Marvel Cinematic Multiverse

Marvel Cinematic Multiverse

Ostatní
5 / 5 821 1
4. květen 2019, napsal Michal Černý

Představte si verzi reality, kde Thanos nikdy nepoužil Kameny nekonečna.

Marvel Cinematic Multiverse

Viděli jste Endgame, chvíli truchlili za padlé, radovali se za přeživší a přemýšlíte, co bude dál? Zkoumáte všechny teorie, hledáte v rozhovorech možné náznaky čehokoliv a koušete si nehty v obavách, zda přijde Marvel Studios s další senzační jízdou? Pak mám pro vás (snad) dobrou zprávu. Je možné, že tahle karavana potáhne dál, větší a rozmanitější, než si mnozí umí představit. Pojďme si ale na začátek rychle vysvětlit, co komiksové Multiversum představuje. Jedná se zcela jednoduše o souhrnné označení všech realit, které představují všechny možné varianty vývoje. V praxi to znamená přesně to, co se v komiksech děje. Můžete nechat někoho zemřít a poté ho přivést zpět z jiné reality, kde přežil, anebo z takové, kde posbíral odlišné schopnosti. Taky se může stát, že hrdinové čelí opravdu velikému nepříteli, na kterého sami nestačí. To ale nevadí, protože tady máme další nespočet verzí sebe sama, které dokážou pomoct. O tohle všechno byli filmoví fanoušci dosud ochuzeni. Přece jen, není dobré hned na začátek tahat všechny trumfy z rukávu. Existuje ale několik zásadních náznaků, že pro další fázi MCU se chystá ohromné překvapení. Pojďme se na ně podívat.

Dr. Strange

Ačkoliv je tento hrdina jeden z nejsilnějších a nejzajímavějších na opravdu široké škále postav Marvelu, vlastně o něm z filmů doposud nic moc nevíme. Známe jeho zrod, základní schopnosti a v předešlých snímcích jsme měli možnost vidět i nějaké ty silnější stránky jeho možností. Přesto v jeho případě spíše tušíme, než víme. To nejdůležitější pro náš účel ale máme. V rozhovoru s The Ancient One v jeho originu zaznívá: ,,…Tento vesmír je jen jedním z mnoha. Světy bez konců. Některé životadárné, jiné plné utrpení a hladu. Temná místa, kde leží síly starší než čas. Kdo jste v tomto obřím Multiversu, pane Strangei?“ Přímo se tak dozvídáme, že existuje nekonečně mnoho světů, z nichž každý osamocen je nicotný oproti tíze všech ostatních. Tento fakt se potvrzuje i ve snímku Infinity War, kdy Dr. Strange oznamuje Starkovi, že je tu od toho, aby chránil naši realitu.

Quantum Realm

Říše kvant se dá označit za prostor mimo čas, který propojuje jak alternativní reality, tak další dimenze, které existují souběžně s každou takovou realitou. Kupříkladu Temná dimenze, ve které spočívá Dormammu. Tato část Marvelovského vesmíru nám byla představena ve snímku Ant-Man, kde jde zdánlivě jen o zmenšování a zvětšování hmoty. A stejně jako doktorovy schopnosti, ani QR nevydala všechen svůj potenciál, i přesto, že v Endgame sehrála podstatnou roli.

Endgame paradoxy a co bude dál? (obsahuje spoilery)

Ačkoliv ve filmu se stalo více věcí spojených s cestováním QR, my se podíváme na dvě zásadní, které nás ve spojení s výše zmíněným vedou k jednomu cíli. Těmi okamžiky jsou zmizení Lokiho s Tesseractem v roce 2012 a odchod Thanose z roku 2014 do 2023 na základnu Avengers. Pravidla tvůrců pro cesty časem v MCU jsou jasné. Cokoliv v minulosti změníte, nebude mít na budoucí děj vliv. Respektive, na tu vaši budoucnost. Jasně o tom hovoří i The Ancient One (kdo jiný než čaroděj ví víc, než ostatní) s Profesorem Hulkem, kdy mu jasně říká, že veliká změna znamená vytvoření alternativní verze reality. Navíc, i sami tvůrci říkají, že vlastně ani tak o cesty časem nejde. Co se tedy skutečně stalo? Jednoduše. Pokud Loki bere Tesseract a mizí neznámo kam, vzniká alternativní průběh dalších událostí. A jako blesk z čistého nebe přichází oznámení, že Loki dostane svůj vlastní seriál. Bude se snad děj odehrávat těsně po tomto útěku a dozvíme se tedy jinou možnou variantu jeho života?

Mnohem důraznější dopad ale může mít druhá událost, což je zmizení Thanose z roku 2014 do budoucnosti, kde umírá a nemá tak možnost se vrátit. Realita bez něj znamená žádná Infinity War, žádné lusknutí a prakticky ani žádní Strážci Galaxie. A to už je pro Zemi a vesmír dost razantní změna. Když si tedy vše shrneme, dostaneme následující:

MCU se dělí na tři linie.

Svět, kde pobíhá Loki bez všech zkušeností po prvních Avengers. Možná se v této verzi nedočkáme tak obřích změn, ale na seriál to jistě stačí a taktéž na další rozšíření jeho zákeřného portfolia klamu a iluze.

Svět, ve kterém nikdy Thanos nedorazil na Zemi a nepoužil Kameny.

A nakonec svět, kde se Thor a Star-Lord přetahují o to, kdo je kapitán lodi.

Jestliže budeme uvažovat o tom, že pro 4. fázi bude použit Multiverse, dostaneme nejenom skvělou možnost být svědky další velkolepé jízdy, která může být zakončena spojením těchto (minimálně dvou) linií proti nepříteli na mnohem vyšším levelu než byl Thanos, ale taktéž se naskýtá příležitost přivést úplně bez problému do MCU kupříkladu X-Meny.

Samozřejmě, tohle všechno je prozatím čistá spekulace, byť založena na několika indiciích, roztroušených po více než jednom snímku. Mnohem víc by měly odhalit další informace o Spider-Man: Far From Home a klasická konference s Kevinem Feigem, kde představí plány do další fáze. Je pro vás představení Marvel Multiverse reálné? Napište nám do komentářů svoji představu, kam by se tohle vše mělo ubírat.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Loki

Podle by se neměl vrátit jelikož po te cap vrátil všechny kameny zpět takže se nic změnit nemělo. Jakoby se to ani neodehralo. Protože jak říkali minulost změnit nejde jen budoucnost

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!