MCU - Legenda nové generace - část 2.

MCU - Legenda nové generace - část 2.

Filmy
5 / 5 480 0
15. duben 2019, napsal Michal Černý

Minule jsme si řekli, že správná superhrdinská sága má mít tři věci.

MCU - Legenda nové generace - část 2.

Tou první jsou herci, kteří vdechují postavám kus sebe. Robert Downey Jr., Tom Hiddlestone, Samuel L. Jacskon, Scarlet Johansson, Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth…a další. První fáze, kromě velkých ambicí a slibů do budoucna, přinesla úspěch hlavně díky uvěřitelnosti a představě, že právě tenhle hrdina může být skutečný.

Druhá, prakticky stejně důležitá věc, je příběh. Můžete mít sebelepšího protagonistu, nejlepší tým a dokonalé prostředí, ale pokud je to nuda a digitální bordel, těžko se dočkáte nadšených ovací. Ale ani tak nemáte vyhráno, zejména v případě, že komiksový svět, ze kterého čerpáte, čítá stovky (snad i tisíce) možných kombinací a návazností, které můžete do svého projektu zahrnout. Na výběr máte vlastně jen dvě možnosti. Vezmete kompletní dějovou linku komiksové série a natočíte ji tak, jak stojí a leží. Anebo se v lepším případě, jako se to stalo zde, necháte původním zpracováním inspirovat a vytvoříte vlastní, se svým vlastním koncem. Jistě, i první varianta je fajn, ale kdo by se chtěl 10 let dívat na filmy, kde několik let dopředu víte, jak dopadnou?

Samozřejmě, varianta číslo 2 je možná větší risk. Po světě totiž běhají miliony a miliony komiksových nadšenců, kteří chtějí svoje hrdiny vidět na stříbrném plátně a taky chtějí, aby to celé dávalo smysl a vše nebyla jen digitální splácanina, parazitující na oblíbenosti žánru. Zkrátka překvapení, úžas a ano, dokonce i strach o svoje oblíbence, to k tomu nedomyslitelně pat­ří.

No a k tomu se úzce pojí třetí požadavek. Mít cíl, vizi, jasnou představu o tom, kam se celá série chce posunout a kam se posunou i hlavní (potažmo oblíbené vedlejší) postavy. A s tímto vším herce seznámit. A abyste tohle celé dali ve své hlavě dohromady a mělo to šanci alespoň trochu fungovat, pak je potřeba být sám fanouškem předlohy, ze které čerpáte.

Jasně, nelze počítat s tím, že každý, kdo se do projektu přidá, miluje od dětství Iron Mana nebo Hulka. Někteří jsou skuteční profesionálové a dokáží zmást svým projevem i zkušeného diváka, jiní vidí skvělou finanční příležitost, ovšem pokud se podíváme do celého osazenstva herců, producentů, režisérů…pak si můžeme všimnout, že veskrze převažuje dětské nadšení z oživení kreslených dobrodružství, které oni sami sledovali pravidelně na svých televizorech a tajně četli pod svými peřinami pomocí baterky.

Ať už bratři Russoovi, kteří jsou velcí nadšenci komiksu, Tom Holland (Spidey), který na komiksech vyrostl, již zmíněný Chris Hemsworth, který se se svojí postavou Thora evidentně rád mazlí, a další, kteří se během těch několika let natolik sžili se svým alter egem, až se mu začali podobat, anebo kvůli roli dokázali ve svém osobním životě veliké věci. A to je možná bonusový klíč k tomu všemu. Přenést hrdinu z plátna do svého vlastního světa.

Pokračování příště…Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš