The Marvels - Znáte jeden z nejrozsáhlejších příběhů v historii? Série z 90. let bude oživena!

The Marvels - Znáte jeden z nejrozsáhlejších příběhů v historii? Série z 90. let bude oživena!

Komiksy
5 / 5 837 0
14. únor 2020, napsal Tony Trojan

Kdo má na starosti příběh? Kdo ho uvede do pohybu? Jak vypadal původní komiks? A co od nové série očekávat?

The Marvels - Znáte jeden z nejrozsáhlejších příběhů v historii? Série z 90. let bude oživena!

Letos v květnu dorazí po letech série, která se považuje za jednu z nejdivočejších z Marvel Universe. Je zasazena mezi léta 1939 – 1974, takže obsahuje velký časový úsek. To ale nebránilo tomu, aby mohly knihy vyjít během jednoho roku. Tím byla léta páně 1994. Série posbírala hromadu uznání, včetně tří Cen Willa Eisnera za Nejlepší sérii, Nejlepší umělecké zpracování (Alex Ross) a Nejlepší design publikace (Comicraft). Také dostala dvě nominace za Nejlepší obal (znovu Ross) a za Nejlepší sešit (Marvels #2).

Pro nový příběh z The Marvels se do pozice komiksového scénáristy vrací Kurt Busiek, tentokrát však bez kreslíře Alexe Rosse, nýbrž s talentovaným tureckým umělcem Yildirayem Cinarem. Zvládne navázat na veleúspěšného předchůdce?

Původní komiksy

Píše se rok 1939, jistý vědec Phineas T. Horton představuje svůj výtvor na konferenci v New Yorku. Zpočátku jeho ohnivé stvoření schytá vlnu posměchu od přítomných novinářů, zvědavců a čumilů a je nařčen z toho, že natřel manekýna petrolejí a zapálil. Jenže ve skutečnosti se jedná o Jima Hammonda, prvního Human Torche. Není to člověk – manekýn s kerosinem, ale pyrokinetický android. Setká se tak s masovým nepochopením a toho se chytí mladí zúčastnění novináři a hlavní hrdinové příběhu – fotograf Phil Sheldon a redaktor J. Jonah Jameson. Začne se šířit znepokojení z těchto nových objevů a na povrch také vtrhnou myšlenky, zda-li je v takovémto světě moudré vychovávat děti. A navíc přichází stín války.

Posléze se zjeví další bytosti s nadlidskými schopnostmi. Jednou z nich je i Namor – Vládce Atlantidy o kterém Philovi řekla jeho milá, když byla svědkem toho, jak s naprostou lehkostí přemohl policejní jednotku a odolal vystřeleným kulkám. Později tento záhadný naháč svede bitvu právě s Human Torchem. Během tohoto souboje vystřelí kus zdiva Philovi levé oko. Nadějný fotograf však přemůže svůj handicap, strach z neznáma a z války samotné a vyráží do Evropy, do bitevní vřavy posledního velkého konfliktu novodobé historie. Stane se válečným zpravodajem v silách Spojenců. Zároveň si dá za cíl odhalit skutečné schopnosti Kapitána Ameriky a nafotit ho přímo v akci.

Dále se objeví i staří známí jako je Ghost Rider či Giant-Man. Phil se dožije konce války i divokých 60.let, tedy doby, kdy má New York dva super-hrdinské týmy – Fantastic 4 a Avengers.V plánu má napsat knihu o Marvels, jak se také super-hrdinové nazývají, které zažil. Jenže přichází další veřejná hrozba, a to přímo z vlastních řad.

Evoluce trochu přišlápla plyn a začíná se mluvit o mutantech. Po televizní debatě s Charlesem Xavierem o novém druhu člověka se vymknou kontrole Sentinelové, jenž měli původně zneškodnit pouze nebezpečné a nepřizpůsobivé mutanty. Nyní chtějí zabít úplně všechny příslušníky druhu Homo Superior.

Jakmile se tato situace uklidní, přichází arcipadouch Galactus. Jeho herald, Silver Surfer, přemůže F4 a celá Země (616) se bojí o svoji existenci. Phil chce své poslední chvilky strávit s rodinou, které se kvůli své náročné práci nestihl příliš věnovat. Z vesmíru však přijde zpráva, že byl Galactus poražen a nebezpečí již nehrozí. Některá média však vůči tomuto oznámení byla skeptická a považovala Galactuse za podvrh. Hrdinové se opět ocitli na pranýři a jako tradičně, nemají velkého zastání.

Jedním z mála, kdo jim věří, je právě Phil, který v 70. letech konečně vydal svoji vysněnou knihu, která se stala bestsellerem a vůči mocným hrdinům má kladné postoje. Jenže vydavatelem knihy je Daily Bugle, který pod vedením J. J. Jamesona zbrojí proti maskovaným hrdinům, hlavně proti Spider-Manovi.

Phil dostává výpověď.

Nezdává se ale a snaží se pavoučího muže očistit v případu vraždy kapitána NYPD – George Stacyho. Od Lukea Cage se totiž dozvěděl, že by ve vraždě měli mít prsty Otto Octavius a Norman Osborn, kteří své zločiny samozřejmě popírají. Mezi Spider-Manem a Green Goblinem proběhne souboj, jehož svědkem je Phil, který vidí smrt jeho kamarádky Gwen Stacy, která mu v případu vraždy jejího otce pomáhala. To zničí jeho víru v zázraky a v konání dobra a odchází tedy do důchodu. Na jeho poslední fotografii je spolu s vlastní ženou.

Tato fotka taktéž náhodně zachycuje i obyčejného malého chlapce, který právě roznáší noviny. Jde o Dannyho Ketche, o kterém však víme, že není jen tak obyčejným chlapcem a zanedlouho se z něj stane Ghost Rider.

Jak jste si jistě všimli, tento příběh propojuje nejen Marvel Universe, ale i staré komiksy z dob Atlasu a Timely Comics. Vysvětluje události z jiných sérií a proto je tak skvěle hodnocený. Pracuje s historickými souvislosti a jistojistě stojí za přečtení. Pokud si tuto dějovou linku chcete přečíst hezky pohromadě, v roce 2007 vyšel Trade Paperback The Marvels, který vám to umožní.

Nová kapitola

Novinka znovu zapojí do akce Kapitána Ameriku, Spider-Mana, Aarkuse, Golden Age Visiona, Iron Mana, Thora, Punishera, Human Torche, Lei Ling alias Aero a další známé postavy, ale měla by představit dva úplně nové charaktery. Autor Kurt Busiek se rozpovídal o hlavní myšlence The Marvels. Ta spočívá v tom, že je možné použít celý dosavadní vesmír, všechny z MU, ale i všechno před Stanem Lee. To skýtá mnoho výhod, kdy se současně může věnovat různým událostem z celé historie obřího nakladatelství a vydavatelství Marvel Comics a vyplňovat mezery v dějové lince. Prioritou série je vytvořit lepší kontinuitu v rámci celé historie Timely, Atlas a Marvel Universe.

Busiek také upozornil na fakt, že většina komiksových eventů se omezuje pouze na klasické jednotlivce či týmy (Avengers, X-Men atd.), kdežto Marvels mezi nimi nabízejí volný pohyb. Může jít kamkoli, dělat cokoli, používat kohokoli a svoje dílo chce konceptuálně udržet v této rovině. Díky tomu má otevřené ruce a čtenáře může překvapit rozuzlením událostí za použití jiných postav a prvků. Zároveň se nebojí toho, že by kresby od Cinara byly horší než původní od Rosse. Od prvního okamžiku, co tohoto umělce zná, ví o jeho kvalitách a vyzdvihoval jeho nezávislé dílo – Fist of Justice.

Jak se této nové tvůrčí dvojici povede navázat na úspěchy této série se dozvíme až letos v květnu. Těšíte se? Nebo vás noví The Marvels nechávají v klidu?


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Nábor do redakce

Mám zájem!Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!