TVA – Time Variance Authority

TVA – Time Variance Authority

Seriály
TVA – Time Variance Authority

Úřad časových odchylek

Byrokratický systém se sídlem někde (nebo někdy) mimo čas v high-tech městě, s unesenými lidmi, užívající přístroje designově laděné do sedmdesátých let dvacátého století.

206 0
11. říjen 2021, napsal Excelsior

Seriál Loki

Seriál Loki nám kromě multivesmíru a mnoha verzí Lokiho představil také ÚČO (v originále to zní lépe…). Úřad časových odchylek se zaměřuje hlavně na zachování posvátné časové osy tak, jak byla, je a jak má být. Agenti této organizace se snaží zabránit veškerým nexusovým událostem souvislostí, aby nemohlo dojít k větvení a nenastala další multiversová válka. Pokud se najde nějaký odchýlený tvor – takzvaný variant, který sešel z časové cesty, je většinou zajat a ona odchylka v časové linii se eliminuje časovou bombou.

Tvůrcem této agentury je v seriálu „He, who remains“ (Ten, který přetrvává), neboli Kang Dobyvatel. Vědec z 31. století, jenž vzal iniciativu do vlastních rukou poté, co zkrotil všepohlcující mrakovité monstrum jménem Alioth. Stvořil organizaci a její domnělé, falešné tvůrce – Strážce času. Když pak s Kangem udělala Sylvie krátký proces, dveře do multiversa se přímo vykoply. Kdo viděl Lokiho, případně What if…?, ten ví, o čem je řeč. Co však komiksová předloha? alt

Komiks

Zcela první představení TVA proběhlo roku 1986, a to konktrétně v komiksu Thor vol. 1 #327. Tvůrci, myšleno komiksoví scénáristé a kreslíři, jsou Walt Simonson a Sal Buscema. Zaměstnancům jsou předem určeny jejich celoživotní role a funkce. Zajímavostí je, že všichni pracovníci měli stejný genetický kód – byli klony jistého Gruenwalda. Ne, nejedná se o Gellerta Grindelwalda z Fantastických zvířat. Mark Gruenwald byl dlouholetý redaktor Marvel Comics a podílel se na návrhu systému klasifikace alternativních realit MM (Marvel Multiversa). Nejznámější a nejpopulárnější agent TVA je pak Mobius M. Mobius, kterého v seriálu hraje Owen Wilson.

V komiksech se agenti opět starají o realitu a její správný časový tok. Tvůrci nám dodali i jejich pole působnosti v podobě jakési mapy času. Jinak se nachází v tzv. nulové časové zóně. Původ TVA je zase ve vzdálené budoucnosti, aby zpětně monitorovala veškeré neduhy a nešvary. Z obrázku lze vidět, jaký má organizace rozsah. A není malý. S Aliothem se dělí o většinu „území” a například Kang je s jeho říší oproti nim třikrát menší. alt Do TVA se dokonce dostal jako zajatec i Iron Man, nikoli však ten, kterého známe, nýbrž Arno Stark ze Země-8410, který byl pro odlišení pojmenován Iron Man 2020.

Zaměstnanci

Kromě Mobia M. Mobia patřili do řad TVA například Ravonna Renslayer – vrchní soudkyně, několik agentů, tzv. Hunterů, kteří se rozlišovali pouze kódovým označením písmene a čísla (např. Hunter B-15), dále členové „úklidové čety” – tzv. Minutemani s dlouhým číslem, Cayse – onen úředník, který nevěděl, oč se jedná, když Loki zmínil vodního živočicha, zvaného ryba, jako příklad oběti vykuchání. alt V neposlední řadě musíme jako zaměstnance uvést i boha lsti a falše, jelikož jej Mobius naverboval, dá se říct na částečný úvazek, jako konzultanta. Samozřejmě maskot v podobě Miss Minutes také nesmí být opomenut. Jde o formu umělé inteligence s holografickou podobou oranžových, kreslených, antropomorfních hodin s obličejem na ciferníku. Zastává mnoho důležitých funkcí jako třeba instruování nově příchozích variantů o ejich dalším postupu. Dále funguje jako tetička wikipedie, protože v archivech a složkách TVA najde vše, co lze. Plus je pojítkem mezi TVA a Kangem, který na vše s odstupem dohlíží.

Nástroje a vybavení

  • Time Stick/Časová hůl – nástroj k vymazání variantů, respektive k poslání jich na konec času za Aliothem
  • TimePad – zařízení k přesunům v čase
    • otevírá časové dveře
    • umožňuje někoho zavřít v časovém vězení/smyčce
  • Time Twister – užíván při útěku vězně, pošle jej zpět v čase na původní místo
  • Resetovací časový granát – slouží k napravení/od­stranění chybné časové větve

alt Co přesně se na konci Lokiho stalo, zatím nevíme. Buď to Lokiho hodilo do alternativní reality, nebo se vlivem událostí ta původní TVA automaticky změnila a celá realita byla transformována.

Zní to jako idylka, moci navštěvovat všechna období historie i budoucna, ale za cenu vymazání paměti a předešlého života to asi nestojí.

Chtěli byste pracovat pro časovou policii? Nebo byste raději zůstali u vaší práce? Pochlubte se.

Zdroje: Marvel Fandom


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Excelsior
Excelsior
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO