Pořád se něco děje #3 - Thor je žena!

Pořád se něco děje #3 - Thor je žena!

Ostatní
4.5 / 5 505 2
30. červenec 2019, napsal Michal Černý

Začal se nám tu objevovat takový nešvar a někteří lidé se naučili používat komiksy jako štít před něčím, co je jeho součástí.

Pořád se něco děje #3 - Thor je žena!

Spousta věcí se dá pochopit a taky mnoho z nich je potřeba. Jako například kritika Brie Larson a jejího hereckého (a bohužel i civilního) projevu, family friendly styl natáčení v několika posledních letech, Thorovo blonďaté obočí nebo zkopírovaní záporáci. Zkrátka, na filmové tvorbě Marvelu se najde mnoho věcí, které lze zadupat do země, nebo vyzdvihnout na nebesa. Ale tak nějak se ta témata točila okolo věcí, které s původní verzí, tedy komiksem, neměla moc velkého spojení.

Jenomže jak rostl fenomén Avengers a komiksové filmy obecně, stala se jedna zajímavá věc. Popularita stříbrného plátna předčila slávu a lesk barevných sešitů a někteří filmoví nadšenci si vytvořili vlastní svět, ve kterém jako kdyby žádná předloha neexistovala. Následek toho je pak ten fakt, že si lidi začínají stěžovat na věci ne z toho důvodu, že se by byly diametrálně odlišné oproti komiksu, ale protože o ničem takovém neví a uvedené změny považují za naprostou kolaboraci tvůrců.

Na jeden takový případ se teď podíváme trochu blíž.

Z Thora je ženská! Jaká hanebnost! Co si to Marvel dovoluje, dělat z udatného boha vyzáblou pozemšťanku?! Osobně jsem dokonce někde zahlédl údiv nad tím, kam ten svět spěje, když se tvůrci ani nedokážou držet předlohy. A víte, co je tom to nejlepší? Že přesně to se stalo.

Řeč je samozřejmě o Natalie Portman (Jane Foster) a jejím představení, coby nového Thora v další sólovce. Internet se okamžitě zaplnil různými komentáři a hodně z nich bylo podobných těm, jaké jsem uvedl. Než si ale řekneme, jak se tohle všechno stalo, musíme se podívat v krátkosti do minulosti, do komiksového vývoje téhle postavy.

Jane Foster můžeme potkávat už od samotných základů komiksu, konkrétně do roku 1962, kdy se jako zdravotní sestřička objevila po boku Thora ještě v době, kdy chodil po zemi jako lékař Donald Blake. A protože je to dlouhá historie, na kterou tady není prostor, bude muset stačit informace, že až do roku 2014 byla ženou, která vystřídala pár mužů, ale přesto byl Thor ten, se kterým se proplétal její osud nejvíc a s největší intenzitou. Mimochodem, v téhle častí života se potkala i s Herculem, kontaktovala se s mutanty a málem se stala bohyní. Taky se účastnila Civil War, kde se přidala na stranu Capa. Dá se říct, že díky setkání s bohem hromu měla opravdu bouřlivý život. Jenomže to nejzajímavější teprve přišlo.

V roce 2014 dostala rakovinu, avšak odmítla Thorovu nabídku na léčbu pomocí Asgardských technologií. V tu dobu dostává Nick Fury do držení Watcherovo oko, s čímž dostává tak obrovské množství informací, až se zblázní a začne se všemi bojovat. Těsně před porážkou cosi pošeptá Thorovi a on ihned přestává být hoden kladiva. To zůstává na Měsíci, kam za pomoci Heimdalla dorazí právě Jane, kladiva se zmocní a tím se stává novým Thorem.

Tohle je přesně okamžik, nad kterým se lze upřímně pozastavit a zeptat se , jam se sakra může někdo stát Thorem, když to není žádný titul, energie, anebo přezdívka. Ale stalo se a my musíme pokročit dál.

Nová možnost s sebou ale přináší jeden problém, Kdykoliv Jane pozvedne kladivo a změní se na bohyni hromu, jeho energie ji očistí tělo od veškerých cizorodých látek, tedy maže i jakékoliv účinky chemoterapie a všeobecně léčení její nemoci. Ano, být bohyní ji pomalu zabíjí. Mezitím na Zemi zaútočí ledoví obři, původní hromovládce, který si nyní říká pouze Odinson, přijde o ruku a naplno uzná roli svoji nástupkyně.

Dalšími důležitou událostí je zánik Multiversa, přičemž jako jedna z přeživších se stala součástí Thoří policie (různě verze tohoto boha z mnoha realit). Po oobnovení Multiversa a dalších událostech ji Dr. Strange ujistil o tom, že jestli ještě jednou použije kladivo, jistě zemře. Bohužel, do ohrožení se dostane Asgardia, pozůstatek pozemského útočiště Asgarďanů. Jane se tak bez rozmýšlení přemění do své božské podoby a s jistými obtížemi a pomocí se jí podaří nebezpečí odvrátit, přitom ale umírá.

Tady ale příběh nekončí. Odin ji s pomocí svého syna opět oživuje a ona se tak může soustředit na boj se svojí nemocí. Jenomže pak přišla událost War of the Realms, kdy je opět celá Země v ohrožení. Jane opět několikrát použije své božské síly, stává se i členkou Avengers a na chvíli i dokonce Všematkou!. Její kladivo se pak po vyhrané válce rozpadlo a přeměnilo se na poněkud větší náramek. To se nakonec ukázalo jako důležitá událost, neboť při předchozích událostech zemřely Valkýry a když se objevily jako duše, potkaly Jane a při spatření jejího ,,náramku" ji požádaly, aby se stala Valkýrou a mohla tak pokračovat v jejich odkazu.

Tady konečně její příběh končí.

A tak se stalo, že si tvůrci MCU řekli: ,,Hej, tohle je docela zajímavá story k odvyprávění. Co něco z toho použít a pokračovat v tomhle příběhu tímhle stylem?" Jak řekli, tak udělali. A my si můžeme stěžovat. Na Natalii Portman, na režiséra, na příliš komedie, na málo komedie, na scénář, barevnost a případný vývoj postav, které jsou úplně mimo rámec čehokoliv a dokonce i na to, jaké kvality jsou moderní komiksy. Ale ne na to, že někdo znásilňuje a totálně převrací předlohu, anebo si kompletně vymýšlí svůj vlastní vesmír.

Protože někdy stačí si zjistit pár informací navíc a zjistit, že jsou věci jinak, než se povídá. V tomhle případě si dokonce troufnu říct, že na zpracování jejího příběhu jsem zvědavý a může to dopadnout více než zajímavě. A nakonec, problémem spíš může být to, že se někdo drží originálu až moc. :)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Nábor do redakce

Mám zájem!Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Jane

Jane jako zdravotní sestřičku a Thora jako Donalda si pamatuju z mládí z nějakého animovaného zpracování nejspíš Avengers. Budu si to muset dohledat. Poslední zmínka o Jane jako Thorovi mi pak přišla pár let z5, kdy ji přidali jako postavu do hry Marvel Contest of Champions.

Což je i důkaz, že Jane Thor Foster není jen nahodné zjevení. Objevuje se všude možně, i ve hrách, od chvíle, kdy se to v komiksu stalo. Díky za zprávu. :)

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!