TOP 12 What if.. příběhů

TOP 12 What if.. příběhů

Seriály
TOP 12 What if.. příběhů

Určitě jste si během čtení jakéhokoliv komiksu položili v hlavě otázku: „Co kdyby to dopadlo jinak?“ Marvel pro nás naštěstí nachystal přímo i komiksovou sérii, co se touto myšlenkou zabývá.

4.25 / 5 432 0
7. prosinec 2020, napsal Talon77

[Článek může obsahovat výrazné spoilery k jistým eventům]

Tato komiksová série nese název „What if..“ a nabízí opravdu solidní příběhy, které si dnes zařadíme do TOP 12. Mimochodem, chystá se i samostatný seriál, který se bude spíše zabývat tématikou „co kdyby..“ ve světě MCU, dnes se však podíváme jen na ty ryze komiksové.

#12 Co kdyby.. strýček Ben nezemřel?

V téhle „What if..“ povídce se role důležitého úmrtí v životě Petera Parkera mírně změní. Ben je živ a zdráv, bohužel teta May už tolik ne. Ben se tedy stává jakýmsi důležitým mentorem a koučem pro Petera, který celou záležitost se Spider-Manem opravdu podporuje – přeci jen s velkou mocí přichází velká zodpovědnost a lidé potřebují hrdinu.

Ačkoliv si Peter a Ben berou vinu za to, co se stalo tetě May, realizaci superhrdinských skutků Spider-Mana to absolutně vůbec neškodí, ba naopak je díky tomu Peter ještě více odhodlanější. Ben kromě podpory Petera v tom, co dělá, poměrně dost často útočí na noviny Daily Bugle, kde se snaží jakkoliv omezit jejich lživé publikace o Spider-Manovi. Prakticky se J. Jonah Jameson a Ben Parker stávají úhlavními nepřáteli.

Celá synopse této myšlenky je poměrně zajímavá, vesměs zde nastává vztah ve stylu Alfréda a Bruce Waynea z konkurenčního DC Comics, ostatně dalo by se zcela dobře pracovati s touto verzí příběhu…

#11 Co kdyby.. druhé dítě Susan Richards žilo?

Každý, kdo se zajímá o příběhy Fantastické Čtyřky, asi ví, o co přesně jde. Invisible Woman alias Sue Richards potratila své druhé dítě. Zde existují aktuálně dvě verze příběhu, kde by dítě bylo narozeno. První je trošku slabší, ale druhý… panečku, to je slušný.

  1. Porod byl klidný, dítě žije a matka (Susan) taktéž. Dítě je dcera a byla pojmenována Mary, průběhem let se u ní začaly projevovat superschopnosti v okruhu léčení… byla schopna dotekem oživit i přejetého psa. Časem se z ní stala uznávaná ekoložka, která toužila zachránit planetu Zemi. Vládou byla označena jako radikální ekologický šílenec a Fantastické Čtyřce bylo zakázáno ji jakkoliv pouštět do svého týmu, nehledě na její schopnosti. Toto ustanovení vyvolalo v týmu smíšené emoce, které vedly i k samotnému rozpadu. Mary Richards si je jistá, že rozpad týmu byl nutný, aby lidé věděli, že vládě je úplně jedno, co se děje s klimatem apod., tudíž se začíná vytvářet větší počet aktivistů, který věří v přestavbu USA systému…
  2. Porod byl nehorázně bolestivý a dítě žije, bohužel matka při porodu umírá. Otec (Reed) svou právě nově narozenou dceru pojmenuje po její zemřelé matce – tedy Susan. Postupem času si Reed všímá jistých nezvyklostí… veskrze se ve finále zjistí, že jeho dcera vysává živým bytostem život. Po krutém uvědomění, že ona pravděpodobně může za smrt Susan, vydává svou dceru do spárů Doctora Dooma, který by si mohl vědět rady co s ní. Celý příběh byl vyprávěn z pohledu prvního dítěte Susan a Reeda, Franka Richardse…

Ačkoliv je první příběh nehorázně nudný a ve finále zde vidíme jen příběh ekoložky proti celému světu, tomuto Arcu se nedá upřít originalita, že jeden příběh se zabývá tím, jak by to vypadalo, kdyby měla jejich dcera schopnost dávat životy a druhá varianta by byl naprostý opak.

#10 Co kdyby.. se Professor X stal Juggernautem?

Jak víme, Charles Xavier a jeho nevlastní bratr Cain Marko byli ve válce v Koreji. Oba byli vysláni na misi, během které byli rozděleni. Cain Marko nalezl během své cesty jistý chrám (Cyttorak), kde si nemohl nevšimnout jednoho obrovského drahokamu. Když se ho dotkl, dostal nehorázný šok, který vyústil v jeho smrt. Ovšem to bylo jen mylné mínění, ve skutečnosti získal schopnosti a stal se z něho světoznámý Juggernaut.

Tento komiks si zakládá na otázce „Co kdyby.. cesty Xaviera a Caina byly prohozené?“ Tak tedy, Xavier se taktéž dotkne drahokamu a stane se Juggernautem, opravdu zajímavé ale je, že Cain po této události na nabité schopnosti Charlese naprosto žárlí. Postupem času nic jako „X-Meni“ nevznikají, Cain na tohle nemá ani pomyšlení, tudíž se jediným a oficiálním patronem mutantů nestává nikdo jiný než Magneto, ačkoliv v pozadí nám zde vzniká jakýsi odboj „proto-X-Menů“.

Magneto a Xavier se stanou i zde nepřáteli, jenže nynější verze Xaviera v podobě Juggernauta na žádné vyjednávání moc není a tak se rozhodne zaútočit na Magnetovu základnu mutantů, kde je hodlá všechny pobít. Po dlouhém a únavném boji, kde má Juggernaut silně navrch, se do boje připojuje i odboj v čele se Cyclopsem. Juggernauta se jim nakonec podaří odpálit na jediné místo, kde nemůže udělat škodu – tedy do vesmíru.

#9 Co kdyby.. Fantastická Čtyřka nezískala své superschopnosti?

Jednoduše řečeno by žádná Fantastická Čtyřka neexistovala. Reed a zbytek jeho týmu se rozhodli let odložit na neurčito. Postupem času se tedy k téhle misi vrátili a dopadlo to více než znamenitě. Reed a jeho tým získali obrovské jmění, které následně vrazili do vesmírného projektu kolonizace a do mezigalaktického výzkumného zařízení.

Jednoho dne ale planetu Zemi napadlo obří monstrum, jak si s ním tedy kdokoli mohl poradit, když Fantastická Čtyřka neexistovala? Ačkoliv tým neexistoval, Reed a ostatní se pokusili zastavit monstrum pouze svými prostředky, chytrostí a vynalézavostí. Což se jim i ve finále povedlo a stali se z nich opět (super)hrdinové.

Celý příběh nám vlastně ukazuje, že i kdyby členové Fantastické Čtyřky neměli žádné schopnosti, byli by jako tým schopni zastavit jakékoliv nebezpečí, nebo by se o to aspoň pokusili. Což je fajn, přece jen – hrdinu z vás schopnosti neudělají, to vaše skutky a odhodlání.

#8 Co kdyby.. radioaktivní pavouk kousl někoho jiného než Petera?

To je poměrně jednoduchá otázka, tento případ jsme mohli zahlédnout v roce 2011, kdy se stal Miles Morales novým Spider-Manem! Komiks se tímto ale nezabývá, zabývá se otázkou, co by se stalo, kdyby Peter nikdy pavoukem kousnut nebyl a pavouk by si vybral ruku naprosto jiného člověka. Komiks se zabývá okruhem postav Flashe Thompsona, Betty Brant a samozřejmě brousí i okolo syna J. Jonah Jamesona.

První na řadě je Flash Thompson, ten své schopnosti nikdy plně nevyužil a nerozvinul. Poté, co v ringu zabil zápasníka, se z něj stane psanec, co utíká zákonu a zodpovědnosti. Dále tu máme Betty Brant, která taktéž své schopnosti nikdy nevyužije, a to z jednoduchého důvodu: bojí se je využít. Poté, co zemře Ben Parker její vinou, se rozhodne opustit svůj starý život a utéct.

A na závěr zde máme Johna Jamesona, který moc rozumu nepobral, ale rozhodně práci „Spider-Mana" zvládá lépe, než ji zvládají ti dva dříve jmenovaní. Jeho otec, J. Jonah Jameson, z něj ve svých novinách udělal naprostého hrdinu, kterého vyzdvihává až do nebes. John Jameson následně umírá, když se snaží zastavit padající raketoplán, který se blíží k zemi.

#7 Co kdyby.. Wolverine zabil Hulka?

Asi netřeba zmiňovat, že Hulk a Wolverine jsou příležitostnými nepřáteli a hledět na jejich souboje je vždy krása. Tenhle komiks se zabývá verzí, kde Wolverine porazí Hulka a pak ho i zabije. Po svém triumfu se náš Rosomák jaksi rozhodne povýšit své ego na nehoráznou úroveň.

Začíná nenávidět lidi a v barové bitce jich i pár s radostí pozabíjí. Následně se rozhodne připojit k Magnetovi a zničit X-Meny skrze infiltrace do jejich týmu. Vše jde dobře, dokud nenarazí na Jean Grey a nezamiluje se do ní. Pak začne litovat svých skutků, přehodnotí ideály a rozhodne se zabít Magneta.

#6 Co kdyby.. se Punisher stal hlídačem ve škole?

Série „What if..“ taktéž obsahuje pár šílených příběhů a toto je jeden z nich. Frank Castle by byl hodně dobrý hlídač ve škole a tenhle komiks to dokazuje. Upřímně si myslím, že mít ho ve školách by zaznamenalo nehorázný úspěch hlavně v odvětví studentů, co si nenosí přezůvky.

Jednoduše řečeno, tenhle příběh je prostě šílený a až svým dětinským způsobem skvělý. Situace, které Punisher zažívá na Superhrdinské škole, jsou prostě k popukání a neexistuje nikdo, kdo by si tenhle „What if..“ kousek nezamiloval.

#5 Co kdyby.. Magneto byl jediný možný vůdce mutantů?

V této realitě Magneto tolik neprahne po zničení lidí, ba naopak. Magneto se chce od všech lidí naprosto izolovat a založit kolonii mutantů ve vesmíru na své orbitální stanici zvané Avalon. A to se ve finále i podaří, každý mutant, který chtěl, mohl letět na Avalon a začít svůj nový život bez strachu a předsudků.

Nějaký ten čas vše fungovalo bezchybně, ale postupem času se na stanici začal vytvářet „rasismus“, který několikrát vyústil mezi mutanty v potyčku. Tenhle rasismus se týkal hlavně méně důležitých a zvláštních mutací dané osoby. Magneto si nakonec neochotně uvědomí, že i mutant je člověkem a neexistuje způsob, jak vše udržet pohromadě bez větších škod.

Později přišla jedna znepokojivá zpráva, místní doktor Henry McCoy vyvolal rozruch, že jedno z nově narozených dětí bude mít možnost si vybrat své vlastní schopnosti. To v mutantech vyvolalo strach, že se blíží nová generace mutantů, která by je mohla brát jako značně podřadné. Takže se rozhodli, že se vykašlou na své rozdíly a půjdou zabít ono dítě.

Rodiče byli zděšení a rozzuření a tak se společně i s doktorem rozhodli vrátit zpět na Zemi. Na konci tohoto příběhu zjistíme, že Magneto zfalšoval anomálie a testy u daného dítěte. Proč to udělal vám asi je jasné. Mutanti následně žili šťastně až do smrti bez předsudků.

#4 Co kdyby.. nastala Age of Apocalypse?

Tenhle příběh se zabýval alternativou příběhu „Age of Apocalypse“, kde se Legie rozhodne cestovat v čase a zabít Professora Xaviera. Zde kromě smrti Xaviera přidávají i smrt Magneta. Vláda v důsledku absence vůdce mutantů začne všechny mutanty lovit za účelem výzkumu a eliminace, bez silného vůdce se tedy všichni mutanti rozhodnou skrývat.

Jedná se opravdu o temný příběh, který se dost podobá něčemu, co jsme mohli zahlédnout ve filmu Logan. Je zde i pár zajímavých nápadů, jako vytváření klonů super-vojáků s esencí Venoma, či Spider-Mana.

Rozhodně si nenechte ujít komiksovou sérii „Age of Apocalypse“, která je opravdu dlouhý a zajímavý příběh, jenž osobně považuji za důležité komiksové čtení. Celkově se dost nápadů z tohohle komiksu v budoucnu použilo i ve filmech.

#3 Co kdyby.. Wolverine potkal a následně i bojoval s Barbarem Conanem?

Určitě si říkáte, jak se sakra mohl Wolverine potkat s Barbarem Conanem. Odpověď je jednoduchá, skrze propad portálu do jiného světa. První setkání nebylo příliš přátelské. Když Wolverine uviděl Red Sonju, prakticky ihned se do ní zamiloval. Hlavním důvodem byl fakt, že mu připomínala Jean Grey.

Jak to bývá i v běžném životě, když máte holku a zajímá se o ní další chlap, je to většinou prekérní situace, která se dá vyřešit jen jediným způsobem… nehoráznou bitkou. V této bitce Wolverine hodně rychle prohrál, byl prakticky zmlácen až na kost. A tak tedy začíná opravdu krásné nepřátelství.

Wolverine začne lovit Conana a připravuje se pomalu na další souboj, kde počítá s vítězstvím. Když se tedy ti dva znovu střetnou, začíná tanec. Mystic znenadání otevírá portál, aby se Rosomák mohl vrátit zpět do své reality, jaksi se mu ale nechce, tudíž dále bojuje s Conanem. Během souboje se Conan nedopatřením dostane právě dovnitř daného portálu.

Barbar Conan následně zmateně kouká kolem sebe a střemhlav zaútočí na X-Meny právě ve chvíli, kdy vidí Jean Grey (taky v ní vidí svojí přítelkyni, Sonju) v náručí Cyclopse, kterého následně totálně ničí svými pěstmi. No… X-meni měli v ten den jednoduše na pilno. A co se stalo s Wolverinem? Ten začal žít nový život s Red Sonjou…

#2 Co kdyby.. se Spider-Man nerozhodl být hrdinou?

Při důležitém okamžiku, kdy měl Peter zasáhnout před útěkem zločince, který zabil Bena Parkera, ale neudělal to, bylo rozhodnutí, které ho prakticky nasměrovalo na dráhu hrdinství. Tenhle komiks se zabývá verzí, kde by daného zločince zastavil. V tomhle „What if..“ komiksu se ze Spider-Mana stává hvězda.

Došlo mu, že svoje schopnosti může využít ve filmech a tak se rozhodl pracovat v oblasti kinematografie. Za krátkou dobu se z Petera stává naprostá hvězda a je opravdu všude znám a obdivován. Následně vytváří firmu, která se zaměřuje na pozitivní vnímání superhrdinů v médiích, což nehorázně naštve J. Jonah Jamesona.

Postupem času ale Peterovi sláva úplně zaslepuje úsudek a začíná dělat blbosti. Toho si všimne J. Jonah Jameson, který začíná vymýšlet plán, jak Spider-Mana totálně zničit a možná i zabít. Tenhle plán nakonec zastaví Daredevil, který ale skončí naprosto vyřízen a skoro i zabit. Po zjištění těchto faktů si Spider-Man začal uvědomovat, že vše má své následky a měl by brát za svou neopatrnost plné následky. Rozhodne se tedy se vším praštit a stát se hrdinou.

1# Co kdyby.. si Venom vybral Punishera za svého hostitele?

Otázku, co kdyby si Venom místo Eddieho Brocka vybral za hostitele Franka Castlea si pokládá snad každý. Na tuto otázku skutečně existuje odpověď a je to vskutku povedený příběh! Když Punisher spojil své síly s Venomem, pocítil nehoráznou dávku síly a nově nabité energie, u které si uvědomoval, že ji lze využít k zabíjení zločinců ve velkém a enormním měřítku, o kterém se mu mohlo dříve jen zdát.

Začala tedy opravdová jatka a Frank se stal ještě šílenějším, než býval. Spolupráce s Venomem se mu nehorázně zalíbila. Venomovi tedy absolutně neodporoval a nechával se jím naprosto volně unášet a učil se, jak navzájem maximalizovat jejich společný potenciál.

Punisher započal naprosto novou válku se zločinem a stal se nejobávanějším lovcem gangsterů. Ačkoliv si Venom začal brát nad tělem pomalu absolutní kontrolu, nikdy nebyl schopen Franka zabít, protože jeho mysl byla silná a šílená, což se Venomovi taktéž nehorázně zalíbilo. No prostě dokonalá dvojka.

Zajímavost: Existuje pár zemí, kde se tento „What if..“ stal skutečností.

BONUS: Co kdyby.. měl Hulk neporušenou mysl?

Toto jsem zde musel zařadit. Tenhle příběh „What if..“ se stal v MCU realitou. Hulk zde našel rovnováhu mezi myslí a vztekem. Stal se civilizovanou osobou a začal spolupracovat s týmy, jakými jsou například Fantastická Čtyřka, na prevenci proti výjimečným událostem, co by mohly zničit Zemi nebo ohrozit galaxii.

Když se Galactus rozhodl spolknout planetu Zemi, tak se naši hrdinové z Fantastické Čtyřky společně s Hulkem doslova spojili v jednu entitu, se kterou Galactuse úspěšně porazili. Bohužel za následek to mělo ztrátu schopností a z inteligentního Hulka se stal opět Hulk.

Bylo by zajímavé něco podobného vidět i ve filmech.

Kterou z popsaných událostí byste nejraději viděli na plátně? Určitě neváhejte se zanecháním komentáře a zpětné vazby.

(Zdroje obrázků – Marvel.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama