(Ne tak úplně) stručná historie Inhumans v MCU (1/2)

(Ne tak úplně) stručná historie Inhumans v MCU (1/2)

Postava
(Ne tak úplně) stručná historie Inhumans v MCU (1/2)

Kdo jsou Inhumans a proč je jejich zapojení do MCU tak nepřehledné a komplikované?

256 0
29. srpen 2022, napsal ajushh

Až donedávna byly postavy X-Men a většina mutantů mimo sevření Marvel Studios. Studio 20th Century Fox na ně odkoupilo filmová autorská práva v roce 1994, když se Marvel nacházel na pokraji finančního krachu (podobně jako Sony Pictures s postavami z tzv. Spider-versa, včetně samotného přátelského souseda). Kevin Feige, génius za kontinuitou marvelovského universa, se tedy poslední desetiletí za účelem využití obdobných dějových linek bez nebezpečí porušení autorských práv obrátil na mnohem méně populární skupinu superhrdinů – Inhumany (Inhumans). V posledním roce se však jeden z nich objevil i na filmovém plátně v rámci MCU, a to konkrétně Black Bolt (Anson Mount) v pokračování Doctora Strange. O koho se ale jedná? A co se stalo se zbytkem rodiny Inhumanů?

Podle komiksů jsou Inhumans potomci úzké části lidstva, na kterých prováděli experimenty modří mimozemšťani zvaní Kree, jež si můžeme pamatovat jako (většinou) záporáky z filmů Strážci Galaxie nebo Captain Marvel. Ve chvíli, kdy jsou tito lidští potomci vystaveni chemikálii ve vzduchu zvanou Terrigen Mist, vyvíjejí se u nich rozličné superschopnosti, někdy spojené i se zcela novým vzhledem, podobně jako tomu je u X-Menů. Nejznámější skupina Inhumanů je královská rodina složená z Black Bolta, Medusy, Maxima, Crystal a mnoha dalších. Přestože byly tyto postavy původně koncipovány jako padouši pro Fantastickou čtyřku, postupně se stali základem mnohých příběhů v Marvel světě, a tak se neodmyslitelně stali také součástí MCU. Jejich cesta zde ale rozhodně není jednoduchá.

První střípky, Spider-Man a Agenti S.H.I.E.L.D.

Rok 2014 pravděpodobně značil jeden z vrcholů Marvel mánie, kdy i méně známé až obskurní postavy z komiksů měly šanci proniknout na stříbrné plátno. Během říjnového představení Třetí fáze Kevin Feige oznámil, že se v listopadu 2018 fanoušci dočkají i filmového zpracování Inhumans. Mělo se tak stát mezi snímky Avengers: Infinity War a čtvrtým dílem Avengers, jehož podtitul Endgame tehdy ještě nebyl znám. Samozřejmě karty (a dlouhodobé plány pro MCU) o pouhé čtyři měsíce později promíchal konflikt mezi Sony Pictures a Marvel Studios ohledně práv na Spider-Mana (který je sám o sobě palivem pro další článek – nebo dvacet). Mezi ovlivněné položky patřil mimo jiné i projekt Inhumans, jenž byl posunut až do roku 2019.

Avšak bezprostředně po říjnovém oznámení Marvel zahájil adaptaci této skupiny hrdinů do druhé řady televizního seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. Z tohoto důvodu byl také přepsán původ jedné z hlavních postav, tehdy ještě pojmenované Skye (později Daisy ztvárněná herečkou Chloe Bennet), jako Inhumana. Ta po kontaktu s Terrigen Mist získá schopnost vyvolat zemětřesení. Historie Inhumanů a jejich propojení s Kree a jejich genetickými experimenty na lidech tvoří v pozdějších sériích Agentů jednu z hlavních dějových linií seriálu. Samotnou královskou rodinu však jeho tvůrci nikdy nezaintegrovali.

Skye-3-744ff4d9ed5a4b24b05ac4267b9fc57d.jpg

Jak s Inhumans souvisí Vin Diesel?

Paralelně s tímto se však v marvelovském zákulisí schylovalo k dalším komplikacím, přičemž nemalou roli zde sehrála hvězda franšízy Rychle a zběsile – Vin Diesel. V roce 2012, po úspěchu filmu Avengers, si herec změnil facebookovou profilovou fotku na obrázek Visiona, o kterém se již tehdy spekulovalo, že bude představen v dalším díle Avengers. Fanoušci tedy začali spekulovat, že se Diesel setkal s Marvelem a v budoucnu ztvární právě tuto postavu. Zvěsti ale zmizely stejně rychle jako samotná fotka z hercových sociálních sítí (poté utichly úplně, když byl pro roli Visiona oficiálně představen Paul Bettany). Diesel ale trval na tom, že bude součástí velkého MCU projektu, což se potvrdilo, když Marvel oznámil film Strážci Galaxie, kde měl herec propůjčit svůj hlas Grootovi. Avšak dabing Vinovi nestačil. Přestože byl nesmírně vděčný za roli Groota, zahájil kampaň na sociálních sítích za účelem získání role Black Bolta, jehož tichá přítomnost by mu umožnila se příliš nepřekrývat s jeho prací pro Strážce. Tentokrát se nejednalo o jednoduchý případ fanouškovského obsazení, jelikož samotný herec neustále přiléval olej do ohně prostřednictvím sociálních médií. A to i docela nedávno, například na tiskovém turné k filmu F9 zmínil, že Black Bolt je pro něj stále otevřenou možností. Zkrátka, kdykoliv se v rámci MCU mluvilo o Black Boltovi, Vin Diesel byl u toho a agitoval.

4NgJ1vds.jpg

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama