Vysvětlení variantů v mnohovesmíru

Vysvětlení variantů v mnohovesmíru

Filmy
Vysvětlení variantů v mnohovesmíru

Proč jsou si někteří varianti více podobní než jiní a kolik existuje v mnohovesmíru Spider-Manů? Na to se teď podíváme.

807 2
6. září 2022, napsal Excelsior

Sága mnohovesmíru (Multiverse saga) je v plném proudu, ale prozatím se jím více do hloubky zaobírali pouze Loki, Spider-Man: Bez Domova a Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství. V rámci těchto projektů jsme se setkali s nejrůznějšími variantami našich oblíbených postav. Poznali jsme například Lokiho z jiných vesmírů a tvůrci také splnili sen každého fanouška Spider-Mana v podobě zmíněného třetího pokračování, kde se tento hrdina ukázal ve všech předchozích formách (tedy jako Tom Holland, Andrew Garfield i Tobey Maguire). A nezapomeňme na dvojku Doctora Strange, kde se objevilo vícero Doctorů, Scarlet Witch i dalších oblíbených postav (Illuminati).

alt

Proč jsou však bohové lsti a falše (čti Loki) každý originál, zatímco mistři mystických umění (Dr. Strange) jsou skoro k nerozeznání jeden od druhého? Z filmařského hlediska můžeme brát v potaz Covid nebo rozpočet, ale je třeba si to zdůvodnit i v rámci logiky MCU.

Vysvětlení je prosté – vzdálenost. Respektive relativní vzdálenost mezi jednotlivými vesmíry. Přeloženo do češtiny: Čím blíže jsou si čísla pro označení vesmírů, tím si budou více podobné. Hlavní dějová linie MCU nese název Země-616. (Z pohledu komiksového multiversa je však její označení Země-199999. Ano, je to komplikovanější. My však budeme pracovat s prvním číslem.) Ve druhém Doctoru Strangeovi jsme se pohybovali převážně na ,,blízké” Zemi-838, kde byl podobný Strange, Illuminati měli nám známé obličeje a hlavně Wanda a její děti vypadali stejně. Wanda chtěla děti z jiného vesmíru/reality, ale samozřejmě co nejpodobnější ,,originálům”. Takže se musela soustředit na vesmíry v okolí.

alt

Oproti tomu Spider-Many jsme viděli zcela jiné, jelikož pocházeli ze Země-96283 (Tobey Maguire) a Země-120703 (Andrew Garfield), což jsou vesmíry podstatně vzdálenější od ústřední Země-616. A i pokud vezmeme v potaz komiksové pojmenování ústřední Země-199999, stále je to pekelně daleko.

U Lokiho je to složitější. Většina jeho variantů byla buď v TVA (kde se čas chová docela jinak) nebo v Prázdnotě (the Void), čili někde/někdy na konci času.

„Prázdnota na konci času. Kde se všechny okamžiky existence střetnou a prostě skončí. – Ravonna Renslayer“

Těmto variantům byla přidělena čísla s předponou TRN, což je zkratka pro Temporary Reality Number (dočasné číslo reality). Zkrátka se jedná označení pro nějakou odchylku.

alt
  • Earth-TRN866 – Sylvie Laufeydottir
  • Earth-TRN867 – Dětský Loki (který zabil Thora)
  • Earth-TRN869 – Aligátor Loki (Croki)
  • Earth-TRN871 – Boastful Loki
  • Earth-TRN872 – Prezident Loki

Přesné pojmenování jejich realit však neznáme.


A kolik je v mnohovesmíru Spider-Manů?

Přesné číslo neznáme, ale je pravděpodobné, že v rámci mnohovesmíru je pavoučí muž docela vzácnost. Zamysleme se. Ve Spider-Manovi: Bez domova se objevili pouze další 2 Spider-Mani a od každého z nich pár padouchů. Oproti takovému Lokimu to jsou naprosto odlišné počty. Ano, trhlina mezi světy sice nebyla až tak extrémní a obsazení snímku se samozřejmě odvíjelo od filmové historie Spider-Mana. Avšak z pohledu logiky MCU ve většině světů Spider-Man prostě neexistuje.

Více prozradil také dialog mezi Dr. Strangem a Americou Chavez. Když kouzelníci zmínili incident se Spider-Manem, America neměla tušení, o koho se jedná. Když vezmeme v potaz, že America navštívila nějakých 72 paralelních světů a přitom nikdy neslyšela o Spider-Manovi, můžeme se domnívat, že je pavoukovec nedostatkovým zbožím.

  • S paralelními světy zkušenost máme. Viz. nedávný incident se Spider-Manem.
  • S kým že?
  • Je to mladík se schopnostmi pavouka. Pavoučí muž.
  • Fuj, a vypadá jako pavouk?
  • Vypadá normálně.

Na druhou stranu, jen ve filmu Spider-Man: Paralelní světy (Into the Spider-Verse) se objevilo na 6 členů maskovaných hrdinů. Od klasického až po Spider-vepře. I animovaný seriál z 90. let ukázal více těchto stěnoskoků. Což mě vede k myšlence, že stejně jako jsou pavouci většinou zalezlí v koutě, tak většina Spider-Manů se schovává někde v koutě mnohovesmíru.

alt

(Zdroje: https://youtu.be/z0QTLYHzZOo, https://youtu.be/VzleDegB74k )


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Spider man

Jen by mě zajímalo, jak si na incident se SM pamatují. Protože, nemůžou vědět, že je to mladík.

Dobrá otázka

Asi spíše nevědí, kdo ten mladík je.

Reklama