V čem je Venom z Raimiho Spider-Mana 3 lepší než Hardyho verze

V čem je Venom z Raimiho Spider-Mana 3 lepší než Hardyho verze

Filmy
V čem je Venom z Raimiho Spider-Mana 3 lepší než Hardyho verze

Spider-Man 3 obecně platí za nejslabší díl Raimiho Spider-Manovské trilogie, potažmo jeho nejhorší superhrdinský film vůbec.

5 / 5 3644 0
26. květen 2022, napsal Johnny

Svůj podíl na tom má jistě i to, že režisér do poslední chvíle odmítal do filmu dosadit postavu Venoma. Studio si však nakonec prosadilo svou a Venom byl do příběhu protlačen dosti na sílu. Výsledný scénář tak nelze považovat za zrovna dokonalý.

Eddie Brock a Venom se o několik let později dočkali vlastní adaptace. Symbiont má reputaci nejen jednoho z nejslavnějších Spider-Manových záporáků, jde také o věhlasného antihrdinu. Krok to byl poměrně sofistikovaný a přinesl také určité ovoce.

Každé z těchto Venomových pojetí je osobité a má svá specifika. Spider-Man 3 pochopitelně Venomovi jako vedlejší postavě nemohl věnovat tolik prostoru. Verze Toma Hardyho naproti tomu tvoří doslova jádro jeho filmu. Jeden aspekt jí ovšem chybí.

Pod Raimiho taktovkou je Eddie Brock vykreslen jako chlapík takřka bez morálních zábran, který nevzbuzuje příliš sympatií. Aby v Daily Bugle nahradil Petera Parkera, neváhal manipulovat s fotkami Spider-Mana ryze ve svůj vlastní prospěch. Jakmile je jeho podvod odhalen, má ještě tu drzost jít se do kostela modlit za Parkerovu smrt.

Venom z roku 2018 naopak Eddieho líčí jako novináře, který si velmi zakládá na pravdě. A to dokonce takovým způsobem, že pro ni neváhá obětovat kus vlastního štěstí. Jediným legitimním důvodem, proč následně nazývat postavu antihrdinou, je povaha symbionta samotného, jež je víceméně v rozporu s Eddieho charakterem.

Odhodlání Sony představit nám Eddieho právě v tomto světle si lze vysvětlit tím, že jakožto u protagonisty, tedy tahouna filmu, nebyly žádné výrazné negativní vlastnosti žádoucí. Jenže takové chování zkrátka není Venomovi zcela vlastní.

Vždyť kdyby čas od času nedostal chuť smlsnout si na nějakém tom živáčkovi, mohl by si klidně podat přihlášku do Avengers Tower a po ulicích se prohánět s naleštěným štítem se státními symboly či za sebou nechat vlát nažehlený plášť v barvách americké vlajky.

Ale zpět ke ztvárnění Tophera Grace. To je jiné kafe… Jakmile je ve výše popisovaném kostele symbiontem infikován, rozhodne se konat. Modlitba za něčí smrt je samozřejmě jedna věc, vlastní snaha o její přičinění již je potom věc druhá…

Venom by logicky správně asi neměl tvořit takový ten archetyp, se kterým byste rádi každý páteční večer zašli do hospody pokecat k pivku. A to se Raimimu povedlo. Jeho Venom dovede vzbudit odpor a pro Spider-Mana představuje reálnou hrozbu.

Sonyverse se momentálně moc nedaří, vše ale nasvědčuje tomu, že další, zbrusu nová symbiontí verze, brzy dorazí už i do MCU. Alespoň k tomu navádí potitulková scéna zatím posledního Spider-Mana: No Way Home.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama