Rozbor traileru na WandaVision aneb 28 Easter Eggů, zajímavostí, postřehů a skrytých detailů

Rozbor traileru na WandaVision aneb 28 Easter Eggů, zajímavostí, postřehů a skrytých detailů

Seriály
5 / 5 743 0
27. září 2020, napsal Tony Trojan

V článku naleznete Easter Eggy, zajímavosti či skryté detaily, které nám mnohem více napoví o samotném příběhu či důležitých postavách. Jaká média ovlivnila seriál WandaVision?

Rozbor traileru na WandaVision aneb 28 Easter Eggů, zajímavostí, postřehů a skrytých detailů

A) Příběh

1. Novomanželé

Trailer začíná ihned po svatbě Visiona s Wandou, kteří odjíždí v americkém veteránu na cestu životem. Jejich (re)start začíná v městečku Westview. Zřejmě jde o Westview ve státě Georgia, které se nachází jihozápadně od americké Atlanty.

2. Je Halloween

Je právě 31.října, tedy čas, kdy se v anglosaských zemích slaví Halloween. Zřejmě největší popularity dosáhl v USA a tak jej uvidíme i ve WandaVision. Mnoho kostýmů znamená i mnoho skrytých super-hrdinů, což řeším o něco níže.

3. Kámen mysli je zpět

Kameny nekonečna byly zničeny Thanosem na začátku filmu Avengers: Endgame. Ve snímku jste viděli, že vypůjčené kameny nekonečna z minulosti, které byly použité k navrácení mrtvých, byly vráceny na své místo v časové ose.

Ve WandaVision je však Mind Stone stále bezpečně zasazen doprostřed čela Visiona. Právě z tohoto kamene Wanda původně získala své síly (alespoň podle MCU), když byl ještě v Lokiho žezlu. Má tedy smysl, aby se Kámen mysli ukázal ve WandaVision – i když je to spíše kopie vytvořená samotnou Wandou, než skutečný Kámen nekonečna.

4. Co je nového ve Westview?

Na obálce místních novin Westview Herald je zpráva o rozkošné malé holčičce jménem June, která řekla své první slovo, což potěšilo její matku. Ukazuje se, že poté, co Wanda přežila největší válku v historii vesmíru, si to nadměrně snažila vykompenzovat tím, že vytvořila utopický svět s nulovým konfliktem.

5. Wanda je stále čarodějnice

Sny Wandy Maximoff o „normálním“ životě zřejmě nezahrnují ztrátu či skrývání jejích schopností. V traileru vidíme, že stále používá kouzla. Příkladem můžou být její tradiční pohyby a gesta, které běžně používá při kouzlení či podezřelá levitující láhev vína.

B) Komiksové reference

Komiksových Easter Eggů, nebo-li odkazů, nalezneme v traileru opravdu mnoho.

6. Láhev vína (House of M)

Etiketa na lahvi vína vyvolala u hardcore fanoušků největší ohlas. Proč? Odpověď už většina jistě zná. Víno nese název Maison Du Mepris, což se dá volně přeložit do angličtiny jako House of Misery, zkráceně House of M.

7.Dvojčata (House of M)

House of M je jedna z nejoblíbenějších komiksových sérií z pera jinak skoro nenáviděného Briana Michaela Bendise, která popisuje útrapy a silný smutek Scarlet Witch. I zde si Wanda Maximoff stvoří vlastní realitu, tentokrát z důvodů ztráty svých dětí, které si zde nahradí. Svým způsobem to bude také téma WandaVision, protože přišla o svého milého a tím i o svoji budoucí rodinu a svůj vysněný rodinný život.

8.Quicksilver a další mutanti (House of M)

Hlavní roli v HoM hraje otec Wandy Magneto (Erik Lensherr), dvojče Quicksilver (Pieatro Maximoff) a další mutanti (homo superior) z řad X-Men a dalších kladných týmů či arcipadouchů. Navíc už před dlouhou dobou tuto spekulaci rozvířil samotný představitel QuickSilvera z MCU. Aaron Taylor Johnson totiž prozradil, že by se měl objevit v retrospektivě jako součást vzpomínek Wandy. Bude součástí její reality? Nebo opravdu půjde pouze o vzpomínky?

9. Je blízko příchod Mephista?

Ve skutečnosti to však může být znamení i pro budoucí vstup Mephista do MCU, protože dvojčata byla v komiksu House of M stvořena z jeho částí. Jeho příchod se však nedá očekávat brzy. Je třeba dodat, že WandaVision bude seriál, se kterým se do budoucnosti prostě musí počítat a finálně může mít opravdu vysoký počet sezón/sérií.

Dále je třeba i upozornit na jistou okolnost, co by mohla zásadně ovlivnit příběh. Dvojčata původně pochází z těla Mephista, kam se musela zase navrátit. Jednalo se tak pouze jen o dočasné kouzlo. Následně Wanda vygeneruje takovou sílu, že totálně zdeformuje realitu, čímž vznikne zcela nová. Zde již znovu své děti má a nemusí se tak obávat démonického Mehphista. Dočkáme se tohoto momentu i ve WandaVision?

10. Lokálně vytvořená realita (House of M)

Ano, dost pravděpodobně i zde bude kapesní realita v určité oblasti na Zemi, vytvořená uvnitř naší reality (dimenze). V House of M šlo o kompletní roztrhání struktury reality v lokalitě fiktivního ostrovního státu Genosha, ve WandaVision půjde o městečko Westview.

11. Chůva Bova (House of M)

Bova Ayrshire byla na obrázku v modrém pokoji během čarování Wandy, který se v traileru mihl velice krátce. Jedná se o vylepšenou krávu, která je dílem zlotřilého vědce Herberta Edgara Wyndhama, kterého však všichni znají pod jménem High Evolutionary. Jeho koníčkem totiž bylo upravovat/vylep­šovat různé druhy zvířat pro svůj zvrácený tým New Men.

Kupříkladu z vlka rudohnědého stvořil Man-Beasta (v MCU byl na mrakodrapu na Sakaaru), z gorilího samce Gorra (The Golden Gorilla), z promykovité šelmy Mongoose či právě zmíněnou krávu Bovu. která patří mezi důležité vedlejší postavy v komiksovém příběhu House of M.

Když těhotná Magda Lehnsherr dorazí do Evolutionary's ci­tadel (pevnost Herberta E. Wyndhama) poté, co uprchla před svým manželem Magnetem, sloužila Bova jako porodní asistentka při narození jejich dětí Pietra a Wandy. Později jim dělala i chůvu, než jim našla domov u Madeline Joyce (Miss America) a Roberta Franka (The Whizzer). Uvidíme tento moment v seriálu WandaVision?

12. Klasický kostým Visiona

Předchozí spoty na seriál WandaVision ukázaly lahůdku pro fanoušky Marvel Comics v podobě Wandy, která měla na sobě klasický kostým Scarlet Witch. Již víme, že se jedná o halloweenský kostým. Nový trailer na WandaVision odhaluje to, že Scarlet Witch nebude sama ve svém retro vzhledu, protože Vision přijal poměrně komickou verzi svého tradičního kostýmu z komiksu.

13. Monica Rambeau už má super-schopnosti

Jeden z nejzajímavějších článků v rámci obsazení postav seriálu WandaVision je bezpochyby Monica Rambeau, nositelka hned několika super-hrdinských titulů (Captain Marvel, Photon, Pulsar a Spectrum). V Captain Marvel (2019) měla tato postava tvář mladičké Akiry Akbar, zde ji však ztvární Teyonnah Paris.

Vesměs má velice podobné schopnosti jako Carol Danvers s tím rozdílem, že se umí přeměnit na jakoukoliv formu energie v elektromagne­tickém spektru. V traileru to vypadá, že již tyto schopnosti má. Zdá se, že přežila vyhození z reality vytvořené Scarlet Witch, aniž by to na ní zanechalo nějaké následky. Dá se však polemizovat o tom, jestli právě tato skutečnost vůbec stojí za ziskem super-schopností Monicy Rambeau, nebo už je měla dříve.

14. Hraje Kathryn Hahn čarodějnici Agathu Harkness?

Trochu nápadné je, že její charakter ví o tom, že je v naší realitě Vision mrtvý. Navíc vzhledem k okolnosti, že má Kathryn Hahn na sobě kostým čarodějnice a kdáká na celé kolo, dá se předpokládat, že je ve skutečnosti Agatha Harkness. Tato mocná čarodějnice působila jako mentorka Wandy a pomáhala zkrotit její doposud chaotické schopnosti. Její vedení pak Wandě umožnilo používat kouzla, pomocí kterých pak znovu stvořila vlastní děti.

Je možné, že bezradná Scarlet Witch šla po skončení filmu Avengers: Endgame pro rady k Agathě Harkness a nakonec se naučila magii, která by jí mohla přinést ztracenou lásku zpět? Kdyby tomu tak skutečně bylo a zároveň by chtěli tvůrci zachovat vzhled Agathy Harkness, tak by se jednalo pouze o její dočasnou tvář, jelikož byla Agatha podstatně starší a mohlo by se jednat o nějaké kouzlo.

Jelikož v MCU někdy vypadají postavy dost odlišně od jejich komiksových verzí, či mají zcela odlišný charakter, tak by nebylo divné, kdyby Agathu omladili jako May Parker. Ač tak či onak, mohlo by to směrovat ke vstupu známého arcipadoucha do MCU. Agatha totiž hodně pomohla Fantastické čtyřce v boji proti mocnému Annihilusovi.

Na druhou stranu je však možné, že hraje Kathryn Hahn někoho zcela jiného. Čarodějnicí je v Marvel Universe hodně a vzhledem k možným schopnostem nemůžeme vyloučit, že Kathryn hraje Topaz, Jennifer Kale či Satanu Hellstrom, která je ve své podstatě démon a dokáže absorbovat i duši.

15. Koho dalšího by mohla představovat Kathryn Hahn?

Doposud nepojmenovaná postava Kathryn Hahn může mít i jiné super-schopností. Ba dokonce nemusí být vůbec člověk. Nekromancie, nekrokineze či komunikace s mrtvými (Omnilingualism) není v MU úplně běžná záležitost, ale pár takových charakterů by se našlo, jako je Necromancer či samotná Smrt (Death), kterou jaksi vynechali z příběhu Infinity War. Podobné schopnosti měla i původní Black Widow (Clair Voyant), Dead Girl, Captain Universe či mutanti Cypher a Sapna.

Pokud bychom počítali s tím, že předloha postavy je stále žena, je pravděpodobné, že Kathryn Hahn hraje Smrt, Sapnu, Dead Girl či Captain Universe. Nejvíce se herečka podobá Smrti, jejíž zapojení by dávalo velký smysl. Můžeme se však dočkat i swapu či toho, že je pouhým člověkem bez speciálních schopností.

C) Americká kultura

16. Změny prostředí / scenérie

Je zajímavé, že Wanda má tak důvěrnou znalost amerických situačních komedií – sitcomů. Možná je sledovala, když ještě vyrůstala v Sokovii. Nebo se asi trochu nudila, když byla v domácím vězení v komplexu Avengers během filmu Captain America: Civil War. Anebo se dívala společně s Visionem v teplé v posteli před událostmi v Infinity War.

Budeme tedy svědky toho, že jednotlivé scenérie budou měnit vzezření, aby vzdaly hold konkrétnímu sitcomu. V traileru totiž můžeme vidět moment, kdy se nejen mění pozadí, ale i barva Visionovy ruky. Následně i slyšíme šepot Wandy, jak se podivuje nad touto situací. Důrazně to naznačuje, že ani ona si neuvědomuje, že tyto reality vytváří sama. Mělo by to vysvětlení i z hlediska komiksu, kde byla mnohdy její velká magická síla popsána jako magie chaosu.

17. The Platters – Twilight Time

Tuto píseň asi zřejmě nejvíce proslavilo hudební varieté The Dick Clark Show. Mimo jiné se však tato písnička objevila i v dalších filmech a seriálech, jako byl kupříkladu film Srdce v Atlantidě či epizoda seriálu Akta X – Vypínač ( anglicky Kill Switch).

18. Obývací pokoj z The Dick Van Dyke Show

Černobílé části traileru připomínají 50. a 60. léta, tedy nejranější éru televizního média, což je jakýsi symbol pro začátek vztahu Wandy a Visiona. Vidíme je tančit ve svatebních šatech ve svém obývacím pokoji, který je téměř identický s obývacím pokojem Roba a Laury Petrieových z The Dick Van Dyke Show.

19. Tatíčkovský svetr Visiona (TDVDS, Leave it to Beaver, Father Knows Best)

Jak bylo už řečeno, Wanda a Vision mají mnoho společné s Pietrovými z The Dick Van Dyke Show. Americký sitcom z 50/60. let a WandaVision je spojení, které tvůrci avizovali hodně dopředu a slovo opravdu drží. Na stylu oblékaní Visiona se tak projevilo mnoho situačních komedií. Konkrétně jde o jeho svetr, který byl součástí šatníků vzorových otců tehdejší doby, jako byl i Rob Pietro z TDVDS

Tatíčkovský svetr kupříkladu oblékal i Ward Cleaver, Jr., postava z Leave It to Beaver. Tento seriál běžel na amerických televizních obrazovkách od roku 1957 až do 1963. Obdobný svetr už však nosil i Jim Anderson z Father Knows Best (1954 až 1958).

20. Wanda a její outfit

Wanda svým stylem oblékání přebírá v černobílých sekvencích hned několik charakteristických znaků od různých televizních postav z 50. a 60. Let. Ať už jde o June Cleaver z Leave It to Beaver či Harriet Nelson z The Adventures of Ozzie and Harriet. Největší vliv na Wandin outfit však má šatník Donny Stone ze sitcomu The Donna Reed Show, který byl vysílán v letech 1958 až 1966.

21. Wanda Maximoff a Bewitched

Jedním z nejviditelnějších vlivů pro seriál WandaVision byl bezpochyby sitcom Bewitched, ze kterého si něco odnesla Wanda i Vision. Vystupuje zde totiž čarodějnice Samantha Stephens (Elizabeth Montgomery), které se Wandě podobá nejen schopností kouzlit, ale chováním, stylem oblékání či účesem.

22. Vision a Bewitched

Již zmíněná čarodějnice Samantha Stephens si v seriálu Bewitched vezme běžného smrtelníka a musí žít v utajení, zatímco žije všední život předměstské ženy v domácnosti. V případě Wandy je jasné, že si vzala inspiraci v podobě života čarodějnice v domácnosti, Vision si převezme její touhu po utajení

Jenže je těžké zůstat v utajení, když jste bordó robot se zářící žlutou věcí uprostřed vaší hlavy. Vision již měl lidskou podobu v Infinity War a i nyní vidíme jeho přeměnu na člověka. V traileru je tato roztomilá proměna doplněna o autentické zvukové efekty, jiskry i malým kroucením hlavy, které silně připomíná Samanthino počínání v Bewitched.

23. Do třetice všeho dobrého – Bewitched

Zatím neznáme jméno postavy, kterou ztvární Kathryn Hahn ve WandaVision. Samotná herečka však prozradila, že byla obsazena do role „zvědavé sousedky“, což zní podobně jako zvědavá sousedka Gladys Kravitzová z Bewitched, které začala být Samantha podezřelá. Bude to právě postava Kathryn Hahn, kdo odhalí pravou identitu Wandy Maximoff?

24. Flanelové košile – Full house, Roseanne, Step by Step

Wanda bude v seriálu hodně nosit i flanelové košile. V traileru jsme ji mohli vidět při kouzlení, kdy má na sobě flanelovou košili, podobnou jako má D,J. Tannerová ze seriálu Plný dům (Full House). K estetice 90. let, za kterými se WandaVision také ohlédne, zkrátka patří takzvané flanelky, které mimo jiné nosila i Roseanne či Alicia „Al“ Lambertová nebo Carol Fosterová ze seriálu Krok za krokem.

25. Obsazení Debry Jo Ruppové

WandaVision by nebyla tou správnou poctou pro americký sitcomový žánr, kdybychom zde nemohli vidět hereckou seriálovou hvězdu. Tou je pro českého kinematografického nadšence ne příliš známá americká herečka Debra Jo Rupp.

Její tvář však mohli vidět američtí i tuzemští televizní diváci v seriálu Zlatá sedmdesátá, kde ztvárnila postavu Kitty Forman. Ve WandaVision můžeme vidět Debru Jo Rupp při večeři u novomanželského páru, kde Wandu a Visiona zasype rozličnými otázkami, které se týkají jejich společné historie a rodinných plánů.

26. Obsazení Freda Melameda

Naproti u večeře sedí její manžel Arthur, kterého hraje Fred Melamed. Ten však není tak jemný při kladení otázek na minulost Wandy a Visiona. Melamed je známý svou rolí ve filmu bratrů Coenů Serious Man a mnohokrát se objevil i ve filmech Woodyho Allena.

D) Další zajímavosti z jiných odvětví

27. Značka a model novomanželského auta

Vzhledem k tomu, že je na počáteční černobílé záběry použit Fisheye objektiv, který zdeformoval některé detaily a křivky auta, je složité na 100 % určit přesný model. Mohlo by se však jednat o soudobý Cadillac Coupe DeVille.

28. Vojenský perimetr/předpolí

V traileru můžeme vidět něco, co se až příliš podobá vojenskému předpolí / perimetru (anglicky All round defence, perimeter defence). Slovo perimetr původně vychází z řeckých slov peri (kolem, okolo) a metron (rozměr). Obecně je synonymem pro obvod, hranici, ale i obzor, jelikož se tak mimo jiné říká i přístroji k určování rozsahu zorného pole, který shodou okolností hraje jistou roli i ve vojenství.

Slovní spojení vojenský perimetr však značí obranný val, chcete-li obrannou hranici. Ten můžeme vidět i v traileru v momentě, kdy je Monica Rambeau vyhozena z reality Scarlet WItch. Pravděpodobně bylo vojenské předpolí vytvořeno s úmyslem prolomit magickou bariéru Scarlet Witch i celou její pokřivenou dimenzi.

(Zdroje obrázků – screenrant.com, ign.com, cbr.com, nerdist.com, small-screen.co.uk, House of M #1)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO