SPIDER-MAN a tajemný návrat jeho novější verze SPIDER-MAN 2099

SPIDER-MAN a tajemný návrat jeho novější verze SPIDER-MAN 2099

Komiksy
314 0
7. listopad 2019, napsal Tony Trojan

Spider-Man 2099 by se měl objevit v sequelu Paralelních světů. Tento měsíc však vyšel úplně nový komiksový tie-in tohoto hrdiny, a tak se můžeme těšit na reboot Marvel 2099.

SPIDER-MAN a tajemný návrat jeho novější verze SPIDER-MAN 2099

Spider-Man 2099 v průběhu času a jeho autoři

Miguel O’Hara je jedním z těch slavnějších verzí Spider-Mana. Původně pochází z pera komiksového scénáristy Petera Davida (Incredible Hulk, Hulk Visionaries, Captain Marvel), který psal různé série i mimo Marvel. U DC to byl třeba Aquaman anebo komiksy pod značkou Star Trek. Mimo jiné napsal i komiksový cross-over Dc vs. Marvel spolu s Ronem Marzem, kterému se budu věnovat i v tématické části Ekvivalenty postav Marvelu a DC (první díl najdete ZDE).

Pro Dark Horse Comics napsal 4-dílné série The Scream a Spyboy. Pracoval i na některých akčních sci-fi filmech (Oblivion 2: Blackflash) a seriálech z 90.let, přičemž oboje se pohybovalo v rámci žánru pod označením béčkové. Pracoval také na hrách, což je správná chvíle zmínit počin Spider-Man: Shattered Dimension, kde dostalo příležitost mnoho pavoučích záporáků.

Podobu Miguelovi dal Rick Leonardi, který nezapřel původní dílo Stevea Ditka, tedy kreslené ztvárnění Petera Parkera, coby Spider-Mana. Miguel je futuristická verze Petera a umí skoro všechno, co on. Má však i ledacos navíc. Nejvíc vyčnívají jeho ostré zuby s podobnou funkcí jako chelicery, tedy pavoučím kusadlům, které vpravují jed. Zřejmě se jedná, jako u většiny pavouků, o neurotoxický jed, i když nelze vyloučit i jiný druh. Ovšem tyto zuby jsou ukryté pod maskou.

Stejně jako Peterova a Miguelova skrytá genialita.

Po boku Petera Parkera

V roce 1995 se objevil poprvé po boku originálu v Spider-Man 2099 Meets Spider-Man #1 od již zmínených autorů Davida a Leonardiho. Později se toho ujmul hlavně spisovatel Dan Slott se Superior Spider-Man (2013), The Amazing Spider-Man (2014) a epickém příběhu Spider-Verse.

Miguel je převážně spojen s Alchemaxem, který měl svoji roli i ve filmu Spider-Man: Into the Spider-Verse. V Superior Spider-Man #20 však pracuje pro Parker Industries.

Nyní přebírá otěže tvůrce Nick Spencer, který na své sérii The Amazing Spider-Man již spolupracoval s umělci jako Ryan Ottley, Francesco Manna, Kev Walker a v posledních dvou sešitech i s Tomem Gleasonem. Právě v The Amazing Spider-Man #32 se opět objevil Spidey 2099 a 6. listopadu vyšlo č.33.

The Amazing Spider-Man #33

Marvel si od tohoto komiksu slibuje znovunakopnutí série 2099, kdy nás bude zásobovat tzv. One-shoty. Nepřijdeme tedy o navrátilce (VIctor von Doom, Ravage, John Eisenhart jako Hulk, Jake Gallows jako Punisher 2099 a další), ale také úplně nové postavy z řad hrdinů i padouchů. Každý z nich dostane prostor minimálně v jednom sólovém sešitu, tedy one-shotu, a někteří se dočkají i vlastních sérií.

Opět se tu můžeme bavit o komiksech z 90.let, jelikož série 2099 má počátek v roce 1992, kdy vyšel Superior Spider-Man Goblin Nation Arc, a The Amazing Spider-Man Vol.3 #14 na popud Stana Leeho a Johna Byrneho. Právě Spider-Man 2099 je vlajkovou lodí této komiksové události, i když Doom 2099 byl taktéž velice populární.Rozpoložení ve společnosti v roce 2099 mírně připomíná dystopii post-apokalyptického Blade Runnera. Příběh si hraje s realitou a časem, protože tím se zde cestuje zcela běžně.

Miguel O’Hara se zde snaží zabránit časovému kolapsu a zároveň po něm jdou lidé z Roxxon Corporation. O co jde a proč je hledaný? Pomoc hledá u Petera Parkera.

Rozuzlení objevíte na stránkách komiksu Nicka Spencera, kde můžeme, kromě spousty dalších, potkat i Black Cat. Nick čtenáře ujistil, že chtěli spolu s editorem Nickem Lowem zachytit původního ducha série, i když si leccos dělají po svém a chtějí se na příběh vždy podívat z širší perspektivy.

Low se nechal slyšet, že se nejedná o žádnou alternativní realitu a ani příběh z ranku What if…, ale o jednu z možných budoucností celého universa.

Minulost a budoucnost se srazí. Čekají Marvel Universe temné časy?


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!