MCU postavy se změněným hlasem, aneb výměna dabérů v Čechách, část první.

MCU postavy se změněným hlasem, aneb výměna dabérů v Čechách, část první.

Filmy
2300 0
19. květen 2021, napsal Excelsior

Český dabing u Marvelovek se řadí k těm lepším, ovšem během těch 13 let a 23 filmů nastalo několik změn.

MCU postavy se změněným hlasem, aneb výměna dabérů v Čechách, část první.

V případě úspěšné filmové ságy, jako MCU, Harry Potter, Pán prstenů či Star Wars, se dabing hlavních postav mění zřídkakdy, nicméně když k tomu dojde, tak většinou chvíli trvá, než si divákovo ucho na nový hlas navykne. V propojeném vesmíru Marvelu je to skoro na denním pořádku, ale vsadíme se, že jste si většiny změn na poprvé ani nevšimli. V dnešním článku se podíváme na první šestici postav. Zbylých 7 postav najdete zde, ve druhé části.

Tony Stark

Radovan Vaculík & Aleš Procházka

A začneme asi tou nejvíce do uší bijící změnou. Když totiž v Avengers: Age of Ultron řekne Iron Man svou první repliku „Do hajz*u!/Shit!“, tak pravidelný divák se v kině na premiéře možná pozastavil, co že to vlastně slyšel? Rychlé tempo úvodu snímku a mnoho akce však zařídily, že nový hlas divák přijal bez problémů a pozornost upnul k příběhu. Od prvního filmu Iron Mana propůjčil železnému muži hlas Radovan Vaculík (bratr Lukáše Vaculíka), který je také dvorním dabérem Jackieho Chana. V druhém pokračování Avengers jej však vystřídal o nic méně talentovaný Aleš Procházka, v současnosti herec Divadla na Vinohradech. Jeho hlas známe například z Harryho Pottera, kde skvěle nadaboval postavu Severuse Snapa. Dále často mluví třeba Toma Hankse.

Nick Fury

Pavel Rímský & Vladimír Kratina (+Vladimír Čech)

Avengers: Age of Ultron je obecně takový dabingový milník, protože po Starkovi jsme se dočkali přeobsazení hlasu Nicholase Josepha Furyho. Jeho měl na starosti Pavel Rímský. Ikona českého dabingu, troufáme si tvrdit. Mezi jeho nejznámější dabované herce patří Morgan Freeman, Sylvester Stallone, Robert de Niro nebo právě představitel Nicka s páskou přes oko, Samuel L. Jackson. Málokdo pak jeho hlas pozná v roli mluvícího psa a detektiva Scooby-Dooa. Ve druhých Avengers to po něm převzal Vladimír Kratina, který hraje například v seriálu Ulice. Rímského jsme pak ještě slyšeli jako Stakara Ogorda, kterého si ve Strážcích Galaxie 2 zahrál právě Sylvester Stallone. Zajímavostí je, že v potitulkové scéně prvního Iron Mana těch pár vět za ředitele Furyho v češtině řekl Vladimír Čech. Ano, ten muž, který moderoval televizní soutěž „Chcete být milionářem?“. 

J.A.R.V.I.S. (ion)

Filip Švarc & Radek Valenta

(+Zbyšek Horák) Dále je na seznamu počítačový pomocník Tonyho Starka, J.A.R.V.I.S. Jeho robotický hlas byl do českého jazyka převeden (nejen) Filipem Švarcem. Švarc dabuje, pro jeho barvu hlasu, především afroameričany a často třeba i Colina Farrella. Milovníci animáků ho zase poznají v roli Martyho, zebry z Madagaskaru. Marveláčtí fanoušci jej mohou znát kromě inteligentního Starkova systému také jako Harryho Osborna ze Spider-Manské trilogie od Sama Raimiho. Tonyho high-tech asistent nicméně za celou dobu své existence disponoval hned třemi českými hlasy: Zbyška Horáka, Radka Valenty a už zmíněného Filipa Švarce. Zbyšek Horák, respektive jeho hlas, je asi pro většinu lidí známý z motoristického pořadu Top Gear, ve kterém daboval jednoho ze tří moderátorů, Jeremyho Clarksona. Horák se postaral o české znění, stejně jako Vladimír Čech, pouze v prvním Iron Manovi. Od dvojky Iron Mana až do dvojky Avengers to převzal Švarc. Právě v Avengers: Age of Ultron byl pak Jarvis přenesen do těla syntezoida Visiona. Zatím poslední dabér, Radek Valenta, je už spjat jenom s Visionem, a to od Občanské války. Změna byla znatelná, ale nikoli drastická, čili díky umu Radka Valenty si člověk zvykne. Valenta je více herec než dabér, a proto si ho můžete pamatovat z pohádek O Princezně ze mlejna, kde se objevuje v jeho asi nejznámější roli chasníka Jindřicha.

U něčeho, potažmo někoho, co se skládá z jedniček a nul, později z vibrania, by se dal odlišný dabing omluvit teorií, že nastaly aktualizace hlasového modulu pro tuto datovou jednotku a barva hlasu Jarvise/Visiona se prostě změnila. V originálním znění to byl vždy Paul Bettany, kdo mluvil a hrál Jarvise i Visiona.

Agent Phil Coulson

Antonín Navrátil & Zdeněk Mahdal

Další postava, která změnila hlas hned po prvním uvedení roku 2008 v Iron Manovi, je Philip J. Coulson. Výhradním dabérem tohoto agenta S.H.I.E.L.D.u je Zdeněk Mahdal, jehož hlas zní snad v každém filmu s Nicolasem Cagem. Této změny jste si ani nemuseli všimnout, jelikož Navrátil a Mahdal nemají hlasy výrazně odlišné, navíc toho v jedničce Iron Mana toho Coulson nenamluví tolik, co jinde. Mimo Nicolase Cage (Ghost Rider) Mahdal hojně dabuje herce jako Woody Harrelson (v době psaní článku „budoucí“ Carnage/Masakr), Eddie Murphy nebo Kevin Costner (Jonathan Kent v DCEU). Antonín Navrátil je více spojen s dětskými animovanými seriály, protože nejčastěji dabuje Shaggyho Rogerse z příběhů o Scooby-Dooovi nebo Planktona, úhlavního nepřítele pana Krabse ze SpongeBoba.

T’Challa

Filip Čapka & Michal Novotný

Černým Panterem jsme se v MCU poprvé shledali ve třetím filmu o Kapitánu Amerikovi, kde jej mluvil Filip Čapka. V jeho sólovém filmu, kdy se z prince stal král, převzal dabérskou štafetu Michal Novotný. Ten také v roce 2017 převzal i improvizační štafetu a namísto Ondřeje Sokola usedl na jednu ze čtyř židlí v pořadu Partička, odkud jej můžete znát. 

Wanda Maximovová

Helena Dvořáková & Jitka Ježková

Scarlet Witch od Občanské války mluví Jitka Ježková. Při prvním uvedení v Age of Ultron ji však ještě dabovala Helena Dvořáková. Wanda je jedinou ženskou postavou na tomto seznamu. Ježková dabuje hlavně Kate Winslet a to od Titanicu až po novinku HBO Blackbird (Černý víkend). Dostala Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu filmu Teorie létání. 

To byly postavy se změněným dabingem. Napište nám, na kterou změnu jste si nezvykli a které jste si naopak ani nevšimli.

Pokud by Vás zajímalo něco více o dabingu, můžete si pustit záznam streamu, na kterém proběhl rozhovor s Lumírem Olšovským, dabérem Lokiho. Video najdete na našem youtube kanále SvětMarvel TV.

(Zdroje obrázků: Kinobox.cz, Daily Express, Český rozhlas, Ábíčko.cz, Lupa.cz, Propagfilm – propagační filmová produkce, RESTmistr, Cinematographe­.it, Blesk)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Excelsior
Excelsior
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO