Novinkový mix IV - Zemře komiksový Spider-Man a jak je na tom MCU s penězi?

Novinkový mix IV - Zemře komiksový Spider-Man a jak je na tom MCU s penězi?

Ostatní
496 0
28. srpen 2019, napsal Michal Černý

Po týdnu zase nějaké aktuality a zajímavosti z marveláckého univerza. A to se vždycky hodí.

Novinkový mix IV - Zemře komiksový Spider-Man a jak je na tom MCU s penězi?

Risk je zisk

Lidi si rádi užívají přítomnost a té kladou tu největší důležitost. Co se Marvelu, potažmo MCU, týká, pak by se možná zdálo, jak moc na vrcholu je. Jo, možná teď, ale z dlouhodobého hlediska je to ještě jenom ptáče, co teprve vyletělo z hnízda. Existují totiž desítky dalších značek a jmen, které tu jsou mnohem delší dobu a na které se aktuálně tak trochu zapomíná, i když jsou pořád všude kolem. A právě ony tvoří seznam, který nám dává nahlédnout do jejich jednotlivé úspěšnosti. Je už na vás, jak moc bude překvapivý.

Je dobré říct, že následující seznam franšíz, zahrnující opravdu světoznámé poutače peněženek, je složen z mnoha aspektů a popravdě, je zaměřený výlučně na zisk z nich. Nijak to ale neubírá na jejich kvalitě.

Třeba už jednoznačný vítěz, král králů, Pokémon. Pikachu a jeho parta dokázala od svého vzniku v r. 1996 vydělat přes 92 miliard dolarů , z čehož jen přes 60 miliard tvoří zisk z oblečení, hraček a dalšího merche. Necelých dvacet pak pochází z videoher a docela nepřekvapivě, třetí hlavní část (10 miliard) patří herním kartičkám, které se sbírají dodnes.

Druhé místo možná nečekáte, ale je jím Hello Kitty. S touhle růžovou, roztomilou kočičkou se lidstvo setkává už od r. 1974 a 99 procent jejího zisku pochází samozřejmě ze všeho, na čem tuhle krasavici najdete. A nenajdete moc věcí, kde není. Taky nasbírala celkově přes 80 miliard a snaží se dál, jen ne už tolik na očích.

Třetí místo si vysloužil jeden z nejroztomilejších hrdinů našeho dětství, Medvídek Pů. Překvapivě nejmenší podíl na zisku mají knihy, které přinesly ,,jenom" 59 milionů dolarů. Tady opět, stejně jako v případě kočičí sokyně, vítězí merch, který obnáší přes 74 miliard. Jeho popularitu (a vůbec celé party okolo něj) v minulých letech trochu nakoply dva skvělé snímky jak o autorovi příběhů, tak i volné pokračování příběhu hlavního dětského hrdiny.

Přiznejte se, kdo spí s prasátkem v posteli? :)

Ale teď trochu přeskočíme pár míst (kde je kupříkladu Mario, Star Wars, Anpaman (manga), nebo Harry Potter) a podíváme se rovnou na 11 a 12 místo.

Tam je MCU (2008) a hned za ním samotná značka Spider-Man (1962). Filmový vesmír nemá až tak jednoznačně svůj zisk postavený na filmech, ale i tak tvoří dost podstatnou část. MCU dosáhlo zatím na necelých 30 miliard (čekali jste víc, že jo?), z čehož přes 18 miliard tvoří prodej lístků, přes pět tu je opět oblíbený merch (kolik roztrhaných trik s Capovým štítem asi existuje?) a nakonec je tu ta osobní část, kdy si vychutnáváte svoje nejoblíbenější scény na svých našlapaných mobilech a 8K monitorech u svého PC.

Jestli ale něco lehce šokuje, pak je to Spidey, u kterého byste čekali největší sumu u prodeje komiksů. A ouha, vůbec ne. Od svého vzniku nabíral do svých sítí přes 27 miliard , přičemž největší část koláče drží merch. Haleluja školní tašky! Tam je schováno téměř 15 miliard. Přes 6 tu je za lístky (tady potřeba poděkovat Tobeymu M. a Samovi R. za rozjezd a MCU za doplnění), přes 2 za domácí zábavu, necelé 2 za videohry (což překvapuje zase mě, protože těch titulů zrovna není málo, ale zase popravdě, jen tak 3, nebo 4 jsou opravdu hratelné) a až na 5! místě s jednou miliardou je komiksový příspěvek.

Myslíte si, že má MCU někdy šanci útočit na přední příčky? Co myslíte, že jí k tomu schází?

Hom Tolland a Venom

Když vypadne z jakéhokoliv díla hromadně oblíbená postava, stávají se dost různé věci. Vznikají třeba naprosto neužitečné petice za její navrácení, anebo v tom lepším případě, hromada vtipů a zlehčování situace. Nakonec, nejde o život. Nás zaujal jeden nápad, který by v reálu měl docela šanci na úspěch. Po internetu začal kolovat obrázek chlapíka jménem Hom Tolland (viz níže), k němuž se pojí informace, že byl obsazen do MCU jako Spider-Dude, týpek, co nahradí milovaného Toma.

A tak zatímco uctívači Disney házejí (zcela neprávem) kameny na Sony, Tom Holland už jede myšlenkama v jiných sférách a mluví o dalším pokračování v roli Spideyho, o dalších filmech s ním právě pod taktovkou Sony a zdá se, že si moc ze ztráty Avengers party moc neláme hlavu. Však proč taky. Je totiž úplně jedno, kde a s kým ho hraje, důležité je pro něj, že ho hraje a ještě dlouho bude. A jedině dobře, že to bere takhle pozitivně. Fanoušci by se od něj mohli učit.

Když je řeč o Sony, tak se podíváme i krátce na Venoma. Možná se to zdálo jako samozřejmost, když se v potitulkové scéně jedničky objevil Woody Harrelson jako Cletus Kasady, známý spíše jako Carnage, ale až doteď byla jediná oficiální jména castu Tom Hardy jako Venom a Michelle Williams opět jako Anne Weying/ She-Venom. Takže jeho obsazení sice bylo velmi pravděpodobné, ale znáte Hollywood.

A Protože Carnage je oficiálně potvrzený jako součást nové filmové série, začaly se šířit další spekulace, tentokrát ale pouze z řad fanoušků. Tyhle dva charaktery mají totiž za sebou v komiksu docela pestrou historii a byla by ohromná škoda ji smrsknout do jednoho filmu. Přečká tedy Cletus do dalších dílů a sejdeme se s ním třeba i v souboji se Spider-Manem – v podání Hollanda – který se s Venomem proti němu spojili?

Sony má teď několik příležitostí, jak zazářit. Kéž se jim to povede, jako v případě Into the Spiderverse.

Přátelský soused v ohrožení

Spidey to nemá jednoduchý ani ve filmu, ani ve své kreslené domovině. Zatímco v naší realitě se pouze řeší, komu kdo (a hlavně za kolik) patří, komiksová nabízí poněkud horší variantu. Tam jde rovnou o život. Marvel totiž poslal vydavatelům předběžný text pro čísla #11 a #12 ze série Friendly Neighborhood Spider-Man, z nichž vyplývá pro pavoučího souseda fatální rozuzlení. Dokonce i autor celé série Tom Taylor na svém Twitteru napsal:,, Spider-manovy dny již pominuly. Bylo by tedy dobré zmínit, že v čísle #12 Spidey zemře. Sorry!"

Jestli ale už máte nějaký ten komiks načtený, pak určitě víte, že ne všechno je tak, jak vypadá. A určitě ne smrt hlavního hrdiny.

Text ke dvanáctému dílu totiž ještě poskytuje další informace. A ne moc překvapivě, všechno ihned vysvětlují. Ten říká: Spider-Man je nalezen mrtvý ve svém vlastní sousedství – načež další věta je – Kdo to udělal a proč? Jedině Spider-Man je schopen vyřešit tuhle záhadu. Jak?

Nutno podotknout, že Peter už několikrát za svoje působení v Marvelu ,,odešel", ale jak je patrné, moc mu to neuškodilo. Možná trochu víc napoví i příběh předchozího dílu, který hovoří o návratu Mary Jane (která se objevila pouze v prvním čísle) a její záchraně hlavního hrdiny, tetičky May a tak vlastně všeho. Navíc, pro tohle číslo máme už i obálku, která nám ukazuje MJ ve spider obleku. Kdo tedy ví, jak to všechno bude. Jedenáctku pořídíte v obchodech už dnes, dvanáctku až 18.září. Jo a mimochodem, už teď se připravuje další. :)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Nábor do redakce

Mám zájem!Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!