Tahá za nitky v MCU záporák Mephisto?

Tahá za nitky v MCU záporák Mephisto?

Filmy
4 / 5 464 2
18. únor 2021, napsal Talon77

Mephisto je velmi silným pekelníkem, který by měl mít dle teorií v MCU daleko větší roli, než se na první pohled může zdát. Ostatně každý, kdo četl komiksy, zcela jistě ví, že tenhle temný pán by mohl být zodpovědný za to, co se právě děje ve WandaVision.

Tahá za nitky v MCU záporák Mephisto?

Kdo je Mephisto, a proč by vás to mělo zajímat…

Mephisto je samotným ďáblem Marvel Universe. Jedná se o sběratele duší, jehož existence by měla být delší, než přítomnost lidstva na naší planetě. Je dokonce možné, že je starší než samotný čas. Ostatně, nenechte se zmást – Mephisto není Satan, nýbrž pouhý vyslanec samotného zla, respektive jeden ze tří démonů. V komiksech byl Doktorem Strangem popsán takto:

„Mephisto nevytvořil zlo na tomto světě… To zlo vytvořilo Mephista.“

Postava Mephista se poprvé objevila v 60. letech jako jeden z nepřátel Silver Surfera. Důvodem toho, proč šel Mephisto po tak silné bytosti, jako je Silver Surfer, je fakt, že tato existence nesnese čirou formu dobra. Mezi fanoušky se předpokládá, že je Mephisto entitou, která byla ze svého teritoria vystrnaděna silnějšími bytostmi.

Existuje však ještě jedna mnohem „atraktivnější“ teorie. Podle té se jedná o prvního a zároveň nejsilnějšího mutanta, co kdy kráčel po Zemi. A jeho pravou niterní nenávist v něm probudila zloba lidí, kterou po celý svůj život absorboval.

Spojitost s událostmi v MCU

UPOZORNĚNÍ – Následující pasáž obsahuje SPOILERy pro první až sedmou epizodu WandaVision.

Aktuálně je větší, než se může laickému divákovi zdát. Mephisto má totiž v komiksech hodně velký podíl na mnoha událostech, které otřásly životy hned několika hrdinů. Mezi největší patří rozhodně fakt, že je to on, kdo vytvořil samotného Ghost Ridera. Ale tohle téma nyní opustíme. V tomto článku totiž neřešíme komiksy a budoucí filmové adaptace, jako spíš přítomnost a minulost MCU.

Takže… Jakou má vlastně spojitost s tím, co se právě děje? Přemýšleli jste nad tím, kam šly všechny ty duše po lusknutí? Pokud ano, vraťme se k první kapitolce tohoto článku, kde jsem zmiňoval, že Mephisto je sběratel duší. To je velmi zajímavý fakt, protože pokud se opravdu všechny duše lidí, a nejen jejich, objevily v říši Mephista, pak následné časové hrátky musely pocuchat tomuto záporákovi nervy. Jejich vlivem by vznikl v jeho říši neuvěřitelný zmatek.

V tuto chvíli lze namítnout, že do jeho říše vstoupí jen špatné, či získané duše, avšak nezapomínejme na jednu důležitou věc – kameny nekonečna jsou jistou dimenzní záležitostí. Z tohoto faktu vyplývá pravděpodobnost, že všechny duše získal právě Mephisto, jakožto dimenzionální bytost. Emočně nevyrovnaná Wanda by tak byla dokonalou příležitostí, jak by mohl otočit průběh historie pro svůj vlastní prospěch, aby získal ztracené duše zpět pro sebe. Stačí pouze splnit jedno velmi časté přání – navrátit milovaného do světa živých.

Loutkař se navíc musí postarat, aby loutka neopustila své divadlo. Pak by se totiž celá hra zhroutila…

Schopnosti

Abyste pochopili, co vám tím chci říct, tak je nejprve potřeba pochopit podstatu Mephista a jeho schopností. Tento arci démon je nazýván pánem klamu a podvodu. Jeho schopností je změna prostoru a času. Dále je schopen vytvořit dokonalou iluzi, která je prakticky nerozeznatelná od reality. Avšak všechny jeho výtvory se řídí jistým pravidlem. V principu jde o to, že díky nim „ovlivňovaná osoba“ zažívá po určitou dobu štěstí, které se však postupně začne hroutit a měnit na šílenství. Ať už vlivem Mephista, či bez jeho přičinění. Pravidla jsou striktně daná. Realita navíc funguje v podstatě sama, nebo dle tužeb konkrétního zákazníka. 

Mephisto je tedy prakticky nezastavitelný. Můžete ho oslabit, ale nikdy ne zabít. Je schopen mistrovské manipulace, díky které získá nakonec vše, co si žádá. Teď už snad chápete, jaká je jeho možná spojitost s tím, co se děje v seriálu WandaVision.

WandaVison

Kolem a kolem, Mephisto chce jen další chaos, během kterého přijde o život spousta lidí. Wanda Maximoff je pro něj dokonalou loutkou, která by k naplnění tohoto „snu“ mohla přispět.

Pokud pečlivě sledujete seriál a všímáte si různých narážek a easter-eggů, pak vám rozhodně neuniklo, že Agnes během rozhovoru jako narážku na absenci dětí vyslovila větu: „Ďábla hledej v detailech.“. A to by mohla být mnohem větší indicie, než se může na první pohled zdát. Víte, komiksová předloha pro WandaVision obsahovala také děti Wandy a Visiona, avšak šlo o pouhý klam, který byl vytvořen samotným Mephistem. Její děti nikdy nebyly skutečné. Byly pouhým odrazem arcidémona. Víte, kam tím mířím?

Určitě vás teď napadá otázka, zda-li Mephisto v městečku Westview opravdu je, či jestli se skrývá ve své říší. A v případě, že je opravdu v městečku, čí tvář nosí? To je dobrá otázka!

Pár slov na závěr…

Teorie o zapojení Mephista do MCU je velmi rozsáhlá. Ostatně, toho jste si mohli všimnout i díky délce tohoto článku. Jedná se momentálně o jedinou velkou teorii, která se řeší. Zda se ukáže postava ďábla v MCU skrze seriál WandaVision, je otázkou. Momentálně tomu však nasvědčuje hned několik věcí. Ale znáte to. Vše nakonec může být naprosto jinak… Ať tak, či onak, pokud se Mephistova přítomnost opravdu potvrdí, pravděpodobně se stane hlavním záporákem v nadcházejícím snímku Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Když se jím nestane on, tak na 99.9 % to bude postava zvaná Nightmare. Jedno je však jisté – sama Wanda městečko Westview přetvořit nemohla.

Jediným logickým vysvětlením tedy je, že musí být do všeho dění zapojen Mephisto společně s čarodějkou Agathou Harkness (která se nám vybarvila na konci minulého dílu).

Ach ano milí čtenáři, článek je u konce! Ovšem nezoufejte, vraťte se zpět na naši webovou stránku a najděte si další téma, které vás může zaujmout! Jen směle do toho! Mimochodem, jaký názor na tuto teorii máte vy?


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Talon77
Talon77
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO