Marvel redefinuje, co znamená pojem „mutant“

Marvel redefinuje, co znamená pojem „mutant“

Seriály
Marvel redefinuje, co znamená pojem „mutant“

Příběhy X-Menů patří mezi to nejoblíbenější, co Marvel nabízí. V současnosti pak komunita mutantů prochází bezprecedentním vývojem.

471 0
27. květen 2022, napsal Johnny

Mutanti v univerzu Marvelu odjakživa platili v podstatě za vyvrhele společnosti. Někteří rovnou přišli na svět se svými schopnostmi, jiným se projevily až během života, zpravidla v důsledku událostí spojených se zvýšenou stresovou zátěží.

Motivy, se kterými komiksy o mutantech pracovaly, obvykle odrážely realitu našeho světa, například v souvislosti s utlačováním z důvodů rasismu, antisemitismu, na základě pohlaví apod. Tato idea nyní však prochází značnou reformací.

Současná komiksová éra X-Meny přivedla na ostrov Krakoa, útočiště, kde mohou žít „šťastně“ až navěky. A to, přinejmenším co se té věčnosti týče, prakticky doslova, vzhledem k aktuálním možnostem komunity, které zahrnují i oživování svých mrtvých druhů.

Tímto způsobem došlo i k návratu Thunderbirda, jenž je znám jako první příslušník X-Menů, který kdy v rámci probíhající mise zahynul v bitvě.

Život na ostrově je nicméně natolik unikátní a spjatý s takovými specifiky, že lze de facto mluvit o vzniku zbrusu nové kultury. A právě na to také Thunderbird, navrátivší se mezi ostatní po dlouhé době, naráží v komiksu Giant Size X-Men: Thunderbird #1.

Pochopitelně si prochází kulturním šokem, neboť svět se od té doby, co zemřel, drasticky změnil, a to nejen v souvislosti s Krakoou. Vyvinuly se jak společnost mutantů, tak i Apačů, do nichž obou patří. Přitom je však nastíněno, že právě příslušnost k mutantům ho jistým způsobem z kmenového společenství Apačů vyčleňuje, což však platí i obráceně.

Celá tato situace je tedy paradoxně v kontrastu s tím, co mutanti představovali dříve. V době, kdy jejich schopnosti v podstatě reflektovaly jejich specifickou (sub)kulturní identitu. Jinými slovy již mezi pojmy mutant a zástupce (jakékoliv) menšiny neexistuje syntéza.

To celé je víceméně dáno logickým vývojem (marveláckých) komiksů jako takových, kdy výše popisovaná tématika útlaku menšin již dávno není záležitostí týkající se téměř výhradně pouze X-Menů.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama