je však důležité vidět ve špatných věcech i nějaké pozitivum. Své „časové vězení“ tedy využije ve prospěch lidstva, které se v budoucnosti stalo příčinou destrukce Země. Tomuto hodlá předejít. 

Chyby minulosti

Deadpool 2 pracuje neotřele s myšlenkou cestování časem až do samotného konce. Tedy včetně potitulkových scén. Tyhle scény většinou navozují možné události v pokračování a navnadí fanoušky k dalším příběhům jejich oblíbených hrdinů. Ne však v DP.

Film pracuje s konkrétní osnovou, tak proč ji nevyužít co nejvíce? Pro mě jsou například tyto potitulkové scény (včetně verze, která se nedostala do kina) tím nejlepším, co jsem od DP 2 dostal. Nejen tyto záběry dokazují, že Pool je svobodná postava, kterou nesmíte škatulkovat. Navíc nechce patřit do jednoho vesmíru a rád si otevřeně rýpne i do konkurenčního světa DC, když například zmíní Marthu, hlášku „I am Batman“, nebo napraví „největší“ chybu svého hereckého představitele Ryana Reynoldse

Deadpool a Logan

Co by to ale byl Deadpool bez šťouchnutí do Wolverina. Tohle téma se sice opakuje, ale je skvěle zasazeno do konceptu. Nelze to předvídat a i když se vám to snad podaří, při podrobnějším prozkoumání budete stejně překvapeni. 

(Zdroje obrázků: YouTube, CBR, ComicBook.com, Daniel Simmonds, Deadpool 2 (2018), Empire, News 1130, QuirkyByte, Reddit, Slash Film, Student Problems, SuperHeroHype, The New Yorker, ToyPanic – Toys, figures, collectibles & games in Malaysia, Twitter, Vimeo, hometownlife.com, X-Men Movies Wiki – Fandom).

Sběratelská figurka

Není to tak dávno co tuhle postavu v měřítku 1/6 s licencí oznámila firma Hot Toys. Ale tři roky zpět byla tahle verze bez licence od Toys Ery vynikajícím řešením a fanoušci, kteří měli doma figurku Deadpoola, jásali.

Headsculpt

Když byla figurka ohlášena, sběratelé byli u vytržení. Jakmile však unikla ven špatná fotka finálního produktu headsculptu, nadšení vystřídaly obavy. Jedna špatná fotka dokáže hodně zkomplikovat pohled na figurku. Někteří dokonce rychle rušili své předobjednávky. Pro představu: tohle je rozdíl mezi prototypem a špatnou fotkou. Naštěstí věc dopadla dobře a já jsem rád, že jsem se rozhodl zariskovat a počkat. Rozhodně toho nelituji. Sculpt, který na figurce je, není úplně dokonalý, ale rozhodně je o nějaký level výše než first look.  

Suit

Jednoduché oblečení, skvělý materiál, nádherně se díky volnějším kalhotám pózuje.

Příslušenství

Figurka má rozhodně plnohodnotnou výbavu. Od osobních pistolí přes upilovanou „brokovnici“ až po speciální pušku, která má díky magnetu dle předlohy možnost uchycení na záda; zásobníky, krycí plachtu/pončo, stroj času, ale hlavně dvě verze medvídků. Součástí balení je verze spálená i obyčejná. Naprosto skvělá věc, která figurku hodně zvedla. TE zde například mohla dát jen jednoho, ale naštěstí se uchýlila k oběma. Super věc je provedení robotické části těla a jeho ruka. Tam však vidím problém v odfláknutí detailů. U ruky mohla být TE totiž opravdu detailnější, nepůsobila by potom jako levný plastový odlitek.

Base

Nelicencovaný produkt – černá base s minimálním popiskem. Hrozná nuda, budu pořizovat custom.

Art box

Něco, co si rozhodně nebude drtivá většina sběratelů vystavovat. Opět nuda.

Cena

6800,– Kč – zakoupeno na Fate Gate.

Nakonec vše můžete posoudit sami v přiloženém odkazu, kde najdete opravdu dostatek materiálu k prostudování. Odkaz na galerii fotoreportu figurky. https://imgur.com/gallery/ah7THig

Získal si Deadpool vaši přízeň i v pokračování, nebo mu podle vás už docházel dech? Měl u vás mnohem větší úspěch než jeho předchůdce, nebo jste z kina odcházeli byť spokojeni, ale bez dalšího úžasného kulturního zážitku? Byla pro vás postava Cable záporná, nebo jste v něm tu dobrou duši poznali již na začátku? Vlastníte doma tuto verzi figurky od TE, nebo jste sáhli v předobjednávce po verzi od Hot Toys? Na trhu jsou i komiksové verze téhle postavy. Která je vám bližší? Filmová, nebo komiksová? Nehledě na výrobce a měřítko se neváhejte nejen se mnou podělit jak o váš klenot sbírky s tímto motivem, tak i o váš pohled na film.

Děkuji za pozornost, v příštím čísle Dee's Collector's Wor­ld se můžete těšit na 1/6 figurku bez licence – The Tank (Juggernaut) od firmy Toys Era. Zaměřím se nejen na tuto postavu ve filmu, ale i na odkaz „rodinného“ zpracování Deadpoola 2. Superhrdinové totiž většinou tvoří supertým a v tomto ohledu nenastala výjimka ani zde.

Shrnutí recenze

Shrnutí

Větší rozpočet nutně neznamená úspěch. Deadpool byl opravdu svěžím vánkem ve filmovém žánru superhrdinů. Nicméně tam, kde fungoval jako samostatná jednotka, ho jeho "kolegové" paradoxně táhli ke dnu. Deadpool dal jasně najevo, že je vlk samotář. A právě tahle role mu sedne nejvíce. Někdy je skutečně na místě počkat na pořádné fotky od sběratelů nebo videorecenze, než se rozhodnete ke stornování objednávek, nebo k házení špíny na danou figurku či sochu. Trpělivost růže přináší.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama