Marvel VS DC. Kdo by vyhrál v tomto souboji dvou gigantů?

Marvel VS DC. Kdo by vyhrál v tomto souboji dvou gigantů?

Komiksy
Marvel VS DC. Kdo by vyhrál v tomto souboji dvou gigantů?

Každý z nás si někdy položil otázku: Je lepší Marvel, nebo DC? Pojďme si společně připomenout jeden z největších crossoverů komiksové historie a nalézt na tuto otázku odpověď.

5 / 5 15951 0
2. říjen 2022, napsal Homer91

V dnešní době se zdá být jakýkoliv spolupráce mezi komiksovým vydavatelstvím DC a Marvel naprosto nepředstavitelná. V roce 1996 se však povedlo něco unikátního. Obě studia spojily své síly a vznikl jeden z největších crossoverů komiksové historie. Tato čtyřdílná minisérie měla navždy vyřešit spor, zda je lepší Marvel nebo DC. První a poslední číslo neslo příhodný název: DC vs. Marvel, a naopak druhé a třetí číslo se jmenovalo: Marvel vs. DC. Autoři této minisérie byli Ron Marz a Peter David a o kresbu se postaral Dan Jurgens a Claudio Castellini.

Vzhledem k tomu, že mělo jít o pouhou //rubačku //superhrdinů z obou světů, neměla tato série nikterak převratný děj. Jsou nám představeni dvě bytosti Brothers (Bratři), kteří mají znázorňovat obě komiksová studia. Bratři si až do této chvíle nejsou vědomi existencí toho druhého. Po jejich společném setkání se chtějí navzájem zničit. Rozhodnout o jejich existenci má 11 soubojů, kdy se v každém jednotlivém souboji utká jedna postava z DC světa versus jedna postava z Marvel světa. Vzhledem k lichému počtu soubojů musí zákonitě vzejít pouze jeden vítěz. Ten z Bratrů, jenž z tohoto klání vzejde jako vítěz získá právo na existenci ve vesmíru. Jak prosté, že ano?

Velmi zajímavým nápadem bylo ponechání konečného výsledku na čtenářích, neboť tvůrci rozhodli pouze o prvních šesti zápasech. Finálních pět zápasů rozhodlo hlasování čtenářů prostřednictvím pošty a internetu. Pojďme se nyní podívat na jednotlivá klání a konečně zjistit, zda je lepší Marvel nebo DC. Nutno však zmínit, že jednotlivé zápasy jsou krátké a značně přímočaré.

Zápasy, jehož vítěze určili sami tvůrci v prvních dvou sešitech:

1. Aquaman (DC) vs. Namor (Marvel)

Ačkoliv je Namor ve vodě mnohem silnější a rychlejší (jak je zde zmíněno formou uznání jeho soupeře), nakonec v tomto souboji vyhrává Aquaman. Vítězem se stává poté, co přivolá z moře obrovskou kosatku, která Namora zalehla.

2. Catwoman (DC) vs. Elektra (Marvel)

Na otázku: Proč dvě nejmocnější bytosti ve vesmíru zvolí pro boj za svou existenci Elektru a Catwomen? bohužel neznáme odpověď. Známe však vítěze tohoto dívčího zápasu. Elektře se podaří přeříznout bič, kterým je Catwomen zachycena na nosníku rozestavěné budovy a ta následně padá do popelnic plné písku.

3. Flash (DC) vs. Quicksilver (Marvel)

Každý máme svého komiksového oblíbence. Tím mým je Quicksilver. Ačkoliv jsem mu vítězství v tomto duelu moc přál, na nejrychlejšího muže na světě nebyl dostatečně rychlý. Vítězem se stává Flash.

4. Robin (DC) vs. Jubilee (Marvel)

Mezi Robinem a Jubilee to od prvního setkání jiskřilo (dochází zde i k polibku) a přestože to oba nechtějí, nemají na výběr. Musí mezi sebou svést souboj o záchranu existence jejich světů. Robin vláká Jubilee do pasti a následně ji poutá v provazech. Vítězem je Robin.

5. Green Lantern (DC) vs. Silver Surfer (Marvel)

Je všeobecně známo, že mezi oblíbené postavy zesnulého Stana Lee patřil Silver Surfer. Osobně se domnívám, že by tvůrcům nikdy neodpustil, kdyby ho v tomto zápase nechali prohrát. Vítězem se stává po mohutné srážce a následné explozi s Green Lanternem.

6. Shazam (DC) vs. Thor (Marvel)

Shazam je donucen se během bitvy proměnit v Billyho Batsona. Když se pokouší následně vrátit do svého alter ega, zachycuje Thor pomocí Mjolniru blesk, jenž má Billiho na Sahzama proměnit. Tento zachycený blesk následně sráží Billyho na zem a Thorovo kladivo mrští pryč. Vítězem se stává Thor.

Stav je nyní nerozhodný. Následující vítěze zápasů volí čtenáři prostřednictvím hlasování. Svou volbou tedy zvolí i vítěze Marvel Vs. DC.

7. Superman (DC) vs. Hulk (Marvel)

Muž z oceli a neuvěřitelný Hulk si vzájemně vymění několik silných úderů. Ačkoliv Superman v boji využívá i své laserové vidění, jde převážně o pěstní souboj. Nakonec je Hulk přemožen.

8. Superboy (DC) vs. Spiderman (Marvel)

Spiderman s výhodou pavoučího smyslu vyhrává souboj tím, že svazuje Superboye ve své speciální sítí (nazvané Impact webbing) a následně ho omračuje nárazem do elektrického napětí. Šokující výhra.

9. Wonder Woman (DC) vs. Storm (Marvel)

K velkému překvapení čtenářů se v této minisérii podařilo Wonder Woman zvednout Thorovo kladivo. Spolu s tím získala prakticky božské schopnosti Boha hromu. Wonder Women však chtěla spravedlivý souboj a vzdala se Mjolniru. Bohužel pro ni je Storm silnější a okamžitě ji poráží.

10. Lobo (DC) vs. Wolverine (Marvel)

Tenhle souboj byl prakticky výsměch pro všechny, kteří očekávali akční řežbu ve velkém stylu. Celý souboj mezi těmito giganty totiž proběhl za barovým stolem a z celého souboje nebylo prakticky nic k vidění. Po velmi krátké rvačce se vítězem stává Wolverine.

11. Batman vs. Captain America

To, co právě teď napíšu myslím zcela vážně: Dvě ikonické postavy komiksu 90. let svádí svou největší bitvu o existenci svých světů v prostorách kanalizace. Je to vyrovnaný boj, který se táhne několik hodin. Náhlý příval vody v kanalizaci vyvede Captaina Ameriku z rovnováhy a Batman po něm mrští batarang. Tato ikonická zbraň Captaina Ameriku omráčí a náš hrdina se ocitá pod vodou. Před utonutím ho zachraňuje Batman, který se stává vítězem tohoto klání.

A to byl poslední souboj. Pokud jste pozorně počítali skóre, pak jistě víte, kdo je konečným vítězem. S konečným skóre šest ku pěti vyhrává oficiálně MARVEL.

Jak jste zřejmě zaregistrovali, oba komiksové vesmíry stále koexistují i v dnešní době. Důvodem, proč DC vesmír nezanikl je zasáhnutí dvou nejmocnějších bytostí z obou vesmírů. Za Marvel do událostí zasáhl Living Tribunal a za DC Spectre. Společnými silami sjednotili oba vesmíry a tím vznikl Amalgam Universe.

Marvel a DC následně vydával komiksy pod jednotnou značkou Amalgam Comics, kde došlo ke spojení dvou různých hrdinů v jednoho. Co si pod tím představit? Představte si spojení Batmana a Wolverina a máte nového hrdinu – Darkclaw. Podobných charakterů samozřejmně vzniklo vícero: Doctor Strangefate (spojení: Doctor Strange a Doctora Fate), Spider-boy (Spider-man a Superboy), Super-Soldier (Captain America a Superman), Iron Lantern (Iron Man a Green Lantern) a mnoho dalších. S těmito novými hrdiny následně vznikaly skutečné sešity s příběhy a hrdinové se v nich chovali, jako kdyby v tomto vesmíru žily už roky.

V tomto nově vytvořeném vesmíru je nám představena nová mocná bytost jménem Access, který se snaží vyřešit spor obou Bratrů již od samotného počátku. Vyhledává Darkclawa a Super-Soldiera a s pomocí fragmentu jejich vzpomínek na své původní vesmíry vrací zpět vše do normálu. Opět vzniká vesmír Marvelu a DC, čímž bohužel pokračuje také spor obou Bratrů o existenci. Ti se tentokrát pouští do přímé fyzické konfrontace.

Do konfliktu se chtějí zapojit také Living Tribunal a Spectre s cílem ukončit to celé jednou provždy. Batman společně s Captainem Americou požádají Access, aby mohli do této bratrské konfrontace také zakročit. Ten jejich žádosti vyhoví a Bratrům se díky tomu zobrazí vzpomínky těchto dvou hrdinů. Oba si rázem uvědomí malichernost jejich sporu. Bratr znázorňující Marvel vesmír spatří vzpomínky Bruce Waynea – jeho ztrátu rodičů a následný boj se zločinem pod maskou Batmana. Bratr znázorňující DC naopak spatří vzpomínky Stevea Rogerse – jeho boj ve druhé světové válce jako Captain America. V té chvíli si Bratři uvědomí, jak úžasné příběhy nabízí ten druhý vesmír. Podávají si ruce a jejich konflikt ukončují se slovy: Vedl sis dobře, čímž se ukončuje jeden z největších crossoverů komiksové historie.

Poselství z této čtyřdílné minisérie je jasné: V konečném výsledku nezáleží na tom, zda je lepší Marvel nebo DC. Obě komiksová vydavatelství mohou svým čtenářům nabídnout nespočet propracovaných postav a spoustu kvalitních příběhů. Osobně doufám, že jich ještě mnoho vznikne. Na tom jediném totiž skutečně záleží.

Otázka na závěr: Jaký souboj dvou postav z Marvelu a DC byste chtěli vidět na filmových plátnech?


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz