Spider-Men

Spider-Men

Filmy
4 / 5 631 0
7. květen 2019, napsal Michal Černý

Právě skončil nový trailer na Far From Home a já si říkám:,, No tak tohle je paráda!“. A v hlavě se mi honí nespočet možností, jakými by se mohl příběh pavoučího týpka rozvíjet.

Spider-Men

Naposledy jsem měl takovou radost u Spider-Man filmu…no…měl jsem u nějaké dřívější adaptace vůbec nějaké pozitivní emoce?

Navždy ten první

Vzpomínám si na to jako by to bylo dnes. Je rok 2002 a spolu s kamarádem ze třídy sedíme s dalšími třemi lidmi v temném sále a užíváme si příběh pavoučího muže, který se konečně dostal na velké plátno. Samozřejmě, byl jsem nadšený, že se můj nejoblíbenější dětský hrdina dostal do reálného světa a já si tak konečně mohl říkat, že je to možné, že se může kdykoliv objevit i mezi námi. Jenomže čím víc jsem dospíval, tím víc jsem viděl, že toho skutečného Spider-Mana je tam jenom půlka. Tobey Maguire je skvělý hrdina, je vcelku vtipný, zmatený, odvážný a drzý, jak má správný pavoučí muž být, jen ten Peter Parker mu moc nejde. A hlavně, spíše než středoškolák vypadá jako pomatený třicátník, který vyhrál miliardu dolarů, a trochu se z toho zbláznil. Nicméně, nastartování Spider-slávy na poli filmu byla i jeho zásluha a jeho zpracování postavy bude ještě dlouho v paměti diváků. Jako plus počítám i skvělý kostým.

Mimochodem, ačkoliv tehdy mi to přišlo fakt cool, dnes už moc nechápu, proč by měly Peterovi střílet pavučiny rovnou z ruky. Je to divný. ☺

Odvážný, drzý, ale…

Po několika letech to filmaři zkusili znovu a vypustili na scénu Amazing formu v podání Andrew Garfielda. Když to zjednoduším, tak je to opak Tobeyho. Zatímco inteligentní, přidrzlý a svojí formou i vcelku charismatický Peter Parker, který konečně vypadá, jako že do školy opravdu chodí, je docela fajn, hrdinské alter ego je tak trochu mimo. Není to vtipný, není to trefný…není to prostě TEN Spidey. Další, docela hloupou chybou, je úplný restart, tedy znova se musíme koukat na to, jak to všechno vzniklo a jak se Peter sžívá s nově nabytými schopnostmi. Ptám se proč? Docela nepřekvapivě se po prvním pokračování nemluví o dalším dílu a projekt The Amazing Spider-Man končí téměř v zapomnění. A popravdě? Není-li vám méně jak 15 let, nepotřebujete to vidět. A možná ani tehdy ne. Abych ale nebyl úplně zlej, TAS přišel v době po prvních Avengers a druhá fáze startovala. A když člověk zjistí, že tohle s tím nemá nic společného, je to přinejmenším zklamání. Nebylo tedy lehké uspět a zdá se, že dost lidí v tvůrčím týmu to vidělo stejně.

MCU

Musíme si na začátek přiznat, že naopak Tom Holland to měl ze všech nejjednodušší. I přesto, že se na roli skvěle hodí věkem, vzezřením, a jakožto fanoušek komiksu i svým přístupem, v jeho úspěchu sehrály důležitou roli i jiné faktory.

Představte si, že máte obří filmový komiksový vesmír plný áčkových hvězd. Ty společně už několik let úspěšně plní přání mnoha set miliónů fanoušků po celém světě. A dostanete za úkol do této sestavy zapojit další legendu tak, aby si lidi řekli ne jen – Konečně! – ale taky – Skvělý, chci víc!. A jak to dopadlo? Je rok 2016, v kinech právě běží Captain America: Civil War a vy na plátně vidíte Tonyho Starka a Capa, stojíc proti sobě. V tom přichází z nebe překvápko v podobě pavučiny a o pár vteřin později drží Spider-Man Capův štít. Nezapomene mu ovšem přitom říct, že je jeho veliký fanoušek. A taky poděkovat Starkovi za nový oblek. Nestačí? O chvíli později dostaneme souboj s Winter Soldierem, kde Peter s neskrývaným nadšením obdivuje jeho robotickou ruku. Doslova:,, Ty máš kovovou ruku? To je úžasný, kámo!“ A já to v tu chvíli věděl. Spidey naplno ožil!

Poslední, co zbývalo, bylo nepokazit sólovku. Někoho moudrého konečně napadlo nezopáknout si, jak to s tím klukem vlastně začalo, a tak jsme si konečně mohli užít víc, než jaký to je, když vás kousne radioaktivní pavouk. Snímek Homecoming tak přinesl pavoučího hrdinu, který kromě toho, že se snaží být hrdinou na plný úvazek, má i svůj vlastní život. A taky docela fajn zjištění, že můžete mít obyčejnýho, sympatickýho a chytrýho středoškoláka, který, když se přemění na své hrdinské dvojče, je to prakticky pořád on, jen o trochu odvážnější. Tom Holland do MCU zapadl a že se stal velikou tváří tohoto kolosu svědčí i fakt, že se objevil ve dvou největších filmech celé Infinity Ságy (Infinity War a Endgame) a jeho druhá sólovka zakončuje celou tuhle dlouholetou štaci. A začíná další.

No a tak jsem se dostal zpět na začátek článku. Trailer na Far From Home je za mnou a mojí hlavou létají všechny možné obrazy toho, co může všechno být. Vidím Mysteria, slyším Multiverse, registruji všechny ty různé obleky a mám radost. Slyším Spideyho vtipkovat a reagovat na různé situace a při tom si matně vybavuju ikonický devadesátkový seriál a scény z něj. Taky nesmí chybět moderně upravená dobová znělka. Zkrátka ten feeling z dob mládí. Taky ve fantazii vidím Dr. Octopuse, Green Goblina a Kingpina…a další ikonické záporáky ve Spideyho světě. A já si je konečně díky tomu všemu dokážu do tohoto světa zařadit.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!