Marvel chce obsadit transgender herečku – Co se to děje?!

Marvel chce obsadit transgender herečku – Co se to děje?!

Filmy
593 3
1. srpen 2019, napsal Nevka

Jen co utichly bouře kolem překonání Avatara, vystřihnuté scény vzdávající hold Iron Manově smrti a ženě, která má převzít Thorovo kladivo, tsunami na sociálních sítích spustila zpráva o castingu transgender herečky. Co si o tom tedy myslet?

Marvel chce obsadit transgender herečku – Co se to děje?!

Národy, spojte se!

I tak by se s mírnou nadsázkou dalo nazvat to, co se momentálně děje na diskuzích v každé zapadlém koutu internetu. Masy lidí zklamaných dnešním zkaženým světem páchají hromadné sebevraždy, ženy klečí na kolenou a modlí se k Bohu, muži oblékají zbroje, aby mohli bránit hodnoty naší společnosti, a někde z dáli se ozývá zoufalý dětský křik.

Myslíte si, že přeháním? Já myslím, že ani zdaleka… Stačí nahlédnout pod kterýkoliv příspěvek s touto tématikou a zaručeně se vám dostaví autentický pocit nadcházejícího konce světa a nevyhnutelné apokalypsy. Ani kazatelé víry, které v poslední době potkáváte na každém druhém náměstí a na každé třetí autobusové zastávce nevyvolají tak dokonalý pocit paniky. Ale pojďme zpátky k tématu.

Castingové požadavky

Vše vzniklo tak, že Marvel „údajně“ vyhlásil casting, na který se měly dostavit transgender ženy ve věku 20 až 30 let. Důležité je zdůraznit ono slovo „údajně“. Jde totiž o zákulisní informaci, která se týká snímku natáčenému v roce 2020. Tudíž ani není 100% jisté, že se něco takového děje – i když je to podle následujících informací celkem pravděpodobné.

Na tuto „novinku“ poměrně záhy zareagovala transgender herečka Angelica Ross, která se přímo i nepřímo vyjádřila (na svém Twitteru) o tom, že s Marvelem opravdu jedná. Pokud tuto osobu neznáte, třeba vám něco napoví seriál Pose, kde má tato herečka podle všeho poměrně významnou roli. Já sám jsem ho neviděl, ale podle recenzí a hodnocení se jedná o kvalitní počin (IMDB – 8,5/10 a CSFD – 88 %), který se zabývá právě LGBTQ problematikou. Už tento fakt vyvrací jeden z častých komentářů, že prvně by se měli hledat kvalitní herci a až potom řešit otázka orientace. V případě, že by taková jednání opravdu probíhala, z hlediska hereckých výkonů bychom se zřejmě neměli čeho bát.

Syndrom Captain Marvel

Nyní se ale zaměříme na to, co všem vadí zřejmě nejvíce. Tento problém jsem si pracovně nazval jako „syndrom Captain Marvel“, protože má s tímto tématem mnoho společného.

Jistě si totiž vzpomenete na to, co se dělo těsně před uvedením první ženské MCU sólovky do kin. Fanoušci (včetně mě) se kvůli vystupování Brie Larson na veřejnosti obávali, že bude tento film plný feministických blábolů a potlačí v tomto ohledu neuvěřitelně na pilu. Ke klidu nepřidávaly ani falešné informace, že Carol využije své schopnosti k tomu, aby hrdě pozvedla LGBT vlajku. Ale nakonec… Ať už každý vnímal ten film jakkoliv, o feministické propagandě nemůže být v tomto případě vůbec řeč.

To stejné si myslím bude platit i u herečky, která je transgender. Ve filmu sice její orientace bude hrát nějakou roli, protože na rozdíl od homosexuálních herců bude chtít asi Marvel tuhle problematiku trochu řešit, ale ve finále nebude mít na výsledný produkt filmu nijak velký dopad.

Postava v dobrých rukou?

Pokud se podíváme na snímky, které se budou v roce 2020 zřejmě točit, můžeme si udělat poměrně slušný obrázek o tom, kde se tato postava objeví. V úvahu totiž připadá jen Shang-Chi, druhý Doctor Strange a čtvrtý Thor. V prvních dvou filmech na něco podobného není moc prostoru, a navíc by se tam podobná postava typově zřejmě nehodila. Celkem logicky tak zbývá jen Thor: Love and Thunder.

Ač může mnoho z vás začít okamžitě prskat, byl bych rád, kdybyste se zamysleli nad tím, kdo bude tento snímek režírovat.

Ano! Není to nikdo jiný než Taika Waititi! Ten je známý svým svérázným smyslem pro humor, který mnohdy přesahuje hranice všeho. Dokážu si tedy dost dobře představit, že pokud dostane do rukou transgender postavu, udělá z toho neskutečnou, a hlavně vtipnou podívanou.

Představte si třeba nějakou vesmírnou bytost, která si na nějaké podřadné planetě tiše trpí krizí identity a není si jistá svým pohlavím. Do toho tam nakráčí Thor (nejlépe v doprovodu Korga a Mieka), a bude se snažit nasměřovat „tvora“ na správnou cestu k sebepoznání. Upřímně. Pokud si představím motivační řeči těch „tří“ (co teprve, kdyby tam byl i Luis), musím se smát už teď. Ale to je jen jedna z variant, které mě momentálně napadají. Ve hře je reálně i jedna o něco vážnější varianta, která má své komiksové kořeny. I když z Waititiho pohledu je každá „vážnost“ dost relativním pojmem.

O co jde?

Jednou z mála vyloženě komiksových transgender postav je Sera. Zjednodušeně řečeno. Jedná se o vzácného bezkřídlého anděla, který přebývá v chrámu říše Heven. Nežije tam ale sám/sama. V těchto místech totiž přežívá společenství několika dalších těchto tvorů, kteří se modlí za anděly, kteří neměli duši. Všichni tito tvorové jsou pak mužského pohlaví. Jedinou výjimkou potvrzující pravidlo není nikdo jiný než Sera, která se považuje za ženu.

Tato „hříčka přírody“ tak přežívá až do doby, než se jí do cesty připlete Angela (nevlastní sestra od Thora). Ve zkratce. Sera dost významně pomohl(a) Angele při zabití jednoho nebezpečného tvora, který napadl Anchoritský chrám. Tím se ale nebudeme nyní zabývat, důležité je, že od té doby měla tato bytost místo, kde mohla přebývat a svobodně si žít. Bok po boku pak se svou patronkou zažila i nejedno úskalí. Znáte, jak to v komiksech chodí…

Vzhledem k návaznosti právě na Thora tak můžeme říct, že je dosti pravděpodobné, že se dočkáme nějakého obdobného scénáře. Ve finále to vlastně nezní ani tak zle… Co myslíte?

Všechno je to jen marketing

Když se na to ale podíváte kolem a kolem, tak poměrně snadno zjistíte, že ten povyk všude okolo je vlastně naprosto zbytečný.

Ve filmech v dnešní době už hraje nejeden homosexuální herec nebo herečka. A dejte si ruku na srdce… Když na vás bulvár každý den velkým písmem nekřičí, že někdo někoho údajně obtěžoval, nebo že herečka A s herečkou B si užívají romantickou dovolenou na Bahamách, ani byste nepoznali, že jejich orientace směřuje směrem ke stejnému pohlaví.

Samozřejmě. Do jisté míry je cokoliv, co jde proti tradičním hodnotám, tak jak je vnímáme „trendy“, ale na samotné filmy nebo seriály to nemá takřka žádný dopad (pokud tedy nejde o biografie nebo snímky, které se tímto tématem přímo zabývají). Herci nebo herečky mnohdy dokonce hrají heterosexuální postavy a nikomu to nevadí (třeba Luke Evans nebo Jim Parsons). Tedy až do té doby, než se o tom začne někde psát… A když se o něčem píše, tak se o tom logicky i mluví.

A to je právě to, co je z hlediska marketingu jako takového tak důležité. Když je film na očích už více než dva roky před premiérou, můžou si tvůrci zatleskat. Reklama (ač může být někdy do jisté míry negativní) je přesně to, co potřebujete k tomu, abyste byli nakonec úspěšní. Třaskavá a kontroverzní témata totiž lidi táhla a táhnout budou. I kvůli tomu můžeme registrovat, že se Disney snaží pokrýt co nejvíce etnických, nebo jiných větších, či menších skupin, aby do kin nalákali co nejrůznorodější a největší masu diváků (například Black Panther cílený na černošskou komunitu, nebo nově Shang-Chi, který míří zase do východních peněženek).

Z toho důvodu podobných triků budou studia i autoři budou využívat i přes to, že finální film s nimi nebude mít nic moc společného. Aspoň ne v takovém měřítku, jak si mnozí skeptici myslí. A můžeme jim to vůbec vyčítat?

Nepropadejte panice!

I proto není nic lepšího než si počkat, co se v kině nakonec bude dít. Vzpomeňte si třeba na dříve zmíněnou Captain Marvel. Všichni jsme se báli nějaké šílené osvěty, a nakonec vlastně ani nebylo poznat, jak velká feministka Brie Larson ve skutečném životě je.

Článek tedy v tomto případě zakončím slovy klasika.

„Chce to klid a nohy v teple!“


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

..

Já nemám celkově s tímhle obsazováním problém. Vadí mi ale „nucené“ přeobsazování klasických rolí, aby byly splněny „kvóty na rozmanitost“…

P.S. pokud „údajný“ casting proběhl pak mi to zavání diskriminací a pokrytectvím

..

Jak myslíš tu část o pokrytectví? Ve stylu: „Chceme jen transgender herečku?“

..

Nevka: přesně

Autor článku

Nevka
Nevka
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO