(Ne tak úplně) stručná historie Inhumans v MCU (2/2)

(Ne tak úplně) stručná historie Inhumans v MCU (2/2)

Postava
(Ne tak úplně) stručná historie Inhumans v MCU (2/2)

V minulém článku jsme vysvětlili, kdo jsou Inhumans a popsali začátek jejich cesty z komiksů na televizní obrazovky. Nyní přejdeme k tomu, jak jejich osud v MCU ovlivnili X-Meni, extrémní zklamání vyvolané seriálem Inhumans a jak jsou na tom v MCU dneska.

324 0
1. září 2022, napsal ajushh

Obecně se kolem roku 2014 věřilo, že tlak na to, aby dění v MCU inkorporovalo Inhumany, byl způsoben chtíčem publika po vyprávěních podobným těm z X-Menů. Jelikož mají Inhumans i mutanti schopnosti založené na svých identitách, potenciál pro rozmanité metafory a příběhy s nimi spojené je zřejmý. Současně s tímto se v Marvel komiksech eliminovalo mnoho dějových linek napojených na mutanty. V roce 2016 dokonce došlo k odhalení, že Terrigen Mist je pro mutanty smrtící, což vedlo k válce mezi oběma skupinami. Následovala tak událost nazvaná Civil War II (Druhá občanská válka). V rámci ní byl komiksový Marvel svět rozdělen na základě názoru, jestli se má schopnost vidět budoucnost Inhumana Ulyssese využít k prevenci ještě nespáchaných zločinů. Tato akce skutečně vytáhla Inhumany do záře reflektorů. I přesto nebyli čtenáři příliš zaujatí jejich osudy (až na jednu výjimku, ke které se dostaneme za chvíli), zatímco komiksy s X-Meny se nadále prodávaly ve velkém.

To je možná také příčinou, proč film s Inhumany neměl skoro žádnou šanci. V dubnu 2016 byl snímek tiše vymazán ze seznamu nadcházejících projektů studia. V té době ještě Kevin Feige tvrdil, že stále existuje možnost opětovného obnovení filmu, avšak od té doby se k tématu už nevyjádřil. Žádný oficiální důvod pro zrušení snímku studio nenabídlo. V prosinci 2017 Disney odkoupilo studio 20th Century Fox, jež drželo práva k X-Menům a dalším mutantům. Tím ukončilo naděje těch fanoušků, kteří věřili, že se Marvel Studios na Inhumans ještě někdy zaměří. Aneb, proč se spokojit s náhražkou, když před námi stojí „plnohodnotná“ ver­ze?

Inhumans jako seriál

Namísto filmu tedy Marvel v září 2017 vydal televizní seriál na americké stanici ABC, který byl propagován jako „Hra o trůny se superschopnostmi“. Děj vyprávěl o královské rodině Inhumanů poté, co byli vyhnáni z města Attilan na Havaj. Obsazení zahrnovalo jako tichého Black Bolta Ansona Mounta, jehož oddanost rozvoji vlastní znakové řeči pro tuto postavu byla zářivým okamžikem v jinak už od začátku prokletém projektu. Zatímco spousta vzrušení byla generována tím, že Inhumans byl vůbec prvním televizním seriálem natočeným na kamery IMAX, kritici negativně hodnotili obecný vzhled a dojem seriálu i jeho celkem melodramatické dějové linky či „karikaturní“ postavy. Vedlo to k tomu, že byla show zrušena už po pouhé první sérii, která sama o sobě měla neuvěřitelně nízkou sledovanost pro projekt spadající do MCU. Dá se také říct, že byl seriál celkem rychle zameten pod koberec. Vypadá to totiž, že i ti nejznalejší Marvel fanoušci zapomněli, že vůbec existoval.

Což nás přivádí k (mnohovesmíru) šílenství dneška. Disney+ klasifikoval marvelovské televizní seriály jako Agenti S.H.I.E.L.D., Runaways a samozřejmě i Inhumans jako „Marvel seriály a speciály“ (Marvel Series and Specials) a nedal je do sekce pro MCU projekty v časové posloupnosti (Marvel Cinematic Universe in Timeline Order). V ní jsou mimo jiné seriály jako WandaVision nebo Loki, a z toho důvodu lidé obecně přijali skutečnost, že seriály před vznikem platformy Disney+ nejsou součástí kánonu. Nedá se říct, že by někomu seriál Inhumans velmi chyběl. Zdá se ale, že časový sled může být rychle změněn (či „opraven“), a to zejména poté, co Agenti S.H.I.E.L.D. vůbec nevzali v potaz Thanosovo lusknutí a události s ním spojené.

Linie mezi tím, co je kánon a co už není, jsou tak v poslední době dosti zpochybnitelné, zvláště po představení konceptu mnohovesmíru. V druhém díle Doctora Strange se dokonce objevila hlavní postava z rodiny Inhumans při návštěvě Země-838 (alternativní realitě, kde je vše trochu jiné než v hlavním sledu událostí MCU – Zemi-616). V tomto cameu přichází Stephen Strange tváří v tvář s Illumináty, tedy skupinou, jejíž částí je i Black Bolt hraný (v dosti překvapivém tahu ze strany Marvelu) Ansonem Mountem. Zatímco je design jeho kostýmu trochu jiný než v seriálu (a mimo jiné mnohem věrněji zobrazuje komiksovou verzi obleku), samotná postava se nezdá být odlišná od svého televizního protějšku.

Což však věci opět komplikuje. Jsou Inhumans kánonem, ale jen v rámci Země-838? A co Agenti S.H.I.E.L.Du a jejich do očí bijící problémy s kánonizací (této problematice jsme se věnovali v jednom z předchozích článků). Mohl by se Vin Diesel stále stát Black Boltem v hlavní časové ose? Je vše v mnohovesmíru snadno přepsatelné, a tudíž už není nic posvátné? Tyto otázky vyvstávají zejména po odvysílání finální epizody Ms. Marvel, kde se změnil její původ z Inhumana na mutanta. V současnosti to tedy vypadá, že Kevin Feige do budoucna počítá spíše s rozvinutím dějových linek výdělečnějších mutantů a X-Menů a Inhumans nechá (bohužel?) u ledu – alespoň prozatím.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama