Star Wars: Kánon a Legendy – Stručné vysvětlení této problematiky

Star Wars: Kánon a Legendy – Stručné vysvětlení této problematiky

Star Wars
160 0
19. listopad 2020, napsal Talon77

V roce 1977, kdy poprvé spatřil světlo kinosálů první díl ze světa Star Wars, vzniklo do roku 2014 nespočet knih, filmů, seriálů a her na motivy tohoto vesmíru. A pak přišlo studio Disney a řeklo – Díky, ale tohle už nepotřebujeme.

Star Wars: Kánon a Legendy – Stručné vysvětlení této problematiky

Dříve než začneme bych rád pronesl důležité upozornění. Článek slouží pouze k celkovému pochopení celé problematiky, bude tedy stručný ve všech možných aspektech a nebude se zabývat rozšířenou problematikou tématu, ale vysvětlí pouze základy . Jinak je mi zcela jasné, že Legendy se dělí na různá období, třídy apod., ale nezdá se mi časově příhodné vše zmiňovat, tedy budu se zabývat jen hlavními body. Nuže, pusťme se do toho!

Jaký je rozdíl mezi Legendou a Kánonem ve světě Star Wars?

Tuto otázku si pravděpodobně pokládá každý, kdo se začíná zajímat o tento světoznámý brand. Pro dnešek se stanu vaším průvodcem poznání tamního vesmíru.

V úplných začátcích značky Star Wars jsme mohli zaznamenat rekordní vzrůst fanouškovské základny, která byla svou rychlostí růstu až neobvyklá. Premiéra prvního filmu Star Wars mnohé lidi tehdy zcela uchvátila, a tak není žádné překvapení, že vznikla obrovská poptávka po všem, co se týkalo této značky. Studio Lucasfilm si tedy dvě a dvě spojilo dohromady a plnou parou vpřed začalo svět Hvězdných válek rozšiřovat ve všech možných aspektech, jaké jen svět marketingu nabízí.

Cokoliv vás napadlo – knihy, hry, oblečení, anebo i další možná pokračování filmů – to bylo zcela jistě v nabídce jídelního menu studia Lucasfilm. V následujících letech jsme se tedy dočkali vše výše jmenovaného v obrovském množství. Obsahu vzniklo opravdu dost a jsme si zcela jistí, že kdyby se rozhodli vše zfilmovat, plány pro následující léta by byly zcela epické.

Nečekaný vývoj situace

Jenže roku 2012 se začalo šuškat o prodeji studia. Důvodů bylo mnoho, ale většina lidí sází na důvod zcela osobní, týkající se vizionáře George Lucase.

Dovolte mi, abych vám toto vysvětlil.

George Lucas byl pokládán za velmi ambiciózního režiséra, což je sice v mnohých případech dobrá věc, ale zde platí opak. Během natáčení prequelové trilogie byl George Lucas popisován jako velmi egoistický režisér, co svůj názor prosadí i kdyby byl špatný. Kdokoliv, kdo se během natáčení prequelů účastnil nesouhlasu, byl vyhozen a bylo zcela jedno, zda s ním tito lidé pracovali i na původní trilogii. Prostě styl á la pokud souhlasíš je to OK, ale pokud ne, tak padáš z kola ven. Strach o ztrátu pozice zapříčinilo ve štábu změnu poslušnosti, takže se všichni rozhodli, že se vším s Lucasem musí souhlasit. Následně po tom, co byla celá prequelová trilogie přijata velmi vlažně, si toto hodnocení George Lucas vzal k srdci včetně hodnocení svých nových počinů. Co se stalo? Zlomilo mu to prakticky srdce.

Vzal to jako svoje největší selhání, za které si může pouze on sám. Pokud si říkáte, proč původní trilogie nedopadla tak špatně jako prequely, má to zcela jednoduché vysvětlení. Samotná manželka George Lucase si svého manžela dost hlídala, aby svůj egoismus do filmu tolik nepouštěl. Nejsmutnější na tom je, že tento důvod úspěchu původní trilogie potvrdil i samotný George Lucas.

30.10. 2012 bylo studio Lucasfilm prodáno největšímu možnému gigantu filmového průmyslu – studiu Disney. Z prodeje studia pod křídla velkého myšáka přišla ze strany fanoušků opravdu velká vlna obav o budoucnost jejich oblíbené značky, která se nakonec časem i bolestně potvrdila.

Jedno z nejkontrover­znějších rozhodnutí studia Disney, ve spolupráci s novou CEO studia Lucasfilm Kathleen Kennedy, se týkalo všech dosud vydaných Star Wars příběhů. 25. dubna 2014 stu­dio Lucasfilm spo­lečně s Disney rozhodlo, že veškeré vydané knihy a hry, které vyšly do r. 2014, jsou nerelevantní. To znamená, že nic z toho neexistuje a nikdy se z toho nic nestalo. Všichni samozřejmě byli dost pobouření, a tak studio Disney v menším ústupku označilo tuto éru jako Star Wars Legends. Také nevyloučili možnosti navrácení některých postav do kánonu, což ale bude zcela záviset na rozhodnutí budoucích projektů studia Disney.

Důvodem tohoto rozhodnutí bylo to, že studio Disney chtělo zakončit ságu Skywalkerů podle svého uvážení, v čemž mu právě bránily již dříve vydané publikace knih. To, jak dopadla jejich trilogie, je zcela na vašem uvážení, většina fanoušků se, ale zcela shodne na tom, že nic tragičtějšího (až na celkový příběh Dartha Plaguise) opravdu neviděli. Pokud vás tedy zajímá, zda jsou lepší příběhy z éry Legends nebo ty dnešní, pak vám nemůžu říct konečnou odpověď.

Ve výpravě a z pohledu originality vítězí Legends, ale svým zmatkem s nespočtem příběhů, kde jsou i opravdu hrozné kousky, ničí zcela jasně své jisté vítězství. Dnešní publikace a příběhy jsou taky kvalitní, není jich zatím logicky moc a tudíž se do nepromítá horší kvalita vydaných děl. Zásadní chybou dnešních SW příběhů je, že se drží příliš při zemi. A to, že nová trilogie od studia Disney dopadla ještě hůř než Prequels, body taky nepřidává. Takže je to opravdu na vašem uvážení co preferujete.

Pojďme probrat Legendy!

U většiny příběhů jde vidět, že je psali zkušení lidé a jedná se poměrně o velmi kvalitní díla a postavy. Pokračování příběhu Lukea Skywalkera je naprosto výborné, máte zde na výběr spoustu variant, kde se mohl stát nakonec i Sithem, nebo také pokračovat coby Jedi a dělat pořádek v galaxii. Následující linka dalších z rodu Skywal­kerů je taktéž výborná. A upřímně, když to srovnáme s tím, co vyprodukovalo studio Disney, je to opravdu smutné, že nebyli schopni udělat cokoliv, co by se aspoň trošku přibližovalo kvalitě zakončení linie Skywalkerů z Legend. Mezi nejcennější díla z Legend patří trilogie o Sithském Lordu Darth Baneovi, který vytvořil Pravidlo dvou, což znamená, vždy existuje pouze jede student a jeden mistr. Následně ve chvíli, kdy je student připraven, musí zabít svého mistra, převzít jeho roli a vycvičit dalšího učedníka aby se tento koloběh znovu opakoval – což časem udělá pro Sithy daleko více paseky než užitku. Jinak se jedná se o velmi komplexní příběh, který doporučuji přečíst.

Další velmi oceněnou postavou (hlavně svým příběhem z Legend, tentokrát ze světa her) je velmi silný a schopný stratég – Darth Revan. Revana můžete znát ze hry Knights of the Old Republic (KOTOR – 2003). K tomuto charakteru se vzneslo mnoho oblíbenosti a v následujících letech vzniklo pár solidních pokračování jeho příběhu. Bohužel, jak je zvykem, dobré charaktery ze světa SW se vždy podaří odstranit, a tak, když EA společně se studiem BioWare vytvořili DLC do své MMORPG hry Star Wars: The Old Republic ( tato hra nedávno vyšla i na Steamu a kromě faktu, že toto DLC je pro postavu Revana naprostá tragédie, jedná se jinak o velmi kvalitní free-to-play záležitost) kompletně zničili celou jeho postavu. Jo, další krůček pro nenávist k EA, ale to už je jiné téma.

Mezi další oblíbené příběhy a charaktery z Legend pochází samotná žena Lukea Skywalkera – Mara Jade. Ano, Luke měl ženu a dodnes mi nejde do hlavy, proč ji nedali do nové trilogie. Jedná se o velmi milé a zajímavé rozšíření Luke­ova života.

Shrnutí: Legendy jsou opravdu vynikající příběhy, které stojí za zmínku a pokud přemýšlíte, s jakou literaturou okolo tohoto začít, rozhodně sáhněte po knihách, kde máte napsáno na obalu „Legends“. Nebudete zklamaní a každý si vybere své. A málem bych zapomněl, knihy o Velkoadmirálovi Thrawnovi (se kterým se i přes jeho původ v Legendách setkáme v kánonu) jsou také vynikající díla, které stojí za přečtení.

Návrat do kánonu!

Jak jsem zmínil, Velkoadmirál Thrawn býval v kategorii Legends, ale díky seriálu Star Wars Rebels se stal napůl kanonickou postavou. Pár věcí z Legend, které se staly polovičním kánonem, jsme mohli zaznamenat i v seriálu Man­dalorian. Co to tedy znamená?

Pro rekapitulaci, věci z Legend se automaticky stávají kánonem, když se charakter objeví v následujících projektech studia Disney. Ovšem nejásejte unáhleně, Disney tyto charaktery může, ale také nemusí měnit od základu. Tím je myšlen hlavně jejich příběh a podoba. Nejideálnějším způsobem, jak přesunout aspoň částečně postavu z Legend do kánonu, je vymyslet nějaký chytrý Easter egg, jako se to stalo kupříkladu v seriálu Clone Wars, kde se objevil duch Dartha Banea, aby potvrdil Pravidlo dvou.

Zajímavou výjimkou ohledně automatického zařazení do kánonu je Darth Plagueis, který byl sice potvrzen v pre­quelech, ale jeho příběh je samotným studiem Disney označován za neplatný.

Ovšem jsou tu i případy, kdy se charakter potvrdí pouze vyslovením jeho jména, aniž se by se fyzicky ukázal, což se stalo naší oblíbené postavě Dartha Revana, který byl takto jmenován v knižním rozšíření titulu The Rise of Skywalker. Bohužel se nedočkal žádného vzhledu, další narážky, ani ničeho podobného, leč seriál Clone Wars ho původně do děje chtěl zatáhnout, tato vsuvka ale skončila jen jako vystřižená scéna. Jediné, co tedy dostal, byla fanatická jednotka z planety Exogol pojmenovaná po něm a holocron (něco jako deník s jeho vědomím), který nebyl použit. To znamená, že charakter mohou naprosto předělat od základu. Případný návrat Revana by byla radostná zpráva, tedy pokud by se tuto postavu Disney nerozhodlo zcela zničit, jako se to povedlo EA. Takže pro ty, kteří nesouhlasí s jeho koncem v SW:TOR, je tu stále velká šance, že tahle událost se nikdy nestala. Ještě bych rád zmínil, že dost možná nastala i možnost, že by se Kánonem stal teoreticky evil ending z první dílu herní série KOTOR, tedy pokud by vystřižená scéna z Clone Wars vyšla v platnost.

Shrnutí: Kánon je vše, co bylo vydáno od roku 2015 do dnešního dne. To je tedy celá nynější trilogie, knihy, komiksy či seriály. Asi nejvýznamnějším seriálem, co se nyní natáčí je seriál The Mandalorian, dalším nejznámějším je animovaný projekt Clone Wars, v budoucnu nás čeká kupříkladu Obi-Wan. Stručně řečeno, i kánon má co nabídnout, avšak to už záleží čistě na vás, zda se vám líbí, či teprve budou, nové umělecké počiny.

A to je konec tohoto průvodce galaxií Star Wars. Jak vidíte, celá tahle složitá situace může být poměrně jednoduše pochopena. Svět Legend je opravdu velmi rozsáhlý a každý si vybere své, což je nakonec jen a jen dobře. Takhle si aspoň každý fanoušek může určit svůj směr a pokračování svého oblíbeného příběhu.

May the force be with you!

Pokud se vám článek líbil, rozhodně nezapomeňte sdílet, pokud máte k článku jakékoliv výhrady, ozvěte se v komentářích zde, nebo na našem Facebooku. Jinak co vy? Četli jste i Legendy, nebo si jedete jenom Kánon? U dalších článků zdar!

(Zdroje obrázků – Marvel.com, Disney.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.


PILSCO