Thanosovo lusknutí - Největší filosofické dilema v dějinách kinematografie

Thanosovo lusknutí - Největší filosofické dilema v dějinách kinematografie

Ostatní
3 / 5 1977 4
3. srpen 2019, napsal Michal Černý

Je jen málo filmových okamžiků, myšlenek a témat, které si uchováte v paměti a snažíte se je aplikovat i do běžné reality. A je docela fajn, že i v MCU jsme se takového momentu dočkali.

Thanosovo lusknutí - Největší filosofické dilema v dějinách kinematografie

Často se říká, že to nejjednodušší řešení bývá obvykle to nejlepší. Je to tzv. princip Occamovy břitvy a ve svém životě ho každý z nás používá častěji, než by tušil. Stejným myšlenkovým směrem se ubíral i Thanos, když se rozhodoval, jak s rukavicí naloží. I my jednoho dne budeme řešit, co s lidmi. Planeta se nenafukuje, kolonie na Marsu a Měsíci ještě nejsou a kdoví, kdy budou. My nepochybně budeme muset vymyslet jiná řešení, než naši komiksoví hrdinové.

Ale.

Představme si na chvilku, že máme Rukavici a na výběr ze dvou možností. Buď půjdeme ve stopách Šíleného Titána, tedy vyhladíme polovinu lidstva, anebo zkusíme druhou možnost, nejčastěji zmiňovanou. Zvětšíme potřebné zdroje. Kam ve skutečnosti vedou obě možnosti?

1) Decimace

Jestliže se vám zdá, že by tahle varianta dopadla tak ,,dobře" jako v Endgame, pak se obávám, že vás musím zklamat. Filmové následky totiž ani zdaleka neodpovídají realitě. Nějaké to opuštěné místo, ztroskotané lodě, smutní lidé a divoká zvířata. Takový pohled se nám naskytl jako výsledek naprosté existenciální katastrofy. Samozřejmě, nikdo nám neukázal plný výsledek Thanosovy akce, jelikož příběh se soustředil na jiné události, přesto svět, ve kterém naši hrdinové žili, se zdál v pořádku a většina lidí šla prostě dál. Bohužel, je to málo a je škoda, že nebyly překročeny hranice, které nám nastavil konec Infinity War. Vzpomínáte? Auta byla najednou bez řidičů, stejně tak helikoptéra narážející do budovy. A…to je všechno? Kdepak! Přemýšleli jste vůbec nad tím, co se skutečně stane, když náhodně zmizí člověk ze svojí pozice? Ono se to totiž netýká jen dopravních prostředků.

Lékařská zařízení najednou bez doktorů, jaderné elektrárny bez lidí, kteří zajišťují bezpečnost, policejní služebny bez hlídek, stavby bez dělníků, těžké stroje v plném provozu jsou náhle bez řidičů, hranice bez kontroly. Tyhle a ještě stovky dalších zařízení náhle ve zmatku a chaosu. Lidé neví, co se děje. Začíná se šířit strach, panika a stoupá adrenalin. Začíná se rabovat, znásilňovat a zabíjet. Ve spojení s výpadkem ve výše uvedených případech máme na světě téměř Apokalypsu.

Ve výsledku nezůstává polovina lidstva, ale mnohem, mnohem méně. A tohle se týká všech civilizací, které jsou, stejně jako my, závislé na podobných technologiích ve větším, či menším rozsahu.

Na druhou stranu, tenhle plán může fungovat, pokud se sejdou ideální podmínky. Jedna z nich je, pokud naženete všechny obyvatele na jedno místo, kde nikdo nic nedělá, pouze čeká, zda ho stihne vymazání. To Thanos samozřejmě udělal a to je ten okamžik, kdy může všechno fungovat. Náhlé zmizení má pouze psychické následky a okolní svět to zasáhne minimálně. Obyvatelé planety se opět vrátí ke své práci a než se v daleké budoucnosti opět navrátí ke svému původnímu počtu, mají šanci se vydat jiným směrem vývoje a tím pádem zvrátit nedostatek zdrojů.

To funguje v ideálním případě. Zeptejme se ale, na kolika planetách lusknutí takhle fungovalo? Na kolika z nich si během těch 5 pozemských let řekli -// Jo super, Thanos je týpek, kterej to celý zachránil//! Někde se tak možná stalo, ale stojí těch pár náhodně zachráněných od svého zdrcujícího osudu za životy celých soustav?

Úplně jednoduše řečeno. Vyhladit půlku obyvatel se zdá být v daném okamžiku jako ideální řešení. Jsou místa ve vesmíru, která tenhle pokus přivítají, začnou žít radikálně jiným způsobem a namísto ničení vlastního prostoru se v míru rozhodnou kolonizovat okolní, nehostinné planety a měsíce a žít v souladu s vesmírnými zákony. Ovšem to se nestane u většiny ostatních, kde naopak s přibývajícím časem stoupá počet problémů. A upřímně, kolik z těchto civilizací vlastní stroj času? :)

Decimace tak, jak ji vyrobil Thanos, z širšího pohledu zkrátka nefunguje.

2) Zvýšení zdrojů

Dobrá, nefunguje mínus, zkusíme teda plus a namísto vyvraždění lidí jim přidáme zdroje. Další lákavě vypadající jednoduché řešení, ale stačí se podívat hned na začátek a bude nám jasné, že i tady vznikají potíže a to ne zrovna malé. Když totiž někde přidáme, musíme jinde ubrat. To je zákon o zachování energie a vlastně i holý fakt, snadno ověřitelný v životě. Rovnováha.

Když tedy kupř. zdvojnásobíme potřebné zdroje, musíme na to vyčlenit taky prostor. Tady se opět dostaneme do svízelné situace. Co odstranit? Máme problém s přelidněním, takže místo, kde lidé mohou bydlet, to asi nebude. Budeme se sice muset uskromnit, ale i tak potíž přetrvá. A protože tohle nenápadně pomrkává po možnosti č.1, což asi nechceme, musíme zvolit jiné a nutné řešení.

Jelikož na zdvojnásobení zdrojů, když nebudeme chtít ani zastavět polovinu moře, nemáme prostor, musíme do extrému. Zvětšit planetu. Máme Rukavici, tak proč ne? A právě tady začíná neuvěřitelná pouť, ať už z pozemské, či vesmírné roviny. Když zůstaneme na Zemi, co tím vyřešíme? Na nějakou chvíli vyjdeme z problémů, ale nastává opět stejná situace jako předtím. Pokud si lidé neuvědomí, kde dělali chyby a nepůjdou jiným směrem, vše se znovu vrátí. Není to tedy řešení, ale oddálení problému, ke kterému se už nikdy nedostane zase jen nepatrné množství civilizací. V tom vesmírném kontextu je to poměrně jednodušší. Nejde to. Respektive, je to úplně jedno. Prostě si jen tak nemůžete zvětšovat planety. S tím taky, aspoň v našem případě, musíme zdvojnásobit délku mezi mezi dalšími objekty a i je samotné musíte stejně úměrně zvětšit. Tímhle se dostanete geometrickou řadou až k uvědomění si, že to jediné, co uděláte, že zvětšíte úplně celé Multiversum, které jinak bude úplně stejné. Otázkou jen pak je, jestli Multiversum někde končí, aby se mohlo zvětšit a pokud jo, tak co tím pádem zmenšíme? A jestli je nekonečné, jde to vůbec provést? Co by stalo, kdybychom zdvojnásobili nekonečno? A jde v nekonečném prostoru vytvořit nekonečno zásob?

Předpokládám, že tyhle otázky Thanos řešit nechtěl a proto se uchýlil k prvnímu řešení. Všimněte si, že to nenapadlo ani nikoho z našich hrdinů. A to použili Rukavici dvakrát! Zdá se tedy, že ani tohle není správná, ba ani užitečná volba.

Odpověď na otázku, která varianta je lepší, je samozřejmě na větší zamyšlení a na podstatně jiné stránky, než zrovna komiksové, ale i tady si můžeme říct, že ani jedno z nich není to pravé. Ať už něco fyzického odstraníme, nebo přidáme, vždy je to krátkodobé řešení. Rychleji či pomaleji dojdeme k tomu stejnému bodu, jenom v jiném čase a s jinými zkušenostmi. A vždycky se budeme moct rozhodnout, kam dál. Což je vlastně i odpověď na původní otázku. Kam vedou obě možnosti?

Pokud do té doby nezměníme nic ze svého předchozího jednání, bude nám i Rukavice Nekonečna prakticky k ničemu.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Nábor do redakce

Mám zájem!Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

možnosti

Pokud jsou na výběr jen dvě možnosti, tak Thanosova u mě vyhrává.

A kdyby nebyly jen dvě? :)

Nejsou :) těch možností je spousta at už nám je dává naše realita nebo sci-fi,komiksy atd. Ovšem s každou na to někdo dojede a v rámci naší reality a moderní doby tedy spíš čekám kolaps světa než jeho záchranu …já už se toho nedočkám..děti už možná jo.

Můžeme pro děti připravit minimálně dobré podmínky pro to To zkusit :)

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!