LGBT aneb v MCU se nám rozmáhá takový nešvar

LGBT aneb v MCU se nám rozmáhá takový nešvar

Filmy
LGBT aneb v MCU se nám rozmáhá takový nešvar

Nedávno jsme vás informovali o vyjádření Kevina Feigeho, podle něhož je prezentace LGBT ve filmu Eternals, který právě řádí v kinech, v rámci MCU pouhým začátkem.

267 0
18. listopad 2021, napsal Johnny

Nejednomu fanouškovi filmu, literatury a popkultury vůbec naskočí při vyslovení těchto čtyř písmen v dané posloupnosti husí kůže. A není se také čemu divit. Při každé čerstvě oznámené novince, která má sledovat osudy postav širokému publiku dobře známých, ať už se jedná zrovna o film či jiný formát, totiž přirozeně vyvstávají určitá očekávání.

A jakákoliv případná odchylka od nich pak budí bouřlivé emoce. Zvláště jde-li o změny tak choulostivé, že se projevují v oblasti pohlaví, sexuální orientace nebo třeba rasy.

Zástupci z Marvel Studios se na tomto místě hájí tím, že jejich cílem rozhodně není nabourávat předlohu, tedy komiksy. A hrdě, navzájem se poplácávajíce po zádech, odkazují na vybrané kousky, v nichž skutečně figurují postavy, u nichž nikdo toto jinak „kontroverzní“ vyobrazení nemůže rozporovat.

Ano, pravdou je, že kupříkladu homosexuálů bychom v komiksech našli celou řadu. Samotné kořeny mohou sahat klidně do minulého století (již i věhlasný Batman s Robinem byli v minulosti často skloňováni v souvislosti s pochybnou orientací).

V Marvelu byli oproti dalším vydavatelstvím historicky spíše zdrženlivější, první marvelovskou významnou homosexuální postavou se každopádně stal Northstar, mutant vytvořený v roce 1979, přičemž k odhalení jeho sexuality došlo (až) v roce 1992.

Komiksový tvůrce John Byrne prohlašoval, že Northstar byl jako gay zamýšlen od samého počátku. Kritika však namítala, že do té doby v komiksech nic této skutečnosti nenasvědčovalo. A tím se dostáváme k jádru problému.

Ten totiž nemusí vždy nutně spočívat pouze v překrucování jasně daného. Postava s příslušností k LGBT komunitě, vytvořená zcela zjevně takzvaně „na sílu“ čistě pro účely filmu, by docela pochopitelně byla fanoušky vnímána poměrně kontroverzně.

alt

Legitimizuje však skutečnost, že k tomuto násilnému naroubování dojde již v komiksu, odkud je následně postava převzata parafrázovanými slovy obhájců tohoto počínání tak, jak leží a běží, celý tento proces?

Obáváme se, že nikoliv. Autoři těchto výše uvedených tvrzení si navíc asi nevědomky kálí do vlastních úst. Nezohledňují totiž změny, ke kterým (nejen) v rámci MCU na plátnech oproti komiksům již došlo. Jejich podrobnější analýza by mohla vydat na samostatný článek, namátkou nyní zmiňme třeba Heimdallovu barvu pleti nebo pohlaví a barvu pleti Prastaré.

Jistotou nicméně je, že začleňování příslušníků LGBT komunity do svého provázaného filmového vesmíru se studiu náramně hodí do krámu. Rozhodně není jen čirou náhodou, že k němu dochází v době, kdy je v tomto ohledu politický nátlak patrný na každém rohu. I Cena Akademie (lidově Oscar), dosud považovaná za nejprestižnější filmové ocenění, o které tak v Marvel Studios samozřejmě pravidelně velmi usilují, se těmto nátlakům podřizuje. Nelze tak ani očekávat nic jiného.

Společnost Disney, kam Marvel Studios spadá, je navíc známá svou z jistého pohledu dost zvláštní vlastní politikou. Mohli bychom ji eufemisticky označit jako „liberální“, ačkoliv to ani zdaleka nevystihuje podstatu v patřičném rozsahu.

Zdá se tedy, že do budoucna se opravdu „máme na co těšit“…

alt

(Zdroje obrázků – cbr.com, screengeek.net, thedirect.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama