Black Panther: Chadwickův odkaz nechť žije

Recenze
Black Panther: Chadwickův odkaz nechť žije

V pořadí 30. film MCU i bez Chadwicka funguje. (Bez větších spoilerů)

311 0
10. listopad 2022, napsal Excelsior
Celkové hodnocení: 80%

Příběh/Scénář

Asi pro nikoho není překvapením, že herec Chadwick Boseman již není mezi námi a tvůrci měli nelehký úkol kompletně přepsat scénář. A vcelku se jim to povedlo. V prvních minutách T’Challa ještě žije, avšak mimo záběr a je na tom dost bídně. Jeho skonu chce jeho sestra Shuri mermomocí zabránit a její matka jí pak emotivně sdělí, že odešel za předky. V jednoduchosti je krása a scénáristé jen zaměnili rakovinu tlustého střeva za nespecifikovanou chorobu. Za mě elegantní způsob, jak celou situaci uctivě uzavřít. Tiché úvodní logo Marvel Studios jen se záběry s Chadwickem je toho součástí. Téma smrti je zde přítomné v průběhu celé dvou a půl hodinové stopáže, důsledkem čehož se jedná o výrazně vážnější tón filmu. Délka však není problém, spíše příliš mnoho dalších příběhových linek.

Máme zde totiž zástupy postav z prvního dílu a k tomu se nám musí představit postavy nové. Mezi ty nejdůležitější patří Riri Williams/Ironheart, Namor s celým svým národem a historií, a můžeme zde započítat i novou umělou inteligenci vytvořenou Shuri s názvem Griota. Nevím, zda pozitivně hodnotím trend: “co nová Marvelovka, to nový svět” (V Shang-Chim to byla vesnice Ta Lo, v Ms. Marvel to byly Djinnové a teď tu máme skrytou podmořskou kulturu). Nicméně Talocan (hlavní město podvodních lidí) byl představen i pro ,,marvel-mudly’’ pochopitelně a přehledně i s jejich původem. Ovšem dějová linka s Everettem Rossem, Valentinou Allegra de Fontaine a celou americkou vládou by se klidně mohla vynechat. Až mě mrzelo, že Ross nedostal tolik prostoru, co minule. Jo toho tedy poměrně dost, ale přeplácaným bych snímek určitě nenazval.

Herci

Výkony stojí a padají na třech lidech: Letitia Wright (princezna Shuri), Tenoch Huerta (Namor) a Angela Bassett (královna Ramonda). A dohromady to táhnou dobře. Kdyby však film stál čistě na Wrightové, asi by příběh nedosáhl stejného výsledku. Nadále zásadní postava do budoucna je Ironheart, kterou ztvárnila Dominique Thorne. Zápletka se sice tváří, že je hodně o ní a jejím vynálezu stroje pro vyhledávání vybrania, avšak postava zde figuruje spíše za účelem představení se před debutem vlastního seriálu. S jejím výkonem jsem problém neměl, ač se z vedlejšího sedadla ozývaly citoslovce znechucení po zaznění věty: Být černá a chytrá…to je, co!? Martin Freeman jako E. Ross byl opět skvělý a dokonce jsme se dočkali velmi překvapivého odhalení, co se týče jeho vztahu s Contessou Valentinou. Jak jsem již zmiňoval, buď mu měli dát prostoru více nebo ho vyškrtnou úplně a nepoužívat ho jako jakéhosi “přítele na telefonu”. alt

Režie

Ryan Coogler má na svědomí i první díl Balck Panthera a měl tak velmi těžký úkol natočit plnohodnotné pokračování bez hlavní postavy. I přes všechny komplikace, od smrti Chadwicka Bosemana po zranění Wrightové během natáčení, se mu podařilo úctyhodné dílo, které takříkajíc ,,má koule”.

Soundtrack

Ludwig Göransson opět ukázal, že má talent. Jeho hudba zdobila už první díl Black Panthera, ale také Venoma nebo další Cooglerovy filmy jako Creed či Tenet Christophera Nolana. Rovněž poskytl skvělý soundtrack pro seriál Mandalorian. Hudba zde opětovně zdůraznila africkou kulturu a náturu za pomoci zvuků bubnů a Göransson pracoval i s již prověřeným hudebním tématem z jedničky.

Akce

Té je tu (pro superhrdinský žánr celkem překvapivě) méně, než dialogů. Oboje jsou ovšem obstojné a akce zůstává dravá a napínavá. Bojovníci Talocanu doopravdy vyvolávali napětí až strach a vodní granáty se divákovi prodaly jako nástroj značné destrukce. Konečný souboj jeden na jednoho byl z mého úhlu pohledu vyřešen snad příliš rychle, avšak velmi nápaditě.

Záporák

O Namorovi se dozvíme vše podstatné až zhruba v polovině snímku. I přesto jej chápeme a není to jen tuctový, prvoplánový a jednorázový padouch. Kdybychom měli srovnat jeho podvodní království např. s tím barevnou Atlantidou v Aquamanovi, tak jde o mnohem mytologištější, tajemnější prostředí. Výprava a kostýmy jsou na vysoké úrovni, a to jak ve Wakandě, tak v Talocanu. Samotní ,,vodníci” (čti obyvatelé Talocanu) však působí trošku jako nízkorozpočtová verze kmene Na’Vi z Avatara (Myšleno odlehčeně :D. Uvidíme, co přinese Avatar 2).

Co říci závěrem

Pro nedočkavce mohu také odhalit, že film obsahuje pouze jednu mezi-titulkovou scénu. Po ní tedy můžete spěchat s plným měchýřem na záchod (film má přece jen přes dvě a půl hodiny hodiny).

Kdybych měl hodnotit český dabing, tak bych ho označil jako “celkem obstojný”, jen pro Riri mohli vybrat o trochu mladistvější hlas. Ale to už je hnidopišství. alt

Shrnutí recenze

Pro

-Méně “cringe” humoru.
-Emotivní scéna rozhovoru mezi královnou matkou a Okoye.
-Zpracování podmořského světa Talocan a jeho lidu.
-Překvapení na konci. (Nebudeme vyzrazovat).

Proti

-Až moc načatých témat a dějových linek.
-Občas špatná viditelnost při nočních a podvodních scénách.
-Mírná nepřehlednost některých akčních sekvencí.

Shrnutí

Je to lepší než jednička? Buďme upřímní, bez Chadwicka jen těžko. Samotný Black Panther se vrátí až na samotném konci. A též si na konci společně se Shuri divák projde jakousi katarzí a dá zbohem jak postavě T’Chally, tak jejímu představiteli. S otevřenou pusou a pocitem, že to musím okamžitě vidět znovu jsem sice neodcházel, ovšem hřejivý a uspokojivý pocit se dostavil. Asi ještě na jednu projekci zajdu. A vy byste měli na jednu taky. Wakanda nechť žije!

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz