MCU postavy se změněným hlasem, aneb výměna dabérů v Čechách, část druhá.

MCU postavy se změněným hlasem, aneb výměna dabérů v Čechách, část druhá.

Filmy
406 0
21. květen 2021, napsal Excelsior

Český dabing u Marvelovek se řadí k těm lepším, ovšem během těch 13 let a 23 filmů nastalo několik změn.

MCU postavy se změněným hlasem, aneb výměna dabérů v Čechách, část druhá.

V případě úspěšné filmové ságy, jako MCU, Harry Potter, Pán prstenů či Star Wars, se dabing hlavních postav mění zřídkakdy, nicméně když k tomu dojde, tak většinou chvíli trvá, než si divákovo ucho na nový hlas navykne. V propojeném vesmíru Marvelu je to skoro na denním pořádku, ale vsadíme se, že jste si většiny změn na poprvé ani nevšimli. V dnešním článku se podíváme na zbylých 7 postav. Předchozí šestici najdete zde, v první části.

James „Rhodey“ Rhodes

Bohdan Tůma & Jan Čenský

Nyní se dostáváme do bodu, kdy nebyl změněn pouze dabér, ale dokonce i herec. Ovšem ne současně. Opět zde zasáhla kletba prvního Iron Mana. Protože se představitel Tonyho kamaráda Terrence Howard po finanční stránce nepohodl se studiem, byl hned ve druhém filmu o géniovi, miliardáři, playboyi a filantropovi nahrazen Donem Cheadlem. Dabing Bohdana Tůmy byl však zachován. Pak se zase projevilo prokletí Avengers: Age of Ultron a od roku 2015 Rhodeyho dabuje Jan Čenský. Bohdana znáte především jako interpreta replik Jima Carreyho, Denzela Washingtona, Wesleyho Snipese nebo otravného mimozemského zelenáče Alzáka. Čenský se pak objevil v Ordinaci v růžové zahradě 2. 

Bruce Banner

Pavel Vondra & Pavel Šrom

Dalším zelenáčem, který změnil hlas i tvář, nebyl nikdo jiný než Hulk. Zde to bylo „přímo-úměrné“. V Neuvěřitelném Hulkovi nadaboval Edwarda Nortona Pavel Vondra. Norton se ale nepohodl s tvůrci a dalšího (i když vlastně téhož) gamma siláka si střihnul Mark Ruffalo s hlasem Pavla Šroma. Vondra je se svým chraplavějším hlasem známý díky Tomu Cruisovi. Hlas Pavla Šroma se pak objevuje v animovaném seriálu Městečko South Park. 

Thanos

Josef Nedorost & Miroslav Etzler

Thanos nebyl vždy tím CGI vytvořeným titánem a už vůbec nebyl od začátku ztvárněn Joshem Brolinem. V potitulkové scéně Avengers se Thanos na krátký čas objevil, avšak tehdy si ho s klasickou make-up maskou zahrál Damion Poitier, kterého si asi lépe vybavíte ze snímku Captain America: Občanská válka, kde v úvodní akční scéně ztvárňuje žoldáka, jenž vyhrožuje upuštěním ampule s biologickou zbraní. V Avengers ale nic neřekl. Rozmluvil se až ve Strážcích Galaxie, kde už v této roli na kosmickém křesle seděl Brolin s dabingem Josefa Nedorosta. Až v Avengers: Infinity War byl do dabingu obsazen Miroslav Etzler. Ten už měl s Marvelem zkušenost z roku 2002. Daboval totiž Normana Goblina. Tedy Green Osborna. Teda, no, vždyť víte koho… 

Heimdall

Martin Zahálka & David Suchařípa

Strážce Bifrostu začínal s hlasem Martina Zahálky, který později opatřil svým hlasem postavu Aquamana od DC. Když do kin měli vtrhnout Strážci Galaxie, tvůrci českého znění nezaháleli a povolali Zahálku k namluvení Draxe Ničitele. Bylo by ale asi matoucí, kdyby nadále daboval i Heimdalla, jelikož má opravdu specifický hlas. A tak se k Heimdallovi dostal David Suchařípa, jehož hlas si vybavíte při dalším sledování Hobbita, ve kterém daboval vůdce trpaslíků, Thorina Pavézu. Zahálka exceloval už na počátku milénia v roli Gluma z Pána prstenů, kde byl k nepoznání. 

Trevor Slattery & Yondu Udonta

Miroslav Táborský

Asi jste teď zaváhali a řekli si, co se to tu sakra píše?! Nejedná se o chybu, ale o to, že někdy má i jeden dabér na starosti dvě postavy, podobně jako Rímský či Zahálka. Miroslava Táborského jsme mohli slyšet v Iron Manovi 3 jako falešného Mandarina, Trevora Slatteryho. O rok později se však objevuje na opačném konci Galaxie jako modrý Yondu, adoptivní otec Petera Quilla. Upřímně, kdo to zaregistroval? Slyšet ho můžete také jako toho, jehož jméno se nesmí vyslovit – Lorda Voldemorta v sérii Harry Potter. 

Johann Schmidt/Red Skull

Jan Vondráček

Pokračujeme u dabéra dvou herců, přesto však jedné postavy. Nebuďte zmateni. Jan Vondráček totiž propůjčil hlas Red Skullovi už ve filmu Kapitán Amerika: První Avenger a nejinak tomu bylo v Avengers: Infinity War & Endgame. V těchto dvou týmovkách už jako Red Skull nevystupoval původní Hugo Weaving, ale Ross Marquand. Nicméně návrat bývalého vůdce Hydry asi nikdo nečekal. O Vondráčkových kvalitách také svědčí fakt, že v roce 2010 obdržel diváckou Cenu Františka Filipovského. 

Stan Lee

Dalimil Klapka & Bohuslav Kalva

A na závěr je tu samotný Stan Lee, u kterého se ve filmech vystřídal bezpočet dabérů. Nejčastěji to však bývá Dalimil Klapka a na druhém místě je Bohuslav Kalva. První jmenovaný je také držitelem Ceny Františka Filipovského, a to za celoživotní mistrovství v dabingu. Kalva pak nadaboval v každém Příběhu hraček dinosaura Rexe a jeho zetěm je další skvělý dabér, Tomáš Juřička, rovněž držitel dabingové Ceny FF. 

To byly postavy se změněným dabingem. Napište nám, na kterou změnu jste si nezvykli a které jste si naopak ani nevšimli.

Pokud by Vás zajímalo něco více o dabingu, můžete si pustit záznam streamu, na kterém proběhl rozhovor s Lumírem Olšovským, dabérem Lokiho. Video najdete na našem youtube kanále SvětMarvel TV.

(Zdroje obrázků: Kinobox, CNN Prima News, Talents Room, Aktuálně.cz, ScreenGeek, Winter Is Coming, Filmer, IMDb, Blesk, Fandime Filmu, The Direct, ACTORSMAP, Moviescreen.cz, Divadlo Na Fidlovačce)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Excelsior
Excelsior
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO