Od Kurosawy až po MCU - Cesta Mistra Kung-Fu (část 3.)

Od Kurosawy až po MCU - Cesta Mistra Kung-Fu (část 3.)

Filmy
256 0
2. prosinec 2019, napsal Michal Černý

,,Nenechám pár pochybovačných hlasů, aby mi to zkazily a vy byste také neměli, ať už se v životě pokoušíte o cokoliv.“

Simu Liu

Od Kurosawy až po MCU - Cesta Mistra Kung-Fu (část 3.)

V případě, že jste nečetli předchozí díly, doporučuji tak učinit – 1 a 2 – a my se hned můžeme pustit do zakončení naší cesty minulostí.

Etapa IV. – Tisíciletí plné fantazie

Pro mnohé jsou možná nejrůznější přelomy našeho letopočtu jen pouhým číslem, ale je pravdou, že s počátkem nového tisícletí přišel do filmového průmyslu nový vítr. A je teď jedno, jestli je to dáno tužbami diváků, anebo novou generací filmařů (pravděpodobně na tom jsou oba vlivy stejně).

Filmové zpracování Pána Prstenů, knihy a filmy s Harry Potterem, příchod Spideyho a X-Menů na velké plátno…tyto a mnohé další výtvory lidské mysli se jakýmsi kouzlem okolo roku 2000 daly dohromady a svým pojetím přilákaly ke sledování a čtení miliony a miliony lidí po celém světě.

Vraždící stroje z budoucnosti, svalovci probíjející se džunglí, anebo (občas) vtipní mistři vysokých kopů, ti všichni ustoupili na druhou kolej a do popředí zájmu se dostali elfové, kouzelníci, mutanti a co je pro nás nejdůležitější – komiksy. I když ještě ne pořád v takové míře, jako jinde ve světě. Začala éra nápadů, velkých projektů (byť některých ne zcela podařených, až katastrofických) a filmový svět se začal pomalu měnit. Abych se přiznal, jednu dobu mi začalo připadat, že prvky fantasy se z tohoto důvodu začaly objevovat i na místech, kde neměly co dělat, což někdy přinese peníze navíc, ale spíše to svojí kadencí odradí dalšího potencionálního fanouška kvalitního zpracování. O tom ale ještě později.

Zkrátka, jestli byl někdy vhodný okamžik spustit dlouhodobý a vcelku dost složitý projekt (zejména pro scénáristy) tak právě v tomhle období. A přesně takový se v roce 2008 našel.

Etapa V. – Marvel Cinematic Universe

Možná teď čekáte, jak moc vychválím a popíšu vznik tohoto fenoménu, jeho průběh a další detaily, které zapadly kdesi v útrobách internetu. Ale o tom tenhle článek není a proto je dobré se zaměřit na původní cíl, ke kterému míříme od prvního dílu.

Jestli nelze něco MCU upřít, pak je to snaha o jakýsi druh re-designu. Ať už kinematografie samotné v podobě uceleného filmového vesmíru (který následně zachtěla další studia), samotných postav, převedených z komiksové předlohy, anebo vůbec představy, jak má superhrdinský trhák vypadat. Někdy se to povedlo, někdy méně, není to teď důležité. Snahu přepisovat zažité vjemy má Marvel samozřejmě pořád, protože se mění, stejně jako kdysi, všechno okolo. I samotný komiksový gigant.

A tak konečně přichází na řadu zástupce bojového umění, který má navrátit tomuto odvětví filmového průmyslu zašlou slávu.

Shang-Chi

Když na nás v Marvelu vyrukovali s tímto charakterem, jako jedním ze zástupců 4 fáze, bylo to překvapení téměř pro každého. A ne jenom díky skutečnému Manadarinovi.

O filmu Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings mluví samotní tvůrci jako o přímém odkazu na Bruce Leeho (stejně jako bylo tomu v případě samotného charakteru, když v sedmdesátých letech vzniknul). Navíc, je to úplně první superhrdinský snímek s asijským hercem v hlavní roli, takže zájem ve světě, a hlavně v Číně (i přes kritiku vzhledu hlavního herce, k níž se ještě vrátím) bude jistě veliký. Co by se mohlo pokazit?

Předně, pokud se bude všechno točit pouze okolo toho, že jde o odkaz na legendu bojového umění, je to zatraceně málo. Už to zkoušeli s Jackie Chanem, ale ten o to nestál a vydal se vlastní cestou. Zkusili to v komiksu a přesto ho dnes znají jen pokročilejší čtenáři. Prostě, spoléhat se na to, že když stavíte svoji tvorbu na legendárním základu, byť je sebelepší, nemusí to znamenat vůbec nic.

Dále tu máme takový nešvar, na který si stěžuje ne zrovna málo lidí. Tím je neustálé opakování jednoho motivu. MCU je jako celek jedna věc, ale pokud ho rozdělíme na jednotlivé dílky, vidíme, že se až na výjimky jedná o rodinné komedie, kde se spousta filmů podobá jeden druhému. Někdy až moc příliš. A to je přesně věc, které by se mělo studio vyvarovat.

Shang-Chi na nás bude čekat v únoru 2021, což je docela stěžejní rok pro celý filmový Marvel a pokud se nepovedou předchozí dva bijáky (Black Widow a The Eternals) a seriál (Falcon a The Winter Soldier) a jestliže přijde asijská mlátička, ze které bude stříkat převážně odkaz na doby dávno minulé a ničím jiným to nebude zajímavé, může se lehce stát, že diváci začnou ztrácet zájem. Přidejme si k tomu ještě doslova nutnost sledovat seriály, což je docela zatěžující, a problém je na světě.

Co může pomoct?

Tou největší pomocí je hlavní představitel Shanga – Simu Liu. Snad můžu mluvit za celou redakci když řeknu, že tenhle týpek je prostě cool a svými glosami na sociálních sítích baví nejen nás. Samozřejmě, jedna věc je internet a poté výkon ve filmu, nicméně je to sympaťák s nadhledem a pokud předvede skvělé a inovativní bojové kreace, může to všechno pokazit jen hloupý scénář. Což není nic těžkého. V případě volby tohoto herce do hlavní role samozřejmě přišly i negativní ohlasy, a to přímo z čínské strany, kdy spousta lidí uvedlo, že je pro roli moc ošklivý. A jak na to reagoval na svém Facebooku?

"Nikdy v životě mě nenazvali tolikrát ošklivým, ale nikdy to taky nebylo o tom chtít tyhle hlasy umlčet. Je to zbytečná snaha… Ale je spíše o tom, naučit se nechat tyhle hlasy zaznívat a nedělat si z toho těžkou hlavu. Věnuji se naplno filmu o Shang-Chim a jsem nesmírně nadšený z toho, že jsem dostal takhle skvělou příležitost. Nenechám pár pochybovačných hlasů, aby mi to zkazily a vy byste také neměli, ať už se v životě pokoušíte o cokoliv.“

Dalším, dost podstatným faktorem, je nápaditost samotného tvůrčího týmu, tedy scénáristy a režiséra (Dave Callaham a Destin Daniel Creton). Trochu to souvisí s již výše zmíněným modelem rodinných komedií. Jednoduše, tihle dva by měli přijít opravdu s něčím novým, přinejmenším se šikovnou a lehce experimentální kombinací již viděného.

Udělat z tohoto snímku jen poctu Bruceovi je špatně, stejně jako z toho udělat jen MCU variaci na Jackieho Chana (byť Simu má, zdá se, vcelku komediální potenciál). Úplně nejlepší je vytvořit zcela nový žánr superhrdinského kung-fu, s novými možnostmi (stejně jako to udělal Matrix) a novým pohledem na to, co vlastně MCU všechno znamená. A to jde udělat i s ohledem na komiksovou předlohu.

A tím jsme se dostali na konec našeho putování časem. Od Kurosawy až sem, tvůrci a diváci se mění. Co fungovalo kdysi, nemůže ve stejné podobě fungovat dnes. Co ale pomáhá, je nová kombinace, nový přístup k již prohmatané látce. Kdo řekl, že tenhle film nemůže být zcela novým pojetím hrdinského vyprávění? Kdo řekl, že musí být jakkoliv vtipný? MCU je plný humoru a za sebe říkám, že ho klidně dokážu v jednom filmu oželet.

Shang-Chi může být kvalitní epos asijského stylu, zasazený do světa po Endgame, bez hloupých a již viděných vtipů, bez zbytečného CGI, bez té přemnožené barevnosti. Jsem rád, že se Marvel pokouší oživit slávu tohoto odvětví kinematografie, přičemž na výběr je spousta jiných a méně riskantních možností, zároveň se ale bojím toho, že je to právě v rámci MCU.

(Zdroje obrázků – Comicbook.com, Screenrant.com, Cnet2.cbsista­tic.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


PILSCO