Můj život a Marvel

Můj život a Marvel

Ostatní
Můj život a Marvel

Marvel – nejznámější komiksové nakladatelství v dějinách, které si mou zálibu získalo již v dětství.

574 0
22. duben 2020, napsal Adam Pospíšil

V době dospívání jsem každý víkend před sedmou hodinou ráno sedával u televize, abych mohl opět obdivovat dobrodružství mých oblíbených hrdinů, kteří se díky svým (super)schopnostem dokázali houpat na pavučině, vystřelovat z rukou energetické náboje či vyskočit 30 metrů do vzduchu – jako kupříkladu náš český superhrdina Pérák.

Kdo je to vlastně superhrdina? Co musí člověk umět, aby byl považován za něco víc než normální žijící osoba? Podle mě jde především o výjimečnost, ochotu a vlastnost, díky které si člověka nejlépe zapamatuji. Ne každý superhrdina má však mimozemské schopnosti a v průběhu dospívání jsem si tento fakt začal uvědomovat stále víc a víc. A stejně tak, jako jsem si začal uvědomovat hlubší myšlenku jednotlivých seriálových příběhů, mě začala zajímat i psaná tvorba, kterou bych mohl jakýmsi způsobem aplikovat pro širší publikum. Už to nebyla jen pouhá záliba, něco, na co jsem se po příchodu ze školy domů těšil.

Už se totiž jednalo o povinnost předat ostatním fanouškům marvelovského světa zkušenosti, zajímavosti, aktuality a novinky nepřetržitě, nejlépe každý den. Tak vzniká Svět Superhrdinů – unikátní facebooková stránka, které vytvářím originální animovaný banner a profilovou fotku, aby se od ostatních stránek se stejným záměrem lišila, aby byla jedinečná. Kdybych měl ukázat své životní zkušenosti na jednom jediném příkladu, vyberu si Petera Parkera, který po New Yorku sviští v roli Spider-Mana. Svou osobnost bych zpodobnil jako kluka, kterému se povedená komunikace s holkama denně vyhýbá obloukem, který nedokázal nikdy pořádně zaujmout a který byl rád, že si ve třídě našel alespoň pár kamarádů, kteří za ním stáli, kteří jej podporovali a kteří se nebáli ponořit do jakýchkoliv šílených projektů, pořádat všelijaké klukoviny a bavit se, užívat si rané dospívání naplno.

V průběhu života jsem však zaznamenal i momenty, které nebyly příjemné a které tak trochu i poukázaly na problémy každého člověka, a to slabé stránky – v mém případě lenost, tvrdohlavost a neschopnost se správně rozhodnout. Několikrát se mi stalo, že jsem byl na dně a nevěděl, kam dál. Dělám to a to správně? Není to hloupé, moc dětinské, moc naivní? A jak to, že se tohle děje právě mně? Ze všech temných uliček, momentů a okamžiků mě dostaly právě komiksy a filmy. Není nad to si po náročném dni ve škole plném zkoušení, testů a úkolů lehnout s černým čajem do postele, otevřít komiksový sešit a opět se ponořit do světa na druhé straně, kde se i nemožné stává skutečným.

Mnohokrát přemýšlím nad tím, jaké by to asi bylo, kdyby lidé uměli létat, střílet z rukou pavučiny, ovládat počasí či vysunovat drápy. Způsobila by přítomnost reálných superhrdinů zmatky? Zneužila by armáda mocných látek, super sér, speciálních vybavení či robotických obleků chránících před kulkami, raketami a dalších super-prostředků pro svůj prospěch? Pro výhru? Pro zničení všeho, co se dá? Myslím, že v menší míře ano. A proto je dobré mít na vědomí, že sci-fi, fantasy a unikátní superhrdinský svět je pouze pod záštitou papírových stran, kde dobro povětšinou nad zlem vyhrává. A stejně tak, jako v komiksech vítězí dobro nad zlem, i já bych se chtěl zaměřit na tu pozitivní stránku.

Moment, kdy jsem pod vánočním stromečkem našel první komiks s X-Meny, byl jeden z těch nejemotivnějších. To samé, když jsem si v den svých 10. narozenin rozbalil dárek v podobě pavoučího povlečení a ručníku, jakmile jsem zhlédnul všechny 3 díly Raimiho Spidey-trilogie, když jsem zjistil, že můžu chodit do kina na nejnovější Marvelovky a vidět všechny ty komiksové hrdiny řádit na filmových plátnech jako Kapitána Ameriku, Iron Mana, Black Widow, Quicksilvera a další – postupně jsem si začínal uvědomovat, jak obrovský tento svět je a jak mocnou historii má. Abych nezapomněl, tak obrovské díky patří otci veškeré literatury, Stanu Lee, který se zasloužil o zrod těch nejznámějších akčních hrdinů a celosvětových ikon. On a Jack Kirby, jejichž ilustrace zvedá ze sedaček čtenáře všech věkových kategorií, mají hlavní zásluhu na úsměvu všech dětí a dospělých, kterým stejně jako mně přijde svět super-lidí naprosto unikátní, fascinující, jedinečný a zkrátka jedním slovem nezapomenutelný.

Pokaždé, když se na filmových plátnech v některém z marvelovkých filmů natočených dle komiksové předlohy objevila Stanova maličkost, nahrnuly se mi do očí slzy, neboť si vždy uvědomím, jak velkou osobností tento tvůrce byl. Momentálně můj pokoj zdobí povlečení s marvelovskou tématikou, Funko POP figurky s dokonalým sběratelským obalem, komiksové sešity všech žánrů a plakáty marvelovek, na něž se za deštivých dní i za slunečných víkendů rád podívám a pokaždé nadšeně zavzpomínám na dětství, kdy se u mě vášeň pro komiksový svět začala projevovat ve velkém a přetrvávat dodnes.

(Zdroje obrázků – theconversati­on.com, depositephotos.com, geo.com, dailydot.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama