Střet světů

Střet světů

Ostatní
5 / 5 970 0
12. květen 2019, napsal Michal Černý

…aneb jak se z těch dimenzí nezbláznit.

Střet světů

Možná jste větší příznivci filmového zpracování světa Marvel a komiksy vám doposud nic neříkaly. Najednou kolem vás začaly lítat pojmy jako Multiverse, alternativní realita, Země 616 a další s tím spojené vychytávky. Jste zmatení? Pak jsou tyhle řádky přesně pro vás. Stručně se dnes podíváme na to, co je ve skutečnosti zač ta Země 616 a jak se v tom všem vyznat.

Země (nebo spíše dimenze) 616 je ta nejstarší a nejvíce propracovaná realita, kterou Marvel má a se kterou začal. Není to úplně přesně Země, na které žijeme, ale její téměř identická kopie. Máme stejnou historii a stejné zásadní světové události, stejné politiky, duchovní vůdce a komedianty, zkrátka, 99% všeho, co znáte, je stejné i zde. Ten malý rozdíl spočívá v tom, že nám tady nepobíhají hrdinové před barákem a taky máme o něco méně zemí. Chybí nám kupříkladu Wakanda či Genosha. To nejdůležitější, co potřebujete vědět je fakt, že téměř každý hrdina a padouch, které znáte a o kterých jste třeba jen něco málo slyšeli, pochází právě odsud.

Kolik v Marvelu existuje realit?

Popravdě, těch oficiálních, se kterými se doposud v komiksech pracovalo, není zas až tak moc, ale kdykoliv může vzniknout nová, tudíž jejich počet není nijak omezen. Přesto se s hrdiny z jiných dimenzí nepracuje až tak často a jejich spojení přichází v případě opravdu veliké nouze. V roce 2015 proběhla v komiksovém světě událost zvaná Secret Wars, která kompletně přepsala dosavadní události a smazala veškeré alternativní reality. Dimenze 616 byla označena taktéž jako “Prime Earth” (Původní Země), z níž se následně odvíjely všechny další alternativní světy.

616 V MCU

Vůbec první, ačkoliv ne moc viditelná zmínka, se vyloupla ve snímku Thor: The Dark World, a to konkrétně na tabuli Doktora Selviga. I přes toto pomrknutí na fanouška, filmový svět hrdinů dostal neoficiální očíslování 199999. Autor nápadu měl tohle číslo asi hodně rád. Nicméně, museli jsme si počkat dost dlouho na to, abychom spolu s Multiversem dostali i oficiální označení prostoru, kde se pohybuje i celé MCU. A ejhle, je to původní a primární dimenze 616. A aby toho nebylo málo…no, nač to psát, když se můžete podívat na naše krátké shrnutí nejnovějších informací ohledně snímku Spider-Man: Far From Home, kde vše podstatné dozvíte. :)

Co je tedy dobré si na závěr zapamatovat? Ať se nadále ve filmech dozvíte cokoliv a budete se spolu s hrdiny pohybovat kdekoliv, Země 616 je ta, na kterou se už přes 10 let díváte v kinech.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!