Marvelovské číslování realit

Marvelovské číslování realit

Komiksy
2350 0
28. duben 2018, napsal Zechy

Earth-616, Earth-1610 nebo Earth-199999. Už jste se taky někdy pozastavili nad tím, kde se tohle číslování bere a zda má vůbec nějaký systém? Pojďme se podívat na to, kdo to vymyslel a jak to vlastně funguje

Marvelovské číslování realit

Earth-616, Earth-1610 nebo Earth-199999. Už jste se taky někdy pozastavili nad tím, kde se tohle číslování bere a zda má vůbec nějaký systém? Pojďme se podívat na to, kdo to vymyslel a jak to vlastně funguje.

Kde to začalo

S tímto označením začal Alan Moore v komiksech Captain Britain. Hrdina zde totiž cestoval přes několik alternativních realit a potkal se s bytostmi, které číslovaly reality stejně jako například my dálnice. Domovská realita Captaina Britain zde byla identifikována jako Earth-616 – která je pro nás známa jako hlavní kánonická realita Marvel komiksů.

A jak Alan Moore přišel na 616? Prostě si náhodně vybral nějaké číslo a žádný extra hluboký význam to nemá. Má to ale ovšem také naznačovat, že tato realita není nikterak výjimečná oproti ostatním a že existuje mnoho dalších.

Mluví se také o tom, že Moore to číslo vybral proto, že tzv. Number of the Beast, tedy číslo šelmy (ďábla), není dle některých interpretací 666, ale 616. To je ale teorie nepotvrzená a málokdo se k ní kloní.

Číslování v praxi

Je to složité číslování, na které je nakonec třeba použít velice komplexní program… Generátor náhodných čísel! Většinou to totiž opravdu vypadá, že se jen vybralo nějaké náhodně velké.

O nějakém menším systému se v tomto číslování přesto hovoří. Jedna z verzí je, že číslo reality je od 616 tak daleko, jak moc mění originální kánonický příběh. Dle označení některých alternací je další verzí to, že se do jejich označení jakkoli dostane datum vydání komiksu, či komiksů v dané sérii.

Jedním z největších čísel se pyšní realita Marvel Cinematic Universe: Earth-199999. Číslo je údajně tak vysoké proto, aby naznačilo, jak daleko tato realita je od komiksů vzdálená, a že komiksovými událostmi nebude jen tak ovlivněna.

A kde se tohle číslování bere? Když je potřeba, jsou takto označovány reality v Official Handbook Of The Marvel Universe (OHOTMU), kde se rozhodli pro snadnou kategorizaci alternativních verzí postav držet právě s nápadem Alana Moora.

Je-li tedy nějaká alternativní verze hrdiny zmíněna v OHOTMU a zařazena pod označení reality, hovoří se o tom jako oficiálním označení Marvelem.

A proč to zmiňuji? Existují totiž i reality, které označují fanoušci. Děje se tomu tak na marvel.wikia.com, kde tyto reality poznáte díky označení Earth-TRN, tedy Temporary Reality Number (Dočasné číslo reality).

Zde jsou zařazeny veškeré alternace, které své označení v OHOTMU nedostaly. Zde najdeme ku příkladu téměř všechny hry. Například Marvel Contest of Champions zde nese označení Earth-TRN517. A hráli jste Marvel’s Guardians of the Galaxy: The telltale series? Tato realita je označena jako Earth-TRN626.

Svého oficiálního označení se ale nedočkal ani cinematický universe Foxu. Můžete zde najít seriál Legion, realita Earth-TRN620. Všechny X-Menovské filmy pak spadají do Earth-TRN414.

V Marvelu to nemají rádi…

A i když je to systém zavedený, horečně používaný a fanoušci si tak dle toho můžou třídit alternativní reality a jejich postavy, v Marvelu to označení nemají rádi.

Z nejvyšších míst Marvelu se k tomu kdysi vyjádřili například Tom Brevoort nebo Joe Quesada. Oba to označení nesnáší a dle nich ani nikdo interně v Marvelu při práci na komiksech toto značkování nepoužívá, mluví se zkrátka o Marvel Universe a tím to končí. A když už to prý náhodou někdo před Brevoortem zmínil, vždy se na to zatvářil krajně nepříjemně.

Pokud internetem po tomhle značení realit budete dostatečně dlouho pátrat, můžete najít na redditu i zmínku o tom, že tomuhle údajně nefandí dokonce ani samotný Stan Lee.

Marvel se prý i pokoušel od toho značení nějak odpárat, pokusem k tomu měly být události série Secret Wars. Bohužel ale k jejich zjevné nevoli tenhle systém jen tak nepomine, a to především hlavně díky tomu, jak horečně ho fanoušci používají.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Zechy
Zechy
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!