SvětMarvel Awards – TOP 10 nejlepších komiksových sérií roku 2021 (1/2)

SvětMarvel Awards – TOP 10 nejlepších komiksových sérií roku 2021 (1/2)

Seriály
SvětMarvel Awards – TOP 10 nejlepších komiksových sérií roku 2021 (1/2)

Po roční odmlce s námi můžete objevit ty nejzajímavější komiksové řady i ty nejlepší scénáristy a umělce, kteří vloni spolupracovali s Marvel Comics. Jak vypadá naše letošní top desítka?

620 0
17. únor 2022, napsal Tony Trojan

Velké ohlédnutí za komiksy ročníku 2021 je konečně tady! Marvel během loňského roku vydal celkem 769 různých sešitů. Při letošním udělování naší redakční ceny můžete očekávat velice slušnou porci sérií všeho druhu. Roztřídili jsme je do dvou částí.

Pokud hledáte inspiraci na čtení, zde o ní rozhodně nebudete mít nouzi. Na konci každého článku naleznete shrnutí včetně kompletního seznamu vítězů i některých zajímavých počinů, které se neumístily.

Když jsme naposledy udělovali ceny SvětMarvel v roce 2019, zvítězila minisérie Silver Surfer Black od Donnyho Catese, nejlepším spisovatelem se stal Al Ewing a nejlepším umělcem byl Tradd Moore. Kdo si odnesl prvenství tentokrát? Obhájil Donny Cates předloňské vítězství? A jaké umístění si vysloužil Al Ewing, Jonathan Hickman, Jason Aaron či Chip Zdarsky?

10. Vita Ayala — New Mutants Vol. 4

Nová série New Mutants si nevedla ze začátku nijak valně, byla dokonce považována za to vůbec nejhorší z celého komiksového eventu Dawn of X. A to ji měl původně na starosti Ed Brisson a Jonathan Hickman, což jsou opravdu velká jména. Z nejslabší řady se však stala jedna z nejlepších, k čemuž dopomohlo kreativní přepracování od spisovatelky Vity Ayaly a umělce Roda Reise v rámci nové události s názvem Reign of X, kdy tento tandem započal sešitem New Mutants #14 z prosince roku 2020. Za celý rok 2021 tvůrčí tým vydal hned 8 čísel, letos už mají za sebou první zářez a v dubnu dorazí 25. sešit z této nezvyklé série.

Příběh se zaměřuje na Krakou a její mládež a má velice netradiční vizuál. Je až neuvěřitelné, kolik příběhu Ayala a Reis zabalí do každého sešitu, přičemž často balancují mezi třemi odlišnými dějovými vlákny. Přesto každému z nich přikládají stejnou váhu a pozornost. Ať už se jedná o tajemnou přítomnost Shadow Kinga, rostoucí obavy o Gabby Kinney alias Scout nebo o starou gardu New Mutants (Karma, Dani Moonstar, Rahne Sinclair, Magik) trénující mladé mutanty z další generace.

Tento titul je pak absolutním vrcholem příběhového oblouku Reign of X, přestože se Ayale mnohdy vyčítá jistá roztěkanost a zdlouhavé vypravování. I tak ale dokáže převyprávět děj dostatečně poutavě. Navíc je vše doplněné o velice autentickou kresbu podobnou svým stylem klasické evropské tvorbě.

Práce Roda Reise však má pár vad na kráse. Některým obrazovým sekvencí jaksi chybí dynamika a akce, takže občas působí až příliš staticky. Navíc jeho kresba nemusí sednout každému, kdekdo by ho mohl dokonce nazvat „patlalem“. Nám se nicméně toto dílko líbí jako celek. Jeho mazanice mají své kouzlo, neboť i mírné nedostatky (a zřejmě i cílené) mohou být krásné, tudíž vřele doporučujeme Nové mutanty k četbě.

9. Leah Williams – X-Factor Vol. 4

O sérii X-Factor jsme již maličko napsali v Komiksových Novinkách a z toho důvodu zde budeme o něco stručnější. Dozajista patří k nejuznávanějším titulům, co se týče uměleckého zpracování, ať už se budeme zaobírat obálkou či stránkami uvnitř. Tato řada spolehlivě nadchne všechny fanoušky upřednostňující zrakový vjem. Ten pak jednoznačně potěší kreslíř a inker David Baldeon společně s koloristou Israelem Silvou, jenž tomu všemu dodal širokou paletu barev.

Leah Williams tento titul opatřila příběhem, který ukázal Krakou ve zcela novém světle. V raných komiksech byl zmíněný ostrov zobrazován jako utopická společnost, mnohem vyspělejší než jakákoliv jiná civilizace na Zemi. Nová čtvrtá řada ukazuje cyničtější stránku mutantského ráje. Odpovědi na všechny palčivé otázky naleznete v „bezpáteřním“ Mojoworldu a všechna další tajemství zase odkryje Hellfire Gala, slavnostní událost na počest společnosti Hellfire Trading Company.

8. Gene Luan Yang — Shang-Chi Vol. 2

Ve srovnání s celou historií komiksů o Shang-Chim, od Masters of Kung-Fu až po Spider-Island, je toto dílo tou nejrevolučnější sérií, jakou nejznámější čínský superhrdina zažil. Přitom tvůrčí tým dokáže vnést do již tak bohatého Marvel Universe události z čínské historie a celé to zaobalit poutavým vizuálem, za což mu patří patřičný obdiv. Tato řada zřejmě neuspokojí fanoušky původního originu Shang-Chiho. Ten si největší inspiraci vzal z osobnosti Bruce Lee a jihočínského bojového stylu Wing Chun, který tento slavný mistr a herec zprofanoval po celém světě.

Marvel tehdy v 70. letech pracoval se zbrusu novou akvizicí – kultovní filmovou postavou Fu Manchu – jako se zlým a vysoce manipulativním nevlastním otcem hlavního hrdiny. Zde tedy nalezneme příběh, který je bližší podobě z MCU, kdy tento superpadouch představuje složeninu postav Fu Manchu a Mandarina. Použití prvotního jména se stalo jaksi obtížné, jelikož práva v současné době už nedrží Disney, Marvel a ani jiná dceřiná společnost, takže zde nejčastěji užívá jméno Zheng Zu.

Na kresbě i dějové lince je vidět, že Gene Luan Yang a další tvůrci patří mezi obdivovatele čínského fantasy a rovněž čerpají z japonského anime a mangy. Není tedy překvapivé, když vidíme některé prvky z těchto kinematografických a literárních žánrů, jak se promítly až na samotné stránky minisérie Shang-Chi Vol. 2. Umělecké práce obstaral kreslíř Dike Ruan a koloristka Tríona Tree Farrell. Jejich dobrá synergie přinesla skutečně vzrušující podívanou a dodala našemu mistrovi bojových umění čerstvý a doposud neokoukaný vzhled.

Design postavy však trochu zapomíná na předlohu od dvojice Steve Englehart a Jim Starlin. Zato se ale inspiruje například v obří události Marvel NOW, jež byla velice blízká zmíněné ikoně Kung Fu filmů 60. a 70. let. Nutno poznamenat, že má nový Shang-Chi podstatně větší muskulaturu a díky svému umu dokáže neuvěřitelné a mnohdy i poněkud nereálné věci.

Navzdory tomu, že tohle dílo nesklízí zrovna velký úspěch u některých skalních fanoušků původních a značně kontroverzních sérií (kvůli omezené paletě barev na bronzovou až jasně zlatou nabídnuté tiskárnou), za nás nový Shang-Chi boduje. Kreativní tým si totiž musel poradit s úskalími, které by jiný nemusel vyřešit takto obstojně, a ještě k tomu všemu přidal zcela nový pohled na věc s odkazy na celé univerzum či bohatou historii Číny.

7. Jonathan Hickman — Inferno

O tomto legendárním autorovi tu již padla negativní zmínka, což zamrzí, protože patří jeho nynější tvorba k tomu nejlepšímu (kupříkladu House of X a Power of X), co mohou dát noví X-Meni. Součástí toho všeho je čtyřdílná minisérie Inferno pojednávající opět o ostrově Krakoa. Její vládci hrají velice nebezpečnou hru a chystají se zjistit, jaké důsledky to může přinést. Slovo Inferno pak značí peklo symbolizující oheň, jímž si projdou naši hrdinové.

Když Moira MacTaggertová pomohla Profesorovi X a Magnetovi uskutečnit jejich celoživotní sny o mutantech, mělo to jediné zásadní ultimátum – nedovolit na ostrově Krakoa žádné prekognitivní mutanty, jako je kupříkladu Nate Grey, Legion, Franklin Richards či Tarot, z nichž se tak reálně mohou stát odpadlíci.

Tato řada je emocionální jízdou plnou epických bitev a šokujících momentů. Člověk se při čtení někdy ani nemůže rozhodnout, komu vlastně bude fandit, jak je vtažen do urputného zápolení rozdílných názorů a mentalit. Každá postava stojí před jakousi Sophiinou volbou a naneštěstí ani jedna z možností neskýtá dobrý konec.

Epickou podívanou navíc nabízí každý panel, za což vzdáváme hold širokému tvůrčímu týmu. Jeho součástí byl Valerio Schiti, Stefano Caselli, R.B.Silva a David Curiel, kteří dodali čtyřem sešitům série zajímavý vzhled. Nesmíme zapomenout na pohled zvenčí, neboť minisérie Inferno má také velice pěkné obálky, jichž se ujal James Opena. No, posuďte sami!

6. Jackson Lanzing, Collin Kelly – Kang the Conqueror

V průběhu poslední dekády bylo velmi pozoruhodné sledovat, jak popularita MCU filmů proměnila MU. Jde o to, že svět komiksový a filmový jsou v bodě, kdy se vzájemně informují a pomáhají si, což je mimochodem i případ výše zmíněného Shang-Chiho. Prostřednictvím televizní show Loki (2021) byl do MCU uveden Kang Dobyvatel, dlouholetý záporák Fantastické čtyřky. Z jeho seriálové podoby značně čerpá tato pětidílná minisérie.

Příběhy o cestování časem může být obtížné ukočírovat. Komiksoví scénáristé Jackson Lanzing a Collin Kelly ale zvládli všechna úskalí spojená s hrátkami s touto veličinou, takže vše klape, jak má. Série nabízí velice srdcervoucí příběh, jenž vám umožní pochopit, jak se nakonec zrodil tento mocný arcipadouch. Kang je pak zakomplexovaný muž s dobrými úmysly, co učinil těžká rozhodnutí. Právě ta ho posunula na temnou stranu.

Mise Nathaniela Richardse změnit jeho časovou osu se zhroutí a vede k tragickému osudu Kangovy největší lásky Ravonny Renslayer, známou shodou okolností ze seriálu Loki v podání Gugu Mbatha-Raw. Dokáže mladý Kang odvrátit katastrofu a najít cestu k lepší budoucnosti? Nebo je odsouzen k tomu, aby opakoval stejný cyklus tragédií a násilí po celou věčnost? To vám pochopitelně neprozradíme.

Jedná se však o jeden z nejlepších příběhových oblouků této postavy vůbec. Je tomu tak i díky pohlcujícímu uměleckému stylu Carlose Magna a barvitosti palety Espena Grundetjerna, kteří tomuto komiksu dodali zcela výjimečný vzhled. Jejich dílo se dá s klidem označit za pastvu pro oko, co potěší i ty nejnáročnější čtenáře.

Pokračování bude již zítra!… (ZDE)

Top 10 nejlepších komiksových sérií roku:

 1. ???
 2. ???
 3. ???
 4. ???
 5. ???
 6. Jackson Lanzing, Collin Kelly – Kang the Conqueror
 7. Jonathan Hickman — Inferno
 8. Gene Luan Yang — Shang-Chi
 9. Leah Williams – X-Factor
 10. Vita Ayala — New Mutants

Další zajímavé komiksy, které se neumístily:

 • Jason Aaron – Heroes Reborn
 • Jason Aaron – Avengers Vol. 8
 • Jason Aaron – King Conan
 • Ethan Sacks – Wastelanders: Hawkeye
 • Donny Cates — Thor
 • Chip Zdarsky – Devil's Reign
 • Chip Zdarsky – Knull: Marvel Tales
 • Chip Zdarsky — Spider-Man: The Spider's Shadow
 • Nick Spencer – Sinister War
 • Al Ewing — S.W.O.R.D.
 • Jed McKay — Black Cat
 • Tini Howard – X-Corp
 • Zeb Wells — Hellions
 • Si Spurrier – Way of X
 • Jec McKay – Moon Knight
 • Ta-Nehisi Coates – Captain America
 • Kieron Gillen — Eternals Vol. 1: Only Death is Eternal
 • Kelly Thompson, Elena Casagrande — Black Widow

Top 5 nejlepších komiksových scénáristů:

 1. Al Ewing
 2. Kelly Thompson
 3. Chip Zdarsky
 4. Donny Cates
 5. Daniel Warren Johnson

5 nejlepších komiksových umělců:

 1. Gurihiru
 2. Peppe Larraz
 3. David Baldeon
 4. Valerio Schiti
 5. Marco Checchetto

Nejrozporuplnější komiksy:

 • SYMBIOTE SPIDER-MAN: CROSSROADS
 • X-MEN: LEGENDS
 • X-MEN: THE TRIAL OF MAGNETO

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama