Od Kurosawy až po MCU - Cesta Mistra Kung-Fu (část 2.)

Od Kurosawy až po MCU - Cesta Mistra Kung-Fu (část 2.)

Filmy
417 0
30. říjen 2019, napsal Michal Černý

„Nikdy jsem nechtěl být další Bruce Lee. Chtěl jsem být první Jackie Chan.“

Od Kurosawy až po MCU - Cesta Mistra Kung-Fu (část 2.)

Pokud jste nečetli první část, pak můžete ZDE a my se nyní můžeme vrhnout na pokračování našeho průřezu historií.

Etapa III. – Jackie Chan (Čchen Kang-šeng)

Jestli se o někom dá mluvit jako o regulérním nástupci legendárního Bruce Leeho, pak je to právě tento herec, kaskadér a zpěvák (jo, čtete dobře). Popravdě, on až tak úplně nástupcem není, ale všechno pěkně popořadě.

Původně neměl být hercem, natož se okolo filmu jenom pohybovat. Narodil se sice v Hong-Kongu, ale velmi záhy se jeho otec kvůli práci přestěhoval do Canberry v Austrálii a tam začal navštěvovat Čínskou dramatickou akademii, kde se kromě herectví, bojových umění a akrobacie učil i zpěvu. Vše směřovalo k tomu, že ho osud zavane do čínské opery, ovšem v době jeho dospívání popularita žánru v zemi upadla a musel si hledat jiné uplatnění.

A právě tady přišla na řadu role kaskadéra.

Jackie byl už od počátku prací velmi nadšený a taktéž byl ochotný riskovat mnohem víc, než jeho kolegové. Nikoho asi moc nepřekvapí, že se dostal i ke spolupráci se samotným Brucem, a to na filmech Fist of Fury a Enter The Dragon.

Po smrti BL se filmoví producenti chtěli udržet na vlně oblíbenosti asijských bojových filmů, a tak sháněli náhradu, co se dalo. Jedním ze zajímavých kandidátů byl momentálně velmi oblíbený Jackie. Jeho učitel z akademie později prohlásil, že sice nikdy příliš nevynikal ani v herectví a ani v umech kung-fu, nicméně jeho odvaha a píle ho dostaly do popředí. A zřejmě to fungovalo velmi dobře.

Jackie začal dostávat nabídky na hlavní role a s tím i možnost do svých rolí mluvit a upravovat je. To se okamžitě ukázalo jako velký krok do budoucna. Zanikla jedna éra asijského bojového filmu a začala nová, komediální forma kung-fu.

Filmy jako Drunken Master (Mistrův syn), Fearless Hyena (Odvážná hyena) anebo The Cannonball run (Tajný závod) byly jen začátek, který odstartoval tohle nové období. Následně přišly už známější snímky a série – Police Story, Božská relikvie, Křižovatka smrti nebo Tenkrát na Východě. Tyto a mnohé další snímky (má jich na kontě více než 150) se vyznačovaly něčím, co do té doby podobným filmům chybělo. Humor.

Jackie na to šel po svém. Nejenomže přidával do svého bojového stylu prvky parodických vtípků, kdy dokázal využít prakticky jakoukoliv rekvizitu ze svého okolí (nejčastěji stůl, nebo židle), spolu s pohyby těla, které v by lecčems mohly připomenout nezapomenutelnou chůzi Charlieho Chaplina, ale taktéž si od úplného počátku natáčel veškeré svoje kaskadérské kousky sám. To ho taky několikrát málem stálo život a hospitalizace v nemocnici.

V osmdesátých letech, kdy začal boom Jackieho Chana, taktéž vznikl snímek Karate Kid (a následná, nepříliš povedená pokračování), který se stal jakousi předzvěstí momentu, kdy bojové umění nepatří jenom asijským mistrům, nebo trénovaným svalovcům jako Van Damme, Chuck Norris, anebo Steven Seagal, kteří si svoji slávu následně užili v 90. letech. Tenhle styl najednou začal být pro každého, což se následně taky projevilo.

Devadesátky a počátek nového tisíciletí sice stále patřily této Hong-Kongské stálici, nicméně důsledky jeho tvorby pro Hollywood byla jednoznačné. Jak už bylo naznačeno, bojová umění se zaryla díky Chanovi a Leemu pod kůži mnoha divákům a hercům a není proto divu, že právě tohle období vygenerovalo nemálo akčních legend, které se mohly pyšnit umem hned několika druhů bojových stylů. To je ale na jiné povídání a s naší věcí to ani až tak nesouvisí. Posuneme se tedy na přelom starého a nového tisíciletí.

Ať se nám to líbí nebo ne, nové generace si s sebou přinášejí nová témata a body zájmu. A tak zatímco se do konce devadesátek dalo říct, že je Kung-fu (a další styly) spíše výhradně asijskou partií, bylo tohle tvrzení po roce 2000 neplatné. Velikou zásluhu na tom mají samozřejmě jak výše uvedená jména, tak i kultovní film Matrix, který rozpoutal celosvětové šílenství (což se, kromě základního poslelství, týká i nových bojových prvků) a hlavně rozbil představu (byť nebyl sám), že se bílý herec nedokáže dostat na úroveň stylu, který je tak typický .

Dokázal nejenom to.

Stvořil svůj vlastní styl a navíc dokázal, že s náročnou a poctivou přípravou dokáže herec pod správným vedením (ano, asijským vedením) prakticky cokoliv. A taky pomohl stvořit pojem Keanu Reeves, který se o mnoho dlouhých let později dostane do fáze, kdy bude moct posunout bitvy tělo na tělo zase na další úroveň.

Už nebylo potřeba dalších inkarnací bojových mistrů. Pokud je pro film potřeba jakákoliv podobná akční sekvence, přichází na řadu buď tvrdý a dlouholetý trénink, anebo dvojník. Jenomže co si budeme povídat, bojové styly se od počátku devadesátek začaly hodně míchat a to, co jsme mohli sledovat v éře Leeho už by dneska nikoho nezaujalo. I Jackie, přestože natáčí filmy dál a v příštím roce ho dokonce čeká několik pokračování dřívějších sérií (i druhý pokus s restartem Karate Kida) se nechal slyšet, že neustálá recyklace a opakování vzorců v západní kinematografii ho už moc nebaví a dokonce nikdy moc nepochopil západní styl humoru. Ale i tak se musí nechat, že za svůj celoživotní přínos kinematografii dostal Oscara a já dodávám, že zcela zaslouženě.

Nám tedy nezbývá konstatovat, že to byl právě jeho osobitý přístup k žánru (všechno ostatní se snažilo být až moc vážné a ostré), který přetvořil touhu diváků pro to, co chtějí vidět. Umění boje najednou nebylo výsadou některých, ale až poloviny komparzu v celém filmu. Stalo se samozřejmostí a tím pádem rutinou.

Hrdinové moderní doby se pomalu vzdali svých pěstí a nahradily je kouzla a nadlidské schopnosti. Jenomže to se dostáváme do další a momentálně poslední etapy, která nevyhnutelně – Thanos confirmed – končí v MCU.

Pokračování příště

(Zdroje obrázků: Giphy.com – Infopelis.com)


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!