Pořád se něco děje #2 - Diverzita v MCU a Comic Con v San Diegu

Pořád se něco děje #2 - Diverzita v MCU a Comic Con v San Diegu

Ostatní
857 0
12. červenec 2019, napsal Michal Černý

Člověk má za den nespočet myšlenek a otázek. Některé se týkají naší osobnosti, jiné zase toho, co bude obsahovat MCU v dalších 5 letech. A obojí jsou stejně důležité.

Pořád se něco děje #2 - Diverzita v MCU a Comic Con v San Diegu

Je fajn si pro začátek uvědomit, že teprve až v průběhu 50 let se dostalo afroamerickým občanům v USA všech dostupných práv a svobod. To není nijak dlouhá doba, ale i tak to tam celkem zvládli a díky mnoha hrdinům reálné lidské historie jsme mohli dostat hrdiny fikční, jako je Blade, Morpheus, Black Panther anebo Will Smith. Jenomže doba se dost razantně změnila a barva kůže už není to, co by lidi trápilo. Na jedné straně problém vyřešen. Na té druhé vzniklo tisíc dalších.

S příchodem moderní technologie, kdy se naše veškeré myšlenky a nápady dokážou přenést na druhou stranu Země během několika vteřin, se cosi stalo. Někteří si začali klást otázky týkající se sexuální orientace, pohlaví a dalších aspektů běžného života, které si nesete s sebou od narození až po konec. A vzhledem k možnosti okamžité protireakce jsme téměř opustili koncept barev a začali pátrat po tom, kdo doopravdy jsme a kým chceme být. Ze všech možných až bizarních úhlů. O tom, jestli to je a není dobře, psát nechci a nebudu, ale určitě se ptáte, co tohle má safra společného s Marvelem?

Marvel Studios, stejně jako všichni ostatní, kteří jsou živi díky divákům a fanouškům, jich samozřejmě chce co nejvíc. Možná ale na rozdíl od těch dalších na to jde velmi chytře a zatím s rozvahou. Ve světě totiž rok od roku přibývá jedinců, kteří se necítí být ani mužem, ani ženou a raději volí jedno z desítek dalších pohlaví, což samozřejmě souvisí i s již zmíněnou sexuální orientací. Marvel se rozhodnul s tím v prvních 10 letech neoperovat a namísto zbytečných okázalostí lidem přinést ucelený svět plný klasických charakterů s důrazem na jejich hrdinský příběh, nikoliv na to, jaké pohlaví preferují. A nikdo to neřešil ani ve filmu, ani v soukromí.

Jenomže pak přišla Brie Larson a informace o tom, že bude hlavní vedoucí další fáze MCU. A kdo jen trochu sledoval její poněkud nešťastné rozhovory a vyjádření, bylo mu hned jasné, kam budou, ze začátku nejspíše mírně, směřovat některá témata při propagaci a uvedení některých filmů.

Diverzita, neboli Rozličnost, se logicky musí stát součástí něčeho tak velikého, co zasahuje celý svět. Black Panther na svojí hlavní cílové skupině uspěl, v Asii si už brousí kung-fu pěsti Shang-Chi. Tím se pokrývá barva. A co dál?

Tessa Thompson (Valkyrie) přiznala, že její postava je bisexuální, což bylo dokonce zmíněno i ve snímku Thor: Ragnarok, ale scénu vystřihli. Tom Holland se nechal slyšet, že by mu nevadilo, kdyby byl Spider-Man gay a dodal, že sice neví, kam bude jeho postava směřovat, ale zato ví, kam bude směřovat Marvel se svými filmy. A prý bude potřeba zastoupit všechny možné způsoby, jak nahlíží lidé na svět a na sebe. To ostatně potvrdil i Kevin Feige, který nás ujistil, že se v MCU ukáží hned dvě postavy s odlišnou sexuální orientací. Jednu už prý známe, druhá bude nová.

Nejčastěji se hovoří právě o Brie (Cpt. Marvel), která by se na lesbickou hrdinku asi momentálně hodila nejvíce. V druhém případě se šušká o Herculovi, jenž by se měl objevit ve snímku The Eternals. Pokud by to byl právě on, nestalo by se pro fanoušky komiksového zpracování nic nového. V jednom z alternativních příběhů totiž už poměr s mužem měl a nebyl jím nikdo jiný, než sám Wolverine.

Jedno je jisté. Čím víc se bude o těchto tématech veřejně hovořit, tím větší je šance, že zasáhnou i do filmového světa, tím více do MCU, které chce obsáhnout do budoucna úplně vše. A víte co? Klidně. S pořádným příběhem a kvalitním zpracováním, proč ne. Jediná věc, o kterou prosíme, je to, aby se aspoň u těch základních a nejznámějších hrdinů drželi na uzdě. A jestli je skutečně pro příběh důležité, jaké pohlaví má ten či onen charakter více v oblibě, pak ať si vymyslí tvůrci vlastní postavu. Jinak to nemá žádný význam.

Comic Con 2019

Vzpomínáte si na prezentaci 3 Fáze? Tolik pravého nadšení na jednom místě byste málokde na světě v tu chvíli pohledali. A taky že bylo na co se těšit. Jaké ale bude letošní představení dalších kroků v podání Kevina Feigeho?

Předně, okolo všeho se vznáší mrak nejasností a otázek. Marvel zarytě mlčí a mlží, ovšem i tak něco málo samozřejmě víme. Black Widow se už natáčí a čím dál více lidí očekává, že právě zde se odhalí první ukázka z filmu, který v kinech uvidíme až příští rok. Více bychom se měli dozvědět i o The Eternals a čeho se bude týkat jejich příběh. Jistý je i Shang-Chi, který má scénáristu a režiséra a prakticky i další Black Panther, v jehož případě by se museli v Marvelu zbláznit, kdyby nepřišlo pokračování. Do hry se taktéž vrátili třetí Strážci a druhou sólovku Strange potvrdil i Feige, ovšem s tím, že se plánuje kamsi do budoucna. Far From Home si jde pro svoji miliardu a je tedy jisté, že trilogie bude naplněna i v tomhle případě, otázkou jsou pouze práva a dohody se Sony. O oblíbenosti Toma Hollanda snad netřeba mluvit.

Vše ostatní jsou dohady s tím, že se očekává druhá Captain Marvel, díky oblíbenosti taky třetí Ant-Man, divoké spekulace vyzdvihují hrdinu jménem Nova, další hovoří o Kamale Khan alias Ms. Marvel. To jsou filmy, ale co ostatní detaily?

Hodně fanoušků spoléhá na oficiální oznámení zapojení Keanu Reevese do MCU. Ten by se mohl objevit v The Eternals. A když už jsme u něj. Do sboru scénáristů pro tohle obří filmové impérium se dostal Derek Kolstad, který pomohl stvořit kultovního Johna Wicka. Dostal na starost seriál Falcon and The Winter Soldier. Kdekdo se taky těší na více informací právě o seriálech na Disney+ a jakým způsobem budou zapojeny do filmového kánonu. Ale díky vyjádřením Kevina F. počítejme raději s tím, že mnoho informací z nich povede k lepšímu pochopení toho, co se děje na velkých plátnech.

Někteří také spekulují o jakémkoliv návratu Roberta D. Juniora, jelikož ten, stejně jako všichni ostatní, zarytě mlčí a docela překvapivě ještě nevyšel ven s oficiálním rozloučením. Stane se to právě tady, anebo na nás čeká šokující překvapení? Abych to ale zbytečně neokecával, dá se obecně říct, že prakticky nevíme skoro nic. Rozpoznat pravdivé informace je navíc strašně těžký, jak nás právě učí Spidey v kinech a jsou, nebo spíše byly, teorie, které zkrátka v další fázi nebudou existovat. O to víc ale bude zajímavé, jak si s rozehranou partií studio poradí.

Bude vše podřízeno jednomu záporákovi, anebo se potvrdí rozdělení na více panelů, každý se svým vlastním padouchem? Objeví se nakonec Norman Osborne, Galactus, anebo už jednou zmíněný Hercules? A bude skutečně Cpt. Marvel vůdkyní nových Avengers?

Nezbývá, než si na tu hodinu a půl, kdy bude vše řečeno, trpělivě počkat.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!