MCU – Legenda nové generace

MCU – Legenda nové generace

Filmy
576 0
10. duben 2019, napsal Michal Černý

Zpovědi fanouška Marvelu, kterému stačil malý kousek fiktivních světu a byl úplně uchvácen.

MCU – Legenda nové generace

Když jsem na základní škole dospěl do věku, kdy mě začaly zajímat filmy, akční seriály a další televizní zábavy, pak jsem nutně musel narazit, stejně jako každý z vás, na Star Wars, Star Trek, Stargate, Indianu Jonese, Rockyho, Terminátora, Červeného trpaslíka. Ať se jedná o pozemskou, anebo vesmírnou ságu (nejlépe kombinace obojího), mají všechny tituly jedno společné. Stačil malý kousek a svět byl uchvácen.

Lidé mají zvláštní vlastnost, alespoň co se filmů týká, rozpoznat životnost projektu a jakmile znalci oboru, potažmo fanoušci, usoudí, že jde o kvalitní materiál, jsou ochotni ho sledovat a milovat desítky let. A během této doby vznikají různá zpracování různé kvality, nicméně základ zůstává vždy věrný a tak právě vzniká kult. Dílo se dostává do povědomí další a další generace, která má touhu buď všechno zpracovat znovu, anebo natáčet další díly, který děj posunují kupředu a rozvětvují.

No jo, jenomže ať první, nebo druhá varianta není, s odpuštěním, nic nového. S pádem zdi padly často i dobré nápady, padla improvizace a nové velkolepé vyprávění, mající potenciál dostát kultovního statusu, nepřicházelo. A právě teď se dostaneme k tomu, co se stalo v roce 2008.

Když přišli tvůrci Marvel Cinematic Universe s nápadem vybudovat zcela nový filmový komiksový vesmír, se svými pravidly, zákony a vlastním zpracování komiksových legend, bezpochyby učinili nejzásadnější rozhodnutí moderní globální kinematografie, a ještě odvážnější byli ti, kteří tomu dali zelenou. Podmínky, práva, peníze, klapka, jedem.

A tak začala nová filmová éra se jménem Marvel.

Jednou z nejtěžších věcí, kterou muselo studio zvládnout, je nic neuspěchat. Aby bylo jasno. Pokud chcete vybudovat superhrdinskou ságu, kterou bude někdo chtít milovat, pak musíte udělat tři věci. Najít skvělého herce.

Představit charakter tak, aby lidé chtěli znát jeho příběh a chtěli ho vidět v týmu s ostatními. No a ten nejdůležitější bod je nenaštvat fanoušky komiksu, který má za sebou desítkami let prověřenou cestu. Nejlépe, když takový fanoušek je skvělý herec a chce svoji hrát, protože ji zná z dětství.

No a lidé z Marvelu přesně tohle udělali. Co se týká herců, ti se během procesu dostali do statusu ikonického ztvárnění, stejně jako Mark Hammil/Luke Skywalker ve Star Wars anebo Hugh Jackman/Wolverin v X-Men. Rok co rok poctivě budovali jednotlivé příběhy hlavních protagonistů, ale i vedlejších postav, hrajících i v jednom z nich. Podařilo se jim také tyto příběhy efektně propojit a přimět nás, abychom je chtěli vidět bojovat spolu proti společnému nepříteli. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak ohromně složité je takhle globální věc natočit? Na tohle nestačí jen finanční kalkul a vytěžení díry na trhu. K tomuhle musíte mít i něco navíc.

Srdce uprostřed drtivé mašinérie konkurence. …. Pokračování příštěOhodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš