Spider-Man a Spawn v jednom týmu?

Spider-Man a Spawn v jednom týmu?

Komiksy
628 0
13. duben 2020, napsal Tony Trojan

Kdo je Spawn? Proč tato myšlenka vznikla? Kdo ji vymyslel? Dočkáme se crossoveru? Je reálné stálé působení Spawna v Marvel Universe?

Spider-Man a Spawn v jednom týmu?

Vše začalo u Todda McFarlanea, komiksového scénáristy a kreslíře:

„Nikdy jsem pro to neměl přesvědčivější důvod, než nyní. Když teď vím, že něco takového může dopomoci ke stabilitě našeho průmyslu, možná bych měl znovu začít pracovat.“

Šlo o odpověď na dotaz, zda-li někdy přemýšlel o spolupráci Spawna a Spider-Mana, jelikož je v minulosti nakreslil pospolu. Tou stabilitou naráží McFarlane na sjednocení amerických vydavatelství v boji proti koronaviru a s ním spojených dopadů na komiksový průmysl.

Kdo je Todd McFarlane?

Zatímco Spider-Man je vlajková loď Marvelu, Spawn právně spadá pod Image. Todd, tvůrce obou super-hrdinů, je znám svou prací v Marvelu – Amazing Spider-Man, Incredible Hulk, Spectacular Spider-Man, Daredevil, tak i pro DC – Batman Year Two či Invasion!. Právě s Detective Comics spojil svého vlastnoručně vytvořeného hrdinu Spawna, kterého sám vymyslel. Šlo o crossover Spawn/Batman z roku 1994. DC velice rádo holduje spojením dvou značek se svými rivaly, což potvrzují další crossovery – spolupráce DC vs. Marvel (1996) či spojení Teenage Mutant Turtle od IDW Comics a jejich Batmana v 6dílné komiksové minisérii z roku 2015, a také v animáku Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles (2019). Nyní můžeme očekávat, že Marvel bude chtít držet krok a v těžkých dobách komiksu dá projektu zelenou. Sám Todd M. vymyslel toto propojení a má zájem o crossover Spawn/Spider-Man/Venom. Marvel by byl sám proti sobě, kdyby nesouhlasil. Pro Image by to také bylo výhodné, ať už by se jednalo o jednorázový crossover či vstup Spawna do Marvel Universe. Kdo je však ten Spawn?

Spawn

Albert Francis „Al“ Simmons si prošel peklem a to doslova. Má vykonat pomstu za svoji vraždu, a tak se vrátí do našeho světa. Jeho cesta za pomstou započala v květnu roku 1992 v komiksu Spawn #1. Od té doby vzniklo nespočet komiksových spin-offů, jeden hraný film s Michaelem Jaiem Whitem v hlavní roli, cenami ověšená animovaná série od HBO – Todd McFarlane's Spawn, 6 sólových herních titulů a taktéž pronikl i do herních sérií Soulcalibur a Mortal Combat. Objevil se také v závěrečné bitvě ve filmu Ready Player One.

Pekelníkem ve Spawn-Verse je Malebolgia, který Simmonsovi a dalším Spawnům umožní návrat zpátky mezi živé, pokud se stanou jeho služebníky a splní svůj účel v podobě eliminace svého vraha. Služebník je označován i jako Hellspawn a jeho tělo je poháněno nekroplasmou, která z něj činí super-válečníka s nadlidskou fyzickou zdatností.

Spawni jsou schopni se léčit a když nejsou vyčerpaní, jsou i nesmrtelní. Manipulují s necroplasmou a s dalšími molekulami, či ovládají démonickou magii. Telepatie, teleportace a zpomalení času, to jsou další schopnosti, které z nich dělají velice nepříjemného protivníka.

Al Simmons byl navíc vyškolen v bojových uměních či v šermu, takže se na Hellspawna hodí. Většina Hellspawnů byli lidé, ale šlo i o další mystické bytosti. Kromě Simmonse jím byl třeba biblický Kain – Cogliostro, řecký polobůh Raenius, Sir John z Yorku, Lord Covenant, Lord Nakadai, Nyx či Jessica Priest jako první She-Spawn.

Hodí se Spawn do Marvel Universe?

Nehodí, on do MU vyloženě patří, přičemž má celou řadu podobností s postavami Marvelu.

Zaprvé je tu jeho osud velmi podobný s osudem Ghost Riderů. Spawn se totiž vrátil z pekla a proč by Malebolgia nemohl vládnou své vlastní realitě a vracet mrtvé zpět? Realit ve světě Marvelu je přehršel, tak proč by hlavní záporák Spawn-Verse nemohl mít vlastní dimenzi? V MU je Ghost Riderů víc a super-schopnostmi je dokonce obdařila jiná entita. Zatímco původního Blaze vrátil do hry Mephisto, u Reyese šlo u Zarathose, což je duch pomsty. U Ghost Riderů je však několik dalších spojitostí. Jde zejména o zmíněné démonické síly, ale také ohnivzdornost. Robbieho verze má v kufru svého Dodge Charger 1969 portál do jiných dimenzí, což Spawnovi není cizí. Vydá se McFarlane touto cestou?

Má i další možnosti. Spawn má podobné schopnosti jako Symbionti a jeho brnění připomíná příslušníky této rasy. Je to i logické řešení, když uvážíme fakt, že by to celé mělo proběhnout za přítomnosti Venoma. Nikterak by nevadilo zapojit Symbionty i vládce pekel najednou při odůvodnění Spawna v Marvel Universe. Série Absolute Carnage totiž přinesla příležitost i pro Spawna. Carnage v tomto eventu získá schopnosti Ghost Ridera po pozření Codexu (také Codices) Alejandry Jones. Co to jsou Codices a další souvislosti naleznete ZDE.

Pro naše účely to znamená, že je taková kombinace možná a tudíž by mohla být vysvětlením vlastností Hellspawnů. Symbiote of Vengeance, jak se této formě Carnage říká, je však vizuálně odlišný. Změní McFarlane Spawnovu podstatu?

Jistou analogii lze hledat i u Deadpoola, který má rovněž zohyzděnou tvář a léčivý faktor, ale to je všechno ohledně jejich podobností. Jejich setkání by však stálo za to, i když je k němu daleko. Věci však mohou nabrat na obrátkách.

Spawn/Spider-Man/Venom – Ano nebo ne?

Rozhodně ano! Chci zkrátka vidět, jak si s tím McFarlane poradí. Představa Spawna a Spideyho na jedné lodi za účasti Venoma je fantastická. Pokud McFarlane dobře využije Spawna a jeho vazby k peklu či podobnosti k symbiontům, myslím, že by nezůstalo pouze u crossoveru. Znamenalo by to pro Spawna otevřené brány do světa Marvelu. Fanoušci by ho přivítali s otevřenou náručí. Jak odpoví Marvel? A kývne na to i Image Comics nebo pomyslnou pekelnou bránu zavře? A co na to říkáte vy?

(Zdroje obrázků – comicbook.com, inverse.com, cosmicbook.news, geektyrant.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš