Stan Lee zemřel ve věku 95 let

Stan Lee zemřel ve věku 95 let

Komiksy
1353 0
12. listopad 2018, napsal Zechy

Poslední z trojice velikánů, kteří stáli u zrodu Marvel Comics (jak jej známe dnes), nás opustil ve věku požehnaných 95 let. Po Jacku Kirbym a Stevu Ditkovi se tedy do ráje vydal i Stan Lee.

Stan Lee zemřel ve věku 95 let

Stan Lee, který začal v komiksovém byznysu v roce 1939, a stál u zrodu takových slavných postav jako Black Panther, Spider-Man, X-Meni, Thor, Fantastic Four, Hulk, Daredevil či Ant-Man. Na jeho zábavná camea, vždy skrytě čekalo celé kino. Těmi nás bohužel už ale dál obdařovat nebude… V ranních pondělních hodinách (12. listopadu 2018) nás v Cedars-Sinai Medical CenterLos Angeles ve svých 95 letech navždy opustil.

Poslední léta Stana Lee byla bez pochyby bouřlivá. Poté, co v červenci 2017 zemřela jeho žena Joan Lee (v 69 letech), si prošla komiksová legenda řadou problémů. Soudil se s vedením společnosti POW! Entertainment, kterou založil v roce 2001. Tu žaloval o miliardu dolarů za podvod. Soudil se také se svým bývalým obchodním manažerem, a požádal také o zákaz přiblížení pro člověka, který se měl aktivně zabývat jeho aférami. V červnu 2018 bylo dokonce odhaleno, že do jeho domu měla být zavolána policie.

Lee společně s Jackem Kirbym či Stevem Ditkem, který zemřel v červenci 2018, vybudoval Marvel Comics tak skvěle, že se zařadili k světové jedničce mezi komiksovými vydavatelstvími. Když Marvel Entertainment v roce 2009 koupil The Walt Disney Company za 4 miliardy, mohla hvězda komiksových legend začít vzkvétat v novém odvětví, ve kterém se z Marvelu stal multimediální obr.

“Vždycky jsem si myslel, že to, co dělám, není nikterak důležité. Jsou zde lidé, kteří staví mosty, či se podílí na lékařském výzkumu. A pak jsem tu byl já. Ten co psal příběhy o fiktivních postavách, které dělají neobvyklé a šílené věci, přičemž na sobě nosí obleky. Ale uvědomil jsem si, že zábava není lidmi tak snadno odmítána.” -Stan Lee pro Chicago Tribune v dubnu 2014

“Jeho příběhy mě naučily, že i superhrdinové jako Spider-Man nebo Hulk mají také své nedostatky a problémy s děvčaty. Nežijí jen nepřetržitě ve svých macho fantaziích. I přes upřímnost postav jako je Spider-Man jsem se naučil i mnohým temným stránkám lidské nátury.” -Gene Simmons z Kiss v roce 1979

Jeho cesta k vytváření příběhů se ujala pod názvem The Marvel Method. Ta spočívala v brainstormingu s výtvarníkem, následně se napsala synopse, a když výtvarník nakreslil panely, Stan Lee doplnil text.

V roce 2002 Lee publikoval svou autobiografii Excelsior! The Amazing Life of Stan Lee.

Stan Lee se bez pochyby stal nezapomenutelnou osobností. A i když si svůj credit občas bral až neprávem, nedá se mu upřít, že bez něj by Marvel ke své obrovské slávě nedošel. My bychom si tak v dnešních dnech dost možná neužívali filmových trháků z tohoto báječného univerza. A uznejte… Stan Lee nám dopřál svět, ve kterém spousta z nás nalezla vysvobození z kruté každodenní reality našeho světa.

Excelsior!

Reakce na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat i na YouTube a pro Stana Lee vzniklo i video.Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Zechy
Zechy
Administrátor

Kde nás najdeš