Pořád se něco děje #4 - Šílenství Dr. Strange a 10 let s Disney

Pořád se něco děje #4 - Šílenství Dr. Strange a 10 let s Disney

Ostatní
387 0
1. září 2019, napsal Michal Černý

Co nám předvede mocný čaroděj a jak výhodné je být pod vládou Myšího království?

Pořád se něco děje #4 - Šílenství Dr. Strange  a 10 let s Disney

Ať už je to kvůli skvělému Benedictovi Cumberbatchovi, spojením dvou MCU čaromocných postav, celkovým pozadím komiksové předlohy anebo slíbeným hororovým pojetím, je pokračování příběhu Dr. Strange jedním z těch očekávanějších počinů 4. Fáze. Od chvíle, kdy jsme se dozvěděli o jeho přípravě, sbíráme ale jenom kusá prohlášení, kterých ani není mnoho. Přesto mystický osud a schopnosti tohoto hrdiny táhnou téměř samy. Od chvíle, kdy do kin vešel Far From Home a my se tak dozvěděli o podvodu s Multiversem, je to právě další čarodějův film, od kterého se očekává to skutečné uvedení MCU verze Multivesmíru, anebo minimálně vysvětlení nějakých jeho pravidel. Což je logická věc, protože to tak nějak k této postavě patří. A nakonec, odchod Spideyho z MCU by mohl Strange lehce vyřešit jeho přesunem do jiné reality, třeba tam, kde Mysterio nevyzradil jeho identitu. Kdo ví, jak to tvůrci vyřeší.

Malou nápovědou by nám mohl být tweet režiséra Scotta Derricsona, který ukazuje komiksový obrázek Strange (viz. níže) spolu s textem, který nám, volně přeloženo, vypráví o Nekonečnu a jeho velmi relativním pojetí a způsobu pochopení. Jednoduše, v našem vesmíru existuje nekonečně mnoho řešení, přičemž tento vesmír je součástí ještě něčeho mnohem většího. Pokud se ještě skutečně potvrdí jako hlavní záporák entita Nightmare, pak to kromě rozšíření o alternativní reality znamená i snovou dimenzi a tedy další expanzi do útrob MCU vesmíru a jeho vnitřního fungování. Což by mělo stát za to.

Ohledně té zmínky o hororu. S tímhle se dost pojí přístupnost, která bude pro snímek nastavená a vzhledem k celkové strategii Marvelu pod dohledem Disney, nezdá se, jako u dalších ohlášených projektů, že bychom se mohli dočkat něčeho jako Vymítáč ďábla. Ale Marvel umí překvapit, tedy uvidíme. Hranice toho, co je a není horor, je na jinou diskuzi a vůbec, článek na tohle téma už pro vás v redakci připravujeme. A taky si řekneme něco víc i v další části tohoto článku.

Sečteno, podtrženo, další čarodějné dobrodružství může být velikou pomocí pro další část celého projektu, ale taky to může být dost zásadním impulsem pro větší odklon fanoušků. Po ztrátě Spideyho ještě poničit Strange? To nechceš.

Dekáda nadvlády

31. srpna 2009, den, kdy bylo oficiálně oznámeno, že Disney koupí za částku přes 4 miliardy dolarů společnost Marvel. Nákup byl dokončen na konci roku. Co všechno se za tu dobu změnilo a jaký má Disney vliv na naše komiksové parťáky?

Pro začátek je dobré si připomenout, že před deseti lety nebyl Marvel ještě tak populární značkou jako dnes. Devadesátá léta znamenala sice zvýšený zájem o komiksy, ale díky mnoha skutečnostem (jednou z nich je i dost nepovedená finanční strategie) vyhlásila společnost bankrot. Jak víme, proběhly radikální změny, zejména rozprodání některých hrdinů filmovým společnostem a další, díky kterým se mělo všechno znovu nakopnout. V roce 2000 tedy vznikl nový komiksový Ultimate vesmír, kde došlo k restartu a úpravě postav do moderní verze, pro novou generaci čtenářů.

Co se týká filmového odvětví, to si myslím pomohlo popularitě komiksové kultury mnohem víc. Komiksových titulů vzniká více, ale nejvíce publikum upoutaly dvě série. Spider-Man a X-Men. Téměř celých 9 let táhly publikum do kin a do obchodů s komiksy. Když jsme u toho, je dobré zmínit, že studio SONY, které koupilo práva na Spideyho, je dodnes tím studiem, které vytvořilo dva nejúspěšnější filmy s pavoučím hrdinou – Spider-Man 2 a Into the Spider-Verse. Jen pro připomenutí. A pak, v roce 2008, přišla bomba s MCU. Značka Marvel se okamžitě vyšvihla na přední příčky sledovanosti. No a v tu chvíli přichází, velmi strategicky, společnost Disney. Do svého vlastnictví získává více jak 5000 charakterů. Co se vlastně od té doby změnilo?

Marvelu se evidentně daří. Od roku 2012, kdy vyšel snímek The Avengers (jako první pod hlavičkou Disney), až doposud, se z Marvelu vrátilo přes 18 miliard, což je víc jak 4 násobek vložené částky. Rostou zisky i z prodeje komiksů a marveláčtí anti/hrdinové se stávají celosvětovým fenoménem. Filmoví a seriáloví nadšenci dostávají pravidelně nový a nepoznaný materiál, ti komiksoví zase mají možnost ty nejoblíbenější postavy vidět v zastoupení ještě oblíbenějších filmových hvězd. Navíc popularita samozřejmě podněcuje konkurenci (ostatní filmová studia s právy na komiksové postavy), které se taky daří občas zasáhnout terč, což láká další a další fanoušky. Jenomže jedna strana mince je finanční a tržní růst a ta druhá je výroba a obsah produktů.

Celá negativní stránka věci je souhrn mnoha menších dílků, které jsou na jiné povídání, ale je dobré zmínit alespoň něco. Přes veškeré pozitivum, což je kupříkladu pevné zázemí pro spoustu projektů a přísun mnoha zajímavých lidí, je jednoduše Disney společnost, která potřebuje vydělávat. Nikdo určitě nekupoval Marvel a neřekl – „Hele, lidi, dělejte si, co chcete, my vám dáme všechno, co budete chtít.“ Jestli vám opravdu záleží na tom, aby se vrátila vaše, ne zrovna malá, investice, budete nejspíše velmi opatrní a hlídat si vývoj situace a v případě potřeby zasáhnete.

Neříkám tím, že Disney přímo ovlivňuje natáčení, nicméně Disney znamená především rodinnou zábavu. Věc, na kterou se může podívat jak vaše babička, tak i vaše dítě, které začalo chodit do školy. To se, bohužel, neslučuje s celou škálou hrdinů, jejich příběhů, vystupováním a celkově jejich charakterem. Proč byste točili něco, co neprojde tzv. family friendly módem a když se nad tím skutečně zamyslíte, je celé MCU zaplněno rodinnými komediemi, byť je tam pár filmů, které lehce vybočují. Tím pádem se k vám nepřipojí dost skvělých tvůrců, kteří potřebují volné ruce, čímž jste ochuzeni o spoustu skvělých nápadů, které by mohly posunout celou tvorbu zase o něco výš. A to nemluvím o podivných změnách původních komiksových reálií.

Zkrátka, prvních deset let můžeme shrnout jako vcelku povedenou spolupráci, kdy vznikla spousta skvělých filmů a nějaký ten seriál. Na druhé straně je potřeba si uvědomit, proč tohle celé vzniklo a pro koho a v mnoha ohledech by mělo Disney ubrat na pozici absolutního šéfa. Možná mu to velmi brzy skalní a stěžejní fandové připomenou. Začíná totiž nová etapa ještě víc propojené spolupráce a pokud se vydá špatným směrem, sledující se ozvou.

Žijeme momentálně v období, kdy komiksové téma dosahuje svého vrcholu a s tím vznikají i mimo MCU a Marvel obecně úspěšná zpracování jiných projektů. Disney to bude mít hodně těžké, aby si udrželo popularitu. A paradoxně Marvel to může zase položit, anebo minimálně zpomalit a posunout z prvního místa o kus níž.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!